Asliye Ceza İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

A+
A-

İstinaf kanun yoluna, ilk derece mahkemelerinden kesin olarak verilen hükümlerin dışındaki  tüm hükümlere karşı başvurulabilir. Ancak on beş yıl ve daha fazla hapis cezasına ilişkin kararlar, Bölge Adliye Mahkemelerince resen incelenir. Toplamda on sekiz bölgede kurulması planlanan Bölge Adliye Mahkemelerinin ilk aşamada yedisi aktif hale getirilmiş olup çalışmaya başlamıştır. Şu anda ise dokuz Bölge Adliye Mahkemesi aktif durumdadır. İleride kurulması planlanan dokuz Bölge Adliye Mahkemesi de çalışır hale getirilerek yargının daha etkin olarak çalışması planlanmaktadır.

Daha önce yazmış olduğumuz İstinaf Nedir isimli ayrıntılı yazımızda, istinaf mahkemelerinin yapısı işleyişi, istinaf mahkemelerine başvuru şartları ve istinaf dilekçesinin nasıl yazıldığına ilişkin olarak bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise yine Asliye Ceza Mahkemeleri kararına karşı istinaf başvurusunun nasıl yapılması gerektiği ve Asliye Ceza İstinaf dilekçe örneği ile ilgili açıklayıcı bilgi vermeye çalışacağız.

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Başvurusu

Asliye Ceza Mahkemesinin kesin olarak verilen kararları dışında verilen tüm kararlarına karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Asliye Ceza Mahkemelerinde sanığın kendisi, kanuni temsilcisi (vasisi, anne – baba), avukatı ile davaya müdahale talebinde bulunmuş ve katılan sıfatını almış olan müşteki ve mağdurlar,  ile bunların vekilleri istinaf başvurusunda bulunabilir.

Asliye Ceza istinaf Dilekçesi örneği

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır

Asliye Ceza Mahkemesi istinaf başvurusu, kararı veren mahkemeye veya başka bir yerdeki Asliye Ceza Mahkemesine verilebilir. İstinaf dilekçesi hangi mahkemeye verilmiş ise o yerdeki Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kaydedilir. Asliye Ceza Mahkemeleri istinaf başvurusunda herhangi bir harç alınmaz. İstinaf başvurusu hükmün tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren yasal süresi içerisinde bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine bir beyanda bulunması suretiyle yapılır. Zabıt katibine verilen beyan tutanağa bağlanır bu da hakime onaylattırılır. Tutuklu bulunan sanık hakkında 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununun 263. Madde hükümleri saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aksa Gaz Dilekçe Örneği (Fatura, Talep, Abonelik, İptal, vs.)

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Süresi Ne Kadardır

Asliye Ceza Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi kararın tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren başlar ve 7 gündür. Süresi içerisinde yapılmayan istinaf başvuruları reddedilir. Bu yüzden sürenin geçirilmemesine dikkat edilmeli, hüküm yüze karşı verilmiş ise süresi içerisinde istinaf başvurusu yapılmalı ya da en azından gerekçeli kararın tebliği için süre tutum dilekçesinin verilmesi gerekmektedir. Başvuru süresinin son gününün resmi tatile denk gelmesi halinde sonraki ilk mesai günü son gün olarak kabul edilir.

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

Asliye Ceza Mahkemesinin kararına itiraz eden taraf hükmün neden bozulmasını istediğini dilekçesinde belirtmek zorundadır. Önemli olan dilekçenin içeriğidir. Dilekçede kesinlikle “istinaf talebinde bulunuyorum” ya da “bozulması amacıyla itiraz ediyorum” şeklinde açıkça istinaf talebinde bulunduğumuzu ve dava dosyasının bozulmasını talep ettiğimizi belirtmeliyiz. İstinaf dilekçesi ıslak imzalı olarak verilmeli veya elektronik imza ile UYAP vatandaş üzerinden gönderilmelidir.

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Örnek olarak hazırlanmış Asliye Ceza Mahkemesi istinaf dilekçesi örneği hemen aşağıda paylaşılmıştır. Örnek dilekçe üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlama yapabilirsiniz. Ancak ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

Asliye Ceza Mahkemesi istinaf dilekçesi

Asliye Ceza İstinaf Dilekçe Örneği

asliye ceza mahkemesi istinaf dilekçesi

Asliye Ceza İstinaf Dilekçe Örneği

Dilekçe örneklerini PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi -Avukatlı

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Askerlik Yeri Öğrenme 2019 (Tıkla Acemi Birliğini Öğren)

2019 yılında da yeni celp dönemleri ile birlikte bir çok gencimiz askerlik hizmetini yerine getirecek olmanın heyecanını yaşıyor diyebiliriz. Askerlik...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016