Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

A+
A-

Asliye Ceza Mahkemelerinin ne olduğu ve görevleri ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Asliye Ceza Mahkemeleri ve Görevleri konulu yazımız ile ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Asliye Ceza Mahkemeleri ilgili genel konulara değinerek Asliye Ceza Mahkemelerine hitaben yazılacak olan dilekçe örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Asliye Ceza Dilekçe örneği

Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Asliye Ceza Mahkemesinin Görevleri

Asliye Ceza Mahkemeleri, Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanının dışında kalan bütün ceza davalarının yargılamalarının yapıldığı mahkemelerdir. Adli Yargı ilk derece mahkemeleri arasında yer alır ve kuruldukları il veya ilçenin adı ile anılırlar. Asliye Ceza Mahkemeleri, adli yargı konulunun bir parçası olarak ülkemizde adliye teşkilatının bulunduğu her yerde kurulması zorunlu olan tek hâkimli mahkemelerdendir.

Yine, büyükşehirlerde veya nüfusu kalabalık olan yerleşim yerlerinde özel kanunla kurulan diğer ceza mahkemeleri de olabilir. (Çocuk Mahkemesi, Fikri ve Sınayi Suçlar Mah. gibi) Hâkimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından bir yerde birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına da karar verilebilir. Birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin bulunduğu yerlerde mahkemeler numara sistemine göre sıralandırılır. Örneğin Adıyaman 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Van 7. Asliye Ceza Mahkemesi gibi.

Asliye Ceza Mahkemesinin Görevleri

Kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, sulh ceza hâkimliği ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan dava ve işlere asliye ceza mahkemelerince bakılır.( 5235 md.11)

Görevli mahkemenin belirlenmesi hususunda birçok istisnai durum vardır ancak temel ölçüt olarak 10 yıl veya daha az hapis cezası gerektiren dava ve işlere asliye ceza mahkemeleri bakmakla görevlendirilmişlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 148.Madde Gasp Yağma Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülen Dava Türleri

Asliye Ceza Mahkemelerinde bir çok dava türü görülmektedir, genel olarak en çok görülen ilk yirmi dava türünü aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. Hakaret
 2. Tehdit
 3. Kasten Adam Yaralama
 4. Taksirle Adam Yaralama
 5. Mala Zarar Verme
 6. Hırsızlık
 7. Dolandırıcılık
 8. Cinsel Taciz
 9. Cinsel Saldırı
 10. Güveni Kötüye Kullanma
 11. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma
 12. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Alma, Bulundurma veya Kullanma
 13. Konut Dokunulmazlığını İhlal
 14. Özel Belgede Sahtecilik
 15. Resmi Belgede Sahtecilik
 16. Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma
 17. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal
 18. Fuhuş Yapmak veya Fuhuş Yaptırmak İçin Yer ve İmkan Sağlamak.
 19. İmar Kirliliği
 20. Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanmak.

Asliye Ceza Mahkemesine Dilekçe Nasıl Yazılır

Asliye Ceza Mahkemesine hitaben dilekçe yazıldığında öncelikli olarak başlık kısmına hangi asliye ceza mahkemesine hitaben dilekçe yazılıyorsa o asliye ceza mahkemesinin adının yazılması gerekmektedir. Ayrıca, dava dosya numarasının ve talepte bulunan (sanık, mağdur, müşteki veya vekillerinin) kimlik bilgisinin dilekçede açıkça yazılması gerekmektedir. Elektronik İmza ile gönderilmeyen dilekçelerde kesinlikle ıslak imza bulunmalıdır. 

Asliye Ceza Mahkemesi Başvuru Dilekçesi Örneği

Sitemizde, Asliye Ceza Mahkemesine hitaben yazılmış bir çok dilekçe örneği mevcut olup talebinize uygun olan dilekçe örneği üzerinde gerekli değişikliği yaparak uyarlayabilirsiniz. Genellikle asliye ceza mahkemelerine hitaben yazılan dilekçeler, savunma dilekçesi, mazeret dilekçesi, şikayetten vazgeçme dilekçesi, itiraz dilekçesi, istinaf başvuru dilekçesi ve temyiz başvuru dilekçesi şeklindedir. Bu dilekçe örneklerine ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde arama yapabilir ve ilgili dilekçe ile ilgili bilgi edinerek örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz. Genel olarak kullanılan Asliye Ceza Mahkemesi dilekçe örneği veya örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur. Sitemizde yayınlanan dilekçe örneklerinin tamamının bilgilendirme amacıyla yazıldığı hukuki yardım amacı gütmediği unutulmamalı, hukuki yardım amacıyla avukatınıza veya bir hukuk uzmanına başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şahsi Dilekçe Nasıl Yazılır (Oku ve Dilekçeni Hemen Yaz)

 

 

Asliye Ceza İstinaf dilekçesi

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

Asliye Ceza Avukatlı istinaf dilekçesi

Asliye Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Avukatlı

Asliye Ceza mazeret dilekçesi örneği

Asliye Ceza Mahkemesi Mazeret Dilekçesi

Asliye Ceza Savunma Dilekçesi

Savunma Dilekçesi Örneği

Şikayetten vazgeçme dilekçesi Asliye Ceza Mahkemesi

Asliye Ceza Mahkemesi Şikayetten Feragat Dilekçesi

Şikayetten feragat etme dilekçe örneği

Asliye Ceza Mahkemesi Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Süre tutum dilekçesi örneği

Asliye Ceza Mahkemesi Süre Tutum ve Temyiz Dilekçesi Avukatlı

Asliye Ceza Mahkemesi dilekçe örneklerini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklamanız yeterlidir.

Asliye Ceza Mahkemesi istinaf Dilekcesi ornegi

Asliye Ceza Mahkemesi istinaf Dilekcesi orneği avukatli

Asliye Ceza Mahkemesi istinaf işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Asliye Ceza Mahkemesi Mazeret Dilekcesi

Asliye Ceza Mahkemesi Savunma Dilekcesi ornegi

Asliye Ceza Mahkemesi sikayetten Feragat Dilekcesi

Asliye Ceza Mahkemesi sikayetten Vazgecme Dilekcesi

Asliye Ceza Temyiz ve Sure Tutum dilekcesi

NOT: Sitemizde, Asliye Ceza Mahkemelerine hitaben yazılan, konusuna özel  dilekçelere hemen sağ üstte yer alan ARAMA butonundan arama yaparak ulaşabilirsiniz. Yukarıda sadece genel konularla ilgili dilekçe örnekleri paylaşılmıştır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Onur dedi ki:

  Tazminat davasi acmak istiyom onun icin dilekce lazim yollasaniz cok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Onur bey, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak, talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz.

 2. Gökhan p dedi ki:

  Merhaba hakkımda asliye ceza mahkeme dosyası açıldı ve mahkeme kararı msj ile bugün bildirildi e devletten de baktım zaten. Bu mahkemenin olmaması durumu var mıdır acaba yani bir itiraz yoluyla. Yoksa mahkeme yapılmasına bir itiraz yolu yok mudur? Yani mecburen bu mahkeme her halükarda olacak mıdır ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gökhan bey mahkemenin olmaması gibi bir şey söz konusu değil ancak mahkeme yargılama sonunda beraat kararı da verebilir, mahkumiyet kararı da verebilir, bu nedenle yargılamayı takip etmeniz faydanıza olacaktır.

 3. Aziz atlı dedi ki:

  Yaralanmali ama ayakta tedavili .ama alkollü idim..mahkeme günüm c.tesin.gününe geliyordu fakat unuttum ne yapmalıyım.tsk

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aziz bey, Duruşma gününü bir kez daha kontrol etmenizi öneririz, Normalde Resmi günlerin haricinde duruşma yapılmamaktadır, Sehven cumartesi gününe duruşma verilmiş ise ilgili mahkemeye müracaat ederek bir dahaki celseye katılacağınız yönünde dilekçe verebilirsiniz.

 4. Aziz atlı dedi ki:

  Dava günümü kacirdim

 5. Bilal dedi ki:

  7.asliye cezada verilen basit yarama davasından yediğim .paeacezanin iadesi için dilekçe gerekli

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bilal bey, Asliye Ceza Mahkemesine yazılacak olan itiraz ve istinaf talepleriniz ile ilgili sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanabilirsiniz. Ancak hakkınızda bir para cezası verilmiş ise bunun iadesini nasıl talep edemezsiniz, böyle bir uygulama yok, daha açıklayıcı olarak yazabilirseniz yardımcı olabiliriz.

 6. Halil dedi ki:

  13 asliye mahkemesinden çarp gelmiş ne içindir acaba bilgisi olan allah rızası için yazsin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil bey, size gelen çağrı kağıdında ilgili mahkeme adı esas numarası yazılıdır ayrıntı bilgi için ilgili mahkemeye başvurmanız yada telefonla aramanızı tavsiye ederiz.

 7. Yağız dedi ki:

  Asliye Ceza mahkemesine tanık olarak çağrıldım. Davanın konusu bile yazmıyor edevlette de yok.. cuma günü aynı saatlerde İşkur Typ seçimi var bu duruma göre dilekçemi vermem gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yağız bey, ilgili Asliye Ceza Mahkemesine mazeret dilekçesi verebilirsiniz. Sitemizde bulunan Mazeret Dilekçesi örneklerinden faydalanabilirsiniz ancak sitemizdeki örnekler sanık ve müştekilere yönelik hazırlanmış olduğundan sizin tanık olarak sade bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin …. Asliye Ceza Mahkemesine

   Mahkemenizin …. esas sayılı dosyasında …. tarihinde tanık olarak beyanımın alınmasına karar verilmiştir ancak duruşma tarihinde ……..sebepten dolayı duruşmaya katılamayacağım, duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesi halinde bir sonraki celse duruşmada hazır bulunacağım gereğini arz ederim……

   Ad soyad imza

 8. Mustafa Aydın dedi ki:

  Tanık dilekçesinde imzayı kendi ismimizi yazarak mı atyoruz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, Dilekçenizde tanıklarınızın adlarını biliyorsanız T.C Nolarını ve açık adreslerini belirtin, dilekçeyi ilgili mahkemeye kim yazıyorsa onun adını yazması ve imzalaması gerekiyor.

  2. Kemal bilen dedi ki:

   Benim oğlum 15yasinda ve çocuk mahkemesi dava açıldı darp etti diye özel hastaneden rapor alıp ne olur

 9. Kemal bilen dedi ki:

  Benim oğlum 15yasinda ve çocuk mahkemesi dava açıldı darp etti diye özel hastaneden rapor alıp ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kemal bey,
   Çocuğunuz hakkında yapılan soruşturma sonucunda Cumhuriyet Savcısı dava açılmasını gerekli görürse Çocuk Mahkemesine dava açılacaktır, çocuk mahkemesinin olmadığı yerlerde çocuk mahkemesi sıfatıyla Asliye Ceza Mahkemesine dava açılabilir. ilgili mahkeme bütün delilleri değerlendirerek bu konuda karar verecektir.

  2. Kadem dedi ki:

   Benim oğlum da şuan cezaevinde. Her gün imza vermek için 3 ay yatıcak. Cezaevinde değil de evde kalıp her gün en yakın karakola gidip imza atması için ne yapabiliriz?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kadem,
   Oğlunuzun denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye olabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir, öncelikle suç tarihi, verilen sonuç ceza ve suçun ne olduğunu yazarsanız daha ayrıntılı bilgi verebiliriz.


Önceki yazıyı okuyun:
Asliye Ceza İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

İstinaf kanun yoluna, ilk derece mahkemelerinden kesin olarak verilen hükümlerin dışındaki  tüm hükümlere karşı başvurulabilir. Ancak on beş yıl ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016