Asliye Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama ve Öğrenme

A+
A-

Asliye Ceza Mahkemesi dosya sorgulama işlemini birkaç farklı şekilde yaparak, dava dosyanızın hangi aşamada olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızla asliye ceza mahkemesi dosya sorgulama işleminin dört farklı şekilde nasıl yapılacağına ilişkin bilgi vermeye çalışacağız.

Asliye Ceza Mahkemesi dosya sorgulama işlemi ile dava dosyası sorgulama işlemi arasında aslında bir farklılık bulunmamaktadır. Yapılacak olan bütün sorgulama işlemlerinde temel esas hakkınızda bir dava dosyasının bulunup bulunmadığının tespit edilmesidir. Aşağıda açıklayacağımız dosya sorgulama işlemlerinden herhangi birini uygulayarak sizler de rahatlıkla Asliye Ceza Mahkemesi dava sorgulama işlemi yapabilir ve hakkınızda bir dava olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

dosya sorgulama işlemi asliye ceza mahkemesi

asliye ceza mahkemesi dosya sorgulama ve ogrenme

Asliye Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Teknolojinin hayatımızın birçok alanına girmesi ile artık bulunduğumuz yerden birçok işimizi takip etmemiz ve hakkımızda yapılan işlemlerle ilgili bilgi edinmemiz daha kolay bir hale gelmiştir. Kamu kurumlarının da teknolojik yeniliklere ayak uydurarak yapmış olduğu yeniliklerle vatandaşların daha iyi hizmet alabilmeleri amaçlanmış bu bağlamda bir çok teknolojik hizmet hayata geçirilmiştir. Bu süreçte Adalet Bakanlığı bünyesinde hayata geçirilen UYAP sistemi ile yargı birimlerinin daha etkin ve verimli çalışması amaçlanmış, UYAP sistemi üzerinden vatandaşların bilgi edinebilmeleri amacıyla bir çok yenilik ve düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemelerle vatandaşlarında artık adliyeye gitmeden haklarında açılmış bir dava veya icra dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenebilmelerine olanak tanınmıştır.

Teknik olarak dosya sorgulama işlemlerinin tamamı UYAP veri tabanını kullanarak hizmet vermektedir. Farklı şekilde yapılacak olan sorgulamaların tamamında UYAP sisteminden faydalanılmaktadır. Peki bu UYAP veri tabanı kullanılarak hangi sistemler üzerinden asliye ceza mahkemesi dava sorgulama işlemi yapılabilir. Sırasıyla dosya sorgulama işlemlerinin neler olduğuna göz atalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırmacı Eğitimi Nedir, Kime Uzlaştırmacı Denir Detaylı Anlatım

E-devlet Sisteminden Asliye Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

E-devlet sistemi kullanılarak mahkeme dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, dava dosyasının numarasını ve duruşma gününü öğrenebilirsiniz. E devlet uygulamasını kullanabilmek için öncelikle PTT şubelerinin herhangi birinden e devlet şifresi almanız gerekmektedir. almış olduğunuz e devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak sırasıyla kamu kurumları ve adalet bakanlığı butonları tıklanarak açılacak olan ekrandan mahkeme dava dosyası sorgulama butonu kullanılarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

UYAP 4060 SMS Aboneliği Yapılarak Dosya Sorgulama ve Takip İşlemi Nasıl Yapılır

Adalet Bakanlığının vatandaşların haklarında bir dava dosyası açılıp açılmadığı hakkında ve mevcut olan dava dosyaları hakkında yapılan işlemlerin akıbeti hakkında bilgi edinmeleri amacıyla 4060 SMS bilgi sistemi hizmete sunulmuştur. Hizmete sunulduğu günden itibaren milyonlarca vatandaşımızın faydalandığı bu sistemden faydalanmak için öncelikli olarak sisteme basit bir şekilde abone olmak gerekmektedir. 4060 SMS bilgi sistemine bütün operatörlerden TCKİMLİKNO TAM ABONE yazıp 4060 göndererek abone olabilirsiniz, bu şekilde yapacağınız abonelikle hakkınızdaki dosyada yapılan tüm işlemler ve tüm taraflarla ilgili bilgi SMS’leri alacaksınız. Ancak, ben sadece kendimle ilgili SMS almak istiyorum diyorsanız o zaman TCKİMLİKNO KİŞİSELABONE yazarak 4060 abonelik işlemini tamamlamanız gerekecektir. Abone işleminin gerçekleşebilmesi için bir diğer şart ise abone olmak isteyen kişinin T.C. Kimlik Numarası ile mesaj gönderilmesi istenilen telefon hat sahibinin T.C. Kimlik Numarasının aynı olması gerekmektedir. Abone olma işlemi sonrasında hakkınızda görülen tüm adli dava dosya işlemleri ile ilgili tarafınıza bilgi mesajları gelecektir. Örneğin  (Bursa 7. Asliye Ceza Mahkemesinin 2017/99999 sayılı dava dosyasının duruşması 20/01/2018 tarihine ertelenmiştir) şeklinde SMS ile tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir. 4060 SMS bilgi servisince yapılacak olan SMS bilgilendirmeleri 1 TL olarak ücretlendirilmektedir.

118 Bilinmeyen Numara Servisleri Aracılığıyla Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Adalet Bakanlığı tarafından vatandaşların bütün olanaklardan faydalanarak haklarında dava dosyası olup olmadığını sorgulamak amacıyla yapmış olduğu bir diğer hizmet ise 118 bilinmeyen numara servisleri ile yapılan protokoldür. 118 bilinmeyen numara servisleri de Adalet bakanlığı ile yapmış oldukları protokol gereği UYAP veri sistemini kullanarak asliye ceza mahkemesi dava dosyası sorgulama işlemi yapabilmektedir. Bu işlemden faydalanabilmek bilinmeyen numara servisleri olan ve belli bir ücret karşılığı hizmet veren 11811, 11818, 11824, 11825, 11870, 11880, 11890 ve 11899 servislerinden herhangi biri aranarak dosya sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Asliye Ceza Mahkemesi dosya numarası sorgulama

asliye ceza mahkemesindeki dosya nasil ogrenilir

UYAP Vatandaş Portal Kullanılarak Asliye Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama İşlemi

UYAP Vatandaş Portal sistemine giriş yaparak dosya sorgulama veya dava dosyası ile ilgili başka bir işlem yapabilmek için elektronik imza veya mobil imzaya sahip olunması gerekmektedir. e-imza ve m-imza sahipleri UYAP vatandaş portalını kullanarak rahatlıkla dosya sorgulama işlemi yapabilir bununla birlikte adliyeye gitmelerine gerek kalmadan bazı yazışmaları yaparak talepte bulunabilirler. E-imza ve m-imza bu konuda belli bir ücret karşılığı hizmet veren hizmet sağlayıcılarından temin edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdare Mahkemesi Görevleri Nedir Hangi Davalara Bakar

Sitemizden, yine konuyla ilgili olan; Mahkeme Dava Dosya Sorgulama işlemi ile ilgili yazımızı ortalama 2 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Asliye Ceza Mahkemelerinin ne olduğu ve görevleri ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Asliye Ceza Mahkemeleri ve Görevleri konulu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016