Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Adli yargı içerisinde ilk derece ceza mahkemeleri olarak Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemelerini yer almaktadır. Asliye Ceza Mahkemeleri adli yargı kolunun bir parçası olarak yargı teşkilatının bulundukları her yerde kurulması zorunlu olan mahkemelerdendir. Bu yazımızda Asliye Ceza Mahkemelerinin çalışma sistemi ve görevleri ve Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte olan dava ve işler ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Asliye Ceza Mahkemelerinin Yapısı ve Çalışma Sistemi

İlk derece mahkemeler olarak Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından kurulan adli teşkilat birimlerinin bulunduğu yerlerde Asliye Ceza Mahkemesinin bulunması zorunludur. Asliye Ceza Mahkemeleri tek hakimli olarak çalışmaktadır. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanında olmayan bütün suçlara Asliye Ceza Mahkemelerinde bakılmaktadır. İhtiyaç halinde aynı il ve ilçede birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına karar verilebilir. Asliye Ceza Mahkemeleri bulundukları il veya ilçelerinin adı ile anılırlar. Birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin bulunduğu yerlerde numara sistemine göre sıralandırılması yapılır. (Örneğin, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Burdur 2. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi gibi)

Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Dava ve İşlere Bakar

28 Haziran 2014 tarihinden öncesine kadar ilk derece adli yargı ceza mahkemeleri Sulh Ceza, Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemeleri olarak sınıflandırılmaktaydı ancak 28 Haziran 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6545 S.Y. ile Sulh Ceza Mahkemeleri kaldırılarak faaliyetlerine son verilmiştir. Bu yasa ile Sulh Ceza Mahkemelerinin bakmakta olduğu esasa ilişkin bütün dava ve işler Asliye Ceza Mahkemelerine devredilmiş, Asliye Ceza Mahkemeleri ayrıca Sulh Ceza Mahkemesinin bakmakta olduğu esasa ilişkin işlere de bakmakla yetkili kılınmıştır. Sulh Ceza Mahkemelerinde bakılmakta olan Değişik İş ve Sorgu olarak tabir edilen işler ise yine aynı yasa ile kurulan Sulh Ceza Hakimliklerinin görev alanına alınmış ve Sulh Ceza Hakimliklerine devredilmiştir.

Asliye Ceza Mahkemeleri genel olarak 10 yıl veya daha az hapis cezasını gerektirecek dava ve işlere bakmakla görevlidir. Ancak, kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı olmak üzere, sulh ceza hâkimliği ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan dava ve işlere asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Nasıl Yapılır

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülmekte Olan Davalar

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar toplumumuzda en fazla karşılaşılan suç türlerini oluşturmaktadır. Bu haliyle ele alındığında toplumumuzda hem bireylere hem de kamuya karşı işlenen suçların büyük çoğunluğu Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Kanunlarca belirlenen özel durumlar saklı kalmak üzere, üst sınırı 10 yılın altında olan bütün ceza ve suçlara Asliye Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Asliye Ceza Mahkemelerinde genel olarak görülmekte olan en yoğun dava işleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kasten Adam Yaralama
 2. Taksirle Adam Yaralama
 3. Hakaret
 4. Tehdit
 5. Mala Zarar Verme
 6. Dolandırıcılık
 7. Hırsızlık
 8. Cinsel Saldırı
 9. Cinsel Taciz
 10. Basit Yaralama
 11. Güveni Kötüye Kullanma
 12. Alkol, Uyuşturucu veya Uyarıcı Maddenin Etkisi Altında Araç Kullanma
 13. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma
 14. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Alma, Bulundurma veya Kullanma
 15. Kaçakçılık
 16. Cumhurbaşkanlığına Hakaret
 17. Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme
 18. Özel Belgede Sahtecilik
 19. Orman Kanununa Muhalefet
 20. Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma
 21. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal
 22. İhaleye Fesat Karıştırma
 23. Fuhuş Yapmak veya Fuhuş Yaptırmak İçin Yer ve İmkan Sağlamak.
 24. İmar Kirliliği
 25. Resmi Belgede Sahtecilik

Asliye Ceza Mahkemesinin Yargı Çevresinin (Alanının) Belirlenmesi

Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresinin (alanının) belirlenmesinde bulundukları il ve ilçelerin idari sınırları esas alınır. Asliye Ceza Mahkemelerine adli yönden bağlı olan ilçelerin idari sınırları da bu şekilde dikkate alınır.  Büyükşehirlerde Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresi il ve ilçe sınırlarına bakılmaksızın Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenir. Aynı kural Ağır Ceza Mahkemeleri için de geçerlidir. Adli yargı çevrelerinin değiştirilmesi veya bulunan ilçedeki Asliye Ceza Mahkemesinin kaldırılmasına Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından karar verilir, buradaki önemli ayrım Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına Adalet Bakanlığı, kaldırılmasına ise Hakimler ve Savcılar Kurulunca karar verilmesidir.

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülen Dava ve İşlere İlişkin Dilekçe Örnekleri

Sitemizde genel olarak Asliye Ceza Mahkemesinde görülmekte olan dava ve işlere ilişkin dilekçe örneklerinin tamamı bulunmaktadır. Ayrıca, istinaf başvuru dilekçesi, temyiz dilekçesi, şikayet dilekçesi, itiraz dilekçesi ve tedbir dilekçesi gibi birçok farklı konu ile ilgili dilekçe örneklerine ve ayrıntılı makalelere sitemizdeki arama butonunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kamu Personel Alımı 2019 Yılı Duyuruları

Genel itibariyle Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneklerimize ulaşmak için buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 68 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  İyi günler bana bir tebligat geldi
  Asliye ceza mahkemesinden hiçbir şey yazmıyor tebligat da sadece tanık diye yazıyor neyle alakalı olabilir e-devlet dede gözüküyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Salih bey, tebligat elinize ulaştıysa sol üst köşede gönderen birimin adı ve dosya numarası yer alır, not pusulası şeklinde ise tebligat muhtara bırakılmış olabilir.

 2. Ayse dedi ki:

  Iyi aksamlar esime 1.asliye cezadan tebligat geldi 2012 yilinda mala zarar verme ve alikoyma sucundan cezasi vardi ve 3 ay kapalida yatti ve tahliye oldu 5 seneye kadar infaxi vardi. 2014 yilinda esim bu cezayi yargiya tasidi cevap yeni geldi 2yil 5 ay 5 gun karar kesinlesti denetimli serbestlik dilekcesiyle beraber evraklarini hazirlayip acik ceza evine teslim oldu. 10 -15gun icinde dosya bulundugu yere ulasirsa denetimli serbestlikten faydalanirsin denilmis. Bunun gercekligini ogrenmek istiyorum yardimci olun lutfen cocuklarim var lutfen biri bana cvp verebilirmi rica ediyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, Suç tarihi dikkate alındığında eşiniz 671 Sayılı KHK dan faydalanacaktır, yani sizin anlayacağınız sonuç cezadan koşullu salıverme (şartlı tahliye) 1/2 oranında (yarı yarıya) düşürülecektir, geriye kalan cezasını da denetimli serbestlikte geçirecektir, ancak ceza infaz kurumuna alınmadan hiç kimse hakkında denetimli serbestlik uygulanmamaktadır bu da 1 ile 15 gün arasında sürmektedir.

 3. Fesih dedi ki:

  Ben bi hirsizlik davasinda karakola ifade verdim olaydan 1 saat sonra karakola gelip tam emin olmadigimi soyleyip ifademi degistirmek istedim fskst ilk mshkemede degistirirsin dediler polisler ilk mahkeme ifademi degistirdigim icin hakkimda sorusturms acti 13 kasimda mahkeme var ama ayni tarihte yegenimin dugunu dolsyisiyla baska sehirde olacagim ve gidis donus ucsk biletimi de almisim ne yapabilirim bu konuda

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fesih bey, karakolda vermiş olduğunuz ifadenizi değiştirerek mahkemede farklı bir ifade verebilirsin ancak mantıklı bulunmaması halinde mahkemede vermiş olduğunuz ifadenize itibar edilmeyecektir, duruşma günü başka bir şehirde olmanız halinde ilgili mahkemeye dilekçe ile başvurarak duruşma tarihinde il dışında olacağınızdan duruşma tarihinin ileri bir tarihe ertelenmesini talep edebilirsiniz, duruşmanızın ertelenmesi halinde bir sonraki duruşmaya katılmak zorundasınız aksi halde hakkınızda yakalama kararı düzenlenecektir. sitemizde bulunan mazeret dilekçesi örneklerinden faydalanarak gerekli düzenlemeleri yaparak dilekçenizi hazırlayabilirsiniz, mazeret dilekçesi örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 4. İlayda dedi ki:

  Eşimle aramadaki tartismadan dolayı ıkimizde birbirimizden şikayetçi olduk 3.asliye ceza mahkemesiné gidecegiz daha önce ben bir kere daha şikayet edip uzaklaştırma aldırdım mehkemeye gittik ama o zaman musteki sifatindaydim eşim sanık ve parâ cezasına donustürdük olayın tekrarı yaşandı ıkimizde basit yaraalmadan birbirimizden sikayetci olduk şimdi 3.asliye ceza mahkemsine ikimizin gitmesi benim de ilk suçum ben bundan nasıl bir ceza alırım çünkü onun hapis yatacagi kesin bende

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İlayda hanım, öncelikle eşinizle aranızda yaşanan olay nedeniyle ikiniz hakkınızda da müşteki sanık sıfatıyla dava açılmış olması nedeniyle her ikiniz hakkında da gerekli kararı ilgili mahkeme hakimi takdir edecektir, sizin daha önceden herhangi bir sabıkanızın bulunmaması lehinize değerlendirilerek hakkınızda verilen hapis veya para cezası HAGB kararı verilerek ertelenebilir. Eşiniz hakkında daha önce bir ceza hükmünün bulunması ve şartlarının oluşması halinde ilgili mahkeme verilecek cezayı ertelemeyebilir. sonuçta dava dosyasının içeriğine göre ilgili hakim kararını verecektir, bu Beraat kararı da olabilir.

 5. hakan dedi ki:

  ben bir bayanın hesaplarını tutuyordum butun kartları banka bılgılerını bana kendı rızası ıle vermıstı kımlık bılgılerını ve bunları bana watsapptan da atmıstı….bankaya kayıtlı numarasını benım numaram yapılmıstı.ve sonra benden sıkayetcı oldu.bunun uzerıne savcılıga ıfade vermek üzere polıs esliğinde götürüldüm.savcı beye ben hıc bır suclamayı kabul etmedım dememe ragmen sen yalan konusuyorsun sana ınanmıyorum dıye cıkısması benı sasırttı ve butun bunları kendı rızasıyla oldugunu ve kartların banka bılgılerını kendının verdıgını ve bunların cıktısı ertesı gunu sacvı beye taktım ettım ve sonrasında asli ceza mahkemesıne gerek duymus ve dava acılmıs neden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakan bey, Cumhuriyet Savcısı en ufak bir suç şüphesi olması halinde hakkınızda dava açabilir, Mahkemeye elinizdeki bütün belgeleri sunmanızı ve duruşma günü duruşmaya katılarak savunmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

 6. MURAT HAN dedi ki:

  MERHABA. BEN FASON TEKSTİL İŞİ İLE UĞRAŞIYORUM. ÇALIŞTIĞIM FİRMA ORTAKLARI ARASINDA SORUN YAŞADI. İŞYERİNİ KAPATTILAR. FİRMANIN BENDE EMANETEN DURAN 3 MAKİNASI VARDI. BEN MAKİNALARI KÜÇÜK HİSEDAR ORTAĞI ALMAYA GELİNCE RESMİ İRSALİYEMİ DÜZENLEYEREK KENDİSİNE ISLAK İMZA ATTIRARAK TESLİM ETTİM. HATTA TESLİM EDERKEN BİRDE ŞAHİDİM VARDI. ANCAK KÜÇÜK HİSSEDAR MAKİNALARI BAŞKASINA SATMIŞ TAHMİNİMCE VE BÜYÜK HİSSEDAR BANA ASLİYE CEZADA DAVA AÇTI MAKİNALARI VERMEDİ DİYE. DİĞER ORTAKDA ALMADIM DİYOR. AMA BENİM ELİMDE RESMİ İRSALİYE VAR. İMZALI. İMZAYI ATAN KİŞİ BEN O AN FARK ETMEDEN ATTIM İMZAYI DİYOR. İLK DURUŞMADA ŞAHİTDE DİNLENDİ ŞAHİT MAKİNALARI TESLİM ETTİK HATTA AĞIR OLDUĞUNDAN BERABER TAŞIDIK DEDİ. ŞAHİT BENİM İŞYERİNDE KOMŞUM. SON DURUŞMADA HAKİM İMZANIN KRIMİNALE GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ KARŞI TARAF AVUKATI GEREK YOK İMZAYI KABUL EDİYORUZ AMA İSTEMSİZ GÖRMEDEN ATMIŞ DEDİ. HAKİMDE TÜM SAYFALAR AYRI AYRI ATILMIŞ NASIL GÖRMEMİŞ DEDİ. HAKİM TEKRAR MAKİNAYI ALAN KİŞİYİ İFADEYE ÇAĞIRDI. SİZDE BU DURUŞMA SEYRİ NASIL OLUR.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, siz makineleri imza karşılığı ve şahit huzurunda usulüne uygun şekilde teslim etmişsiniz bu nedenle herhangi bir sorun yaşamayacağınızı düşünmekteyiz.

 7. Seckin dedi ki:

  Merhabalar ben eşimle tartıştım ve basit yaralamadan ceza aldim 2.5 ay ceza evinde yattim birde 1 yıl denetim aldim 5ci ayın 9 şunda denetimim bitiyor ceza evinden çıktıktan sonra ağustos ayında eşimle tartıştım telefonuna bir başka erkekten mesaj geldiği için dövmedim telefonu elimden almak için ıtirdim esnada kollarında morluklar oluştu bunlar gidip annesiyle benden darp raporu alarak davacı oldular bende onlardan sonra eşim gidip davayı geri çekti karakoldan bende geri çektim bugün bana mesaj geldi 28.2.2019 7 ci asliye de mahkemem var Mis esiminde tabi şimdi bana ne olur denetimim yanarmi yoksa hapis veya para cezasına çevire bilirmiyim eşinin piskolojini bozuk mahkemede bunları soylucek ve ailesinin baskısı altında kaldığı için benden şikayetçi oldunuda ama şimdi şikayetçi deyilim diyor yardimci olurmusunuz bana saygilarimla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seçkin bey, eşiniz veya siz şikayetçi olmasanız bile eşe karşı işlenen suçlarda kamu davası devam eder, hakkınızda bir denetim varsa bunun yanması için sizin ikinci bir suçtan ceza almanız gerek, şu anda eşinizle aranızda bir problem yoksa mahkemede vereceği ifadesinde eşim beni darp etmedi, elimden telefonu almak istedi gibi sizi cezadan kurtarmaya yönelik ifade verebilir belki bu şekilde beraat alabilirsiniz, darp etti ancak şikayetçi değilim demesi sizi ceza almaktan kurtarmayacaktır.

   1. Elena dedi ki:

    merhaba .ben eşimden 2 senne önce şikeyet olmuştum darp yüzünden.ve ben mahkemelere çıkmadım çünkü istanbul dışinda’ydım.sonra da biz eşimle barıştık.ama eşım 2 mahkemeye çıkmış.vee dün eşime savciliktan kyağıt gelmiş karar ceza mahkemeden43 asliye ceza mahkemesi.anca benim eşim geçen senne felç gecırdı ve raporlu.bizim ne yapmamız gerekiyor.lütfen yardımci okurmusunuz.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Elana, anladığım kadarıyla esiniz hakkındaki karar kesinlesmis durumda bu nedenle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Bürosuna başvurmanızı durumu infaz savcısına iletmenizi tavsiye ederim, hasta kisilere karşı uygulanan infaz usulleri farklıdır.

 8. burhan efe dedi ki:

  merabalar ben burhan efe 2005 yılında imarlı ve ruhsatlı yapmış oldugum binam imara aykırı catı yaptım yapmamdagi geregce binam devamlı yagmukar akıyor ve imarın vermiş ölücde catıda bi işe yaramayacak biraz yükesek yaptım belediye şikayetten ötürü tutanak tutu ve makkemeye verdi 20/04/2019 mahkemem var asliye hukuk makemesined ne yapmam lazım birde imar barışından yararlanmak istiyom catıya başlama tarihim 9/9/2017 bitiş tarhide 25/02/2018 de tamamladım ne yapmam lazım aydınlatırsanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burhan bey, İmar barışı başvurusunu 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapmış olmanız gerekiyordu, eğer başvurunuzu yaptıysanız Yapı kayıt belgesi bedelini 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırmanız gerekmekte. İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsamaktadır. Yapılan başvuru ve yapı kayıt belgesinin alınmasından sonra idari para cezaları iptal edilecektir.

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Apartmanimizda oturan biri apartmanın önünde ve arkasında bulunan ağaçları kestiler yaklaşık 6 tane yetişmiş ağaç. Bunları şikayet etmem için asliye mahkemesine avukatsiz basvuru da bulunabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Şikayetinizi bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Savcılığına yapabilirsiniz, ancak apartmana ait ağaçlara ilişkin bir kesim gerçekleştirilmiş ise apartman yönetimi ile birlikte hareket etmenizi tavsiye ederiz. Sitemizde bulunan şikayet dilekçesi örneklerinden faydalanabilirsiniz.

  2. Emre dedi ki:

   Selam ben agustos ayinda esimle tardistim itisme falan oldu esimin ailesi esime benden sikayetci olasini solediler darp raporu falan aldilar sikayetci oldu bir ay sonra sikayetini geri aldi esim ama mahkeme cikacagini soledi savci 2 asliye ceza mahkemesin de subat ayinda durusmam var sonuc ne llur

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Emre bey, eşe karşı işlenen suçlarda şikayetten vazgeçme olsa bile maalesef dava düşmemekte bu nedenle eşinizin şikayetten vazgeçmesi bir şeyi değiştirmeyecektir, eşiniz ifadesinde aramızda tartışma oldu ancak vurmadı çarptım falan derse belki bu şekilde ceza almaktan kurtulabilirsiniz, ancak eşiniz daha önce vermiş olduğu ifadesinde olayı farklı anlatmışsa ceza alabilirsiniz. Tabi sizin beyanlarınız, adli rapor ve varsa tanık beyanları da yargılama sırasında etkili olacaktır.

    1. Emre dedi ki:

     Selam bu davadan hakim ne gibi ceza verebilir peki efendim saygilar

  3. Emre dedi ki:

   Selam ben agustos ayinda esimle tardistim itisme falan oldu esimin ailesi esime benden sikayetci olasini solediler darp raporu falan aldilar sikayetci oldu bir ay sonra sikayetini geri aldi esim ama mahkeme cikacagini soledi savci 2 asliye ceza mahkemesin de subat ayinda durusmam var sonuc ne olur

 10. Emrah dedi ki:

  Esimle tartistim sikayetci oldu sonra sikayetini geri aldi mahkemem var subat ayinda asliye 2 ceza mahkemesinde durusma sonuc ne olur

 11. hüdai uçar dedi ki:

  merhaba ben gecen yıl eminönünde satılan yurtdışı kaçak içkiden içmek amaçlı aldım ve sivil polis yakaladı tutanak tutup mahkemeye verdiler 6 ay sonra mahkeme yapıldı ve beraat kararı verildi .mahkemeden iki ay sonra hakkımda 16. ceza dairesinde açılmış bir dava gördüm şuanki durumu ön inceleme için atama bekliyor diye çıkıyor bu ne demektir bilgilendirebilirmisiniz tşk ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüdai bey, Eminönünden almış olduğunuz içki hakkında açılan dava sonucunda muhtemelen ilgili mahkeme almış olduğunuz ürünü kullanma kapsamında değerlendirerek beraat kararı vermiş olabilir. Hakkınızda başka bir dava açılmışsa öncelikle bunun konusunun ne olduğunu ilgili mahkemeye başvurarak veya arayarak öğrenebilirsiniz, geçmişteki dava ile aynı nitelikte mükerrer açılmış bir dava olması halinde buna ilişkin önceki mahkeme kararını 16. Asliye Ceza Mahkemesine sunarak düşme kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

 12. Emrah dedi ki:

  Kasten adam yaralamadan 86/86/353madde yargilanmak uzere hakkim da 2 asliye ceza mahkemsinde dava acilmis ne tur bir caza uygulanir bu mahkeme de saygilar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emrah bey, Türk Ceza Kanunun 86 ve devam maddelerinde kasten yaralama suçunun cezasının alt ve üst sınırları belirlenmiştir, ilgili mahkeme hakimi bütün delilleri ve olayın oluş şeklini değerlendirerek bu konuda karar verecektir. Bu nedenle bizim ne tür bir ceza verileceğini net bir şekilde ifade etmemiz mümkün değil.

 13. nilay dedi ki:

  Merhaba, calistigim sirketten cikarilan bir kac kisi ise iade davasi acti ve sirket beni bu davalara tanik gosterdi tum bildiklerimi dogru bildigim sekilde anlatmama ragmen sirket yalan beyan verdigimi one surerek beni isten cikardi ve suc duyurusunda bulundu bunun sonucunda savci dava acmaya karar vermis asliye mahkemesinde yargilanacagim ne gibi sonuclarla karsilasabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nilay hanım, Siz doğruları söylediğinize eminseniz iddiada bulunan karşı tarafın sizin yalan tanıklık yaptığınızı ispatlaması gerekmekte, ilgili asliye ceza mahkeme hakimi dosyayı bir bütün olarak inceleyerek bu konuda karar verecektir. İşten çıkarılmanız ile ilgili herhangi bir haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 14. umut dedi ki:

  merhaba 4 yıldir çalıştıgim ickili restoranttan bir sise içki aldık ama hırsızlık olsun diye degil ogün moralim çok bozuktu kameradan tesbit etmişler işime son verildi asli ceza mahkemesine dava açmışlar bundan birşey çıkarmı ne yapmam gerekir saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Umut bey, öncelikle işyerinin zararını karşılamanızı sonrasında ise bu durumu hırsızlıktan çıkaracak bir ifade vermenizi tavsiye edebiliriz, ciddi bir durum bu konuda bir avukatla danışmanızı ve avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi öneririz.

 15. Burcu dedi ki:

  Mrb kolay gelsin. Eşim müdürlüğünü yaptığı ve korumakla görevli olduğu kasadan 23 bin civarında Bı paraysrıı kendi çıkarları için kullandı. Görevi kötüye kullanma sucundan esıme dava acıldı. Suan 3. Mahkeme ve eşim tutuksuz yargılanmakda. Zararı da karşılayamadı ve magza yetkilileri hala şikayetçi bu son mahmekememiz karar mahkemesi ve eşim herseyi nöbetçi mahkemede itiraf etti. Sizce ne olur tutuklanır mı serbest mi kalır. Benı aydınlatırsanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım, eşinizin işlediği suçu itiraf etmiş ve suçu işlediği sabit bu nedenle beraat etme gibi bir şansı yok kesinlikle ceza verilecek ancak ne kadar ceza verileceğini indirim hükümlerini yargılamayı yapan ilgili hakim değerlendirecektir. Türk Ceza Kanununa göre Görevi Kötüye Kullanma suçu
   Madde 257- (1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
   (2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

   Zararın giderilmesi halinde indirim uygulanacaktır, bu hususu gözardı etmemenizi öneririz.

 16. Emrah dedi ki:

  Merhaba bn emrah 2015 yilinda istanbulda bi insat sektorun de calismaktaydim malum carsi u8zakti benim hatim faturali oldugu icin beraber calistigimiz arkadaslar ricada bulunarak telefonumu isteyim esini vs akraba arkadaslarini ariyorlar di fakat bu yil gbt ye girdim aranmam varmis savci ya ciktim farkli facebook hesabiyla ve benim numaramla bi bayan sahsi rahatsiz etmisler bayan da sikayetci olmus ve benim bunlardan hic haberim yok kimin yaptigini da bilmiyorum 26 2 asliye mahkemesinde durusmam var suan santaj sucundan yargilanacam acaba cezasi nedir lutfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emrah bey, Yargılandığınız suçun kanun maddelerini yazmanız halinde size alt ve üst sınırlarının ne kadar olduğunu yazabiliriz. Ayrıca sizin belirttiğiniz şekilde ise bunu mahkemede de aynı şekilde ifade etmenizi öneririz ancak bu sizin cezadan kurtulmanız için tek başına yeterli olmayabilir.

 17. Sinem dedi ki:

  Merhaba eşime bir mesaj geldi 37 asliye ceza mahkemesi tarafından hangi konu üzerinden gelmiş olabilir 37 ci asliye ceza hangi davaya bakar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sinem hanım, genel olarak Asliye Ceza Mahkemelerinin hangi davaya baktığını bu konudaki makalemizde paylaşmıştık, İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi özel bir suç ayrımı olmadan asliye ceza mahkemesinin konusuna giren bütün suçlara bakmaktadır, bu konuda ayrıntılı bilgiye e-devlet üzerinden veya ilgili mahkemeyi telefonla arayarak ya da bizzat başvurarak edinebilirsiniz.

 18. Burcu dedi ki:

  Mrb benim iki tane erkek çocuğum var bunlar bir şirketin mobilya islerini yapıyorlardı isin tutarı 120 bin TL ydi o miktara kadar herşey imzalı belgeli fakat ekstra yapılan 20 bin TL’lik işin hiçbir belgesi yok is yeri bu parayı vermiyorum. Diyor ve benim büyük oğluma saldırıyor ve büyük olanda is yeri sahibini dövüyor is yeri sahibi bunlardan sikayetci oluyor darp raporu falan almış 5 . Asliye mahkemesinde dava açmış coçokları.m ceza alirmi sizce yanlız kavga esnasında çocuklarımın arkadaşları da gelip ayirmislar ve şikayette kalabalık bir şekilde beni darp ettiklerini söylemiş kavgayı kendisi baslatmasina rağmen lütfen bile bi bilgi verirmisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu hanım, oğlunuz yaptıgı işleri belgelerse bunu icra yolu ile de tahsil yoluna gidebilir ancak bu alacağın olması kendisine borçluydu dövme hakkı vermez ve Asliye Ceza Mahkemesi sadece olayın kasten yaralama kısmına bakacak darp raporunun olması ve diğer delilleri değerlendirerek mahkeme hakimi bir karar verecektir.

 19. ELİF dedi ki:

  merhaba ben ve arkadasım hırsızlık yaptık ve aha sonrasına pişman oldum o kişi ve cevresindekilerle irtibatımı kestim beni sürekli farklı numaralardan arayıp özür diliyordu ve bir gün eglenmek için bir arkdasımla buluştum bana yine o gün hırsızlık yapacagını söyled bende hayır benim yanımda yapma dedi bu olaylar olmadan önce biz kabinde giysi dener eglenirdik fotograf cekerdik ben yine aynı sekilde davrandım magazaya girdigimizde tekrar ettim benim yapımda yapma 10-15 dakika sonra kabinime alrmı sökülmüş giysiler vs getirdi ben hiçbir sey söylüyemedim kabinden cıktım giydiklerimi bıraktım elimdki poşetimi cantamı almıştı kabinden ve cıkmadan hemen önce elime verdi bunu tahmın etmemiştim ki alarm caldı o koştu ben cok utandım ve sadece öyle kalakaldım biri arkasından gitti onu gördüm dedi bana cok kötü baktılar ve bende cok cok utandım yerin dibine girdim hatta giremedim haattta o an yer yarılsa hayattan kaybolam dedim daha yasım 20 bu olay 2017 kış aylarında oldu lanet olsun sonra bu 2. oldugu için savcı imza cezası verdi ben kaçırdım günü ve şu anda gitmediğim mahkemeler var 2-3 mahkeme oldu durusmalara girmedim sizce gitmelimiyim ne yapmalıyım gitmessem ne olurr

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım, hakkınızdaki adli kontrol kararına uymanızı ayrıca duruşmalara girerek ifade vermenizi ve olayı olduğu gibi anlatmanızı tavsiye ederiz, bu şekilde belki mahkemede olumlu bir etki bırakarak indirim uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

 20. SEDAT ÇAKIR dedi ki:

  Kardeşim bundan 6 ay önce bi hırsızlık olayı oldu yakalandı bir gün nezarethanede kaldı savcıya cıktı serbets kaldı ama 6 bugün bi teplikat geldi dava açmışlar ama teplikatta dava değerlendirme sonra açılış yaziyo

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sedat bey, Kardeşiniz hakkında asliye Ceza mahkemesine hırsızlık suçu nedeniyle dava açıldığı kanaatindeyiz gelen tebligatta hangi mahkemede dava açıldığı ve dava esas numarası yazılıdır, ilgili mahkemeye giderek ayrıntısını öğrenebilirsiniz.

 21. Elif dedi ki:

  Merhaba bana 9. Asliye ceza mahkemesinden bi tebliğ geldi pek bir şey yazmıyor. Tanık filan diyor. Ne anlama geliyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım, herhangi bir olay nedeniyle tanıklık (şahitlik) yapmanız amacıyla duruşmaya çağırılıyor olmalısınız, tarafınıza gelen tebligatta İlgili Mahkemenin adı ve numarası, Esas numarası ve duruşma günü yazılıdır, konunun ne olduğu hakkında bilginiz yoksa ilgili mahkemeye telefonla arayarak veya bizzat başvurarak bilgi edinebilirsiniz,

 22. murat dedi ki:

  ıyı gunler gorevı kotuye kullama sucu işledım bu bu sebeten 1yıl 6 ay gıbı bı ceza verldı ıtıraz hakkımı kullandım ve adliye mahkemesı 21 ceza mahkemesı bı bılgı geldı ve ön ınceleme ıle ılgılı atama beklenıyor dıyor bunla ılgılı bılgı alabılırmıym

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, muhtemelen yaptığınız istinaf başvurusu üzerine dava dosyanız inceleme yapılmak üzere Bölge Adliye Mahkemesi ilgili ceza dairesinde olmalı.

 23. Aziz dedi ki:

  Iyi gunler 8 ay once jandarma karakolunda jandarmaya direnmeden dolayi jandarmalarimiz sikayatci oldular benden ilk mahkeme 5 yil yurt disina cikma yasagi verdi 2.mahkememiz 4.asliye mahkemesinde gorulecek sonuc ne olur bilgilendirebilirmisiniz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aziz bey, Mahkemenin sonuç olarak ceza verip vermeyeceği veya ne kadar ceza vereceği ile ilgili kesin bir şey söylememiz mümkün değil ancak hakaret suçu ile ilgili verilebilecek ceza ile ilgili aşağıda gerekli paylaşımı yaptık, bu konuda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.
   Hakaret
   Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.
   (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
   (3) Hakaret suçunun;
   a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,

   b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,
   c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle,
   İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
   (4) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.
   (5) Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır. Ancak, bu durumda zincirleme suça ilişkin madde hükümleri uygulanır.

 24. haluk dedi ki:

  Merhabalar. 2014 senesince askerligi mi yaptıgım Mardin’de bir sınır karakol’da, istemeden de olsa bir kaçakçılık olayına dahil oldum. 1 ay kadar askeri ceza evinde yattık’dan sonra. Tutuksuz yargılanma kararı ile serbest bırakıldım. Aradan 1.5 sene sonra vesaire ifade’ye cağırıldım ve aynı tutuklanmadan önce ki ifadelerimin aynısını doğruya doğru bire bir şekilde geri verdim. Ve orada ki yanlış hatırlamıyor isem savcı hanım beni uyardı ve 5 sene boyunca herhangi bir suça dahil olmayacaksın diye tembihledi ve bende kabul ettim. Herhangi bir hüküm vesaire yemedim. Hayatım boyunca da hiç bir sabıkam olmamıştır. Dosya uzun süredir diyarbakır’da devam ediyordu. Ama e devlet’den baktıgım da mardin 1. ağır ceza mahkemesi yeni bir dosya açmış diyarbakır’da ki dosya ortada yok. Ve yine bir ifadeye daha çağırıyorlar polis eşliginde denmiş annemi aramışlar. Aradan yaklasık 4 sene geçti ve psikolojim pek iyi degil ve olayın kapsadıgı sene boyunca eve kapandım diyebilirim. Herkesle muhabbeti sohbeti kestim. İfade de, Herhangi bir tutuklanma vesaire olur mu? sadece onu merak ediyorum. Ve diyarbakır dan mardine ne sebeble geçmiş olabilir bu dosya onu merak ediyorum teşekkürler kolay gelsin.

 25. haluk dedi ki:

  Merhabalar. 2014 senesince askerligi mi yaptıgım Mardin’de bir sınır karakol’da, istemeden de olsa bir kaçakçılık olayına dahil oldum. 1 ay kadar askeri ceza evinde yattık’dan sonra. Tutuksuz yargılanma kararı ile serbest bırakıldım. Aradan 1.5 sene sonra vesaire ifade’ye cağırıldım ve aynı tutuklanmadan önce ki ifadelerimin aynısını doğruya doğru bire bir şekilde geri verdim. Ve orada ki yanlış hatırlamıyor isem savcı hanım beni uyardı ve 5 sene boyunca herhangi bir suça dahil olmayacaksın diye tembihledi ve bende kabul ettim. Herhangi bir hüküm vesaire yemedim. Hayatım boyunca da hiç bir sabıkam olmamıştır. Dosya uzun süredir diyarbakır’da devam ediyordu. Ama e devlet’den baktıgım da mardin 1. ağır ceza mahkemesi yeni bir dosya açmış diyarbakır’da ki dosya ortada yok. Ve yine bir ifadeye daha çağırıyorlar polis eşliginde denmiş annemi aramışlar. Aradan yaklasık 4 sene geçti ve psikolojim pek iyi degil ve olayın kapsadıgı sene boyunca eve kapandım diyebilirim. Herkesle muhabbeti sohbeti kestim. İfade de, Herhangi bir tutuklanma vesaire olur mu? sadece onu merak ediyorum. Ve diyarbakır dan mardine ne sebeble geçmiş olabilir bu dosya onu merak ediyorum teşekkürler kolay gelsin.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Haluk bey, öncelikle geçmiş olsun her ne olursa olsun hayata küsmeden bu olayın üstesinden gelmeye çalışın, sizin yaşadığınız olayın çok daha vahim olanlarını insanlar yaşamakta, anladığım kadarıyla ilk yapılan yargılama sonunda hakkınızda HAGB (Hükmün açıklamasının geriye bırakılmasına) karar verilmiş, şu an neyle yargılandığınızı sizin arastırarak veya ifadeye giderek öğrenmeniz ve buna ilişkin olarakta savunma yapmanız gerekmekte, umarız kötü bir sonuçla karsılaşmadan üstesinden gelirsiniz.

 26. Mehmet dedi ki:

  Slm ben 2015 de sahte lise diploması aldım 3 asliye mahkemem var bundan ne sonuç çıkar diplomayı hiç kullanmadım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Resmi belgede sahtecilik suçundan dolayı hakkınızda açılan kamu davasında alt ve üst sınırlardan mı ceza verileceğini ilgili Asliye Ceza Hakimi değerlendirecektir,
   Resmi belgede sahtecilik
   Madde 204- (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
   (2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
   (3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

   Verilen cezadan arttırım ve indirim yapılmasına geçmişte sabıkanızın olmaması ve mahkemedeki iyi haliniz etkili olacaktır, daha önce bir adli sicil kaydınız yoksa ve iki yıldan az ceza aldıysanız hakkınızda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilebilir yani cezanız ertelenebilir, 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemezseniz ortadan kalkar.

 27. Emre dedi ki:

  Merhaba ögrenciyim ben Facebook tan tanıştım birinden alışveriş yaptım yaptım kişide başkasının kredi kartını kullanarak bana yollamış ben bu kişiye atm para gönderdim ama gönderdim kişinin atm bilgilerini alamıyorum ve bulamıyorum 2sene geçti üstünden ögrenci oldum için paramı idareli kullanmak için böyle Bi alişveriş yaptım ama bu olaylardan haberim yoktu evime kagıt geldi ve ıp adresleri bana ait olmayan bilgisayarladan yapılmış asli ceza mahkemesi den dava acılmiş ve sanık olarak yargılanıyorum ve tanımadım bir kaç kişi daha var tek sucum kargo almak bunun sonucu ne olur bilmiyorum bana yardım olur musunuz teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey, ortada ciddi bir suç var ve siz bazı kisiler tarafından bu suça alet edildiğinizi ispatlayamıyorsunuz. Asıl kişilerin kimlik bilgilerini tespit edemediğiniz ve ATM den para bu şahıslara para gönderdiğinizi ispatlayamazsanız büyük ihtimalle bu suçtan ceza alabilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 28. kocaeli dedi ki:

  Merhaba ; Kocaeli 9.asliye ceza mahkemesi nedir ? 9 rakamı neyi ifade eder ? kamu görevlisine gerizekalı demekten dava acılmış tarafıma ? sizce sonuc nereye baglanır.. teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kocaeli, iş yogunlugu nedeniyle aynı yerde birden fazla Asliye Ceza olabilir sadece belli suçlar ihtisas mahkemelerine gönderilir ( örneğin kaçakcılık suçuna 1. Asliye Ceza mahkemesi bakar) 9. Asliye genel bir Asliye Ceza Mahkemesidir

 29. Emre dedi ki:

  Merhaba cok teşekkür ederim bir sorum daha var ıp adresinlerinden bana gönderin tespit etsemezler mi ve benim adıma cekilen para miktarı 300tl ara bulucuya mı başvursam cok teşekkür ederim tekrardan

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre, varsa delilleriz bunu davanın görüldüğu mahkemeden dilekçe ile talep edin, arabuluculuk degilde uzlaşmaya tabi ise dosyanız uzlaştırma bürosuna gönderilebilir.

 30. Emre dedi ki:

  Merhaba dava dosyasında birleştirilmek üzere kapatıldı ne demek teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey, birbirleriyle fiili ve irtibat bulunan iki dosyanın birleştirilmesi anlamına geliyor, dava dosyası birleştirilen dosya üzerinden görülecek, muhtemelen zincirleme suç olarak değerlendirilecek iki ayrı dava olarak görülmesinden daha iyi olacağı kanaatindeyiz.

 31. Sera dedi ki:

  Merhaba eşim 2015 aralık ayında cezaevine girdi2016 mart ayında cıktı mayıs ayında berat etti bundan 3 ay öncede arabasında arkadaşlarıyla gezerken şikayet üstüne durduruldu polisler dışarda uyuşturucu buldu ama esimin değil arkadaşınındı tahlil verdiler mart 19 da aslı cezada duruşması var ne sı üç çıkar üzülüyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merha Sera hanım, sadece yeni olay gözönünde bulundurularak işlem yapılır, mahkeme delilleri değerlendirerek karar verecektir.

   1. Aliefe dedi ki:

    Merhaba! Ben ali daha önce askeri personel dim beni ve 49 arkadaşımı emre itaatsizlikte ısrardan mahkemeye verdiler fakat bizim elimizde öyle bişe olmadığına dair kabıtlar ve tanıklar var
    Şuan bekçilik sınavlarını kazandım davamın devam ediyor olması güvenlik soruşturmasını olumsuz etkilermi
    Ayrıca aynı davadan yargılanan başka bi arkadaşımızda bekçiliğe girdi ve şuan başladı farklı illerde olmamız ona olumlu bana olumsuz olurmu herhangi bi davam yada sicilimde problem yok

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Ali Efe bey, normalde devam eden davadan dolayı devlet memurluğuna girişiniz ile ilgili bir engel olmaması lazım,ancak daha sonradan 1 yıldan fazla hapis cezası almış olmanız halinde devlet memurluğunuza son verilebilir.

Önceki yazıyı okuyun:
Hükümetten Mahkumlara Müjde Gelecek mi (Mahkum Yakınlarının Sesi)

Son günlerde gerek sosyal medyada, gerek haber organlarınca mahkumlara af, mahkumlara ceza indirimi, denetimli serbestlik üç yıl oldu gibi haberler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016