Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

A+
A-

Adli yargı içerisinde ilk derece ceza mahkemeleri olarak Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemelerini yer almaktadır. Asliye Ceza Mahkemeleri adli yargı kolunun bir parçası olarak yargı teşkilatının bulundukları her yerde kurulması zorunlu olan mahkemelerdendir. Bu yazımızda Asliye Ceza Mahkemelerinin çalışma sistemi ve görevleri ve Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte olan dava ve işler ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davalar

Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Asliye Ceza Mahkemelerinin Yapısı ve Çalışma Sistemi

İlk derece mahkemeler olarak Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından kurulan adli teşkilat birimlerinin bulunduğu yerlerde Asliye Ceza Mahkemesinin bulunması zorunludur. Asliye Ceza Mahkemeleri tek hakimli olarak çalışmaktadır. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanında olmayan bütün suçlara Asliye Ceza Mahkemelerinde bakılmaktadır. İhtiyaç halinde aynı il ve ilçede birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına karar verilebilir. Asliye Ceza Mahkemeleri bulundukları il veya ilçelerinin adı ile anılırlar. Birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin bulunduğu yerlerde numara sistemine göre sıralandırılması yapılır. (Örneğin, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Burdur 2. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi gibi)

Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Dava ve İşlere Bakar

28 Haziran 2014 tarihinden öncesine kadar ilk derece adli yargı ceza mahkemeleri Sulh Ceza, Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemeleri olarak sınıflandırılmaktaydı ancak 28 Haziran 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6545 S.Y. ile Sulh Ceza Mahkemeleri kaldırılarak faaliyetlerine son verilmiştir. Bu yasa ile Sulh Ceza Mahkemelerinin bakmakta olduğu esasa ilişkin bütün dava ve işler Asliye Ceza Mahkemelerine devredilmiş, Asliye Ceza Mahkemeleri ayrıca Sulh Ceza Mahkemesinin bakmakta olduğu esasa ilişkin işlere de bakmakla yetkili kılınmıştır. Sulh Ceza Mahkemelerinde bakılmakta olan Değişik İş ve Sorgu olarak tabir edilen işler ise yine aynı yasa ile kurulan Sulh Ceza Hakimliklerinin görev alanına alınmış ve Sulh Ceza Hakimliklerine devredilmiştir.

Asliye Ceza Mahkemeleri genel olarak 10 yıl veya daha az hapis cezasını gerektirecek dava ve işlere bakmakla görevlidir. Ancak, kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı olmak üzere, sulh ceza hâkimliği ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan dava ve işlere asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Mal Bildiriminde Bulunmamanın Cezası Nedir (Tüm Detaylar)

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülmekte Olan Davalar

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar toplumumuzda en fazla karşılaşılan suç türlerini oluşturmaktadır. Bu haliyle ele alındığında toplumumuzda hem bireylere hem de kamuya karşı işlenen suçların büyük çoğunluğu Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Kanunlarca belirlenen özel durumlar saklı kalmak üzere, üst sınırı 10 yılın altında olan bütün ceza ve suçlara Asliye Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Asliye Ceza Mahkemelerinde genel olarak görülmekte olan en yoğun dava işleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kasten Adam Yaralama
 2. Taksirle Adam Yaralama
 3. Hakaret
 4. Tehdit
 5. Mala Zarar Verme
 6. Dolandırıcılık
 7. Hırsızlık
 8. Cinsel Saldırı
 9. Cinsel Taciz
 10. Basit Yaralama
 11. Güveni Kötüye Kullanma
 12. Alkol, Uyuşturucu veya Uyarıcı Maddenin Etkisi Altında Araç Kullanma
 13. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma
 14. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Alma, Bulundurma veya Kullanma
 15. Kaçakçılık
 16. Cumhurbaşkanlığına Hakaret
 17. Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme
 18. Özel Belgede Sahtecilik
 19. Orman Kanununa Muhalefet
 20. Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma
 21. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal
 22. İhaleye Fesat Karıştırma
 23. Fuhuş Yapmak veya Fuhuş Yaptırmak İçin Yer ve İmkan Sağlamak.
 24. İmar Kirliliği
 25. Resmi Belgede Sahtecilik

Asliye Ceza Mahkemesinin Yargı Çevresinin (Alanının) Belirlenmesi

Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresinin (alanının) belirlenmesinde bulundukları il ve ilçelerin idari sınırları esas alınır. Asliye Ceza Mahkemelerine adli yönden bağlı olan ilçelerin idari sınırları da bu şekilde dikkate alınır.  Büyükşehirlerde Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresi il ve ilçe sınırlarına bakılmaksızın Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenir. Aynı kural Ağır Ceza Mahkemeleri için de geçerlidir. Adli yargı çevrelerinin değiştirilmesi veya bulunan ilçedeki Asliye Ceza Mahkemesinin kaldırılmasına Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından karar verilir, buradaki önemli ayrım Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına Adalet Bakanlığı, kaldırılmasına ise Hakimler ve Savcılar Kurulunca karar verilmesidir.

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülen Dava ve İşlere İlişkin Dilekçe Örnekleri

Sitemizde genel olarak Asliye Ceza Mahkemesinde görülmekte olan dava ve işlere ilişkin dilekçe örneklerinin tamamı bulunmaktadır. Ayrıca, istinaf başvuru dilekçesi, temyiz dilekçesi, şikayet dilekçesi, itiraz dilekçesi ve tedbir dilekçesi gibi birçok farklı konu ile ilgili dilekçe örneklerine ve ayrıntılı makalelere sitemizdeki arama butonunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İflas İşlemleri 2019 Harç ve Giderleri (Güncellendi)

Genel itibariyle Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneklerimize ulaşmak için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 176 YORUM
 1. Çiçek dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey,
  Ben hastane lojmanında kalırken bir kızı dövmüştüm sonra karakolluk olduk şikayetçi olduk 1.mahkeme oldu bu bna bıçak çekti fincan fırlattı kızlığmı bozdu die yalan ifade vermiş sadece saçını çektm 2 tane de şahitim var ama ilk mahkeme de şahitler gelmedi mahkeme uzadı 2.cisi 2 gün sonra olacak 22.asliye ceza mahkemesinde yine şahitler gelmezse ne olur son durum cezam ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çiçek,
   Mahkemenin vereceği kararı etkileyecek şekilde olması halinde mahkeme şahitlerin gelmemesi halinde yeniden zorla getirilme emri çıkartabilir, şahitleri siz bildirdiyseniz o zaman sizin hazır etmeye çalışmanız istenebilir.

 2. defne dedi ki:

  merhaba ben biriyle kavga ettim ilk kendisi bana laf attı kaşıntın mı var gibisinden sonra ben normal cevap verdim bana ortam içinde hakarette bulundu dışarda görüşelim seninle diye bir cümle kullandı dışarı çıktık bende dedim buyur abla ne derdin var falan orda bir ağız münakaşası oldu dua et çocuklarım var yanımda dedi bende evet dua et çocukların var dedim elini atmaya kalktı kalkınca da ben de kendimi savundum bir ay sona mahkeme var ilk mahkemem nasıl bir ceza uygulanır acaba?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Defne hanım,
   Öncelikle mahkeme ilk celse tarafları dinleyecek varsa eksik bir husus onların tamamlanması için yazışma yapacaktır, varsa tanıklar dinlenecek ve buna göre bir karar verilecektir. Mahkemenin ceza vermesi halinde itiraz edebilirsiniz.

 3. defne dedi ki:

  merhaba iyi günler haziran ayında bir kavga yaşandı bu kavgada ben kardeşimi okula almaya gitmiştim.Oğlu aynı okulda okuyordu kardeşimle kadının telefınla oynuyordum kardeşimin çıkmasını bekliyordum.Önümden geçerken ‘hayırdır ne dik dik bakıyorsun kaşıntın mı var senin’ dedi.
  Bende sen kaç yaşındasın ben kaç yaşındayım seninle ne gibi bi derdim olabilir dedim.Bana hakaretler kullandı sesin titriyor daha korkak gibisinden dışarıda görüşelim seninle dedi bana bende dışarı çıktığımızda abla benim seninle ne gibi bi sorunum olabilir annem yaşında kadınsın dedim.Bana hakaret etmeye devam etti bakıyorsun bana dik dik falan diye o sırada bir ağız münakaşası oldu dua et çocuklarım var dedi bende evet duam et dedim sonra elini kaldırdı vuracaktı bende kendimş savundum basit yaralamadan darp raporu alınmış benden şikayetçi oldu bende ondan oldum benim durumum şuan müşteki sanık ilk mahkemem ilk cezam nasıl bi ceza alırım?

 4. Serhat dedi ki:

  Merhaba ben bi kızla Temmuz ayının başından beri cinsel ilişkiye girdim kız bana kendini 18 yaşında tanıttı ve genel olarak herkese kendisini öyle tanıtıyor ve bir sürü kişiyle daha yattı sonra biz bunla tatile gitmek üzere para biriktirdik bana 300 TL felan verdi eylülün sonunda ben ayrılmak istedim sürekli evlen benimle diyordu bende istemedim her yerden engellememe taktirde bana sürekli beddualar etti en son anneme beddua edince bende benden uzak dursun diye tehdit ettim resimlerini yayınlarım gibisinden ama telefonumda hiç resim yoktu daha sonra bu ben engelledim diye polise şikayete gitmiş beni karakola çağırdılar orada öğrendim kızın 18 değil 17 yaşında olduğunu kız karakolda yalan ifade vermiş bana taciz etti diye bunlar reşit değil diye bir yere götürüyorlarmış orada savcı avukat psikolog eşliğinde ifade vermiş karakolda yalan ifade verdim kendi isteğimle beraber oldum ben daha bir sürü kişiyle daha yattım şikayetçi değilim demiş ve muayene red etmiş bende karakoldaki ifademde cinsel ilişkiye girdiğimi parayı aldığımı ama geri vereceğimi felan her şeyi itiraf ettim ve şunu öğrendim ki kızın 2 tane daha davası varmış 14 yaşındayken kızlığını bozanla mahkemesi sürüyor hala 16 yaşındada bana yaptığının aynısını yapmış onlada mahkemesi sürüyor şimdi bana dava açılmış 2. Asliye ceza mahkemesinde ben bunu aileme söyleyemiyorum dolayısıyla avukat tutamıyorum param olmadığından sizce avukat tutmalı mıyım hapis cezası alır mıyım çok korkuyorum lütfen yardımcı olun bana Bilgi açısından

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serhat bey,
   Anlattığınız durum biraz ciddi bir olay bu nedenle bu olaydan vakit kaybetmeden ailenize bahsetmenizi ve bir avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederim.

  2. H dedi ki:

   Mrblar uzak tan akrabam sevgilim Di beraber olduk ve hamile kaldim sonra bebeği aldırmak istemedim beni iyi sözlerle kandırdı bebege bsey yapmicam sana bisey yapmicam diye evden cikardi beni ve aldı götürdü sonra bi bağa evine beni kilitledi kendiside yanımdaydı bana silah dayadı sonra birini aradi sağlıkçı diye beni kandırdı adam geldi bunlar zorla bnaa ilacı hem alttan hem icirdiler gece 2 siralarinda bebek düştü ilacı da narkoz da getirmiş o kisi mecmur zorla içirdiler ve beni sabaha braktilar bende gittim savcılığa şikayet ettim doktor raporu alındı ama ilaç kanda çıkamayan ilacmis ama düştü belli içimde parçalar kalmis 9 haftalık bebekti yani zorla öldürdüler bebeğimi ve sağlıkçı diye tanıttığı akrabasiymis sağlıkçı fln değilmiş polis çıkardı evide silahida aldığı yerden bıraktığı yerden kamera kaydını ve deliller tm yetişmediği için bunları denetimli brakti simdi dava açılcak savcı açacak mis ovunup duruyorlar bize bsey olmaz diye birde arkadaşlarımı tehdit ediyormuş bana yalanci şahitlik yapın diye o gece bir arkadaşını aramıştı alkol getittirmisti sevgilim onla bir arkadaşının konuşma kaydı ses kaydı geçti elime orda adam diyor haketti napacaktik kardeş diyor benim hakkımda bseyler diyor icmese ilacı oldurcetik fln onuda sundum ben savcılığa avukatta tuttum ve herkes biseler diyor beni kötü kadın konumuna düşüreceklermiş ceza az yiyelim diye bunlar ceza yermi yoksa yaptıkları yanlarına kar mi kalır ben ceza yesin istiyorum çünkü onlar benim bebeğimi zorla öldürdüler cvp verirseniz çok mutlu olurum iyi geceler

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Çok sıkıntı bir an yaşamışsınız, bebeğiniz için gerçekten üzüldüm öncelikle geçmiş olsun,
   Dosyadaki mevcut deliller bir bütün olarak değerlendirilecek ve bu şekilde ilgili şahıslar hakkında dava açılacaktır, mahkeme hakimi bu deliller ışığında sanıkları suçlu görürse tabiki cezalandırılmalarını karar verecektir.

 5. İbrahim Çelik dedi ki:

  Merhaba ben bi kızla Temmuz ayının başından beri cinsel ilişkiye girdim kız bana kendini 18 yaşında tanıttı ve genel olarak herkese kendisini öyle tanıtıyor ve bir sürü kişiyle daha yattı sonra biz bunla tatile gitmek üzere para biriktirdik bana 300 TL felan verdi eylülün sonunda ben ayrılmak istedim sürekli evlen benimle diyordu bende istemedim her yerden engellememe taktirde bana sürekli beddualar etti en son anneme beddua edince bende benden uzak dursun diye tehdit ettim resimlerini yayınlarım gibisinden ama telefonumda hiç resim yoktu daha sonra bu ben engelledim diye polise şikayete gitmiş beni karakola çağırdılar orada öğrendim kızın 18 değil 17 yaşında olduğunu kız karakolda yalan ifade verip bunlar reşit değil diye bir yete götürüyorlarmış orada savcı avukat psikolog eşliğinde ifade vermiş karakolda yalan ifade verdim kendi isteğimle beraber oldum ben daha bir sürü kişiyle daha yattım şikayetçi değilim demiş ve muayene red etmiş bende karakoldaki ifademde cinsel ilişkiye girdiğimi parayı aldığımı ama geri vereceğimi felan her şeyi itiraf ettim ve şunu öğrendim ki kızın 2 tane daha davası varmış 14 yaşındayken kızlığını bozanla mahkemesi sürüyor hala 16 yaşındada bana yaptığının aynısını yapmış onlada mahkemesi sürüyor şimdi bana dava açılmış 2. Asliye ceza mahkemesinde ben bunu aileme söyleyemiyorum dolayısıyla avukat tutamıyorum param olmadığından sizce avukat tutmalı mıyım hapis cezası alır mıyım çok korkuyorum lütfen yardımcı olun bana Bilgi açısından

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey,
   Hakkınızda açılan davada ağır suçlamalar var, neler yaşadığınızı anlayabiliyoruz ancak ileride ciddi bir hak kaybı ve sorun yaşamamak için bu durumdan ailenizi haberdar etmeniz ve bir avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 6. Hüseyin Can dedi ki:

  İyi günler bundan yaklaşık 2 sene önce arkadaşımız vefaat etti uyuşturucudan vefaat ettıgın gun sabahtan gece 12 ye kadar beraberdik kendısı antı deprasan kullanıyordu ılk etapda biz sabah saat 10 alkol içmeye başadık 3 arkadas vefat eden arkadasımız alkol şisesine antı deprasan hap atmıs bızden habersız neyse oyle takılmaya devam ettık saat 6 da bizede roc denılen ilaçtan verdı içtik evlere gittik saat 8 de bulustuk alkol ıcmeye devam ettık semtımızde ardından bonzaı almaya karar verdık 4 arkadas olduk paramız yoktu vefat eden arkadasımız ayakkabı satıp 100 lıra ayarladı bızde taksı cagırıp bonzaı almaya gıttık saat aldık gerı donduk gerı dondukten sonra saat 12 cıvarı bız 2 arkadas evlerımıze dıger 2 arkadasta takılmaya gıttıler kahvemızın orda metruk bır bınada oturmuslar dıger arkadasta sabaha karsı evıne gıtmıs sonra dıger gunun aksam uzerıne kadar kedısınden haber alamamıslar metruk bınada bulmuslar ondan sonra bızı 4 5 ay sonra ıfadeye aldılar verdık ıfademızı mahkemeye falan cagırılmadık sadece yanında o gece olan arkadas mahkemeye cıktı ve ceza evıne gırdı sanırım denetımını yakmıs ıdrarı temız cıkmayınca mahkeme kavusturma verdı ve dosya kapandı ölüm nedeni uyusturu dıye gectı ıleryen donemlerde arkadasımzın aılesı tekrar bıze dava actı suan gelcek ayda mahkememız var sızce sonuc ne olur yardımcı olursanız çok sevinirim bilgi açısından aydınlanmaya ıhtıyacımız var alakanız için şimdiden teşekkür ederiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Hakkınızda açılan davada iddiaların ne olduğu, neyle suçlandığınız çok önemli, iddiaların olması suçlu olduğunuz anlamına gelmez, dosyaya sunulan deliller ve tanıkların ifadeleri dikkate alınarak bir karar verilecektir

 7. Hüseyin Can dedi ki:

  merhaba sanırım ölüme terk etmek diye açılmış biz defalarca böyle zamanlar yaşamıştık arkadaşımızda biz yanından ayrılana kadar her hangi kötü bir belirti olmamıştır tanıklık yapacak biri veya tanıklık bir durum olmadığını düşünüyorum Mehmet bey zaten vefaat eden arkadaşımızın kullanıcı oldugunu ailesi biliyordu bu istaneden ilk mahkeme kapandı ve biz o mahkemeye cagırılmadık bile ve ayrıca vefaat eden arkadaşımızın ailesi psikolojik baskı yapıyordu ilginiz için teşekkür ederim

 8. Hüseyin Can dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey
  Cevanız için teşekkür ederim idda ölüme terk etme fakat öyle bir durum söz konusu değildir ayrılmadan önce arkadaşımız bizim herşeyi normaldir yanında olan son arkadaşımız ayrıldığında da bütün herşey normaldi kötü baygın bilinçi kapalı falan değildi tanıklık edicek yada delillk bir durum oldugunu sanmıyorum cunku ılk mahkemede butun goruntuler kayıtlar sunulmustur buna istinaden mahkeme dosyayı kapamıstır uyusturucu ölüme ve ölümünde suclu bulunmamıstır ailesi tekrar dava acmıstır teşekkürler mehmet bey durum böyledir

 9. Hüseyin Can dedi ki:

  Merhabalar Mehmet Bey
  Cevabınız için teşekkür ederim hakkımızda açılan dava ölüme terk etmek diye geçiyor fakat ortada öyle bir durum yok yani vefaat eden arkaşta o gun ayrılana kadar ve ayrılırken hiç bir şekilde bir sıkıntı yoktu bilinci yerindeydi kötü durumda değildi delil ve tanıklık bir durumda yok ortada sadece yukar belırttıgım gıbı her zaman ki gibi bir gündü ve gerekli görüntüler ve deliller mahkeme ye sunulmuş bununla birlikte mahkeme ölümünde her hangi bir suçlu yada şüpheli durum yoktur dedi ve dosya kapandı biz mahkemeye de çağrılmadık sadece yanında son kalan arkadaş mahkemeye çağrıldı ailesi 2. kez bize mahkeme açtı hapis cezası alma ihtimalimiz varmı yada nasıl bir yol izlemeliyiz o gün beraber aynı şeyleri içmemiz ve sonra ayrılmamız bizi ne gibi bir suçlu durumuna düşürcek merak ettim yoksa para cezası mı olur merak ediyoruz ve biz tamamen suçsusuz o gün ben yada diğer arkadaşlarımızda vefaat edebilridi ayrıca arkadaşımzı vefaat edebilirdi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Karşı tarafın bu tür iddialarda bulunması sizin suçlu olduğunuz anlamına gelmez, iddialarını deliller ile desteklemeleri de gerekmektedir, sonuç olarak Cumhuriyet Savcısının soruşturma sonunda dava açılmasını uygun görmesi halinde yargılamayı yapan ilgili mahkeme hakimi gerekli değerlendirmeyi yaparak bir karar verecektir, sizin anlattiklarinizdan yola çıkarsak aleyhinize bir durum oluşmayacağı kanaatindeyiz.

 10. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  İddianamenin değerlendirilmesi sonrası açıl
  Dosya türü ceza
  Alkollü iken bekçilerle kavga etmiştik duruşmamız olacak burdan ne gibi bir sonuç çıkabilir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Bu olayda aynı anda bir çok suç ortaya çıkabilir, görevli memura mukavemet, basit yaralama, tehdit ve hakaret gibi iddianamede iddia edilen suçlardan yargılamanız yapılacaktır, bu nedenle sevk edilen kanun maddesinin üst ve alt sınırları esas alınır ve ceza verilmesi halinde, daha önceden de adli sicil kaydinizin olmaması veya hakkınızda daha önce HAGB kararının uygulanmaması dikkate alınarak verilen ceza Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması HAGB şeklinde ertelenebilir.

 11. Emir keser dedi ki:

  İyi günler 2017 de Babam ile bi şahıs kendi işyerimizin önünde kavga etti sonradan geldiğimde kavga ettiklerini gördüm koştum vurmaya çalıştım bırakmadılar daha sonra şikayetçi olduk o da oldu beni suça sürüklenen çocuk olarak yazılmışım benim e devletimde görünmüyor davam 18 yaşından küçükken olduğu için, davam yok diye biliyorum e devletimde görünmediği için polisler geldi davaya gitmemişim diye daha sonra nezarethanede 1.5 saat durdum ardından nöbetçi savcıya ifademi verdim şimdi 19 yaşındayım aynı davadan 27 Asliye mahkemem var ceza alırmıyım ne yapmam gerek ??


Önceki yazıyı okuyun:
Asliye Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama ve Öğrenme

Asliye Ceza Mahkemesi dosya sorgulama işlemini birkaç farklı şekilde yaparak, dava dosyanızın hangi aşamada olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızla...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016