Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Adli yargı içerisinde ilk derece ceza mahkemeleri olarak Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemelerini yer almaktadır. Asliye Ceza Mahkemeleri adli yargı kolunun bir parçası olarak yargı teşkilatının bulundukları her yerde kurulması zorunlu olan mahkemelerdendir. Bu yazımızda Asliye Ceza Mahkemelerinin çalışma sistemi ve görevleri ve Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte olan dava ve işler ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Asliye Ceza Mahkemelerinin Yapısı ve Çalışma Sistemi

İlk derece mahkemeler olarak Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından kurulan adli teşkilat birimlerinin bulunduğu yerlerde Asliye Ceza Mahkemesinin bulunması zorunludur. Asliye Ceza Mahkemeleri tek hakimli olarak çalışmaktadır. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanında olmayan bütün suçlara Asliye Ceza Mahkemelerinde bakılmaktadır. İhtiyaç halinde aynı il ve ilçede birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına karar verilebilir. Asliye Ceza Mahkemeleri bulundukları il veya ilçelerinin adı ile anılırlar. Birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin bulunduğu yerlerde numara sistemine göre sıralandırılması yapılır. (Örneğin, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Burdur 2. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi gibi)

Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Dava ve İşlere Bakar

28 Haziran 2014 tarihinden öncesine kadar ilk derece adli yargı ceza mahkemeleri Sulh Ceza, Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemeleri olarak sınıflandırılmaktaydı ancak 28 Haziran 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6545 S.Y. ile Sulh Ceza Mahkemeleri kaldırılarak faaliyetlerine son verilmiştir. Bu yasa ile Sulh Ceza Mahkemelerinin bakmakta olduğu esasa ilişkin bütün dava ve işler Asliye Ceza Mahkemelerine devredilmiş, Asliye Ceza Mahkemeleri ayrıca Sulh Ceza Mahkemesinin bakmakta olduğu esasa ilişkin işlere de bakmakla yetkili kılınmıştır. Sulh Ceza Mahkemelerinde bakılmakta olan Değişik İş ve Sorgu olarak tabir edilen işler ise yine aynı yasa ile kurulan Sulh Ceza Hakimliklerinin görev alanına alınmış ve Sulh Ceza Hakimliklerine devredilmiştir.

Asliye Ceza Mahkemeleri genel olarak 10 yıl veya daha az hapis cezasını gerektirecek dava ve işlere bakmakla görevlidir. Ancak, kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı olmak üzere, sulh ceza hâkimliği ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan dava ve işlere asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mal Beyanında Bulunmak İçin Dilekçe Örneği

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülmekte Olan Davalar

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar toplumumuzda en fazla karşılaşılan suç türlerini oluşturmaktadır. Bu haliyle ele alındığında toplumumuzda hem bireylere hem de kamuya karşı işlenen suçların büyük çoğunluğu Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Kanunlarca belirlenen özel durumlar saklı kalmak üzere, üst sınırı 10 yılın altında olan bütün ceza ve suçlara Asliye Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Asliye Ceza Mahkemelerinde genel olarak görülmekte olan en yoğun dava işleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kasten Adam Yaralama
 2. Taksirle Adam Yaralama
 3. Hakaret
 4. Tehdit
 5. Mala Zarar Verme
 6. Dolandırıcılık
 7. Hırsızlık
 8. Cinsel Saldırı
 9. Cinsel Taciz
 10. Basit Yaralama
 11. Güveni Kötüye Kullanma
 12. Alkol, Uyuşturucu veya Uyarıcı Maddenin Etkisi Altında Araç Kullanma
 13. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma
 14. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Alma, Bulundurma veya Kullanma
 15. Kaçakçılık
 16. Cumhurbaşkanlığına Hakaret
 17. Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme
 18. Özel Belgede Sahtecilik
 19. Orman Kanununa Muhalefet
 20. Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma
 21. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal
 22. İhaleye Fesat Karıştırma
 23. Fuhuş Yapmak veya Fuhuş Yaptırmak İçin Yer ve İmkan Sağlamak.
 24. İmar Kirliliği
 25. Resmi Belgede Sahtecilik

Asliye Ceza Mahkemesinin Yargı Çevresinin (Alanının) Belirlenmesi

Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresinin (alanının) belirlenmesinde bulundukları il ve ilçelerin idari sınırları esas alınır. Asliye Ceza Mahkemelerine adli yönden bağlı olan ilçelerin idari sınırları da bu şekilde dikkate alınır.  Büyükşehirlerde Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresi il ve ilçe sınırlarına bakılmaksızın Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenir. Aynı kural Ağır Ceza Mahkemeleri için de geçerlidir. Adli yargı çevrelerinin değiştirilmesi veya bulunan ilçedeki Asliye Ceza Mahkemesinin kaldırılmasına Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından karar verilir, buradaki önemli ayrım Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına Adalet Bakanlığı, kaldırılmasına ise Hakimler ve Savcılar Kurulunca karar verilmesidir.

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülen Dava ve İşlere İlişkin Dilekçe Örnekleri

Sitemizde genel olarak Asliye Ceza Mahkemesinde görülmekte olan dava ve işlere ilişkin dilekçe örneklerinin tamamı bulunmaktadır. Ayrıca, istinaf başvuru dilekçesi, temyiz dilekçesi, şikayet dilekçesi, itiraz dilekçesi ve tedbir dilekçesi gibi birçok farklı konu ile ilgili dilekçe örneklerine ve ayrıntılı makalelere sitemizdeki arama butonunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Detaylar

Genel itibariyle Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneklerimize ulaşmak için buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 133 YORUM
 1. Hafize dedi ki:

  Merhaba. İki ay önce kocamla kavga ettik sinirlerime hakim olamadın tokat attım. Polısı aramş hastanede darp raporları alındı ama ikimizde birbirimizeden sikayetci olmadı ki kamu davası acılmş. Sabah e devletten dava açıldığını duruşma günü verildiğini gördüm 3 aslı ceza mahkemesi lakin ikimizde müsteki sanık sıfatını almışız. Bu konularla ilgi hiç tecrübem yok 2 küçük cocuğum var avukat tutucak güçümde yok. Ne gibi Bi durumla karşı karşıya kalabilirim. Simdiden ck teşekkür ederim..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hafize hanım,
   Eşler arasında yaşanan bu tür davalar şikayete tabi değil, bu nedenle siz veya eşiniz şikayetçi olmasanız bile kamu davası olarak yargılama yapılacaktır, yargılama aşamasında şikayetten ziyade suçun işlenip işlenmediğine bakılır, yani sizin eşinize tokat attığınız sabitse ve bunu ifadenizde ikrar ediyorsanız mahkemenin ceza vereceği kanaatindeyiz. verilen ceza para veya hapis cezası olabilir, daha önce sabıkanız yoksa verilen ceza Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması şeklinde verilerek cezanın ertelenmesine yani 5 yıl içerisinde bir suç işlemezseniz ortadan kaldırılmasına karar verilebilir.

 2. Erkan dedi ki:

  Merhaba benim geçmiş yıllarda hakaret ve tehtit ten 5 dosyam var ve 2016 yılında bir suç işledim tekerrür var şu an 44 asliye ceza da davam sürüyor ceza alır miyim daha öncekilere para cezası ödedim ve 2 tanesi hkumun açıklanmasının geri bırakılması bu davada ne ceza alırım yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erkan bey,
   Devam eden davanızda ceza alıp almayacağınız yönünde kesin bir şey söylememiz mümkün değil, dosyanın durumuna göre beraat de edebilirsiniz, hakkınızda bir mahkumiyet kararı da verilebilir, daha önce hakkınızda HABG kararı verilmişse ve denetim süresinde suç işlemişseniz HABG kararı veren ilgili mahkemelere ihbarda bulunulur, şartlar oluşmuşsa ve ihlal varsa ilgili mahkemeler dava dosyasını yeniden ele alarak hükmün açıklanmasına karar verir.

 3. Muhammed dedi ki:

  Merhaba bi bayana çok güzelsiniz dediğim için benden şikayetçi olmuş polise ifade verdim 1. Asliye ceza mahkemesinde mahkemem var ilk mahkemeye giremedim il dışında olduğum için rapor yolladım mahkeme ertelendi tekrar mahkeme günüm geldi halen il dışındayım böyle bi konudan dolayı mahkemeye gitmek istemiyorum bu dosyada 1. Asliye ceza verirmi sonuç ne olur sizce yardımcı olurmusunuz lütfen??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey,
   Bir bayana çok güzelsiniz demenin suç olup olmayacağını ilgili mahkeme kullanıldığı yere zamana ve ne kadar sıklıkla kullanıldığına bakarak bir karar verecektir. Bu durum cinsel taciz olarak değerlendirileceği gibi sosyal medya üzerinden, SMS ile veya telefon aracılığıyla yapılmışsa kişilerin huzur ve sükununu bozmak olarak değerlendirilebilir. Duruşmalara katılmanızı tavsiye ederiz, aksi halde hakkınızda ifadenizin alınmasına yönelik Yakalama çıkartılabilir.

 4. halit ayin dedi ki:

  Meraba iyi günler bilesim sistemlerinde hırsızlık ile şüpheli bir şekilde mahkeme beni ifadeye çağırıyor giresundan bir hanımefendinin 6.500 tl si benim hesabına aktarılmış ve 5000 tl si kuruyemişcide cekilmis kalan 1500 tl banka atm den çekilmiş . Benim bunlardan kesinlikle haberim yok üniversite okurken arkadaşıma sadece ailemden para gelecek diye verdim bu para çekimi ve alış-veriş sırasında yurtta olduğuma dair parmak izi sisteminden delilim var ve imza listesinde imzam bulunmakta sicil kaydım yoktur atm kamerasından parayı çeken kişi görüntü net olmadığı için tespit edilememistir bu durumdan ne çıkar acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halit bey,
   Duruşmada da bu şekilde beyanda bulunun ve kartınızı kullanan arkadaşınızın adını vermeniz ve arkadaşınızın da alınan ifadesinde bu durumu kabul etmesi halinde beraat etme şansınız var ancak aksi halde ceza almanız yüksek ihtimal.

 5. Mustafa Atmaca dedi ki:

  Merhaba ben benzinlik de pompa görevlisi olarak calışıyordum 2017 yılında alkollü 2 genc geldi yakıt istedi yakıt pompası arızalı olduğu için yakıt veremedim izah etdim bana ve istasyon sahibine hakaret etdiler aramızda tartışma cıktı kendimi savunma amaçlı benzinlige ait dubayı aldım ama hiç birşekilde vurmadım polisi aramak için markete gittim orda da munakaşa çıktı bir kaç raf yıkıldı, geçler çıkıp gitdiler.
  Polis geldi genclerden biri tekrar geri geldi polis ekip araçına bindirip götürdü. Ben de benzinlik sahibi ile birlikte ifade verdim ama ilk ifadeyi benzinlik sahibinin istedi gibi verdik. Daha sonra işden ayrıldım 2018 de bulunduğum ilcenin savcısı beni ve olaydaki kişileri ifade için çağırdı bizde birbirimiz den şikayetçi olmadık sonra bana karar kağıdı geldi olay mahkemeye gerek kalmadan taraflar anlaştığı için düştü. Buraya kadar normal ama karar kağıdının altında bir not vardı benim için silahlı basit yaralamaya teşebbüs suçundan kamu davası açılmış davacı HK, müştekiler benimle tartışan gençler, benide sanık olarak yazmışlar. 7. ayda 12.asliye mahkemesi de duruşmam var ne gibi bir sonuç cıkar. Sizden ricam bilgi verirseniz çok memnun olurum saygılar kolay gelsin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey.
   Diğer şahıslar ve sizin hakkınızda hakaret ve tehdit suçu nedeniyle uzlaşmaya tabi olduğundan dolayı işlem yapılmış ve uzlaşma sağlandığı için düşme kararı verilmiş, ancak duba ile yaptığınız eylem silahlı kasten yaralamaya teşebbüs suçunu oluşturduğundan uzlaşmaya tabi değil, bu nedenle dava açılmakta, ilgili mahkeme tarafları dinleyerek ve delilleri değerlendirerek bir karar verecektir.

   1. Mustafa Atmaca dedi ki:

    Verdiğiniz yorum için teşekkür ederim Mehmet bey, yanlız ben o silah sanılan dubayı hiç bir şekilde kullanmadım vurmadım ve taraflarında ben den şikayetçi değiller fakat savcı davayı açtığı için sıkıntı olur mu saygılar

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Mustafa bey, öncelikle müştekilerin (mağdurların) duruşmada verecekleri beyanlar çok önemli, dosya bir bütün olarak incelenerek ilgili mahkeme bir karar verecektir, davanın açılmış olması sizin ceza alacağınız anlamına gelmez, beraat de edebilirsiniz.

     1. Mustafa Atmaca dedi ki:

      Çok teşekkür ederim Mehmet bey verdiğiniz bilgi
      için kolay gelsin saygılar

 6. Ahmet dedi ki:

  Biz 7 arkadaş futbol maci sonrsi bir otobüsü taşlamaya gitmiştik ve taşlardan biri polis arabasına isabet etti. Ancak biz hemen zararı karşıladık. Ve gerçekten de pismaniz ? Sonuc ne olabilir. Geçmişte de hic bir sicil kaydımız yok.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Kamu malına zarar vermek suçundan hakkınızda dava açılmış olabilir, zararı karşılamanız lehinize bir durum ancak yargılama sonunda suçlu bulunmanız halinde tarafınıza ceza verilebilir burada önemli olan TCK hangi maddesi nedeniyle hakkınızda dava açıldığı ve ilgili mahkemenin bu durumu nasıl değerlendireceği yani cezadan indirim veya arttırım yapılabilir. ayrıca adli sicil kaydınızın olmaması halinde hakkınızda 2 yılın altında ceza verilirse Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına karar verilebilir yani 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlememeniz halinde davanın düşmesine karar verilebilir.

 7. Durmuş alpat dedi ki:

  Şehir hastanesi çalışıyorum güvenlik görevlisi olarak aracı bilerek şahıs. Üzerime sürdü ve vurdu araçla şikayetçi oldum 7. Aslı ceza mahkemesi ne cikacaz ne gibi sonuç çıkar ayrıca rapor felanda aldım bu sahisdan tazminat alabilir miyim ne gibi sonuc cikar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Durmuş bey,
   Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi tüm delilleri değerlendirerek sanık hakkında bir hüküm verecektir, bu duruma göre beraat kararı olabileceği gibi mahkumiyette olabilir, kusur durumları önemlidir, tazminat davasını Asliye Hukuk Mahkemesine açabilirsiniz, Asliye Hukuk Mahkemesi de CMCeza Mahkemesinden verilecek olan karara göre bir hüküm kuracaktır.

 8. Deniz dedi ki:

  Merhaba.bundan 2 ay once aile hekimiyle kucuk bir tartisma yasadim.kendisine hicbir temasım olmadıgi halde darp raporu almis ve aynı hekimlikte calisan hemsireyi de yalancı sahit olarak yazdirmis.tarafıma asliye hukuk mahkemesinde dava açildigina dair iddianame geldi mahkeme gununden once bu iddianameye itiraz etme ve varsa kamera kayitlarini talep etme hakkim var mi.tesekkur ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Deniz bey,
   Bu tür davalara Asliye Ceza Mahkemeleri bakmaktadır, kamera kayıtlarının olması halinde delil olarak dosyaya sunulmasını talep edebilirsiniz, bu konuda önceden de kendiniz araştırma yapabilirsiniz, kamera kaydı olması halinde vakit kaybetmeden bu talebinizi gerçekleştirin çünkü belli süre içerisinde bazı kayıtlar silinmektedir. herhangi bir kayıt yoksa mağdur doktorun ve tanıkların ifadeleri karşısında ceza verilmesi ihtimali yüksek görünüyor.

 9. Erdal dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey benim dururum şöyle özetle anlatayım sene 2007 askerden firar etmiştim firardan sonra abimin kimliğini abimden gizli bir şekilde alıp kendi resmimi yapıştırım sene 2019 ocak 22 gününe kadar kullandım yolda uygulamada kimlikteki resim değişikliği farkedildi ve yakalandım savcılıga cıktı ve askerlik şubesine gidip sevk kagıdını aldım askere teslim oldum bitirdim ve 2019 mayıs 31`de dava açıldı sizce sonuç ne olur sabıkam yok ifademdede belirttiğim gibi kimliği sadece gbt uygulamarında yakalanmamak için kullandım hiç bir şekilde devlete zarar vericek birşeyde kullanmadım ŞİMDİDEN TŞK EDERİM CEVABINIZ İÇİN

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdal bey,
   Sahte kimlikle dolayı mı yoksa firar nedeniyle mi sonucun ne olacağını merak ediyorsunuz, her ikisi içinde kanunda belirtilen üst ve alt sınırlar bellidir sahte kimlik için aldatma kabiliyeti gözönünde bulundurularak ceza verilecektir, daha önce sabıkasız olmaması lehinize indirim sebebi olacaktır.

   1. Erdal dedi ki:

    Tekrardan Merhaba Sadece Sahte Kimlik Sonucunu Öğrenmek iStemiştim Firar oLan Mahkemem Büyük Olasılıkla Para Cezası Veriliktir Diye Tahmin Ediyorum Kimliğe Resmi Kendim Yapıştırdım İfademdede Belirttim Sadece Tam oLarak Öğrenmek iStediğim Hapis Yatarmıyım Yada 5 Yıl Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasımı Olur Cevabınız iÇin Şimdiden Tşk Ederim Saygılar Kolay Geldin

   2. Erdal dedi ki:

    Tekrardan Merhaba Mehmet Bey 2. Yolladığım Mesaja Cevap Verirseniz Sevinirim Kolay Gelsin Saygılar

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Erdal bey,
     Resmi Belgede Sahtecilik suçu ile ilgili kanunda alt ve üst sınırlar bellidir, sabıkasız olmanız, duruşmadaki hal ve hareketleriniz lehinize indirim sebebi olacaktır.

     Resmi belgede sahtecilik
     Madde 204- (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
     (2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
     (3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

 10. Dogu dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey
  Eski çalıştığım iş yerinde satış elemanı olarak çalışıyordum. Işten ayrılınca tüm müşterilere mutabakat yaptık sıkıntısız bir şekilde işten ayrıldım. Hakedesim kalan maaşım hesaplanıp hesabıma yatti. Fakat 1 sene sonra şirket hakkımda dava acmis müşterilerle mutabakatsizlik varmis diye. Karakolda ifade verdim. Bugun e devlette mahkemeyi gordum. Ve dava baska ilde acilmis. Sirketin olduğu il değilde. Şirket merkezinin olduğu ilde açılmış.mahkeme tarihinde o ile mi gitmem gerekiyor.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Doğu,
   Ceza davaları suçun işlendiği yerde açılmalıdır şayet farklı bir yerde açılması halinde yetkisizlik kararı verilerek yetkili mahkemeye dava dosyasının gönderilmesi gerekmektedir, bulunduğunuz yerdeki mahkeme aracılığıyla da talimatla ifadenizi verebilirsiniz, bulunduğunuz yerdeki mahkeme aracılığıyla ifadeniz alınarak ilgili mahkemeye gönderilecektir, isterseniz ifadenizi asıl makemenizde de verebilirsiniz.

   1. Dogu dedi ki:

    Mehmet Bey, bulunduğunuz yerdeki mahkemede ifadeniz alınır demissiniz. Peki bulunduğum şehirdeki mahkemeye nasil katılacam. Farklı şehirde acılan dava günü saati ile mi.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Doğu,
     Talimat duruşması ayrı tarihte olabilir, tebligatta belirtilen tarihte bulunduğunuz yerdeki mahkeme başvurmalısınız.

 11. Dogu dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey Eski çalıştığım iş yerinde satış elemanı olarak çalışıyordum. Işten ayrılınca tüm müşterilere mutabakat yaptık sıkıntısız bir şekilde işten ayrıldım. Hakedesim kalan maaşım hesaplanıp hesabıma yatti. Fakat 1 sene sonra şirket hakkımda dava acmis müşterilerle mutabakatsizlik varmis diye. Sonuç itibarı ile mutabakat yaptık işten ayrıldım 1 sene sonra boyle bir dava açılmış bunun sonucu ne olur. Hayatında ilk defa mahkemelik oluyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Doğu,
   Görülmekte olan davanın sonucunun ne olacağı ile ilgili kesin bir şey söyleyemeyiz, mahkeme iddianameye bağlı kalarak ve delilleri değerlendirerek bir karar verecektir.

 12. Nida kakayci dedi ki:

  Meraba Ben esimle 13 yillik evliligim suresince surekli hakarete maruz kaldim ve dayakta vardi annesi ikimizin Arasina surekli fesatlik soktu ve mutluluguma angel oldu esim suan kanser hastasi ve beni bu durumda aldatmis bunu annesi ve diger kardesleride bildikleri halde sustular esim ameliyat oldu benden gizli sevgilisini refakatci olarak hastaneye soktu ve Ben bunlari duyunca kadini bukdum yuz yuze konusamadim AMA telefinla 1 sat konustuk ve herseyi itiraf etti beni dovdugune dair darp raporlarim var 3 yil oncesine ait ben davami kazsnirmiyim bukomuda beni aydinlatirmisiniz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nida hanım,
   Mahkeme çekişmeli boşanma davasında da delillere bakarak bir karar verecektir, acaba size itirafta bulunan eşinizin sevgilisi mahkemede tanıklık yapacak mı ya da bu konuda tanıklık yapacak biri varmı, aldatma iddiası dışında da başka delillerinizi sunabilirsiniz.

 13. emine dedi ki:

  Mrb ben emine benim enistem bana 14 yasinda bu yana tecavûz eti saun bi dava var ama bi tane daha var29 asliye cezasindan geldi bu ceza alirmi hapis

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emine hanım,
   Bu suçtan dolayı enisteniz hakkında muhtemelen Ağır ceza mahkemesinde davanın görülmesi ve eniştenizin de tutuklu olması gerekir, 29 Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dava başka bir olayla ilişkin olabilir. Detayları hakkında bilgimiz olmadığından dolayı net bir şey söylememiz mümkün değil.

 14. Funda dedi ki:

  Merhaba benim kardesim çalıştığı yerde is kazası olarak 14 yaşında bir kıza çarpmış aile kardeşime kızımı taciz etti diye dava açtı piskolojik rapor çıkarmışlar sonuç ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Funda hanım,
   Mahkeme delilleri değerlendirerek bir karar verecektir, kesin bir şey söylememiz mümkün değil ancak beraat edebileceği gibi yasada bu suçun alt ve üst sınırları bellidir.

 15. Serkan dedi ki:

  Merhaba iyi gunler gecen sene 18 Eylul’de bi kavgaya karistim nişanlım okulda 2.siniflarin stajer ogretmeni olarak gorev yapmaktaydi ve diger stajer arkadasi onu ogrencisine numara verdigi icin ustune yurumus agza alinmayacak sozler soylerek bi tacizde bulunmus bu olayda benim kulagima gidince nisanlimin ustune yuruyen kisiye sinir ve ofkemle 1 yumruk vurdum ve olay yerinden uzaklastim hakkimda sikayet bulunmus ilk mahkememizde ben ve nisanlim olayi anlattik nisanlimin ustune yurudugu ve tacizde bulundugu icin ofkeme yenik dustm dedm darp raporu almis burunda kalici iz ve kemik kirilmasi varmis kasten adam yaralamadan hakkimda agirlastirilmis hapis cikiyor karsi tarafa hic suc vermedi onceden bi sicilim yok hapis cezasini para cezasini donusturebilirmiyim TCK 87/1c ve 87/1 son maddesi olarak cezalandiralacagim ilginiz icin tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serkan bey,
   Mahkeme verilen cezayı paraya çevirebilir veya para cezası verebilir ancak bu kararda açıkça belirtilir, ilgili mahkeme hapis cezası verdiyse yapacak bir şey yok. Daha önce adli sicil kaydınızın olmaması halinde Hüküm Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına HAGB kararı verilebilir.

Önceki yazıyı okuyun:
Hükümetten Mahkumlara Müjde Gelecek mi (Mahkum Yakınlarının Sesi)

Son günlerde gerek sosyal medyada, gerek haber organlarınca mahkumlara af, mahkumlara ceza indirimi, denetimli serbestlik üç yıl oldu gibi haberler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016