Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Adli yargı içerisinde ilk derece ceza mahkemeleri olarak Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemelerini yer almaktadır. Asliye Ceza Mahkemeleri adli yargı kolunun bir parçası olarak yargı teşkilatının bulundukları her yerde kurulması zorunlu olan mahkemelerdendir. Bu yazımızda Asliye Ceza Mahkemelerinin çalışma sistemi ve görevleri ve Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte olan dava ve işler ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Asliye Ceza Mahkemelerinin Yapısı ve Çalışma Sistemi

İlk derece mahkemeler olarak Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından kurulan adli teşkilat birimlerinin bulunduğu yerlerde Asliye Ceza Mahkemesinin bulunması zorunludur. Asliye Ceza Mahkemeleri tek hakimli olarak çalışmaktadır. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanında olmayan bütün suçlara Asliye Ceza Mahkemelerinde bakılmaktadır. İhtiyaç halinde aynı il ve ilçede birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına karar verilebilir. Asliye Ceza Mahkemeleri bulundukları il veya ilçelerinin adı ile anılırlar. Birden fazla Asliye Ceza Mahkemesinin bulunduğu yerlerde numara sistemine göre sıralandırılması yapılır. (Örneğin, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Burdur 2. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi gibi)

Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Dava ve İşlere Bakar

28 Haziran 2014 tarihinden öncesine kadar ilk derece adli yargı ceza mahkemeleri Sulh Ceza, Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemeleri olarak sınıflandırılmaktaydı ancak 28 Haziran 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6545 S.Y. ile Sulh Ceza Mahkemeleri kaldırılarak faaliyetlerine son verilmiştir. Bu yasa ile Sulh Ceza Mahkemelerinin bakmakta olduğu esasa ilişkin bütün dava ve işler Asliye Ceza Mahkemelerine devredilmiş, Asliye Ceza Mahkemeleri ayrıca Sulh Ceza Mahkemesinin bakmakta olduğu esasa ilişkin işlere de bakmakla yetkili kılınmıştır. Sulh Ceza Mahkemelerinde bakılmakta olan Değişik İş ve Sorgu olarak tabir edilen işler ise yine aynı yasa ile kurulan Sulh Ceza Hakimliklerinin görev alanına alınmış ve Sulh Ceza Hakimliklerine devredilmiştir.

Asliye Ceza Mahkemeleri genel olarak 10 yıl veya daha az hapis cezasını gerektirecek dava ve işlere bakmakla görevlidir. Ancak, kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı olmak üzere, sulh ceza hâkimliği ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan dava ve işlere asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdare Mahkemesi Görevleri Nedir Hangi Davalara Bakar

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülmekte Olan Davalar

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar toplumumuzda en fazla karşılaşılan suç türlerini oluşturmaktadır. Bu haliyle ele alındığında toplumumuzda hem bireylere hem de kamuya karşı işlenen suçların büyük çoğunluğu Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Kanunlarca belirlenen özel durumlar saklı kalmak üzere, üst sınırı 10 yılın altında olan bütün ceza ve suçlara Asliye Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Asliye Ceza Mahkemelerinde genel olarak görülmekte olan en yoğun dava işleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kasten Adam Yaralama
 2. Taksirle Adam Yaralama
 3. Hakaret
 4. Tehdit
 5. Mala Zarar Verme
 6. Dolandırıcılık
 7. Hırsızlık
 8. Cinsel Saldırı
 9. Cinsel Taciz
 10. Basit Yaralama
 11. Güveni Kötüye Kullanma
 12. Alkol, Uyuşturucu veya Uyarıcı Maddenin Etkisi Altında Araç Kullanma
 13. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma
 14. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Alma, Bulundurma veya Kullanma
 15. Kaçakçılık
 16. Cumhurbaşkanlığına Hakaret
 17. Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme
 18. Özel Belgede Sahtecilik
 19. Orman Kanununa Muhalefet
 20. Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma
 21. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal
 22. İhaleye Fesat Karıştırma
 23. Fuhuş Yapmak veya Fuhuş Yaptırmak İçin Yer ve İmkan Sağlamak.
 24. İmar Kirliliği
 25. Resmi Belgede Sahtecilik

Asliye Ceza Mahkemesinin Yargı Çevresinin (Alanının) Belirlenmesi

Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresinin (alanının) belirlenmesinde bulundukları il ve ilçelerin idari sınırları esas alınır. Asliye Ceza Mahkemelerine adli yönden bağlı olan ilçelerin idari sınırları da bu şekilde dikkate alınır.  Büyükşehirlerde Asliye Ceza Mahkemelerinin yargı çevresi il ve ilçe sınırlarına bakılmaksızın Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenir. Aynı kural Ağır Ceza Mahkemeleri için de geçerlidir. Adli yargı çevrelerinin değiştirilmesi veya bulunan ilçedeki Asliye Ceza Mahkemesinin kaldırılmasına Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından karar verilir, buradaki önemli ayrım Asliye Ceza Mahkemesinin kurulmasına Adalet Bakanlığı, kaldırılmasına ise Hakimler ve Savcılar Kurulunca karar verilmesidir.

Asliye Ceza Mahkemesinde Görülen Dava ve İşlere İlişkin Dilekçe Örnekleri

Sitemizde genel olarak Asliye Ceza Mahkemesinde görülmekte olan dava ve işlere ilişkin dilekçe örneklerinin tamamı bulunmaktadır. Ayrıca, istinaf başvuru dilekçesi, temyiz dilekçesi, şikayet dilekçesi, itiraz dilekçesi ve tedbir dilekçesi gibi birçok farklı konu ile ilgili dilekçe örneklerine ve ayrıntılı makalelere sitemizdeki arama butonunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Denetimli Serbestlikte En Son Durum Nedir

Genel itibariyle Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneklerimize ulaşmak için buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 101 YORUM
 1. Hafize dedi ki:

  Merhaba. İki ay önce kocamla kavga ettik sinirlerime hakim olamadın tokat attım. Polısı aramş hastanede darp raporları alındı ama ikimizde birbirimizeden sikayetci olmadı ki kamu davası acılmş. Sabah e devletten dava açıldığını duruşma günü verildiğini gördüm 3 aslı ceza mahkemesi lakin ikimizde müsteki sanık sıfatını almışız. Bu konularla ilgi hiç tecrübem yok 2 küçük cocuğum var avukat tutucak güçümde yok. Ne gibi Bi durumla karşı karşıya kalabilirim. Simdiden ck teşekkür ederim..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hafize hanım,
   Eşler arasında yaşanan bu tür davalar şikayete tabi değil, bu nedenle siz veya eşiniz şikayetçi olmasanız bile kamu davası olarak yargılama yapılacaktır, yargılama aşamasında şikayetten ziyade suçun işlenip işlenmediğine bakılır, yani sizin eşinize tokat attığınız sabitse ve bunu ifadenizde ikrar ediyorsanız mahkemenin ceza vereceği kanaatindeyiz. verilen ceza para veya hapis cezası olabilir, daha önce sabıkanız yoksa verilen ceza Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması şeklinde verilerek cezanın ertelenmesine yani 5 yıl içerisinde bir suç işlemezseniz ortadan kaldırılmasına karar verilebilir.

 2. Erkan dedi ki:

  Merhaba benim geçmiş yıllarda hakaret ve tehtit ten 5 dosyam var ve 2016 yılında bir suç işledim tekerrür var şu an 44 asliye ceza da davam sürüyor ceza alır miyim daha öncekilere para cezası ödedim ve 2 tanesi hkumun açıklanmasının geri bırakılması bu davada ne ceza alırım yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erkan bey,
   Devam eden davanızda ceza alıp almayacağınız yönünde kesin bir şey söylememiz mümkün değil, dosyanın durumuna göre beraat de edebilirsiniz, hakkınızda bir mahkumiyet kararı da verilebilir, daha önce hakkınızda HABG kararı verilmişse ve denetim süresinde suç işlemişseniz HABG kararı veren ilgili mahkemelere ihbarda bulunulur, şartlar oluşmuşsa ve ihlal varsa ilgili mahkemeler dava dosyasını yeniden ele alarak hükmün açıklanmasına karar verir.

 3. Muhammed dedi ki:

  Merhaba bi bayana çok güzelsiniz dediğim için benden şikayetçi olmuş polise ifade verdim 1. Asliye ceza mahkemesinde mahkemem var ilk mahkemeye giremedim il dışında olduğum için rapor yolladım mahkeme ertelendi tekrar mahkeme günüm geldi halen il dışındayım böyle bi konudan dolayı mahkemeye gitmek istemiyorum bu dosyada 1. Asliye ceza verirmi sonuç ne olur sizce yardımcı olurmusunuz lütfen??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey,
   Bir bayana çok güzelsiniz demenin suç olup olmayacağını ilgili mahkeme kullanıldığı yere zamana ve ne kadar sıklıkla kullanıldığına bakarak bir karar verecektir. Bu durum cinsel taciz olarak değerlendirileceği gibi sosyal medya üzerinden, SMS ile veya telefon aracılığıyla yapılmışsa kişilerin huzur ve sükununu bozmak olarak değerlendirilebilir. Duruşmalara katılmanızı tavsiye ederiz, aksi halde hakkınızda ifadenizin alınmasına yönelik Yakalama çıkartılabilir.

 4. halit ayin dedi ki:

  Meraba iyi günler bilesim sistemlerinde hırsızlık ile şüpheli bir şekilde mahkeme beni ifadeye çağırıyor giresundan bir hanımefendinin 6.500 tl si benim hesabına aktarılmış ve 5000 tl si kuruyemişcide cekilmis kalan 1500 tl banka atm den çekilmiş . Benim bunlardan kesinlikle haberim yok üniversite okurken arkadaşıma sadece ailemden para gelecek diye verdim bu para çekimi ve alış-veriş sırasında yurtta olduğuma dair parmak izi sisteminden delilim var ve imza listesinde imzam bulunmakta sicil kaydım yoktur atm kamerasından parayı çeken kişi görüntü net olmadığı için tespit edilememistir bu durumdan ne çıkar acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halit bey,
   Duruşmada da bu şekilde beyanda bulunun ve kartınızı kullanan arkadaşınızın adını vermeniz ve arkadaşınızın da alınan ifadesinde bu durumu kabul etmesi halinde beraat etme şansınız var ancak aksi halde ceza almanız yüksek ihtimal.

Önceki yazıyı okuyun:
Hükümetten Mahkumlara Müjde Gelecek mi (Mahkum Yakınlarının Sesi)

Son günlerde gerek sosyal medyada, gerek haber organlarınca mahkumlara af, mahkumlara ceza indirimi, denetimli serbestlik üç yıl oldu gibi haberler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016