Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Örneği

A+
A-

Ceza Mahkemelerinde olduğu gibi Hukuk Mahkemelerinde de, ilk derece mahkemelerinden kesin olarak verilen hükümlerin dışında olan hükümlere karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Nihai kararlar ile ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve bu taleplerin reddi ve bu taleplerin kabulü halinde, itiraz üzerine verilecek kararlara karşı istinaf yoluna başvurulabilir. Miktar ve değeri üç bin Türk Lirasını geçmeyen malvarlığı davalarına ilişkin kararlar kesindir. İstinafın ne olduğu, kimlerin istinaf başvurusu yapabildiği, istinaf süresinin ne kadar olduğu ve istinafla ilgili diğer konuları içeren İstinaf Nedir isimli makalemizde istinafa ilişkin ayrıntıları detaylı olarak yazmıştık. Bu yazımızda ise Asliye Hukuk Mahkemeleri İstinaf başvurusu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunarak; bu konuda hazırlamış olduğumuz Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf dilekçesi örneğini sizlerin istifadesine sunmaya çalışacağız.

Bölge Adliye Mahkemeleri Hukuk Daireleri

5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanun ile, Bölge Adliye Mahkemelerine ilişkin gerekli düzenleme yapılmış olup 2017 yılı itibari ile faaliyette olan 7 Bölge Adliye Mahkemesi bulunmaktadır.  Bölge Adliye Mahkemeleri Hukuk ve Ceza daireleri olarak ayrılmakta ve Ceza Dairelerinde İlk derece ceza mahkemelerinden gelen istinaf başvuruları, Hukuk Dairelerinde ise ilk derece hukuk mahkemelerinden gelen istinaf başvuruları incelenmektedir.

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu

Asliye Hukuk İstinaf başvurusu kararı veren mahkemeye veya başka bir yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesine verilecek olan dilekçe ile yapılır. İstinaf başvurusu hangi mahkemeye verilmiş ise o mahkemece Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kaydı yapılır ve başvurana ücretsiz bir alındı kâğıdı verilir.

İstinaf Başvurusu Harç ve Giderlerinin Yatırılması

Asliye Hukuk İstinaf dilekçesi verilirken, istinaf kanun yoluna başvuru harcı ve tebliğ giderleri de dahil olmak üzere tüm giderler başvurandan alınır. Bunların hiç ödenmediği veya eksik ödendiğinin anlaşılması halinde mahkemece eksikliğin giderilmesi amacıyla bir haftalık kesin süre verilir. Bu süre içerisinde de eksiklik tamamlanmazsa başvurunun yapılmamış sayılmasına karar verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Digitürk İptali İçin Dilekçe Örneği : Nasıl Kapattırılır

Asliye Hukuk İstinaf Başvuru Süresi

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf başvuru süresi iki haftadır. Bu süre ilamın usulen taraflardan her birine tebliği ile işlemeye başlar. Ancak istinaf kanun yoluna başvuru süresine ilişkin özel kanun hükümleri saklıdır.

Asliye Hukuk İstinaf Dilekçesi

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Örneği

Asliye Hukuk İstinaf Dilekçesinde Olması Gerekenler

Asliye Hukuk Mahkemeleri kararlarına karşı istinaf başvurusu dilekçe ile yapılır ve dilekçeye karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir.

Asliye Hukuk İstinaf dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur: (HMK Md.342)

  1. Başvuran ile karşı tarafın davadaki sıfatları, adı, soyadı. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ve adresleri.
  2. Varsa kanuni temsilcisi ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri.
  3. Kararın hangi mahkemeden verilmiş olduğu ve tarihi ile sayısı
  4. Kararın başvurana tebliği edildiği tarih.
  5. Kararın özeti.
  6. Başvuru sebepleri ve gerekçesi.
  7. Talep sonucu
  8. Başvuranın veya varsa kanuni temsilcisinin yahut vekilinin imzası.

İstinaf dilekçesi, başvuranın kimliği ve imzasıyla, başvurulan kararı yeteri kadar belli edecek kayıtları taşıması durumunda diğer hususlar bulunmasa bile reddolunmayıp, HMK 355 inci madde çerçevesinde gerekli inceleme yapılır.

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Örnek olarak hazırlanmış Asliye Hukuk Mahkemesi istinaf dilekçesi örneği hemen aşağıda paylaşılmış olup, dilekçemiz üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlama yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Asliye hukuk istinaf dilekçesi

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Örneği

Asliye hukuk istinaf dilekçe örneği

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza PDF olarak indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi (Avukatlı)

Asliye Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Asliye Ticaret Mahkemesi : Hangi Davalara Bakar – Yetki ve Görevi

Türk Ticaret Kanununun da Asliye Ticaret Mahkemeleri ile Asliye Hukuk Mahkemelerine açılan davalarda oldukça sık karşılaşılan durumlardan biri de açılan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016