Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokol Örneği

Boşanmaya karar veren çiftlerin açmış oldukları davaları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak iki şekilde ele alabiliriz. Bu yazımızda ise avukatsız anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağı ile ilgili bilgi verdikten sonra avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneklerini ve anlaşmalı boşanma protokolü örneğini istifadenize sunacağız. 

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokol Örneği

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağı konusuna geçmeden önce öncelikli olarak boşanmanın ne olduğu ve boşanma süresi ile ilgili bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Boşanma, kanun koyucu tarafından evlilik birlikteliğinin sona ermesi olarak tanımlanmıştır. Boşanma davası, eşlerden birinin veya her ikisinin mahkemeye verecekleri dilekçe ile açılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi burada bizim için önemli olan anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağıdır. Boşanma davaları avukat aracılığı ile takip ettirilip açılabileceği gibi, avukatsız olarak da boşanma davası açılabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin bütün yönleri ile anlaşmış karşısında, davayı avukat tutmadan da takip ettikleri görülmektedir. Aşağıda istifadenize sunacağımız avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak dava sürecini kendiniz de başlatabilirsiniz. Ancak, dava dilekçesi ile birlikte yine yazımızın ekinde bulunan anlaşmalı boşanma protokol örneğin de boşanan çiftler tarafından eksiksiz olarak doldurulması ve ilgili mahkemeye verilmesi gerekmektedir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nereye Açılır

Boşanma davası ister çekişmeli ister anlaşmalı olsun Aile Mahkemelerine açılır. Her ilde veya nüfusu 100 binin üzerinde olan her ilçede en az bir aile mahkemesi bulunur. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı ilçelerde boşanma davaları aile mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemelerine açılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

Anlaşmalı boşanma davalarında görevli mahkeme yukarıda da belirttiğimiz gibi aile mahkemeleridir, yetkili mahkeme ise; 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 168. Maddesinde “Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir” şeklinde düzenlenmiştir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak İçin Gerekli Şartları Nelerdir

Medeni kanuna göre, anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için üç şartın yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartları aşağıdaki şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

 • Boşanma davası açacak olan eşlerin evliliğinin bir yılı doldurmuş olmasıdır.
 • Tarafların tüm hukuki sonuçları ile kendi aralarında anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeleridir.
 • Taraflar kendilerini vekil olarak temsil ettirseler bile boşanma davası duruşmalarına katılmak zorundadırlar.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde dava dilekçesinde bulunması gereken hususların neler olduğu ayrıntılı olarak yazılmıştır. Yazacağımız avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesinde de aşağıda yazılı maddelere dikkat edilmelidir.

Dava dilekçesinin içeriği

(HMK. Madde 119)

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Avukat tutmadan, boşanma davalarını kendileri takip etmek isteyen çiftler için hazırlamış olduğumuz, avukatsız anlaşmalı boşanma davası dilekçesi örneği yazımız ekinde okurlarımızın istifadesine sunulmuştur. Avukatsız anlaşmalı boşanma davası dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Bununla birlikte yine avukatsız anlaşmalı boşanma protokolü örneği de yazımız ekinde istifadenize sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Farklı Şekillerde Ele Alarak Hazırlanmış 6 Boşanma Dilekçe Örneği

Aşağıda istifadenize sunulan avukatsız anlaşmalı boşanma davası dilekçe örneği ve avukatsız anlaşmalı boşanma protokolü üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Örnek dilekçelerde yazılan olayların kurgudan ibaret olduğu ve bilgilendirme amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır. Dilekçe örnekleri ile ilgili doğabilecek herhangi bir hak kaybından sitemiz sorumlu değildir. Anlaşmalı boşanma davasının çekişmeli bir hal alması halinde, bir avukattan hukuki yardım alınması faydalı olacaktır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Avukatsız Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ve protokolü örneği PDF formatında indirmek için;

Avukatsız anlasmali bosanma dilekcesi

avukatsız anlasmali bosanma protokolu ornek 1

avukatsız anlasmali bosanma protokolu ornek 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 51 YORUM
 1. dilan deniz dedi ki:

  merhaba ben 7 senelik evliyim 3 tane kiz cocugum var biri2 digeri 5 digeride 6 yasinda esimle bosanmak istiyoruz.bosanma durumunda cocuklarin vekayetlerini alabilirmiyim tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilan hanım eşinizin ile anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiyseniz, anlaşma protokolünde çocukların velayeti ile ilgili de düzenlemeyi buna göre yapabilirsiniz, çocukların yaşları küçük olduğu için velayetlerinin size verilmesinde sorun olmayacağı kanaatindeyiz.

 2. tarana dedi ki:

  öncelıkle meraba ben yabancıyım azerbaycanlı burda evlendım turk vetendasıyla 2018.02.05 tarıhınde severek evlendım ama her gun kecımsızlık huzursuzluk bıtırdı sevgıyı ben bosanmak ıstyorum ne yapmam gerek yabancı oldugum ıcın ne yapacagmı bılmıyorum lutfen yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tarana, öncelikle resmi bir evliliğiniz olduğu için Türk vatandaşları açısından boşanma süreci nasıl işliyorsa sizin için de öyle olacaktır, yine de bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

 3. Ayhan dedi ki:

  Eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz ikimizinde avukat tutmak için maddi gücü yok iki çocuğumuz var kız 13 yaşında benle yaşıyor erkek 3 yaşında annesyle yaşıyor velayet davası açmak istemiyoruz sade kendisi için nafaka istiyor eşim antalyada ben ise mersindeyim buraya gelemiyor ordada mahmekemye vermek için durumum yok diyor ne yapmalıyız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayhan bey, anlaşmalı boşanma olduğu için sitemizde bulunan örneklerden faydalanarak anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyebilirsiniz davayı ister Mersin de isterseniz Antalya da alabilirsiniz, anlaşmalı boşanma olduğu için velayet, nafaka ve diğer hususlara protokolde yer verebilirsiniz, avukat tutma zorunluluğunuz yok davayı kendinizde alabilirsiniz.

 4. sevda dedi ki:

  bız anlasmalı bosancagız avukat tutmıcaz ne gıbı bı ucret odıcez

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sevda hanım, anlaşmalı boşanma davası masrafları ne kadar tutar konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 5. Eylem dedi ki:

  Hersey onun olsun yeterki hayatimdan ciksin

 6. Leyla dedi ki:

  Ben esimle 6 yilik evliyim 4.5 yasinda kizim var biz anlasmali bosanmak istiyoruz nafaka vermek istemiyor cocuk annesinde kalacak diyor protokol u nasil hazirlayabilirim kendim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Leyla hanım, sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma protokolü örneğinden faydalanarak kolayca anlaşmalı boşanma protokolünü hazırlayabilirsiniz ancak bu protokolün hazırlanması için iki tarafında yani eşinizin de rızasının olmazı ve tarafların anlaşmalı boşanma protokolünde eksik bir husus bırakmaması gerekmektedir.

 7. Canan dedi ki:

  Merhabalar ben 18aylık evliyim eşimle anlaşmalı boşanmak istiyorum neyapmalıyım 1yasında bir kız çocuğum var mahkeme kararı cocugumun velıyahatını bana verır eşim vermem diye direniyor lutfen yardım edermısınız.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için çocuğun velayeti de dahil eşinizle bütün konularda anlaşmış olmanız ve bunu da anlaşmalı boşanma protokolüne yazarak karşılıklı imzalamanız gerekmekte, çekişmeli boşama davası açılması halinde çocuğunuzun yaşının küçüklüğü göz önüne alınarak velayetinin size verileceği kanaatindeyim, ancak anlaşmalı boşanma sizin için daha avantajlı olacaktır.

 8. Sabit Erşahin dedi ki:

  Çok güzel bir site hazırlamışsınız. Elinize sağlık.
  Saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Sabit Erşahin, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz, faydalı olabilirsek ne mutlu bize.

 9. Ayşe dedi ki:

  Merhaba
  18 aylik ewliyim 5 aylik bir erkek bebegim var siddetli gecimsizlikten bosanma davasi acacagim nasil bir yol izlemeliyim

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe Hn,
   Konuyla ilgili yazımız içeriğinde belirttiğimiz üzere bir boşanma davası açabilirsiniz. Dava açmak için de yazımız içeriğindeki avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz. Ancak bu dilekçe ve protokol, sadece her iki tarafın boşanma konusunda karşılıklı anlaşmaları halinde geçerli olacaktır. Eğer aranızda boşanma konusunda bir anlaşma yok ise; bu durumda çekişmeli boşanma davası açmanız gerekecektir. Bu konuda da bu yazımızı okuyabilirsiniz.
   Son kararı vermeden önce lütfen iyi düşünmeyi unutmayınız. Dilekcesepeti.com olarak sizlere bunu hatırlatmak boynumuzun borcu. Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle, saygılar sunuyoruz.

 10. Uğur dedi ki:

  Bende eşimle anlaşmalı boşanmak istiyorum Benin’de çocuklarım var napmam gerekir 18 17 9 yaş dalar beraberi nasıl olur ortak alabilirsiniz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Uğur bey,
   Sorunuzu tam olarak anlayamadık. Ancak söz konusu boşanma anlaşmalı şekilde olacaksa, öncelikle tarafların karşılıklı taleplerini birbirlerine iletmeleri, bu konuda bir uzlaşıya varmaları, bu kapsamda da bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeleri gerekmektedir. Bu protokol düzenlendikten sonra da ilgili Aile Mahkemesine anlaşmalı boşanma davası açılması gerekir. Yazımızda hususları, anlaşmalı protokol örneği ve dilekçesini dikkate alarak süreci devam ettirebilirsiniz. Alanında uzman bir hukukçudan da yardım almanızda fayda var diyebiliriz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 11. Zeynep dedi ki:

  Iyi gunler , anlasmalı davayı acabilmek icin tam bir yil dolmadı ama bir kac ay kaldı simdi sureci baslatabilir miyim yoksa tam yıl dolunca mı dilekce vermeliyim, tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için evlilik tarihinden sonra tam bir yılın geçmesi gerekmekte, bu süre geçtikten sonra anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek anlaşmalı boşanma davası açabilirsiniz.

 12. Zeynep dedi ki:

  Iyi gunler, anlasmali bosanma icin tam bir yıl dolmadı ama bir kac ay kaldı simdi dilekce vererek sureci baslatabilir miyim yoksa yıl dolana kadar beklemelimiyim, tesekkurler

 13. Gulcan dedi ki:

  Esimle iki yildir ayri yasiyoruz, bosanmak istiyorum anlasmali bosanma teklif ettim tamm dedi. Bosanma dilekcesini anlasmali imzalasak ya mahkemeye gelmezse nolur odedigim masraflar yanarmi?? Nasil bir yol izlemeliyim. Tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülcan hanım, eşinizin de anlaşmalı boşanmaya razı olması halinde birlikte düzenleyeceğiniz anlaşmalı boşanma protokolü ile Aile Mahkemesine boşanma başvurusunda bulunabilirsiniz, duruşmada her ikinizin de hazır olması ve anlaşmalı boşanmaya rıza olduğunuzu beyan etmesi gerekmekte, eşiniz mahkemeye gelmezse masraflarınız yanmaz ancak duruşma ileri bir tarihe ertelenir.

 14. Durumsuz dedi ki:

  Merhaba. 1 yıllık evliyim çocuk yok. Esimle geçimsizlik yüzünden ayrıldık annesinde kalıyor. kalan eşyalarını almak için evimize geldiğinde Telefonunu kurcaladim ve tanımadığım biriyle WhatsApp üzerinden gece saat 3 ve 4 de sesli görüşme yaptıklarını gördüm ekran görüntüsünü aldım. Eşim benden 500 TL nafaka istiyor. 3 aydır işsizim kendisi hiç çalışmadı. Ben nafaka vermek istemiyorum. Bu durumlarda mahkeme yada hakim nasıl bir karar verir tahmininiz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Durumsuz, şiddetli geçimsizlik nedeniyle çekişmeli boşanma davalarında ilgili mahkeme hakimi tüm delilleri değerlendirerek boşanma ve nafaka ile ilgili karar verecektir, eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız ve buna ilişkin elinizde delil varsa bunları mahkemeye sunmanız halinde eşiniz kusurlu olduğuna kanaat getirileceğinden nafaka ödemek zorunda kalmayabilirsiniz, ancak sizin belirttiğiniz gibi eşinizin gece vakti biriyle whatsapp da sesli görüşme yapması sizi aldattığına yönelik delil olarak kabul edilmeyebilir.

 15. Gizem dedi ki:

  Mrb biz 9senelik evliyiz anlaşmalı boşanmak istiyoruz çocukları babasinda kalacak yalnız benim adıma borçlar var bunları dilekçe yazarken mi belirtmem lazım karşı tarafın ödeyeceğini

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gizem hanım, eşinizle anlaşmalı boşanmaya karar vermeniz halinde anlaşmalı boşanma protokolüne bütün ayrıntıları yazmanız gerekecektir, çocukların velayet durumu ile borçlarınızı ve borçların eşiniz tarafından ödeneceğini protokolde ayrıntılı olarak belirtin, eşinizin borçları ödemeyeceği yönünde bir şüpheniz varsa protokolün haricinde borçlara ilişkin eşinizden ayrıca bir belge isteyebilirsiniz (senet, noterden sözleşme vb. gibi)

 16. Nihat dedi ki:

  Merhaba eşimle boşanmak istiyorum fakat eşim sıkıntı çıkaracak gibi görünüyor.Bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
  1-) Davayı açarken anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası diye belirtmeme gerek var mı ?
  2-) Davayı açtıktan sonra anlaşmalı boşanma protokolünü imzalatabilirsem o gün içinde mahkemeye bunu sunabilir miyim ?
  3-) Anlaşmalı boşanma protokolünü bilgisayar ortamında hazırlasam imzalattırdığım günün tarihini tükenmez kalem ile yazsam bu protokolde sıkıntı yaratır mı ?
  4-) Kadın ve çocuk için verilecek nafakanın belirlenmiş bir alt ödeme sınırı var mı yani en az şu kadar nafaka ödenmesi gerekiyor gibi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nihat bey, anlaşmalı boşanma ise belirtin çekişmeli boşanma ise belirtmenize gerek yok, Davayı açtıktan sonra anlastiysanız düzenlediğiniz protokolü ilgili mahkemeye sunabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma protokolünü bilgisayarda hazırlayıp tarih kısmını sonra atabilirsiniz. Nafakada belirlenen bir alt ve üst sınır yoktur şartlarına ve uygunluğuna göre ilgili Hakim belirler.

 17. Fahri karabas dedi ki:

  Merhaba 8 aylık evliyiz ama eşim evlilik icin kendini yeterli hissetmediğini evlendigimizin 2 ayından beridir söylüyor ne yaptıysam başaramadım kendi IStekiyle bosanalim diyor. Ne yapabilirim. Zaten 4 aydır ailesiyle yaşıyor. Rahatsız olduğunu tedavi göreceğini belirterek gitmişti geleli 1 hafta oldu şimdi geri gitmek istediğini belirtiyor anlaşmalı bosanalim diyor ne yapabiliriz, saygilarimla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fahri bey, bu konuda öncelikle sizin karar vermeniz lazım, sizde eşiniz gibi düşünüyorsanız ve anlaşmalı boşanmak istiyorsanız, öncelikle sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma protokolü ve anlaşmalı boşanma dilekçesi örneğinden faydalanarak Aile Mahkemesine dava açabilirsiniz.

 18. Oya dedi ki:

  Anlaşmalı boşanma dilekçesini kendimiz yaza biliyor muyuz ve protokol de babası çocuğunu hangi günler göreceğini ve çocuk için nafaka belirlenmesini dilekçede belirtmek şartmı hakime bırakabilirmiyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Oya hanım, Anlaşmalı boşanma dilekçesini ve anlaşmalı boşanma protokolünü kendiniz de hazırlayabilirsiniz, sitemiz de de buna ilişkin örnek dilekçe ve protokol bulunmaktadır, bunlardan da faydalanabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma protokolünde bütün hususlara yer vermeniz, eksik bir husus bırakmamanız lehinize olacaktır, Çocuğunuzun velayeti, anne veya babasının çocuğu göreceği tarihler veya nafaka ödenip ödenmeyeceği ödenecekse miktarı anlaşmalı boşanma protokolünde açıkça belirtilmelidir. Aile Mahkemesi Hakimi çocuğun yararını gözeterek velayet veya diğer hususlarda değişiklik yapabilir.

 19. Oya dedi ki:

  Anlaşmalı boşanma da çocuğa nafaka şartmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Oya hanım, Nafaka durumunu Anlaşmalı Boşanma Protokolünde açıkça belirtebilirsiniz, nafaka talebiniz yoksa yine bu durumu protokolde açıkça belirtebilirsiniz. Aile Mahkemesi Hakimi gerek görürse çocuğun yararı doğrultusunda değişiklik yapabilir.

 20. Funda dedi ki:

  Merhaba eşimle anlaşmalı boşnamau karar verdik ancak borç ve mallar 2 ye bölündüğünde alacagım olmuyor ben anlaşmalı da altınlarımı talep edebilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Funda hanım, Anlaşmalı boşanma protokolünde belirtmek istediğiniz ne varsa eksik husus bırakmadan belirtin buna malların (ev, araba, altın ve ev eşyası gibi) nasıl paylaştırılacağını da açıkça yazın, altınları talep edebilirsiniz ancak eşinizin de bunu kabul ediyor olması gerekir aksi halde açacağınız dava anlaşmalı boşanma davası olmayacaktır.

 21. Gokhan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin biz 1 yillik evliyiz ve ayrilmak istiyoruz cocugumuz yok esim benden nafaka istiyecegini belirtiyor anlasmali bosanmada bunu belirtse benimde issiz kaldigim ve herhangi bi mal varligimiz olmadigi icin kabul olunur mu tesekkur ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gökhan bey, Anlaşmalı boşanma açabilmek için evlilik tarihinin üzerinden bir yıl geçmiş olması gerekmektedir, ayrıca düzenlenen anlaşmalı boşanma protokolünde tüm yönleri ile anlaşmış olmanız ve bunu da protokolde belirtmemiz gerekmekte dolayısıyla nafakanın ödenip ödenmeyeceğine veya miktarını da eşinizle ortak belirlemeniz gerekiyor aksi halde anlaşmalı boşanma olmaz.

 22. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, avukatsız anlaşmalı olarak boşanma sürecinde dilekçeyi mahkemeye vermek vs işler ile ilgilenecek kişi davalı mı yoksa davacı mıdır? Ya da böyle bir ayrım var mıdır? Dilekçeyi mahkemeye vermeye tek kişi gidebilir mi birlikte gitmek zorunlu mudur? Bu süreçte iki tarafı da yormamak adına evrak ve mahkeme süreci ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Anlaşmalı boşanmada tarafların her ikisi de davacıdır, burada önemli olan tarafların bütün yönleri ile anlaşmış olmaları ve düzenledikleri anlaşmalı boşanma protokolünde bu hususları imza altına almalarıdır. Duruşma aşamasında her iki tarafında davaya katılması gerekmekte, dilekçenin verilmiş olması tek başına boşanma için yeterli değil, duruşma aşamasında da bunu tarafların ikrar etmesi gerekiyor. sitemizde bulunan Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokolü Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 23. Seli dedi ki:

  Merhaba, yurtdışında yaşıyoruz eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz avukata verecek paramız yok dilekçeyi ve protokolü nasıl hazırlayıp hangi makama göndereceğiz ayrıca çocuklarımız reşit çocuklar için sorun olmasın diye ayrılıncada eşimin soyadını taşımak istiyorum nasıl bir dilekçe ve protokol hazırlamalıyım bana bir örnek hazırlayanilirmisiniz teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seli, Anlaşmalı boşanma dilekçesi ve protokolüne ilişkin sitemizde bulunan örneklerden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, anlaşmalı boşanma protokolünde bütün hususlara yer vermenizi ve eksik bir husus kalmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz, eşinizin soyadını taşımak istediğinizi protokolde ve dilekçenizde belirtebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davasının süreci ile ilgili ayrıntıları bu konuda yazmış olduğumuz sitemizdeki makalelerden edinebilirsiniz. Avukat tutmak gibi bir zorunluluğunuz yok ancak davayı bizzat açmanız ve eşinizle birlikte duruşmaya katılmanız gerekiyor, yani posta veya benzeri yollarla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

 24. Smt dedi ki:

  Merhaba ben memuriyetim den dolayı farklı Bi ilde yaşıyorum aeşim bulunduğum ile gelmek istemiyor boşanmaya da yanaşmıyor 1 oğlumuz var bunun velayeti ni almak istiyorum ne yapmam lazım nasıl Bi yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba SMT, boşanmaya kesin kararlıysanız yapılacak tek şey boşanma davası açmak olacak, dava çekişmeli olacağı için velayet, nafaka ve diğer hususları aile hakimi değerlendirerek karara bağlayacaktır, çocuğunuzun yasinin küçük ve bakıma muhtaç olması velayet durumunda etkili olacaktır.

 25. Hamit dedi ki:

  7 yıllık ikinci evliliğim eski eşimden 3 çocuğun var ikinci eşimden çocuğumuz yok.
  1 çocuğumuz yok
  2 mal tasinmazimiz yok
  3 nafaka talep yok
  Sadece acele antlasmali boşanma yapacağız eşimden türkiyede ben fransadayim eski eşimden olan çocuklar fransada
  Tarafıma antlasmali boşanma dilekçesi ile protokol gonderirmisiniz teşekkür ederdim

  çocuğumuz yok

 26. Hamit dedi ki:

  7 yıllık ikinci evliliğim eski eşimden 3 çocuğun var ikinci eşimden çocuğumuz yok.
  1 çocuğumuz yok
  2 mal tasinmazimiz yok
  3 nafaka talep yok
  Sadece acele antlasmali boşanma yapacağız eşimden türkiyede ben fransadayim eski eşimden olan çocuklar fransada
  Tarafıma antlasmali boşanma dilekçesi ile protokol gonderirmisiniz teşekkür ederdim

  çocuğumuz yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hamit bey, sitemizde paylaştığımız örnek anlaşmalı boşanma dilekçesi ve örnek anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bu konuda yayınladığımız makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 27. İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar ben 11 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 10 diğeri 3.5 yaşında yıllardır anlaşamıyoruz çocuklarım için herşeye göz yumdum defalarca aldatıldım ama artık katlanamıyorum daha önce de dava açtım beni de avukatımıda tehtit etti hatta avukatıma saldırdı beni boşamak istemiyor ama yapacağından da geri kalmıyor üstelik delillerim de car şuanda dava açmaya korkuyorum ne yapmam lazım😔

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba isimsiz, Boşanma davası ile koruma tedbiri, evden uzaklastırma talebinde de bulunabilirsiniz, en azından dava sonuna veya sonrasında esinizi kendinizden ancak bu sekilde uzak tutabilirsiniz. Malesef çekişmeli boşanma davalarının bir çogunda vu sorun yaşanmakta, bu konuda ayrıntı bilgiyi avukatınızında sizw vermiş olması lazım.

Önceki yazıyı okuyun:
Vergi Affı Başvurusu Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuruda Bulunulur

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu biriken vatandaşlara borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için yılın belli dönemlerinde vergi affı adı altında ödeme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016