Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokol Örneği

A+
A-

Boşanmaya karar veren çiftlerin açmış oldukları davaları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak iki şekilde ele alabiliriz. Bu yazımızda ise avukatsız anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağı ile ilgili bilgi verdikten sonra avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneklerini ve anlaşmalı boşanma protokolü örneğini istifadenize sunacağız. 

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçe ve protokolü

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokol Örneği

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağı konusuna geçmeden önce öncelikli olarak boşanmanın ne olduğu ve boşanma süresi ile ilgili bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Boşanma, kanun koyucu tarafından evlilik birlikteliğinin sona ermesi olarak tanımlanmıştır. Boşanma davası, eşlerden birinin veya her ikisinin mahkemeye verecekleri dilekçe ile açılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi burada bizim için önemli olan anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağıdır. Boşanma davaları avukat aracılığı ile takip ettirilip açılabileceği gibi, avukatsız olarak da boşanma davası açılabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin bütün yönleri ile anlaşmış karşısında, davayı avukat tutmadan da takip ettikleri görülmektedir. Aşağıda istifadenize sunacağımız avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak dava sürecini kendiniz de başlatabilirsiniz. Ancak, dava dilekçesi ile birlikte yine yazımızın ekinde bulunan anlaşmalı boşanma protokol örneğin de boşanan çiftler tarafından eksiksiz olarak doldurulması ve ilgili mahkemeye verilmesi gerekmektedir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nereye Açılır

Boşanma davası ister çekişmeli ister anlaşmalı olsun Aile Mahkemelerine açılır. Her ilde veya nüfusu 100 binin üzerinde olan her ilçede en az bir aile mahkemesi bulunur. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı ilçelerde boşanma davaları aile mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemelerine açılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İptal Davası Dilekçe Örneği (Hazır Dilekçe)

Anlaşmalı boşanma davalarında görevli mahkeme yukarıda da belirttiğimiz gibi aile mahkemeleridir, yetkili mahkeme ise; 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 168. Maddesinde “Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir” şeklinde düzenlenmiştir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak İçin Gerekli Şartları Nelerdir

Medeni kanuna göre, anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için üç şartın yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartları aşağıdaki şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

 • Boşanma davası açacak olan eşlerin evliliğinin bir yılı doldurmuş olmasıdır.
 • Tarafların tüm hukuki sonuçları ile kendi aralarında anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeleridir.
 • Taraflar kendilerini vekil olarak temsil ettirseler bile boşanma davası duruşmalarına katılmak zorundadırlar.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde dava dilekçesinde bulunması gereken hususların neler olduğu ayrıntılı olarak yazılmıştır. Yazacağımız avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesinde de aşağıda yazılı maddelere dikkat edilmelidir.

Dava dilekçesinin içeriği

(HMK. Madde 119)

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Avukat tutmadan, boşanma davalarını kendileri takip etmek isteyen çiftler için hazırlamış olduğumuz, avukatsız anlaşmalı boşanma davası dilekçesi örneği yazımız ekinde okurlarımızın istifadesine sunulmuştur. Avukatsız anlaşmalı boşanma davası dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Bununla birlikte yine avukatsız anlaşmalı boşanma protokolü örneği de yazımız ekinde istifadenize sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022 Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Form ve Dilekçe Örneği

Aşağıda istifadenize sunulan avukatsız anlaşmalı boşanma davası dilekçe örneği ve avukatsız anlaşmalı boşanma protokolü üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Örnek dilekçelerde yazılan olayların kurgudan ibaret olduğu ve bilgilendirme amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır. Dilekçe örnekleri ile ilgili doğabilecek herhangi bir hak kaybından sitemiz sorumlu değildir. Anlaşmalı boşanma davasının çekişmeli bir hal alması halinde, bir avukattan hukuki yardım alınması faydalı olacaktır.

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

avukatsız anlaşmalı boşanma örnek protokolü

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Avukatsız anlaşmalı boşanma protokol örneği

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Avukatsız Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ve protokolü örneği PDF formatında indirmek için;

Avukatsız anlasmali bosanma dilekcesi

avukatsız anlasmali bosanma protokolu ornek 1

avukatsız anlasmali bosanma protokolu ornek 2ZİYARETÇİ YORUMLARI - 73 YORUM
 1. Gokhan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin biz 1 yillik evliyiz ve ayrilmak istiyoruz cocugumuz yok esim benden nafaka istiyecegini belirtiyor anlasmali bosanmada bunu belirtse benimde issiz kaldigim ve herhangi bi mal varligimiz olmadigi icin kabul olunur mu tesekkur ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gökhan bey, Anlaşmalı boşanma açabilmek için evlilik tarihinin üzerinden bir yıl geçmiş olması gerekmektedir, ayrıca düzenlenen anlaşmalı boşanma protokolünde tüm yönleri ile anlaşmış olmanız ve bunu da protokolde belirtmemiz gerekmekte dolayısıyla nafakanın ödenip ödenmeyeceğine veya miktarını da eşinizle ortak belirlemeniz gerekiyor aksi halde anlaşmalı boşanma olmaz.

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, avukatsız anlaşmalı olarak boşanma sürecinde dilekçeyi mahkemeye vermek vs işler ile ilgilenecek kişi davalı mı yoksa davacı mıdır? Ya da böyle bir ayrım var mıdır? Dilekçeyi mahkemeye vermeye tek kişi gidebilir mi birlikte gitmek zorunlu mudur? Bu süreçte iki tarafı da yormamak adına evrak ve mahkeme süreci ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Anlaşmalı boşanmada tarafların her ikisi de davacıdır, burada önemli olan tarafların bütün yönleri ile anlaşmış olmaları ve düzenledikleri anlaşmalı boşanma protokolünde bu hususları imza altına almalarıdır. Duruşma aşamasında her iki tarafında davaya katılması gerekmekte, dilekçenin verilmiş olması tek başına boşanma için yeterli değil, duruşma aşamasında da bunu tarafların ikrar etmesi gerekiyor. sitemizde bulunan Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokolü Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 3. Seli dedi ki:

  Merhaba, yurtdışında yaşıyoruz eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz avukata verecek paramız yok dilekçeyi ve protokolü nasıl hazırlayıp hangi makama göndereceğiz ayrıca çocuklarımız reşit çocuklar için sorun olmasın diye ayrılıncada eşimin soyadını taşımak istiyorum nasıl bir dilekçe ve protokol hazırlamalıyım bana bir örnek hazırlayanilirmisiniz teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seli, Anlaşmalı boşanma dilekçesi ve protokolüne ilişkin sitemizde bulunan örneklerden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, anlaşmalı boşanma protokolünde bütün hususlara yer vermenizi ve eksik bir husus kalmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz, eşinizin soyadını taşımak istediğinizi protokolde ve dilekçenizde belirtebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davasının süreci ile ilgili ayrıntıları bu konuda yazmış olduğumuz sitemizdeki makalelerden edinebilirsiniz. Avukat tutmak gibi bir zorunluluğunuz yok ancak davayı bizzat açmanız ve eşinizle birlikte duruşmaya katılmanız gerekiyor, yani posta veya benzeri yollarla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

 4. Smt dedi ki:

  Merhaba ben memuriyetim den dolayı farklı Bi ilde yaşıyorum aeşim bulunduğum ile gelmek istemiyor boşanmaya da yanaşmıyor 1 oğlumuz var bunun velayeti ni almak istiyorum ne yapmam lazım nasıl Bi yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba SMT, boşanmaya kesin kararlıysanız yapılacak tek şey boşanma davası açmak olacak, dava çekişmeli olacağı için velayet, nafaka ve diğer hususları aile hakimi değerlendirerek karara bağlayacaktır, çocuğunuzun yasinin küçük ve bakıma muhtaç olması velayet durumunda etkili olacaktır.

 5. Hamit dedi ki:

  7 yıllık ikinci evliliğim eski eşimden 3 çocuğun var ikinci eşimden çocuğumuz yok.
  1 çocuğumuz yok
  2 mal tasinmazimiz yok
  3 nafaka talep yok
  Sadece acele antlasmali boşanma yapacağız eşimden türkiyede ben fransadayim eski eşimden olan çocuklar fransada
  Tarafıma antlasmali boşanma dilekçesi ile protokol gonderirmisiniz teşekkür ederdim

  çocuğumuz yok

 6. Hamit dedi ki:

  7 yıllık ikinci evliliğim eski eşimden 3 çocuğun var ikinci eşimden çocuğumuz yok.
  1 çocuğumuz yok
  2 mal tasinmazimiz yok
  3 nafaka talep yok
  Sadece acele antlasmali boşanma yapacağız eşimden türkiyede ben fransadayim eski eşimden olan çocuklar fransada
  Tarafıma antlasmali boşanma dilekçesi ile protokol gonderirmisiniz teşekkür ederdim

  çocuğumuz yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hamit bey, sitemizde paylaştığımız örnek anlaşmalı boşanma dilekçesi ve örnek anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bu konuda yayınladığımız makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar ben 11 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 10 diğeri 3.5 yaşında yıllardır anlaşamıyoruz çocuklarım için herşeye göz yumdum defalarca aldatıldım ama artık katlanamıyorum daha önce de dava açtım beni de avukatımıda tehtit etti hatta avukatıma saldırdı beni boşamak istemiyor ama yapacağından da geri kalmıyor üstelik delillerim de car şuanda dava açmaya korkuyorum ne yapmam lazım😔

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba isimsiz, Boşanma davası ile koruma tedbiri, evden uzaklastırma talebinde de bulunabilirsiniz, en azından dava sonuna veya sonrasında esinizi kendinizden ancak bu sekilde uzak tutabilirsiniz. Malesef çekişmeli boşanma davalarının bir çogunda vu sorun yaşanmakta, bu konuda ayrıntı bilgiyi avukatınızında sizw vermiş olması lazım.

  2. Sibel dedi ki:

   Merhaba bir yıllık evliyim eşim ailesinden dolayı sürekli beni dövüyor bugün öldüresiye dövdü ben boşanmak istiyorum artık ama ailem bilsin istemiyorum nasıl bir yol izleyebilirim şimdiden teşekkürler

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sibel hanım, Açacağınız boşanma davasında taraflar siz ve eşiniz olacaktır bu nedenle yapılacak olan tebligatlar da sadece sizin adreslerinize gönderilecektir. Mahkeme ailenize bu konuda herhangi bir bilgi vermez ancak haricen ailenizin bilgisi olabilir mi bilemiyorum, boşanma davasının sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız eşinizin de boşanmayı kabul etmesi ve birlikte düzenlediğiniz anlaşmalı boşanma protokolünü, anlaşmalı boşanma davası dilekçenize ekleyerek dava açabilirsiniz. Bu konuda daha fazla ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız sitemizde yayınladığımız makalelerimizden faydalanabilirsiniz.

 8. alev17 dedi ki:

  merhaba annem ile babam anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiler fakat babam evi kardeşim ve benim üzerime vermek istiyor anlaşma protokolünde annem bu şartı kabul edecek ancak evin üzerinde ipotek bulunması süreci etkilermi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alev hanım, Anneniz ve babanız düzenlenen anlaşmalı boşanma protokolünde bu durumu belirtebilirler ancak ipotekli olan bir tapunun devir işleminin yapılabilmesi için önce ipoteğin kalkması gerekmekte, yine de ipotekli olarak devir işlemi yapılabilir ancak bu konuda daha fazla ayrıntıyı tapu müdürlüğüne başvurarak edinebilirsiniz.

 9. serdar dedi ki:

  Merhaba, eşimle 4 yıllık evliyiz 3 yaşında oğlumuz var ve anlaşmalı boşanmak istiyoruz fakat çocuğun kimde kalacağı noktasında annesinin bakacak durumu ve gidecek yerinin olmamasından dolayı anlaşamıyoruz. bu durum anlaşmalı boşanma davasını kapsar mı ve kapsamaz ise diğer dava türlerinde annenin bakacak durumu olmadığından dolayı babaya verilebilir mi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serdar bey, Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar arasında çelişkili olacak herhangi bir hususun kalmaması gerekiyor, taraflar bütün yönleri ile anlaştıklarını (çocukların velayeti, nafaka, mal paylaşımı vb. gibi) anlaşmalı boşanma protokolünde açıkça belirmelidirler. Velayet hususunda aile mahkemesi hakimi çocuğun faydasını gözeterek protokol harici karar verebilir.

 10. Yaprak aydın dedi ki:

  Ben eşime boşanma davası açmak istiorum ama onun anlaşmalı boşanma ya yanaşacagnı sanmıyorum çekişmeli olursa avukata a gerek var mı çünkü maddi gücüm yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yaprak Aydın, Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların bütün yönleri ile anlaşmış olmaları ve bunu anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek davanın açılacağı mahkemeye sunmaları gerekmektedir. Boşanmanın çekişmeli olması halinde davanızı bir avukat aracılığıyla takip etmenizi tavsiye ederiz. Maddi durumunuz yoksa barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Ceyhun dedi ki:

  Merhabalar ben 8 yıllık evliyim 2 kız çocuğum var biri 6 diğeri 4 yaşında anlaşmalı boşanma nekadar sürer ve nasıl başvuru yapmam lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceyhun hanım,
   Esinizle birlikte anlaşmalı boşanmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek yine hazırlamış olduğunuz anlaşmalı boşanma dilekçesine ekleyip aile mahkemesine başvurmalısiniz, dava açılışı sırasında sizden harç ve yargılama giderleri için yaklaşık 500- 600 TL civarında bir gider avansı alınacaktır, bu gider avansından kullanılmayan ve fazla kalan kısım davacıya dava sonunda iade edilir. Yaklaşık 3-5 ay sonunda dava karara çıkabilir.

 12. Seyfullah dedi ki:

  Merhaba

  Eski eşim yurt dışında yaşıyor boşamak istiyor, ama Türkiye’ye gelme gibi bir durumu yok. Yani mahkemeye gelemez. Benimde avukat tutmak için durumum müsait değil. Nasıl bir yol izleyebiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sadullah bey,
   En basit şekli Anlaşmalı Boşanma ancak tarafların birlikte imza altına aldıkları protokol ile dava açması gerekmekte ayrıca tarafların duruşmada özgür iradeleri ile boşanmak istediklerini beyan etmeleri gerekiyor, boşanmanın gerçekleşebilmesi için esinizin hiç olmazsa duruşmaya katılması lazım.

  2. Seyfullah dedi ki:

   Gelme durumu yok malesef. Bunun disinda baska bir yol yokmu? Yasamis oldugu ulkeden noter tastikli bir belge gondermis olsa yeterli olabilirmi? Tesekkurler

 13. Sla dedi ki:

  Merhaba Efendim. Eşim 6 aydır evde değil çalışma bahanesiyle şehir dışında ikametgahı da belli sebepler yüzünden o şehirde. Anlaşmazlığımız var ve hemen boşanmak istiyorum. Biraz cins birisi karşı taraf. İkametgahı başka yerde olması ve burada olmaması nedeniyle anlaşmalı dava açamaz mıyım acaba. Noterden tasdikli belge imzalasa ben buradan dava açsam olur mu. Başka şehirde 6 ay dan fazla ikamet olduğunda davalının olduğu yerde açılmalı gibi bir hüküm görmüştüm. Biraz işleri zorlaştırmıyor mu bu doğruysa hukuk adına.

  Uzattım efendim kusura bakmayın kısaca ben en kısa sürede boşanmak istiyorum. Anlaşmalı tercihim ama eşim yanımda değil. Eğer bu durum çerçevesinde anlaşmalı açamaz isem Çekişmeli açtığımda ilk celsede anlaşmalıya dönme ihtimali (duruşmada sorun çıkarmayacağını söyledi) ve boşanma durumumuz olur mu.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sıla hanım,
   Anlaşmalı boşanmaya karar veren eşler istedikleri yerde anlaşmalı boşanma davasına açabilirler, burada önemli olan anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolünün eşler tarafından düzenlenmesi ve çekişmeye yer verece bir durumun kalmaması olacaktır, sizin için en doğru olan bu olmalı bu nedenle her ikiniz de boşanmak istiyorsanız anlaşmalı boşanma dilekçesi ve boşanma protokolünü hazırlayarak dava açabilirsiniz, yalnız her ikinizin de yapılacak olan duruşmaya katılmanız ve ayrıca duruşmada boşanmak istediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir.

 14. Kezban dedi ki:

  Merhaba 22 mayis Çarşamba günü anlaşmalı boşanma davamızı var dilekçeye çocukları ortak yazdık adres bilgileri TC doldurduk eşim diğer doldurulması gereken yere bişey yok. Yazdı imzaladık ortak velayet istedik bu mahkeme nasıl sonuçların tşk ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kezban hanım,
   Genellikle ilgili Aile Mahkemesi Hakimi anlaşmalı boşanmada tarafların taleplerini dikkate alarak karar vermektedir ancak velayet konusunda çocukların menfaatini gözeterek velayet konusunda farklı karar da verebilir.

 15. Yasemin dedi ki:

  Merhaba. Ben yasemin ben 22 yıllık evliyim 3 çocuğum var ve eşimle anlaşmalı boşanmaya karar verdik kendisi yurtdışında yaşıyor kendisi türkiyeye geldiğinde boşanma dilekçesini yazıp imzalayıp gitti A 4 kağıdına yazıp imzaladığı dilekçeyle dava açabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım,
   Anlaşmalı boşanma protokolü taraflarca imzalandıktan sonra aile mahkemesine anlaşmalı boşanma davası açabilirsiniz ancak duruşma günü her iki tarafta anlaşmalı boşanmak istediklerini ve protokolü kabul ettiklerini Hakim karşısında beyan etmelidirler. Bu nedenle boş kağıda imza atarak boşanmayı kabul ediyorum denmesi kabul edilmeyecektir.

 16. ece dedi ki:

  merhaba hamıleyım ve 7 aylık evlıyım eşimle 2 ay bırlıkte kaldık .doğum olmak üzere ailemle kalıyorum bakımımı üstlenmedi asgarı ucretle çalşıyorum psıkoljk tedavı goruyorum, çalışmadı şiddet gördüm ve şuan nerde bılmıyrum.asgari ücretle çalşıyor ama ücretsiz izinde ancak miras olarak mal varlığı var. nafaka ve tazmınat talep edebılır mıyım ve nası belırleyelırım teşekkür ederim


Önceki yazıyı okuyun:
Avukat Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor Geliri Ne Kadar

Türkiye' de yaşayan vatandaşlara en prestijli meslekler nedir diye sorduğunuz da doktorluk ve avukatlık cevabını alırsınız. Çoğu anne baba da çocuğuna bir...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016