Avukatsız Boşanma Dilekçesi

Boşanma davasının nasıl açıldığı, boşanma davasının nereye nasıl açılacağı ve boşanma süreci ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Boşanma Davası Nasıl Açılır konulu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazımızda ise boşanma davası ile ilgili kısaca bilgi verdikten sonra Avukatsız Boşanma Dilekçesi ile ilgili bilgi vererek bu konudaki dilekçe örneklerini  paylaşacağız.

Boşanma Davası Nedir

Boşanma, kanun koyucu tarafından evlilik birlikteliğinin sona ermesi olarak tanımlanmıştır. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununda boşanma sebepleri özel ve genel olarak iki şekilde ele alınmıştır.

Özel Boşanma Nedenleri

Türk Medeni Kanununda özel boşanma sebeplerinden birinin ispatı, kesin boşanma sebebi olarak kabul edilir. Özel boşanma sebeplerine örnek olarak zina, hayata kast, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,  akıl hastalığı gösterilebilir.

Genel Boşanma Nedenleri

Genel boşanma nedenlerini, kanunla belirtilen özel boşanma nedenleri dışında kalan unsurlar olarak belirleyebiliriz. Bu yönüyle evlilik birlikteliğinin temelden sarsılmasına neden olacak her türlü davranış sayılabilir. Genel boşanma nedenlerine örnek olarak, kültür farklılığı, aşırı kıskançlık, cinsel ilişkiden kaçınma, kumar oynama ve bunun benzer bir çok sebep gösterilebilir.

Boşanma Davasının Aşamaları

Boşanma davasında süreç, Aile Mahkemesine yazılan dilekçe ile başlar, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri de boşanma davalarına bakmakla görevlidirler. Anlaşmalı olarak açılan boşanma davalarında taraflar karşılıklı olarak imza altına aldıkları anlaşmalı boşanma protokolü ile eksik husus bırakmadan boşanmaya ilişkin tüm hususları ele alarak mahkemeye ibraz etmelidir. Mahkeme aşamasında. Hakim bütün delilleri inceleyerek, boşanmaya karar verebilir yada boşanma talebini reddedebilir. Boşanma kararı ile birlikte nafaka verilip verilmemesine, nafaka verilecekse miktarının ne olacağına, çocukların velayetinin annede mi, babada mı olacağına karar verilir. Mahkeme tarafından verilen gerekçeli kararın kesinleşmesi ile dava süreci sona ermiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaşma Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur

Medeni Kanuna göre, belirli bir süre geçtikten sonra eşlerin anlaşmalı olarak boşanmalarına müsaade edilmiştir. Eşlerin birbirlerini tanımadan boşanmalarının önüne geçebilmek için evlilik tarihinden en az bir yıl geçmiş olması halinde anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Anlaşmalı boşanma davaları eşlerin bütün konularda mutabakata vararak, aralarında düzenlemiş oldukları anlaşmalı boşanma protokolünü dilekçelerine ekleyip Aile Mahkemesine müracaatları ile başlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu, eşlerin bütün yönleri ile anlaşmış olmaları ve ileride çelişkiye neden olacak herhangi bir hususun atlanmamış olmasıdır. Anlaşmalı boşanma davasının karara bağlanmasından sonra, eşler karşılıklı olarak temyizden feragat dilekçesi vererek kararın kesinleşme işlemi ile ilgili süreci hızlandırabilirler. Anlaşmalı boşanma ile ilgili daha fazla detaylı bilgi almak için sitemizde bu konuda daha önce yazmış olduğumuz Anlaşmalı Boşanma Nedir konulu makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Avukatsız Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesinde Olması Gerekenler

Birçok hukuk davasında olduğu gibi boşanma davalarında da dilekçe önem arz etmektedir. Dilekçe, eksik bir husus bırakmadan yazılmalı ve taleplerimiz anlaşılır ve net olmalıdır. Boşanma dilekçesinde eksiklik bulunması halinde, zaman kaybına daha da kötüsü hak kayına neden olacak durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle Hukuk Mahkemeleri kanununda hukuk davalarına ilişkin dilekçede olması gereken hususların ne olduğunu maddeler halinde paylaşmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Buna göre;

Avukatsız  boşanma dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur: (HMK Md.119)

 1. Mahkemenin adı,
 2. Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri
 3. Davacının Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası.
 4. Varsa tarafların kanuni temsilcisi ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri.
 5. Dava konusu değeri.
 6. Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
 7. İddia edilen bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
 8. Dayanılan hukuki sebepler
 9. Açık bir şekilde talep sonucu
 10. Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

Dilekçeye karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir.

Yukarıda sayılan maddelerden (b), (c), (d), (i) ve (j) bentlerinde belirtilen hususlardan bir veya birkaçının eksik olması halinde, hakim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içerisinde eksikliğin tamamlanmaması halinde dava açılmamış sayılır.                                                                                  

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış avukatsız boşanma davası dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlama yapabilirsiniz. Avukatsız boşanma dava dilekçe örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur. Sitemizdeki dilekçe örnekleri bilgilendirme amaçlıdır. Ancak ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesi

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Örneği

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçe Örneği

NOT: Dilekçelerin tamamı bilgilendirme amaçlı örnek olarak hazırlanmıştır.  Dilekçe örnekleri ile ilgili doğabilecek herhangi bir hukuki hak kaybından sitemiz sorumlu değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. mehmet yıldız dedi ki:

  selam eşim evi terk etdi iki yıldır ayrı yaşıyoruz avkat tutacak imkanım yok boşanma davasını nasıl acabilirim teşekür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey, maddi durumunuzun yerinde olmaması avukat tutacak durumda olmamanız halinde, boşanma davasını adli yardım talepli olarak açabilirsiniz, ancak bunun için sizden bazı evraklar istenebilir (fakirlik belgesi vs.gibi) ayrıca üzerinize kayıtlı mal varlığının da bulunmaması adli yardım talebi açısından önem teşkil etmektedir.

 2. Osman dedi ki:

  Ben eşimle anlaşamıyorum 15 yıllık evliyiz yeni araç aldım bunun bildiği halde yemede kendi için masraflardan kaçmıyor maddi olarak sıkıntılı olduğum durumlarda dahi eşim benden habersiz internetten alışveriş yapıyor imkanım olmadığı halde çocukları kreşe gönderiyor ve özel ders aldırıyor ben borç alarak idare etmeye çalıştıkça dahada fazla harcama yapıyor bana da işyerinden işte maaşını arttırsınlar diyor ben artık çıkış bulamadım ve boşanmaya karar verdim ve bir türlü ailemi kabullenmedi evime kendi ailem gelmez iken annesi senede 3-4 defa geliyor ailesinde durumu izah ettim annesi hariç herkes yadırgıyor sma o hep bildiğini yapıyor ne yapmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Osman bey, boşanma davasının anlaşmalı olması halinde bir nebze olsun yapılacak olan işlemler sorunsuz olmakta ancak çekişmeli boşanma davaları daha sorunlu olmakta ve daha da uzun sürmektedir. Ayrıca, anlaşmalı boşanma sırasında varsa çocukların durumu, nafaka ve diğer hususların tamamıyla göz önünde bulundurularak anlaşmalı boşanma protokolünün düzenlenmesi eksik bir hususun kalmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 3. Esra dedi ki:

  Merhabalar Bana yardımcı olurmusunuz. Ben eşimden ayrılmak istyorum.Devamlı hakaretlerinden bana bela okumasından aileme küfür etmsinden sıkıldım BOŞanmak istiyorum ne hali varsa görsün 2 yaşında oğlum var hiç bir şekilde onu görmesni istemiyorum.Düğünde takılan altınlarımı da almak istiyorum Nasıl Dava Dilekçesi yazabilrim nafakamıda versin adi insan ondan ne koca ne çocuğuma baba olur.

  1. Admin dedi ki:

   Esra Hanım Merhaba;
   Konuyla ilgili elbette karar size ait. Eğer böyle bir karar verdiyseniz, yazımız örneğindeki avukatsız boşanma dilekçesi örneğini kendinize göre uyarlayıp, açıklama bölümüne de yaşadığınız bu sıkıntıları biraz daha derli toplu bir şekilde belirtmeniz yeterli olacaktır. Sonuç ve Talep bölümüne de bu taleplerinizi yazabilirsiniz. Lütfen dilekçenizi hazırlarken, çok fazla hikayeye kaçmadan; net bir şekilde problemlerinizi ve taleplerinizi belirtiniz.
   Bu kararı almadan önce son kez daha düşünüp, özgür iradenizle karar vermeniz sizin ve aileniz adına en doğru karar olacaktır.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Esra hanım, Açmış olacağınız boşanma davası anlaşmalı ise taraflar kendi aralarında bir protokol yapmak zorundalar ancak anladığım kadarıyla sizin eşinizle aranızda problem bulunmakta, bu nedenle açacağınız boşanma davası çekişmeli boşanma davası olacaktır. Ortada çocuk olması ayrıca bir sorun, nafaka ve çocuğun velayetini almak için bir avukata danışmanız ve avukat aracılığıyla boşanma davasını açmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Siz ne kadar da çocuğu babasına göstermek istemeseniz de babanın çocuğunu görmeye yasal olarak hakkı vardır.

 4. mervemeral dedi ki:

  merhaba esim ile bosanmayi dusunuyorum 2 yasinda bide 10 aylik oglum var sizce mahkeme cocuklqrimi bana verirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mervemeral, boşanma davalarında aile mahkemesi hakimi çocukların durumlarını gözeterek velayetlerine karar verecektir, sizin her iki çocuğunuzda bakıma muhtaç olduğundan, velayetlerinin size verileceği kanaatindeyiz.

 5. Aynur dedi ki:

  Merhaba 7 yıllık evliyim 2 çocuğumuz var fakat eşimle 3 yıldır sürekli kavga ediyoruz ailemden hiç kimseyle görüşmüyor bana ve aileme küfür hakaret ediyor sürekli eve geç geliyor bazı geceler hiç gelmiyor niye geç kaldın dediğim de boşanalım sen bana hesap soramazsın deyip evi terk ediyor ben artık katlanamıyorum avukat yardımı almadan dava açıp çocuklarımı da almak istiyorm bu yaşadıklarımı mahkeme sebep olarak kabul eder mi lütfen cevap veriniz çok zor durumdayım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aynur hanım, eşinizle aranızdaki şiddetli geçimsizlik boşanma sebebidir, ancak çekişmeli boşanmalarda çocukların velayeti, nafaka gibi konular üzerinde tarafların anlaşamaması veya bir tarafın boşanmak istememesi nedeniyle dava hemen sonuçlanmamakta ve uzamaktadır, her ne kadar Avukat tutmak istemeseniz bile boşanma davası çekişmeli ise davanızı avukat aracılığıyla takip etmeniz daha faydalı olacaktır, maddi durumunuzun olmaması halinde davanızı adli yardım talepli açabilir, bunun öncesinde barodan Avukat tablet edebilirsiniz, uygun görülmesi halinde tarafınıza bir avukat görevlendirilecektir.

 6. aylin dedi ki:

  İyi çalışmalar bu boşanma davası için adliyeden dilekçe kağıdımı alınıyor yoksa gözüken örneklere göre el’le mi yazılıyor yardımcı olursanız sevinir ve şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aylin hanım, öncelikli olarak boşanma davasının anlaşmalı olup olmadığı konusunun netlik kazanması gerekmekte, anlaşmalı boşanma davalarında çiftler eksik bir konu bırakmayacak şekilde birlikte anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek hazırlamış oldukları anlaşmalı boşanma dilekçesine ekleyerek ilgili aile mahkemesine dilekçelerini verebilirler, çekişmeli boşanma davalarında durum biraz daha farklılık göstermektedir, böyle bir durumda sadece boşanma dilekçesini hazırlayarak dava açabilirsiniz, çekişmeli boşanma davalarında eşler arasında bir çok çekişmeli konu olduğundan (nafaka, çocukların velayeti vb.) ve duruşmaların takip edilmesi ve davanın uzun sürmesi nedeniyle bu konuda bir avukattan yardım almanız daha faydalı olacaktır, sitemizde anlaşmalı boşanma dilekçesi, anlaşmalı boşanma protokolü ve çekişmeli boşanma dilekçelerine ilişkin hazırlanmış örnekler mevcuttur, bu örnekler üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz.

 7. Sukran dedi ki:

  Boşanmak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Şükran Hn,

   Konuyla ilgili yazımızda belirttiğimiz süreci takip edebilirsiniz. Dilerseniz hukuki yardım da alabilirsiniz.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 8. Serkan dedi ki:

  Merhaba.eşim in kıskançlık larından bıktımen ufak bir şeyde bile kıskanıyor ve ailesine kendisini dövdüğümü ve evden attığımı söyliyerek çeşitli iftiralar da bulunup
  günlerce eve gelmiyor.en son 3 küçük oğlumu 10 yaş 8 yaş ve 4 yaşındaki ve çocuklarından 8 yasında olanı engelli..ben kavga etmemek için erkenden işe gittiğimde arkadan çocukları yanlız bırakıp evden çıkmış.10 yaşındaki oğlum onlarla ilgilenip babamlara götürmüş..çocuklarla ilgili zaten annelik yapmıyor.ne yapıcagımı bilmiyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serkan bey anladığım kadarıyla eşinizle aranızda şiddetli geçimsizlik var, eşiniz boşanmayı kabul ediyorsa anlaşmalı boşanabilirsiniz ancak eşinizin boşanmak istememesi veya boşanmak istiyor olması ancak belli konularda anlaşamamanız halinde çekişmeli boşanma davası açabilirsiniz. Hem anlaşmalı boşanmaya hem de çekişmeli boşanmaya ilişkin sürecin nasıl ilerlediği ve boşanma dilekçesi örneklerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 9. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben 7 yıllık evliyim 6 yaşında kızım var eşim ayrılmak istemiyor fakat sürekli kavga etmek içinde bahane buluyor. Yaklaşık 1 yıldır yataklarımız ayrı benim açacağım dava çekişmeli olacak avukat tutmak için maddi imkanım yok dilekçeyi verdikten sonra çalışacağım. Eşim çalışmadığım için kızımı alamayacağımı söylüyor velayet bu durumda bana verilir mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım çekişmeli davalarda ilgili Aile Mahkemesi, nafaka, çocukların velayeti ve diğer hususları değerlendirerek karar verecektir, burada önemli olan çocuğun anne bakımına muhtaç olup olmadığıdır, sizin çalışmıyor olmanız doğrudan Velayetin size verilmeyeceği anlamına gelmez, maddi durumumuz yerinde değilse barodan avukat talep edebilir adli yardım talepli dava açabilirsiniz.

   1. Ayşe dedi ki:

    İlginizden dolayı çok teşekkür ederim 🙏

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Rica ederiz Ayşe hanım, yardımcı olabildikse ne mutlu bize.

 10. Srn dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 2,5 sene once Ingiltere’de ingiliz vatandasi ile evlendim 4 yillik iliski sonrasinda. Fakat evlilikten bir ay sonra ayrilmak istedigini soyledi. Sebebinin baska bir kadin ( nikah sahidim) oldugunu ogrendim. Bikac ay sonra da itiraf etti zaten. Vizem bitip Turkiyeye dondukten sonra tekrar ingiltereye donmeme mani oldu. O gun bu gundur ben Turkiyede yasamaya devam ediyorum kendisi de o kadinla birlikte ingilterede yasiyor. Anlasmali bosanma icin ya kendisinin gelmesi yada vekaletvermesi gerekiyor fakat ugrasmak istemedigi icin iki yolu da kabul etmiyor. Psikolojik olarak cok yiprandim ve bir an once bosanmak istiyorum. Avukat masraflarini karsilayacak durumda da degilim. Burda avukatsiz bosanma davasi acabiliyor muyum acaba? Esim yabanci uyruklu oldugu ve yurtdisinda yasasigi icin bosanma surecinde bir problem yasar miyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Srn. Açacağınız boşanma davası anlaşmalı olmayacağı için süreç haliyle uzayacaktır, eşinizin yurt dışında yaşaması ayrı bir sıkıntı bu nedenle davanın takibini avukat aracılığıyla yapmanız sonuca gitmeniz açısından daha etkili olacaktır, maddi durumunuzun yerinde olmaması halinde Baro’dan avukat talebinde bulunabilirsiniz, ayrıca boşanma davasını adli yardım talepli olarak açabilirsiniz.

 11. Gauhar dedi ki:

  Merhaba ben 1 senedir evliyim ve eşimin sürekli dövmesinden sıkıldığım için boşanma kararı verdim fakat ben yabancıyım 5 aylık çocuğum var çocuğumun velayeti bana verilir mi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gauhar, Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için eşinizin de boşanmayı kabul etmesi ve aranızda herhangi bir problem kalmayacak şekilde anlaşmalı boşanma protokolünü doldurmanız gerekli, doldurmuş olacağınız protokolde çocuğunuzun velayet durumunu da belirtebilirsiniz. Çekişmeli boşanma davasında, çocuğunuzun velayeti ve diğer konularda Hakim dosyayı inceleyerek gerekli kararı verecektir. Yabancı uyruklu olmanız çocuğunuzun velayetini almanız için engel değil. Ayrıca çocuğunuzun 5 aylık olması ve anne şefkatine muhtaç olması nedeniyle velayetinin size verileceği kanaatindeyiz. Ancak çocuğunuzu yurt dışına çıkarmak için izin almanız gerekebilir.

 12. Birkişi dedi ki:

  Evleneli 11 ay oldu boşanmak istiyorum fakat 1 yıl dolmadığı için anlaşmalı boşanma davası açamıyorum. Anlaşmalı boşanma davası açsam bile eşimin buna yaklaşacağını düşünmüyorum. Bir kere şiddet gösterdi ve sürekli psikolojik şiddet var. Küfür ve hakaret içeren mesajları duruyor. Bunlar çekişmeli boşanma davası açmak için yeterli midir?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Birkişi,
   Bahsettiğiniz sebepler boşanma davası açmak için yeterlidir. Söylediğiniz gibi anlaşmalı boşanma için 1 yıl geçmesi gerekmektedir.

 13. Mavis dedi ki:

  Merhaba ben 2 senelik evliyim eşim sebepsiz yere bosanmak istiyor anlasmali bosanmak istiyor ve davayi benim acmami istiyor beni aldatigindan supheleniyorum 1 aydir eve bana karsi cok soguk davraniyor surekli telefonunla yazisiyor telefonu benden sakliyor sifrelerini bilmiyorum ne yapmam gerekiyor ben bosanmak taraftari degilim ama esimin bu davranislarida beni cok kiriyor ve artik katlanamiyorum boyle bir duruma

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Maviş, Anlaşmalı boşanma davası tarafların karşılıklı anlaşmaları ve tüm yönleri ile bunu anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek bunu belgelendirmeleri ile mümkündür, sizin boşanmaya niyetiniz yoksa eşiniz sizi bunu zorlayamaz, ancak bu evliliğin yürümeyeceği yönünde sizin de kesin kanaatiniz oluşursa ileri sürdüğünüz şartlarınızın eşiniz tarafından kabul edilmesi halinde anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek boşanma davası açabilirsiniz.

 14. Kevser dedi ki:

  Merhaba ben kumardan dolayı boşanma davası actım bildiri geldi delil dilekçesi yazmam gerek avukatım yok elle kendim nasıl yazarım dilekçeye nasıl başlıcam tek delilim kart ekstrem yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kevser hanım sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak dilekçenizi yazabilirsiniz, Açıklama kısmında dilekçeyi neden dolayı verdiğinizi ve delillerinizin ne olduğunu belirtmeniz yeterli olacaktır.

 15. Duygu dedi ki:

  1 yıllık evliyim eşimle ayrılacağız fakat avukat tutamıyorum durumumdan dolayı 2 aylik ta bebeğim var velayet bana verilir mi avukat siz ?

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Duygu Hn,
   Bebeğiniz çok küçük. Dolayısıyla anne bakımına daha muhtaç. Bu durum elbette Mahkeme hakimi tarafından takdir edilecektir. Ancak yine şu karar çıkar şeklinde kesin bir beyanda bulunmak olmayacaktır. Avukatsız boşanma davası da açabilirsiniz. Dilerseniz alanında uzman bir hukukçudan da yardım alabilirsiniz.

 16. Burcu dedi ki:

  Merhaba esim hasta denilecek ve saplantili bi kiskancliga sahip bosanmak istiyorum cocuklarimi da bana vermeye gonullu ama dava acmak icin maddi durumum yok ailemin yaninda kaliyorum nafaka talep edersem cekismeli mi oluyor yoksa hakim cocuklar bende diye nafaka baglarmi yani bunun icin ozel istek yapmam mi gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu hanım, eşinizle karşılıklı boşanmaya karar verdiyseniz ve bütün yönleri ile anlaştıysanız (çocukların velayeti, nafaka ve mal paylaşımı gibi) sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası için avukat tutmanıza gerek yok isterseniz kendinizde davayı açabilirsiniz dilekçe ve ekindeki anlaşmalı boşanma protokolü ile Aile Mahkemesine Başvurmanız yeterli, Mahkeme veznesine Harç ve Gider avansı olarak yaklaşık 300 TL civarında bir para yatırmanız istenecek bu parayı da yatıracak gücünüz yoksa adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 17. fatma dedi ki:

  Hayirli geceler 2011 eylul ayinda 2. Evliligimi yaptim ilk evliligimden 8 yasinda kizim var ve velayeti bende evlendigimizddn beri esimle surekli kizimla ilgili calismamasi ile ilgili kavgalar cikiyordu suanki esimde.n 2 cocugum var biri 6 yas biri 15 aylik hamileyken esimin ilk evliligimden olan kizima olan sapikca duygularini farketmeme ragmen delilim yoktu 3.cocugumu dogum yaptiktan 5 ay sonra esimin kizimin resmini uyurken habersiz cekip porno icerikli baska resim ve videolarin icineattigi bi flasi elime gecti kizima soylemeden onu babasina bi bahane ile yolllayip bnde 3 ay sonra kendi memleketime geldim anliyacaginiz esime karsi nefret ofke var ve ayrilmak istiyorum elimde delil olarak flas da var esimde beni tehdit ediyor ben cocuklarimi alip bosanabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Elinizde iddialarınızı doğrulayacak deliliniz varsa ortada ciddi bir suç vardır, bu nedenle Cuhuriyet Savcılığina yapacagınız sikayet sonucunda esinizle ilgili ciddi bir soruşturma yapılacağı hatta tutuklanabileceği kanaatindeyim, ayrıca bu iddianız boşanmanız için tek basına yeterli bir delil olarak kabul edilebilir. çocuklarınızın yaşının küçük olması, isnat edilen suçlama, çocukların annenin bakımına muhtaç olmaları dikkate alınarak velayetlerinin anneye yani size verileceği kanaatindeyim.

 18. Ebru dedi ki:

  İyi günler . Ben 1 senelik evliyim ve eşimle anlaşamıyoruz ve ailesiyle de ciddi sorunlar yaşıyoruz ve ailesi sözlü şiddette bulunuyorlar sürekli bana karşı boşanmak istiyorum ama eşim nafaka ödemek istemiyor ve çocuğumuz da yok ama ben aynı zamanda üniversite okuyorum onun için okuduğum Yeri değiştirdim ve okulum uzadı ve üzerine ait hiç bir mal varlığı Yok etrafımda ki insanlar nafaka alamazsın böyle bir durumda diyor ama okulu bu mağduriyette bitiremem çekişmeli boşanmak istesem bile uzun sürer diyorlar bu süre zarfında okulumu bırakmakta istemiyorum ne yapabilirim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ebru hanım,
   Eşinizle anlaşarak boşanmamanız halinde açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, bu nedenle davanın sonuçlanması uzun sürebilir. Sonuçta nasıl bir yol izleyeceğinize sizin karar vermeniz gerekiyor. Dava açmadan önce bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 19. seda dedi ki:

  hayırlı geceler herkese sabır VE anlayışla çok güzel cvlar vermişsiniz grcekten tebrik ederim. benimde size bi sorum olacaktı avukatsız boşanma dilekçemi hazırladım 10.06.2019 resmiyete dökücem fakat dilekçemi verirken harc yatırmak zorunda mıyım. maddi imkanım yeterli değil.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seda hanım,
   Boşanma davası açarken avukat tutmak zorunda değilsiniz ancak maddi durumunuzun yerinde olmaması nedeniyle barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz ayrıca dilekçenizde adli yardım talepli olarak başvurmanız ve kabul edilmesi halinde yargılama giderleri kamu tarafından karşılanacaktır.

 20. Rahime Kılıç dedi ki:

  Mrb kolay gelsin bn esimle hic anlasamiyrm 1.5 yillik evliyiz siddet ,sözlü şiddet küfür hakeret ediyo bi tane çocuğum var kendisine hakeret davasi nafaka istyrm sadece nafaka vermemek icin boşanma davasıni o acmiyo bn açsam bosamma davasi yinede kazana bilirmiyim siddet uyguladı fotograflari hepsi bnde mevcut

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Rahime hanım,
   Boşanma davasını sizde açabilirsiniz ancak çekişmeli bosanmala davaları 2-3 yıl sürebiliyor, bu nedenle bu süre zarfında ayrı yaşayacaksınız boşanma davası açarken tedbir nafakası da talep edin, davanın sonucu nafaka miktarı hakkında kesin bir şey söylememiz mümkün değil.

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Maaşı Dilekçe Örneği

İşsizlik Maaşının Nasıl Alındığı, şartları, işsizlik maaşı başvurunun nasıl yapılacağı ve diğer hususlarla ilgili daha önce yazmış olduğumuz İşsizlik Maaşı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016