Avukatsız Boşanma Dilekçesi

A+
A-

Boşanma davasının nasıl açıldığı, boşanma davasının nereye nasıl açılacağı ve boşanma süreci ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Boşanma Davası Nasıl Açılır konulu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazımızda ise boşanma davası ile ilgili kısaca bilgi verdikten sonra Avukatsız Boşanma Dilekçesi ile ilgili bilgi vererek bu konudaki dilekçe örneklerini  paylaşacağız.

Boşanma Davası Nedir

Boşanma, kanun koyucu tarafından evlilik birlikteliğinin sona ermesi olarak tanımlanmıştır. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununda boşanma sebepleri özel ve genel olarak iki şekilde ele alınmıştır.

Özel Boşanma Nedenleri

Türk Medeni Kanununda özel boşanma sebeplerinden birinin ispatı, kesin boşanma sebebi olarak kabul edilir. Özel boşanma sebeplerine örnek olarak zina, hayata kast, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,  akıl hastalığı gösterilebilir.

Genel Boşanma Nedenleri

Genel boşanma nedenlerini, kanunla belirtilen özel boşanma nedenleri dışında kalan unsurlar olarak belirleyebiliriz. Bu yönüyle evlilik birlikteliğinin temelden sarsılmasına neden olacak her türlü davranış sayılabilir. Genel boşanma nedenlerine örnek olarak, kültür farklılığı, aşırı kıskançlık, cinsel ilişkiden kaçınma, kumar oynama ve bunun benzer bir çok sebep gösterilebilir.

Boşanma Davasının Aşamaları

Boşanma davasında süreç, Aile Mahkemesine yazılan dilekçe ile başlar, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri de boşanma davalarına bakmakla görevlidirler. Anlaşmalı olarak açılan boşanma davalarında taraflar karşılıklı olarak imza altına aldıkları anlaşmalı boşanma protokolü ile eksik husus bırakmadan boşanmaya ilişkin tüm hususları ele alarak mahkemeye ibraz etmelidir. Mahkeme aşamasında. Hakim bütün delilleri inceleyerek, boşanmaya karar verebilir yada boşanma talebini reddedebilir. Boşanma kararı ile birlikte nafaka verilip verilmemesine, nafaka verilecekse miktarının ne olacağına, çocukların velayetinin annede mi, babada mı olacağına karar verilir. Mahkeme tarafından verilen gerekçeli kararın kesinleşmesi ile dava süreci sona ermiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aile Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur

Medeni Kanuna göre, belirli bir süre geçtikten sonra eşlerin anlaşmalı olarak boşanmalarına müsaade edilmiştir. Eşlerin birbirlerini tanımadan boşanmalarının önüne geçebilmek için evlilik tarihinden en az bir yıl geçmiş olması halinde anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Anlaşmalı boşanma davaları eşlerin bütün konularda mutabakata vararak, aralarında düzenlemiş oldukları anlaşmalı boşanma protokolünü dilekçelerine ekleyip Aile Mahkemesine müracaatları ile başlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu, eşlerin bütün yönleri ile anlaşmış olmaları ve ileride çelişkiye neden olacak herhangi bir hususun atlanmamış olmasıdır. Anlaşmalı boşanma davasının karara bağlanmasından sonra, eşler karşılıklı olarak temyizden feragat dilekçesi vererek kararın kesinleşme işlemi ile ilgili süreci hızlandırabilirler. Anlaşmalı boşanma ile ilgili daha fazla detaylı bilgi almak için sitemizde bu konuda daha önce yazmış olduğumuz Anlaşmalı Boşanma Nedir konulu makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Avukatsız boşanma dilekçesi hazırlamak

Avukatsız Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesinde Olması Gerekenler

Birçok hukuk davasında olduğu gibi boşanma davalarında da dilekçe önem arz etmektedir. Dilekçe, eksik bir husus bırakmadan yazılmalı ve taleplerimiz anlaşılır ve net olmalıdır. Boşanma dilekçesinde eksiklik bulunması halinde, zaman kaybına daha da kötüsü hak kayına neden olacak durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle Hukuk Mahkemeleri kanununda hukuk davalarına ilişkin dilekçede olması gereken hususların ne olduğunu maddeler halinde paylaşmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Buna göre;

Avukatsız  boşanma dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur: (HMK Md.119)

 1. Mahkemenin adı,
 2. Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri
 3. Davacının Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası.
 4. Varsa tarafların kanuni temsilcisi ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri.
 5. Dava konusu değeri.
 6. Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
 7. İddia edilen bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
 8. Dayanılan hukuki sebepler
 9. Açık bir şekilde talep sonucu
 10. Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilişim Suçları Nelerdir Nasıl Şikayet Edilir

Dilekçeye karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir.

Yukarıda sayılan maddelerden (b), (c), (d), (i) ve (j) bentlerinde belirtilen hususlardan bir veya birkaçının eksik olması halinde, hakim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içerisinde eksikliğin tamamlanmaması halinde dava açılmamış sayılır.                                                                                  

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış avukatsız boşanma davası dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlama yapabilirsiniz. Avukatsız boşanma dava dilekçe örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur. Sitemizdeki dilekçe örnekleri bilgilendirme amaçlıdır. Ancak ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçe örneği

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi

Avukatsız boşanma davası dilekçe örneği

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesi

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Örneği

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçe Örneği

NOT: Dilekçelerin tamamı bilgilendirme amaçlı örnek olarak hazırlanmıştır.  Dilekçe örnekleri ile ilgili doğabilecek herhangi bir hukuki hak kaybından sitemiz sorumlu değildir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Gül dedi ki:

  İyi günler ben 18 senelik evliyim ve 3 çocuğum var 17 – 15 ve 9 yaşında eşim yaklaşık 12 sene bana şiddet uyguladı ve gitmek istediğimde sürekli seni öldürürüm herkesi vurur sonra kafama sıkarım gibi beyanlarda bulundu ve ben senelerce bu korkuyla susup kaderime razı oldum. Ancak artık korkmuyorum ne olacaksa olsun diyorum ve biran önce boşanmak istiyorum. Son birkaç senedir şiddet uygulamıyor pişman ve ayrılmak istemiyor ama mobik uyguluyor buda beni gereğinden fazla yıprattı. Maddi durumumun olmaması sebebiyle de çocukları da alamayacağımı söylüyor. Ondan çocuklarım ve sadece çocukların nafakası dışında birşey de talep etmedim buna rağmen boşanmaya yanaşmıyor ancak ben kararımı verdim ve dava açmak istiyorum ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım,
   Aile mahkemesine dava açmanız gerekmektedir, eşiniz boşanmayı kabul etmediği için dava çekişmeli boşanma davası olacaktır, mahkeme masrafı ortalama 450-500 TL civarında olacaktır, ancak süreç uzarsa giderler artabilir, maddi durumunuz yerinde değilse ve herhangi bir geliriniz yoksa adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz, böyle bir durumda kabul edilmesi halinde giderler devlet tarafından karşılanacaktır ayrıca barodan Avukat talebinde bulunabilirsiniz,Avukat tutmak zorunda değilsiniz ancak çekişmeli boşanma davasının uzun bir süre devam etmesi ve bir çok hukukî konu nedeniyle mağdur olmamanız açısından avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz. Nafaka haricinde ayrıca evlilikte edinilen mallardan yarısını talep edebilirsiniz

 2. Rabe dedi ki:

  Merhaba 25 yıllık evliyim sürekli şiddet görüyorum en son bi hafta önce şiddet gördüm şikayetçi oldum uzaklaştırma kararı da verdiler şimdi boşanmak istiyorum maddi durumum olmadığından avukata da ulaşıp soruları soramıyorum. Şöyleki tapusuz bi evde yaşıyoruz fakat evin senedi var ve benim adıma kayıtlı mahkeme bu evi kime verir … 4 çocuğum var 2 si 18 yaşından küçük biri 16 biri 10 yasinda mahkeme onları bana mi verir yoksa babalarına mi verir ??


Önceki yazıyı okuyun:
Avukatlık Ücret Tarifesi 2019 Yılı

Bu yazımızda sizlere Avukatlık Ücret Tarifesi ile ilgili kısaca bilgi paylaşımında bulunacak ve yine her yıl tekrar düzenlenen Avukatlık Ücret...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016