Baba Öldüğünde Emekli Maaşı Kime Kalır

A+
A-

Emekli vatandaşların vefat etmesi halinde emeklilik hakları yanmaz, yakın akrabalarına belirli şartları sağlıyor olmaları halinde devredilir. Bu devir işlemi ödeme yapılacak yakının sigortalılığına ve ihtiyaç durumuna göre SGK tarafından belirlenir ya da bazı durumlarda miras hukuku kapsamında kişilere eşit şekilde tahsis edilir. Bu kapsamda baba öldüğünde emekli aylığının kime kalacağı konusunda bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Fakat öncelikle bu aylığa SGK mevzuatında ölüm aylığı denildiğinin öğrenilmesi gerekir.

Ölüm Aylığı Şartları

Ölüm aylığından yararlanmak için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar SGK mevzuatına göre:

 • En az 1800 gün süresince bildirilmiş malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ya da,
 • En az 5 yıldır sigortalı olunması ve toplamda 900 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmesidir.

Bu, kişinin yakınlarına ölüm aylığı verilebilmesi için sağlanması gereken şartlardır. Bu şartların sağlanmıyor olması halinde yakınlara emekli aylığı tahsis edilmez.

Ölüm aylığı Kimlere Verilir

Ölüm aylığından yararlanabilecek kişiler mutlaka vefat eden emeklinin çekirdek ailesine mensup olmalıdır. Vefat eden emeklinin dul eşine, çocuklarına ya da anne veya babasına ölüm aylığı verilebilir. Bu kapsamda çekirdek aile mensuplarının da ölüm aylığından yararlanabilmek için sağlaması gereken bazı şartlar vardır.

Eşe Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Eşin ölüm aylığından yararlanabilmesi için mutlaka vefat eden kişi ile evli olması gerekir. Bu kapsamda vefat eden sigortalı eşinin maaşının yüzde 50’si ile yüzde 75’i arasında değişen oranlarda aylık tahsis edilir. Bu oranlardaki değişimin sebebi ise merhumun çocuklarına da maaş bağlanabilme ihtimalidir. Eğer merhumun çocukları da ölüm aylığından yararlanıyorsa bu oran % 50, yararlanamıyorsa % 75 olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adıma Hat Açılmış mı Nasıl Öğrenebilirim (Tüm Detaylar)

Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Erkek çocukları evli olsun veya olmasın üniversite eğitimi gördüğü süre boyunca 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Bu aylıktan yararlanabilmesi için sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olması gerekir. Üniversite eğitimi almayan erkek çocukları lise okuyorsa 20 yaşına kadar, lise okumuyorsa 18 yaşına kadar ölüm aylığından faydalanabilir.

Kız Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Kız çocuklarının ölüm aylığından yararlanabilmesi için ülke içerisinde veya dışarısında bir işte çalışmaması, sigortalı olmaması, evli olmaması gerekmektedir. Kız çocuklarının ölüm aylığından yararlanabilmesi erkeklerde olduğunun aksine yaşla sınırlı değildir.

Babanın vefatında emekli maaşı kimlere kalır

baba oldugunde emekli maasi kime kalir

Engelli Çocuklara Ölüm Aylığı

Yüzde 60’ın üzerinde engelli olduğu tespit edilen çocukların yaşı, cinsiyeti veya evlilik durumu fark etmeksizin ölüm aylığından yararlanma imkanı vardır.

Ölüm Aylığı için Nereye Başvurulur

Ölüm aylığından yararlanabilmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvuru iletilmelidir. Ölüm aylığından yararlanılabilmesi için yapılan bu başvuru neticesinde daha sonra Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emekli Daire Başkanlığı, Mithatpaşa Caddesi, No:7 Sıhhiye/Ankara adresine ölüm aylığı tahsisi için talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvuru iletilmelidir.

Sitemiz üzerinden Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır konulu yazımızı okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Çetin akbaş dedi ki:

  Babam öldükten sonra maaşını annem alıyordu, kızkardeşim başka bir kurumdan maaş aldığı için,babamın maaşını alamıyor,
  Annemin de ölümünden sonra babamın maaşını başka bir varisi olmadığı için ben alamazmıyım?
  Benim doğum tarihim 16/11/1962
  Hiçbir sosyal güvencem yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çetin bey,
   Emekli öldükten sonra maaşını kimler alabilir konusunda bu makalemizde ayrıntılı olarak hangi şartlarda kimlerin emekli öldükten sonra maaşını alacağı ile ilgili bilgi vermeye çalışmıştık,
   Erkek çocukları evli olsun veya olmasın üniversite eğitimi gördüğü süre boyunca 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Bu aylıktan yararlanabilmesi için sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olması gerekir. Üniversite eğitimi almayan erkek çocukları lise okuyorsa 20 yaşına kadar, lise okumuyorsa 18 yaşına kadar ölüm aylığından faydalanabilir. kız çocukları için yaş şartı yoktur.


Önceki yazıyı okuyun:
Ayıplı Mal Nedir

Ayıplı Mal Nedir Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmayan  ya da objektif...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016