Babalık Davası Dilekçesi Örneği : Anlatım ve Hazır Dilekçe

A+
A-

Babalık davası, evlilik dışı doğmuş olan çocuğun babasının tespitine yönelik olarak açılan davayı ifade etmektedir. Babalık davasında mahkeme bütün delilleri değerlendirerek, tanıkları dinleyerek ve DNA araştırması yaparak dava konusu hakkında  hüküm verir. Babalık ve soybağı davaları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Babalığın Tespiti ve Soybağı Davaları konulu yazımızla ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise yine Babalık ve Soybağı davaları ile ilgili genel konulara değinerek Babalık Davası Dilekçe Örneğini sizlerle paylaşacağız.

Babalık davası dilekçe örneği

Babalık Davası Dilekçesi Örneği : Anlatım ve Hazır Dilekçe

Babalık (Soybağı) Davasının Türk Medeni Kanunundaki Yeri

Babalık (soybağı) davası ile ilgili olarak TMK.nın  301 ve davamı maddelerinde; “Babalık davası babaya, baba ölmüş ise mirasçılarına karşı açılır, çocuk ile baba arasındaki soybağının belirlenmesini ana veya çocuk mahkemeden isteyebilir. Babalık davası, Cumhuriyet savcısına ve hazineye karşı ana tarafından açılmışsa kayyıma, kayyım tarafından açılmışsa anaya ihbar edilir.” Şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Bu şekilde, Türk Medeni Kanununun ilgili maddeleri ile baba ve çocuk arasında soybağının kurulmasına yönelik olarak ve çocuğun hukuku düzenlemeler yapılarak haklarının korunması amacıyla düzenleme yapılmıştır. Babalık davaları, evlilik dışı doğmuş olan çocukların babasının tespitine yönelik olarak görülen davalardır.

Babalık Davasının Açılabilmesi İçin Çocuğun Doğmuş Olması mı Gerekir

Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra da açılabilir. TMK.nın 303. Maddesinde  gerekli düzenleme yapılmıştır. Annenin de, çocuğun babasının tespitine yönelik olarak dava açma hakkı vardır. Ancak, annenin dava açma hakkı doğumdan önce veya doğumdan bir yıl geçtikten sonra düşer.  Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihten sonra işlemeye başlar. Gecikmeyi haklı kılacak sebeplerin bulunması halinde, bir yıllık süre geçse bile, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içerisinde dava açılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Banka Dilekçe Örneği

Babalık (Soybağı) Davası Hukuki Prosedürleri

Bir çok çocuğun evlilik dışı dünyaya gelmesi, bunun sonucunda  annenin baba ya izin vermemesi, ya da babanın çocuğu tanımamasının sonucu olarak babalık (soybağı) davalarının açılmasına gerek duyulmaktadır. Evlilik süresinde doğan çocuklarda, annenin eşi, çocuğun biyolojik babası olmasa bile yasa tarafından otomatikman çocuğun yasal babası olarak tanınır ve iki ebeveyninde çocuğun velayetine sahip olur.

Evlilik dışı doğan çocuklarda, çocuğun yasal bir annesi vardır ancak, yasal bir babası yoktur. Böyle bir durumda, babalığın tespiti ve soybağı için açılacak olan bir çok dava türü mevcuttur. Bu dava türlerinden bazılarını aşağıdaki şekilde gösterebiliriz.

 1. Çocuğu tanımak için İzin vekaleti
 2. Tanımayı İptal Ettirme
 3. Soybağı (Babalık) tespiti
 4. Soybağı (Babalık) Reddi
 5. Ortak veya Tek Başına Velayet

Nüfus Kanununa Göre Çocuğun Tanınması Nasıl Olur

5409 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu 28/1.maddesi ile çocuğu tanıma;  “babanın yazılı başvurusunu mahkemeye yapmışsa mahkeme tarafından, notere başvuru düzenlenen senetle yapılmışsa noter tarafından tanımanın yapıldığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne bildirilir.  Nüfus memuruna yapılan tanıma beyanı ise doğrudan aile kütüklerine tescil edilir.  Tanının çocuklar babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile annenin kimlik ve kayıtlı olduğu yer bilgileri de belirtilerek tescil edilir”. Şeklinde düzenlenmiştir.

Türk Medeni Kanununa Göre Çocuğun Tanınması Nasıl Olur

Türk Medeni Kanununun 295/1. Maddesi ile tanıma “babanın nüfus memuruna veya mahkemeye yazılı başvurusu ya da resmi senette veya vasiyetnamesinde yapacağı beyanla olur.” şeklinde düzenlenmiştir.

Tanıma talebimde bulunan kimsenin yaşının küçük olması veya kısıtlı olması halinde, vasi veya velisinin de rızasının olması gerekmektedir.

Çocuğun Tanınmasını İptal ettirme

Çocuğun tanınması gibi çocuğun tanınmasına ilişkin yapılan işlemleri de iptal ettirmek yasal olarak mümkündür. Çocuğun tanınmasının iptal ettirilmesi ancak mahkeme kararı ile mümkündür. Bu konu da mahkeme sıkı bir inceleme yapılır, biyolojik babası olmadığı ileri sürülen şahsa yönelik olarak işin içinde hile ve kötü niyetin olmadığının ispatı zorunludur. Çocuğun tanınmasının iptal ettirilmesi de yine dava yolu ile olur, bunun için de yazılacak olan dilekçe ile mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PTT Talep ve Şikayet Dilekçesi Örneği : Nasıl Başvuru Yapılır

Babalığın (Soybağının) Reddi

Babalığın (soybağının) tespiti gibi reddi de mümkündür, evlilik birlikteliği içinde, annenin eşinden olmayan bir çocuk doğması halinde babalığın reddine ilişkin olarak dava açılabilir. Annenin, babanın veya çocuğun yasal süre içerisinde babalığın (soybağının) reddi için talepte bulunmaları gerekmektedir.

Babalığın (Soybağının)  Reddinde Yasal Süre

Babalığın reddi davası, anne, baba veya çocuk tarafından açılabilir.  Baba olarak görünen kişi çocuğun biyolojik babası olmadığını öğrendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde. Çocuk, resmi kayıtlı babasının biyolojik babası olmadığını öğrendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde mahkemeden isteyebilir. Çocuğun reşit olmaması halinde bu süre reşit olduğu tarihten itibaren başlar.

Babalık (Soybağı) Davalarında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Babalık (soybağı) davalarında yetkili ve görevli mahkeme, taraflardan birinin, dava veya yerleşim yerindeki Aile Mahkemesidir. (Medeni Kanun Md. 283) Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu davalara bakmaktadır.

Babalık (Soybağı) Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Görevli ve yetkili Aile Mahkemesine (Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine) yazılacak olan dilekçe ile babalık (soybağı) davası açılabilir. Babalık (soybağı) dava dilekçesinde davasının adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve adresi açıkça yazılmalıdır, ayrıca davalıya ilişkin kimlik bilgilerinin de (bilinmesi halinde) eksiksiz yazılması davanın seyri açısından önemlidir. Dava dilekçesinde gereksiz konulara değinilmeden, olayın özüne değinilmeli ve varsa dilekçede deliller açıkça belirtilmelidir. Ayrıca, davaya ilişkin tanıkların bulunması halinde tanıkların da açık kimlik ve adres bilgileri ile birlikte dilekçede gösterilmesi gerekmektedir. Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde dava dilekçesinde olması gereken hususların olduğuna dikkat edilmelidir.

Babalık (Soybağı) Davası Dilekçe Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış bulunan babalık (soybağı) dava dilekçesi üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Babalık (soybağı) dava dilekçesi örneği konusuna göre farklılık gösterebilir, uygun dilekçe örneğinden yararlanmanız faydanıza olacaktır. Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinin kurgudan ibaret olduğu ve bilgilendirme amacıyla paylaşıldığı unutulmamalıdır. Ayrıntılı bilgi ve hukuk yardım amacıyla avukatınıza ya da bir hukuk uzmanına danışmanız ileride hak kaybınızın olmaması açısından yararlı olacaktır. Babalık (Soybağı) Davası Dilekçe Örneği  (örnekleri) aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

babalık soybağı kurulması dava dilekçesi

Babalığın Soybağının Kurulması Davası Dilekçesi

Babalık soybağı red dava örnek dilekçesi

Babalığın Soybağının Reddi Davası Dilekçesi

Babalık soy bağı tespit ve tedbir nafaka dilekçesi

Babalığın Soybağının Tespiti ve Tedbir Nafakası Dilekçe Örneği

babalık soy bağı dava dilekçesi

Babalığın Soybağı Dava Dilekçe Örneği

Babalık Davası Dilekçe Örneklerini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Babaligin Soybaginin Kurulmasi Davasi Dilekcesi

Babaligin Soybaginin reddi Davasi Dilekcesi

Babaligin Soybaginin Tespiti ve Tedbir Nafakasi Dava Davasi Dilekcesi

Babalik Soybagi Davasi DilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Büşra dedi ki:

  Mrb iyi geceler ben 17 yaşımda erkek arkadaşımla birlikteliğim sonucunda hamile kaldım ve ilk etapta erkek arkadaşım kabul etmedi bı şekilde doğurmak zorunda kaldım doğurdum başka biriyle evlendim ve şimdi oglumun öz babasina babalık davası açmak istiyorum maddi durumum yok bunun için e yapmam gerekir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Büşra hanım, hukuk davaları bilindiği üzere harca tabi maddi durumunuzun olmaması halinde adli yardım talepli dava açabilirsiniz. Bu konudaki ayrıntıları dava dilekçesini vereceğiniz yerdeki ilgililerden edinebilirsiniz.

 2. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 1 evlilik yaptım 15gun sürdü ayrıldık evlilik süresinde başkasıyla ilişki yaşadım hamile kaldım süre bitmeye yakın çocuğum oldu otomatikmen çocuk ilk eşime düştü DNA testi yapıldı şuan evlendiğim çocuktan oldu zaten şimdi kimliğini nasıl yapmam gerekiyor ne yapmam gerekiyor adliyeyimi aramam gerekiyor tanıması için bilgi verebilir misiniz ??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ezgi hanım,
   Babalık ve soybağı davalarında yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir, buna ilişkin davayı aile mahkemesine açmanız gerekmekte,
   Babalık ve soybağı davasına ilişkin ayrıntılara ilgili makalemiz içeriğinde ayrıntıları ile anlattık, bu makalemizi okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 3. Ali dedi ki:

  Merhabalar ismim ali 3 yıl önce boşanma davası süren bir kadınla dini nikahla evlendim boşanma davası henüz bitti davası sürerken birde çocuğumuz oldu haliyle nüfusuna alamıyorum ve yasına girecek çocuğum henüz kimliği yok en kısa sürede nasıl bir yol izleyip düzeltirim durumu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey,
   Babalık davasının nasıl açılacağı ve dilekçe örneği ile ilgili makalemiz içerisinde gerekli bilgiyi vermeye çalıştık, makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 4. elif dedi ki:

  Hayırlı günler .soybağının reddi için kayyum nasıl bir dilekçe yazacak onu da paylaşır mısınız ?çocuğa kayyum atandı fakat nasıl bir dilekçe yazacağız bilmiyoruz?


Önceki yazıyı okuyun:
Banka Hesabı E Haciz Sorgulama (Yeni E Devlet Hizmeti)

E-devlet aracılığıyla gerçekleştirilebilecek işlemlerin arasına e-Haciz takibi de eklendi. Söz konusu hizmet sayesinde kişilerin tüm banka hesaplarını tek ekrandan görebilmesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016