Babalık Davası Soybağı Davaları

A+
A-

Babalık Davası

Türk Medeni Kanunu ilgili maddeleri çocuk ile baba arasındaki soybağının kurulması ve çocuğun hukuki düzenlemeler altında haklarının korunması amacıyla babalık davası kurumunu düzenlemiş ve yasal zemine oturtmuştur. Babalık davası evlilik dışı doğmuş çocuğun babasının tespitine yönelik bir davadır. Mahkeme davalı babanın gerçekten çocuğun babası olup olmadığını eldeki deliller ve DNA araştırmasına göre belirler ve hüküm kurulur.

Türk Medeni Kanununun 301 ve davamı maddelerinde; “Babalık davası babaya, baba ölmüş ise mirasçılarına karşı açılır, çocuk ile baba arasındaki soybağının belirlenmesini ana veya çocuk mahkemeden isteyebilir. Babalık davası, Cumhuriyet savcısına ve hazineye karşı ana tarafından açılmışsa kayyıma, kayyım tarafından açılmışsa anaya ihbar edilir.” denilerek yasal düzenlemeye tabi tutulmuştur.

Türk Medeni Kanununun 303. Maddesi gereğince babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava açma hakkı doğumdan önce veya doğumdan bir yıl geçtikten sonra düşer. Ancak çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihten sonra işlemeye başlar. Bir Yıllık süre geçse bile gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içerisinde dava açılabilir.

Soybağı (Babalık) Davasının Prosedürleri

Çocuk evlilik süresinde doğarsa, annenin eşi çocuğun biyolojik babası olmamasına rağmen yasa tarafından otomatikman baba olarak tanınır ve iki ebeveyninde çocuğun velayetine sahip olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe Örneği

Bunun yanında birçok çocuk da evlilik dışı doğmaktadır. Bu durumda doğum sırasında çocuğun yasal bir annesi vardır ancak yasal bir babası yoktur. Bu süreçte babanın çocuğu tanınması için yasal yollardan izlenecek birçok yol vardır. Annenin, babaya izin vermemesi halinde ya da babanın çocuğu tanımaması halinde mahkemeye dava açılması gerekecektir. Buna ilişkin olarak açılacak birçok dava türü mevcuttur.  Bunlardan bazıları;

 1. Çocuğu tanımak için İzin vekaleti
 2. Tanımayı İptal Ettirme
 3. Soybağı (Babalık) tespiti
 4. Soybağı (Babalık) Reddi
 5. Ortak veya Tek Başına Velayet

Çocuğu Tanımak İçin İzin Vekaleti Verilmesi

Türk Medeni Kanununun 295/1. Maddesi ile tanıma “babanın nüfus memuruna veya mahkemeye yazılı başvurusu ya da resmi senette veya vasiyetnamesinde yapacağı beyanla olur.” şeklinde düzenlenmiştir.  Tanıma beyanında bulunan kimse küçük veya kısıtlı ise, veli veya vasisisin de rızası gereklidir.

5409 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu 28/1.maddesi ile tanıma;  babanın yazılı başvurusunu mahkemeye yapmışsa mahkeme tarafından, notere başvuru düzenlenen senetle yapılmışsa noter tarafından tanımanın yapıldığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne bildirilir.  Nüfus memuruna yapılan tanıma beyanı ise doğrudan aile kütüklerine tescil edilir.  Tanının çocuklar babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile annenin kimlik ve kayıtlı olduğu yer bilgileri de belirtilerek tescil edilir.

Babalık davası dilekçeleri

Babalık davası dilekçe örnekleri

Tanımayı İptal ettirme

Tanımayı iptal ettirme sıkı koşullar altında mahkemenin vereceği kararla mümkün olabilir. Burada çocuğun biyolojik babası olmadığının ispat ettirilmesi ve işin içinde hile ve kötü niyetin olduğunun ispatı zorunludur.. Bunun içinde mahkemeye dilekçe ile başvurulması ve dava açılması gerekmektedir.

Soybağının ( Babalığın) tespiti

Soybağının tespiti için anne veya çocuk tarafından çocuğu tanımayan babaya karşı dava açarak mahkemeden babalığın tespitine karar verilmesini isteyebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Trafik Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

Soybağının (Babalığın) Reddi

Babalığın reddi davası; evlilik süresinde, annenin eşinden olmayan bir çocuk doğurması halinde, annenin, babanın veya çocuğun yasal sınırlı süresi içerisinde mahkemeden talep edebilirler. Bunu anne çocuğun doğumundan bir yıl içinde. Erkek, muhtemelen çocuğun biyolojik babası olmadığını öğrendikten sonraki bir yıl içinde. Çocuk, erkeğin muhtemelen biyolojik babası olmadığını öğrendiği bir yıl içerisinde, çocuk reşit değil ise reşit olduktan sonraki bir yıl içerisinde mahkemeden isteyebilir.

Ortak Veya Tek Başına Velayet

Birbirleri ile evlenmemiş yada kayıtlı birliktelik yapmamış ebeveynler, velayeti ortak almayı mahkemeden talep edebilirler.  Bir evlilik süresi içinde doğan bir çocuğun ebeveynleri otomatik olarak velayet sahibi olurlar, boşandıktan sonra velayetin tek başına kendilerine verilmesini talep edebilirler.

Babalık (Soybağı) Davalarında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Babalık davalarında yetkili mahkeme taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesidir. (Medeni Kanun 283. Md.) Babalık davalarında görevli mahkeme ise Aile Mahkemeleridir, Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu davalara bakmaktadır.

Babalık (Soybağı) Davaları Nasıl Açılır

Babalık (Soybağı) davaları yetkili Aile Mahkemelerine (Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine) yazılacak olan dilekçe ile açılır.  Yapılacak işlemin karışıklığı ve zorluğu da göz önüne alınmalı gerekirse uzman bir avukattan yardım alınmalıdır. Sitemiz içerisinde Babalık (Soybağı) davalarına ilişkin örnek olarak hazırlanmış dilekçelerden yararlanabilir,  gerekli değişiklikleri yaparak kendinize uyarlayabilirsiniz.

Babalık Davası Dilekçe Örneği

Babalığın Tespiti ve Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi

Babalık tespiti ve tedbir nafaka davası dilekçe örneği

Babalığın Tespiti ve Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi

Soybağının Reddi Davası Dilekçesi

Soybağının reddi için dilekçe örneği

Soy bağının reddi

Soybağının Kurulması Davası Dilekçesi

Soy bağının kurulması dilekçesi

Soy bağının kurulması için dilekçe örneği

Dilekçe Örnekleri Word Formatında

Babalığın Tespiti ve Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi

Soybağının (Babalığın) Reddi Davası Dilekçesi

Soybağının Kurulması (Babalık) Davası Dilekçesi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ramadam YEŞİL dedi ki:

  Yüklü miktarda miras bırakan eşimin YSK ca düzenlenmiş seçmen kartı elime geçti ve ilk aldığı soyadının evlilik öncesi soyadında bir tashiyat olmadığı halde farklı olduğunu gördüm .Evlilik dışı doğum olup 7yıl sonra nüfusuna kayıtlı ana-baba doğum kağıdına göre nüfuslarına almışlar.Üvey ana-baba mirası aldılar üvey kardeşte PORTFÖY YÖNETİCİsi vekaleti almış ve evlilik öncesi muriste şahsi alacaklarım var.Bankacı üvey kardeş yatırımlar yapmış.terekeye bildirmediler.Bende önemli rahatsızlıklar geçirdim alacağımı bildiremedim.DNA testi,kromzon testi taleplerim karşılanmadan soybağın davam sonuçsuz kaldı.Murisin ilk aldığı soyadında Diyarbakır da çok kişi var.Suriye Arap kökenli olduğunu sanıyorum.1957 doğumlu ve o yıllardada tıpkı günümüzdeki gibi Irak,suriye’den ülkemize yoğun sığınmacı akını vardır.Tıpkı günümüzdeki gibi.
  Tecrübeli yeniden yargılamayı gerekirse hazineyi dava edecek,sebepsiz zenginleşme davası v.s açacak AVUKATA İHTİYAÇ duymaktayım.anlaşırız.Babalık değil soybağı tespiti davası anada babada üvey bence.İyi bir hizmet.Sağ kalan eş olarak mirascıyım.Kaydi ana-baba diğer mirasçılar.evlat yok.üvey kardeşlerde alacakları var.alacaklıdan mal kaçırma hadisesi var.murisin borcu evlenmeden öncesi döneminde banadır.

 2. Ramadam YEŞİL dedi ki:

  Süper hizmet


Önceki yazıyı okuyun:
Bağkur Dilekçe Örnekleri 2019

Sosyal güvenlik hizmetleri ile ilgili kurumların tek bir çatı altında Sosyal Güvenlik Kurumu altında birleştirildiği bilinse de; halen bazı durumlarda...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016