Banka Hesabı E Haciz Sorgulama (Yeni E Devlet Hizmeti)

A+
A-

E-devlet aracılığıyla gerçekleştirilebilecek işlemlerin arasına e-Haciz takibi de eklendi. Söz konusu hizmet sayesinde kişilerin tüm banka hesaplarını tek ekrandan görebilmesi ve ilgili hesaplara haciz uygulanıp uygulanmadığını öğrenebilmesi mümkün hale getirildi.

E devletten banka hesap e haciz sorgulama yapılması

E Devletten banka hesabi e haciz sorgulama

e-Haciz Nedir?

Var olan bir borç nedeniyle herhangi bir banka hesabına borç miktarı tutarınca el konulması ve bu sınırlar dahilindeki parayla ilgili hakların kısıtlanmasına e-Haciz denilmektedir. e-Haciz işlemi en çok vadesi geçen Vergi Borçları nedeniyle konulmaktadır. Fakat banka borçları nedeniyle de haciz konulabilir.

e-Haciz Banka

Tüketicilerin düşük miktarlı borçları nedeniyle bankaların haciz işlemlerine maruz kalmasıyla ilgili şikayetlerine kulak veren Gelir İdaresi Başkanlığı, tek ekran üzerinden sorgulama yapılabilmesine imkan tanıdı. Tek seferde kolaylıkla ödeyip kapatılabilecek borçlar için dahi icra mahkemesine taşınan tüketicilerin artık önceden tedbir alması ve hukuki yaptırımlara maruz kalmadan doğrudan borcunu ödeyebilmesi mümkün hale geldi.

Hizmet yürürlüğe girmeden önce tüketicinin tüm banka hesaplarını mutlaka bilmesi ve bu bankalara ayrı ayrı sorgulama yaptırarak borcu olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekiyordu. e-Haciz uygulaması sayesinde bu prosedürler bütünü ortadan kaldırıldı.

e-Haciz Sorgulama

Kredi, kredi kartı veya kredili mevduat  hesaplarına ilişkin haciz işlemlerinin sorgulanabileceği e-Haciz işleminden yararlanabilmek için mutlaka e-Devlet şifresi sahibi olunması gerekiyor.

Hizmetler sayfasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu hizmetler menüsünde bulunan e-Haciz Sorgulama işlemini çok kolay bir şekilde yapabilir ve konulan hacizler karşısında banka bildirimini beklemeden hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.

e-Haciz Kaldırma İşlemi

e-Haciz ile bilgilenen tüketicilerin haciz prosedürleri başlamadan önce aksiyon alması gerekir. Kanunlar kapsamında tüketicilere haciz bildiriminden sonra 7 günlük süre verilir ve bu süre içerisinde borcun kapatılarak ya da taksitlendirilerek haciz işleminin ortadan kaldırılması mümkün hale getirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Süt Parası Yatıp Yatmadığını Sorgulama İşlemi

Bankaya olan borç nedeniyle hesaplara haciz koyulması ve borcun kapatılamayacak durumda olması halinde yapılandırma başvurusu iletilmesi mümkündür. Bu başvuru bankaya yapılacak ve borcun yapılandırılmasına istinaden haciz kaldırılacaktır.

Vergi Dairesi’ne olan borç nedeniyle hesaplara haciz konulması halinde Vergi Dairesi’ne başvuru yapılmalı ve mümkünse yapılandırma talebinde bulunulmalıdır. Borç tek seferde kapatılabiliyorsa indirimden yararlanarak tek celsede kapatılması da mümkündür. Her iki halükarda haciz işlemi ortadan kalkacaktır.

e-Haciz Nasıl Uygulanır?

e-Haciz’in somut bir adıma dönüşmesinden önce tüketiciye borcuyla ilgili bildirimde bulunulur ve 7 gün içerisinde tüm borcun ödenmesi ya da taksitlendirilmesi istenir. 7 gün içerisinde borcunu ödemeyen ya da taksitlendirmeyen tüketicilerin haciz işlemi somut bir adım atılarak kesinleşir.

Haciz işleminin kesinleşmesinden sonra VEDOP aracılığıyla Vergi Dairesi Başkanlığı’na borçlunun kişisel bilgileri iletilir. Vergi Dairesi Başkanlığı’da borç miktarı ve borçlu bilgilerini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne iletir. Maliye ekipleri tüm bankalara borçluyla ilgili bildirimde bulunur ve hesaplara bloke koyar.

Vergi Dairesi ve Maliye aracılığıyla gerçekleştirilen hacizleri diğer hacizlerden ayıran en önemli özellik hesabın tümüne haciz konulmasıdır. Yani hesap içerisinde borç miktarından çok daha fazla para olsa bile bu hesaptaki bakiyenin kullanılması belirli bir süre boyunca mümkün olmaz.

Sitemizden Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Banka Dilekçe Örneği

Bankalar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmekle birlikte, artık para ile ilgili çoğu işlemlerimizi bankalar üzerinden hallediyoruz diyebiliriz. Böylelikle...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016