Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır Kimler Başvurabilir (Geri Ödemesiz)

A+
A-

Yükseköğretim gören öğrencilere eğitim ve öğretim hayatınız boyunca karşılıksız olarak verilen bursun adı, Başbakanlık bursu olarak bilinmektedir. Birçok öğrencinin merak ettiği Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Geri ödemesiz ve karşılık olarak verilen bu bursu almak için, Kredi Yurtlar Tarafından belirlenen şartların neler olduğuna bir göz atalım isterseniz.

Başbakanlık bursundan kimler yararlanır

basbakanlik bursu nasil alinir kimler basvurabilir

Kimler Başbakanlık Bursu alabilir?

  • Şartlar arasında en öncelikli olan kişilerin şehit çocukları ve yakınları olduğunu belirtmek istiyoruz. Şehit çocuğu veya yakını iseniz Başbakanlık Bursunu alabilirsiniz. Burada evli olmayan şehitlerimiz için ise kardeş kontenjanı belirlenmiştir.
  • Gazi çocukları da bu burstan almaya hak kazanabilen kişiler arasında yer almaktadır.
  • Engeli bulunan öğrencilerde karşılıksız olarak verilen bu burstan faydalanabilirler. Burada tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak olan % 40 ve üzerinde engel raporu bursa başvuru sırasında istenecek belgeler arasında yer almaktadır.
  • Anne ve babasından birisi vefat etmiş olanlar, Anne ve babası vefat eden yetimlerde burs başvurusunda bulunabilirler.
  • Yetiştirme yurtlarında eğitim görmüş olan kişiler,
  • Lise ve dengi eğitimlerini Darüşşafaka gibi kurumlarda tamamlamış olanlar,
  • “Milli Sporcu Lisansı “ bulunan öğrenciler,
  • ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavlarında ilk 100 içerisinde yer alan öğrenciler,

KYK tarafından verilen Başbakanlık Bursunu almaya hak kazanacak olan kişiler arasında yer almaktadır.

KYK tarafından verilen öğrenim kredisi ve başbakanlık bursu diye iki farklı kredi imkanı bulunmaktadır. Başbakanlık olarak bilinen bursta öğrencilerin herhangi bir şekilde aldıkları bursları geri ödemeyeceklerini ancak, Öğrenim kredisini eşit taksitler halinde geri ödeyeceklerini bilgisini buradan sizlere açıklamak istiyoruz.

Başbakanlık Bursu başvurusu nasıl yapılır?

Başbakanlık Bursu almak isteyenlerin başvurularını internet üzerinden yapmaları gerekmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kişiler dışında herkesin bu bursa başvuruda bulunma hakkının bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak karşılıksız olduğu için devletin bu konuda ihtiyaç sahiplerini göz önünde bulundurarak ona göre verdiğinin de altını çizmek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Reddi Miras Nedir Davası Nasıl Açılır

E-devlet üzerinden başvuru yapma şansınızın olduğu bu bursu almak için E-devlet sistemine giriş yapma hakkınız bulunmalıdır. E-devlet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra sizlere yine sistem üzerinden başvuru sonucunuz açıklanacaktır. Bu yüzden yapmış olduğunuz başvurunun takibini yapmak için yine E-devlet sistemini kullanmanız gerekmektedir.

Başbakanlık bursu neden kesilir ve ararnan şartlar nelerdir

basbakanlik bursu icin aranan sartlar neler neye gore kesilir

Almaya hak kazandığınız Başbakanlık bursunun ödemeleri ise, her ayın 6’sı ile 10 arasında öğrencilere Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Hem Başbakanlık bursu, hem de KYK öğrenim kredisinin aynı anda çıkmayacağını ayrıca belirtmek istiyoruz.

Aynı zamanda almış olduğunuz Başbakanlık bursunun ileriye dönük olarak kesilmemesi için, öğrenim görmüş olduğunuz eğitim kurumunda derslerinizin başarılı olması gerekmektedir. Derslerde çok fazla zayıfı bulunan öğrencilerin, bu burstan yararlanma imkanları bir sonraki dönem KYK tarafından kesilmektedir. Bu yüzden eğer bu bursu almaya hak kazanmış iseniz, derslerinizde başarılı olmaya gayret göstermeniz gerekmektedir.

Sitemiz üzerinden Burs Dilekçe örneği ile ilgili döküman ve bilgilere de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Anlaşmalı Boşanma Ücreti Masrafları Ne Kadar Tutar (Tüm İhtimaller)

Boşanma davasının ne kadar sürer, avukatsız boşanma davası açılabilir mi, anlaşmalı boşanma ücreti ne kadar ve anlaşmalı boşanma dava ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016