Becayiş Nedir Dilekçe Örneği

A+
A-

Becayiş Nedir

Becayiş kelime anlamı olarak “karşılıklı yer değiştirme” anlamına gelmekte olup, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Becayiş; Aynı kurumda farklı yerlerinde bulunan,  aynı sınıftaki memurların karşılıklı olarak anlaşarak yer değiştirmeleri işlemidir. Becayiş işleminin yapılabilmesi için karşılıklı olarak dilekçe verilmesi ve kurumun atamaya yetkili amirlerince becayiş işleminin kabul edilmesi gerekmektedir.

Becayiş dilekçe örneği

Becayiş Dilekçesi 2019

Becayiş Yapabilmenin Şartları

  1. Becayiş işlemi aynı devlet kurumda açılaşan kişiler arasında yapılabilir. Örnek verecek olursak, İçişleri Bakanlığında çalışan bir kamu görevlisi ile Sağlık Bakanlığında çalışan bir kamu görevlisi becayiş yaparak yer değiştiremez.
  2. Becayiş yapmak suretiyle yer değiştirecek olan kişilerin sınıf ve unvanları aynı olmalıdır. Örneğin Sağlık Bakanlığında çalışan bir doktor, bir hemşire ile yer değiştiremez. Adalet Bakanlığındaki bir Z.Katibi, bir Mübaşir ile yer değiştiremez.
  3. Becayiş yapma isteği sadece talepte bulunan kişilerin isteği ile gerçekleşmez, ayrıca talepte bulunulan kurumun atamaya yetkili amirleri tarafından da uygun görülerek onay verilmesi gerekmektedir.

Becayiş İle İlgili Ayrıntılar

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda becayiş ile ilgili olarak atamaya yetkili amirin izninin zorunlu tutulması, Kamu İşveren Kurulu ve Yetkili Sendika ve Konfederasyonlar aracılığıyla yapılan 2008 yılındaki toplu görüşmeler sırasında “aynı kurum içerisinde, aynı koşulları ve hizmet niteliklerini taşıyan aynı unvandaki kamu görevlilerinin karşılıklı olarak yer değiştirme (becayiş) taleplerinin, hizmet gerekleri ve o bölgeye atanabilme koşulunda gerekli nitelikleri taşıyor olmaları şartıyla yerine getirilmesi konusunda kurumlara tanınan takdir yetkisinin kaldırılması hususunda kanuni düzenleme yapılması” konusunda mutabakata varılmıştır. Buna ilişkin olarak da 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 73. Maddesinde  Bir Kurum bünyesinde farklı görev yerlerinde çalışmakta olan aynı hizmet niteliklerine sahip aynı unvandaki memurların karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, hizmet gerekleri ve atanabilme için öngörülen diğer şartları taşıyor olmaları kaydıyla yerine getirilir.” şeklinde düzenleme yapılmasına ilişkin çalışma yapılmış ve taslak hazırlanmış olup  ancak henüz yasalaşmamıştır.

Becayiş nedir

becayiş nedir 2019

Becayiş Talebinde Kurumların Etkisi

Becayiş talebinde bulunurken, talebin, bağlı bulunulan kurumca kesin olarak kabul edileceği yönünde bir kanaatin oluşmaması gerekmektedir. Birçok kurumun kendi içerisinde karşılıklı yer değişimi (becayiş) ile ilgili yapmış olduğu yönetmelik ve düzenlemeler mevcuttur. Talepte bulunmadan önce hangi kurumda çalışılıyorsa o kuruma ait, böyle bir düzenleme olup olmadığının araştırılması ve kurumun istediği şartlarda ve zamanlarda becayiş talebinde bulunulması talebin kabul edilmesi açısından önem arz etmektedir.

Becayiş Dilekçesi Örneği

Becayiş dilekçesi talepte bulunulan kişiler tarafından karşılıklı olarak bağlı bulunulan kurum müdürlüğüne verilmelidir. Kurumlar tarafından hazırlanmış taslak bir becayiş dilekçesi örneğinin bulunmaması halinde, aşağıda paylaşmış olduğumuz becayiş dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrada İmzaya İtiraz Dilekçesi Örneği

Resmi Büyütmek için üzerine tıklayınız.

Becayiş dilekçe örneği

Becayiş Dilekçesi 2019

Vermiş olduğumuz dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Becayiş Dilekçe Örneği

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Başkent Gaz Dilekçe Örneği : Fatura İtiraz, Abonelik İptali, Vs.

2007 yılında kurulan Başkent Gaz, Ankara’da 2 milyondan fazla vatandaşa hizmet veren Türkiye’nin en eski ve ikinci büyük doğal gaz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016