Belediye Park Başvurusu Dilekçe Örneği (Nasıl Yapılır)

A+
A-

Ülkemizdeki yatırımlar her geçen gün artış gösterirken, çeşitli ruhsatlar, izinler vb gibi gerekli işlemlerin zorluk derecesi de, günden güne artış göstermektedir. Yapılacak olan yeni bir park, konut, site gibi yapılarda, öncelikli olarak gerekli izinlerin ve ruhsatların alınması gerekmektedir. Herkesin bildiği gibi gerekli yapı ruhsatına dair tüm izinler, İl ve ilçe belediyelerinden alınmaktadır. Gerekli izinlerin alınmasından sonra yapı faaliyete geçmektedir. Bu konuda en çok sorulardan bir tanesi de, ‘’Belediyeye park başvurusu nasıl yapılır?’’ tarzında olmaktadır. Park başvurusu yapmak için yapılması ve uygulanması gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Belediyeye yapılacak park başvuru örnek dilekçesi

belediye park basvurusu dilekce ornegi

Belediyeye Park Başvurusu Yapma

Sosyal alanların yaşamımız için önemi bir hayli fazladır. Öyle ki yapılan yeni konutlarda, yaşam alanlarında sosyal tesisler olmazsa olmazlar arasındadır. İnsanlar sosyal bağlarını güçlendirme, ikili diyaloglar kurabilme ve hoş vakit geçirebilme için parklara, spor alanlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu alanların faaliyete geçirilmesi için, öncelikli olarak yapılması gereken birkaç işlem vardır. Sizler ruhsatı elinizde bulunan ya da olmayan bir alan park yapmak istediğiniz zaman, bunu belediyeye aktarmanız gerekmektedir. Bu konuda gerekli işlemler, Parklar Bahçeler Müdürlüğü tarafından uygulanmaktadır.

Sizler öncelikli olarak Parklar Bahçeler Müdürlüğüne başvuru yaparsanız ve inceleme süreci devreye girer. Parklar Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri sizlerden bir dilekçe ve parkın yapılacağı alanın bir projesini ister. Sizler dilekçe metnine aşağıdan ulaşabilir ve kendinize göre doldurabilirsiniz. Dilekçeyi ulaştırdıktan sonra yetkililer araştırma yapmak üzere alana gelir. Alanın konumuna, olanaklarına ve diğer imkanlarına bakarlar. Eğer iskan, ruhsat vb gibi durumlarda herhangi bir sorun görülmüyorsa, ön izin verilir. Bu ön izin sürecinde, parkın yapılması için sizlere süre verilir.

Belediyeye Park Başvurusu Yapınca Ne Olur?

Parkın faaliyete geçmesi için, sizlere gerekli izinler ve gereken süre iletilmiş olur. Daha sonra projeyi uygulamak için, gerekli firmalar ile anlaşmalar yapılır. Parkı faaliyete geçirecek olan firmaları, sizler seçebilirsiniz. Daha sonra geçici belge sizlere verilir ve park faaliyete geçene kadar bu belge sizlerde kalır. Devamında inşaat biter ve Belediye’den sizlere gerekli olan izin verilmiş olur. Tabii bu süreç içerisinde sizlerden alınan bazı ücretler ve ekstra evraklar olacaktır. Park, sosyal alan, spor tesisleri gibi işlemlerinizi mutlaka, Parklar Bahçeler Müdürlüğü izninde yürütmeniz gerekmektedir. Olası bir kaçak yapı işleminde, cezanın çok büyük olacağını unutmayınız. Gerekli izinlerin sizlere verilmesi, belgenin çıkması ve alanın incelenme süresi ise, genel olarak 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

Belediyeye Park Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Belediyeye park için başvuru dilekçesi

Belediye Park Basvurusu Dilekce ornegi

Dilekçeyi indirmek için PDF;

Belediye Park Basvurusu Dilekce ornegi

Diğer Tüm Belediye Dilekçe Örneklerimiz ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Aysel karğı dedi ki:

  Merhabalar ben adana seyhan da oturuyorum 13050 sk mahallemizde park yeri var ama salıncak kaydırak yok çocuklarımız istiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aysel hanım,
   İlgili belediye başkanlığına yayınlamış olduğumuz makalemizde paylaştığımız dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinizi iletebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Belediye Dilekçe Örnekleri E H

Belediyelerin ilgili birimlerine verilecek olan ve tarafımızca hazırlanan belediye dilekçe örnekleri alfabetik olarak sıralı olup, aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınıza indirebilir ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016