Belediyeye Dilekçe Nasıl Yazılır

A+
A-

Belediyeler aslında her ne kadar biz vatandaşların çok işi olmadığı birimler gibi dursa da; aslında bu böyle değildir. Özellikle esnaflar, inşaat yapanlar, iş yeri açacak olanlar, vs. Gibi en ufak işlemlerde bile belediyeler ile muhatap olunması gerekiyor. Belediyeler ile muhatap olanların ise; herhangi bir işlem için belediyeye başvuru yapacakları sırada, konuyla ilgili bir dilekçe hazırlamaları da gerekiyor. Bizler de bugünkü yazımızda bu hususu ele alarak; Belediyeye dilekçe nasıl yazılır izah edecek ve belediye dilekçe örneklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Çizgisiz Kağıda ve Tükenmez Kalem ile

Belediyeye başvuru için yazacağınız dilekçelerinizi öncelikle; beyaz renkli çizgisiz kağıda tükenmez ya da pilot kalem ile hazırlamanız gerekecektir.

Dilekçede Bulunması Gerekenler

Öncelikle bir dilekçede bulunması gerekenlere bakalım. Bunlar sırasıyla; tarih, muhatap, talepte bulunan kişinin kimlik bilgileri, talep konusu, talebe ilişkin açıklamalar, netice ve talep, dilekçe sahibinin adı soyadı imzası ve ekler bölümüdür. Şimdi bu yazılacakların nerede bulunması gerektiğini söyleyelim.

Belediyeye yazılacak örnek dilekçe

Belediyeye dilekçe nasıl yazılır

Tarih; Sağ üst köşe (Örnek; 01/01/2017)

Muhatap; Tarih bölümünün iki satır altına ortalanmış bir şekilde (Örnek; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına)

Talepte Bulunan; sola yaslı vaziyette muhataptan bir satır sonrasına (Örnek; Talepte Bulunan : Ali Veli Konya ve açık kimlik – adres bilgileri)

Talep Konusu; yine sola yaslı vaziyette talepte bulunan ‘ın altına (Örnek; Talep Konusu : Mahallemizdeki çöp evin tahliyesi)

Açıklamalar; Talep konusu ‘nun hemen altına yazılacaktır (Örnek; Açıklamalar : ….. buraya talebiniz ile ilgili bilgileri ve nedenlerinizi yazmalısınız)

Netice ve Talep; Açıklamalar ‘ın hemen altına yazılacaktır (Örnek; Netice ve Talep : ….. adresinde bulunan evdeki çöpler nedeniyle mahallemizde sağlık sorunları teşkil etmekte, bundan bütün mahalleli etkilenmektedir. Söz konusu çöp ev konusunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Torosgaz Abonelik ve İptali Fatura İtirazı Dilekçe Örneği

Dilekçe Sahibinin Adı Soyadı İmzası; Netice ve Talep bölümünün sona erdiği yerden itibaren iki satır aşağıya ve sağa yaslı şekilde yazılacaktır ( Örnek; Ali Veli Konya –altına imza atılacaktır-)

Ekler; İmza bölümünden iki satır aşağıya gelecek şekilde sağa yaslı olarak yazılacaktır.

Belediye Dilekçe Örnekleri

Belediye ilgili olarak; içerisinde bir çok konuda belediye dilekçe örnekleri bulunan dilekçe arşivimize ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mihriban dedi ki:

  Bizim mah.park yok nasıl yazıp göndere bilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mihriban hanım,
   Belediyeden park talebinize ilişkin olarak örnek olarak hazırladığımız dilekçe örneğinden faydalanarak dilekçe hazırlayabilirsiniz, bu makalemizin alt kısmında sizlere lazım olacak bütün belediye dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Belediyeden Maddi Yardım Talebi Dilekçe Örneği

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımız için belediye ihtiyacınız olabilecek dilekçe örneklerini paylaştığımız üzere; bugünkü yazımızda da; yardıma muhtaç olanlar için...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016