Belediyeye İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği : Nasıl İş Başvurusu Yapılır

A+
A-

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımız için dilekçe örneklerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda farklı bir konudan; belediyeye iş başvurusu için dilekçe örneğimizi paylaşacak ve belediyeye nasıl iş başvurusu yapılır kısaca özetleyeceğiz.

Belediyelere iş başvurusu yapmak için dilekçe

Belediyeye İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği : Nasıl İş Başvurusu Yapılır

Belediyeye İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız ülkede en çok personel çalışan ve çalışanlarına en fazla haklar sunarak bu hakları koruyan iş yeri belediyelerdir. Ülkemizde bulunan tüm il ve ilçelerde belediyeler ve büyük şehir belediyeleri bulunmaktadır. Buda bir çok insana iş alanı doğurmaktadır. Bir çok müdürlük bulunan belediyeler de her müdürlük için alt birimler de bulunmaktadır. İhtiyaç duyulan kadrolara her dönemde çokça sayıda personel ve işçi alımı yapılmaktadır. Değişik pozisyonlara atanan yada alım yapılan işçiler ya da yönetici elemanları yüksek miktarda alımlar gerçekleşmektedir. Peki belediyeye iş başvurusu nasıl yapılır en büyük merak konusudur. Belediyeler personel alımı yaparken ekstra herhangi bir sınava ihtiyaç duymazlar. Kamu personeli seçme sınavı (KPSS) puanı değerlendirilir. Belediyelerin koymuş olduğu baraj puanının üstünde kalma şartı vardır. CV leri incelendikten sonra yeterli bulunan başvuru sahibine mülakat yapılarak açıkta olan kadrolara eleman yerleştirmesi olur. İhtiyaç duyulan kadrolar için belediyelerin kendi sitesinde ya da çeşitli duyuru sitelerinde ilanlar yayınlanır ve açık pozisyonlar, alım yapılacak kişi sayısı ve aranan nitelikler duyurulur.

Belediyelerde Bulunan Müdürlükler Nelerdir?

Belediyeler bulunduğu illerin genel bütün işlerini yaptığından dolayı çalışma bakımından müdürlüklere ayrılmıştır. Genel olarak müdürlükler; imar ve şehircilik müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü, etüt proje müdürlüğü, hukuk işleri müdürlüğü, çevre koruma ve kontrol müdürlüğü, park ve bahçe müdürlüğü, özel kalem müdürlüğü, emlak ve istimlak müdürlüğü, kültür ve sosyal işler müdürlüğü, insan kaynakları müdürlüğü, temizlik işleri müdürlüğü, zabıta müdürlüğü, temizlik işleri müdürlüğü, mezarlıklar müdürlüğü gibi bir çok müdürlük bulunmaktadır. Tüm müdürlüklerin kendi içlerinde alt birimleri bulunmaktadır. Buda çokça kalifiyeli eleman ihtiyacı doğurmakta ve bu yüzden geniş alımlar yapılmaktadır.

Sözleşmeli Ve Kadrolu Memur Arasındaki Farklar Nelerdir?

Devlet memurları yani kadrolu elemanlar 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine göre, sözleşmeli memurlar ise 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre çalışmaktadırlar. Fakat aralarında bir çok alanda farklılıklar bulunmaktadır. En önemli faktörse güvencedir. Sözleşmeli personel bağlı olduğu belediye ile yapmış oldukları sözleşmeye göre çalışmaktadırlar. Bu sözleşmede alınan maaş, sosyal ve mali haklar belirtilmektedir. İdarede bulunan yetkili istediği zaman hukuka uygun bir şekilde sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir. Bu nedenle kadrolu personele göre güvencesi daha zayıftır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KYK Yurttan İzin Almak İçin Dilekçe Örneği : Nasıl İzin Alınır

Maaşlar ve Yükselme İmkanları

Sözleşmeli personelin aldığı maaş memur personel maaşına yaklaşık olsa da yine de düşüktür. Memurun maaşı hizmet yılı ve unvanına göre şekil alırken sözleşmeli personelin döner sermayeye göre belirlenmektedir. Sözleşmeli personeller SSK’lı olarak, memurlarsa emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktadır. Sözleşmeli personelin yükselmesi mümkün değildir. Bulunduğu unvan ile çalışma sürdürülür çünkü hizmetinin bitmesi söz konusu olduğundan yöneticilik gibi unvanlar verilememektedir. Memurlar eş durumuna göre yada görev almak istedikleri başka bir kurum yada ile tayin isteyebilme hakkına sahiptir. Fakat sözleşmelilerin öyle bir hakki yoktur. Çalıştığı birimde kalmak zorundadır. İstisnai bir durum olduğunda belirli bir süre geçici olarak başka bir kurumda görev alabilmektedir. Memurların o yıl içinde hak edilen izini kullanmadığı taktirde bir sonraki yıla devir yapmaktadır. Fakat sözleşmeli personel hak ettiği izini o yıl içerisinde kullanmak zorundadır. Yani memur olmak her açıdan daha avantajlı olduğu aşikardır.

Belediyeye İş Başvurusunda Bulunmak İçin Dilekçe Örneği

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

belediyede işe girebilmek için başvuru dilekçesi

Belediyeye İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Belediyeye is basvurusu icin dilekce ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Belediyeye Dilekçe Nasıl Yazılır

Belediyeler aslında her ne kadar biz vatandaşların çok işi olmadığı birimler gibi dursa da; aslında bu böyle değildir. Özellikle esnaflar,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016