BES İptali Nereden Yapılır En Kolay ve Kesin Yöntem

Türkiye genelindeki tüm çalışanlar için getirilen zorunlu bireysel emeklilik uygulaması ile birlikte artık her çalışandan BES kesintisii yapılmaya başlandı. Kimisi bu uygulamadan memnun olup, devam etmeyi düşünürken, kimisi memnuniyetsizliği kimisi de maddi durumun el vermemesinden dolayı BES sisteminden çıkış yapmayı düşünüyor. Çoğumuza konu yabancı olduğu için ve maalesef internet üzerinde bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğu için kafalarda karışıklıklar bulunuyor. Bizler de Dilekcesepeti.com olarak BES iptali nereden yapılır sizlere bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Zorunlu BES ‘ten Nasıl Çıkarım

Bunun için sistemin işleyine göre; öncelikle hangi bireysel emeklilik şirketinin otomatik katılım sistemine dahil olduğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer biliyorsanız problem yok ancak bilmiyorsanız; BES Kesintisini Nereden Öğrenebilirim diyenler buradan öğrenebilirler.

BES şirketimizi öğrendikten sonra artık yapılması gereken iş; ilgili şirketin BES ayrılma talep formunu bulmak, bu formu doldurmak ve daha sonra da ilgili bireysel emeklilik şirketine e posta, faks ya da posta yoluyla göndermek olacaktır.

Daha önceden paylaşmış olduğumuz yazımızdaki; tüm BES şirketlerine ait ayrılma talep formlarının ve telefon numaralarının bulunduğu BES İptali konulu ayrıntılı yazımıza göz atmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bes İptali Nereden Yapilir

2 Aylık Süreye Dikkat

İlk bölümü 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan ve sonraki bölümü 1 Nisan 2017 tarihinde başlayan BES kesintileri ile ilgili olarak çok dikkat edilmesi gereken bir husus var. Bu da sistemden herhangi bir kesinti olmaksızın çıkış için 2 ay süremizin olduğu hususu. Bu süreyi geçirmeniz halinde BES şirketlerinin biz katılımcılardan kesinti yapma hakları doğuyor. Sonrasında bir hak iddiasında bulunmamız da mümkün olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Tatil Ne Zaman 2019 Adli Tatilde Duruşma Yapılır mı

Uzun Vadeli Düşünenler İçin Kalmak Mantıklı Olabilir

Eğer BES sisteminden kısa süre sonra çıkmayı düşünmüyor ve uzun süre BES sisteminde kalmayı planlıyorsanız, bu durumda kalmak daha mantıklı olacaktır. Ancak ben 1 yıl durayım sonra çıkarım diyorsanız, maalesef bunun bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle iyi karar vermeli ve buna göre BES ‘ten çıkmayı düşünüyorsanız 2 aylık süre geçirilmeden gerekli formu ya da dilekçeyi BES şirketinize ulaştırmalısınız.

Sitemizde Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları konusunda tüm şirketlere ait ile iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
BES Kesintisini Nereden Öğrenebilirim (Resimli Anlatım)

2016 yılının son günlerinde hükumet tarafından yapılan bir düzenleme ile birlikte bireysel emeklilik sistemi zorunlu bir hale getirilmiştir. Bu düzenlemeye...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016