BES Kesintisini Nereden Öğrenebilirim (Resimli Anlatım)

A+
A-

2016 yılının son günlerinde hükumet tarafından yapılan bir düzenleme ile birlikte bireysel emeklilik sistemi zorunlu bir hale getirilmiştir. Bu düzenlemeye göre; ilk uygulama 1 Ocak 2017 ‘de başlamış ve bu kapsamda çalışan kesimin bir kısmı zorunlu BES kapsamına alınmış, sonraki etap ise 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle başlamış, böylelikle tüm çalışanlar zorunlu BES sistemine dahil olmuştur. Vatandaşlar olarak en çok merak edilen hususlardan birisi de BES kesintisinin yapılıp yapılmadığıdır. Bu yazımızda BES kesintisini nereden görebirim diyenler için E Devlet BES kesintisi sorgulama işlemini detaylı bir şekilde anlatacağız.

E Devlet ile BES Kesintisi Sorgulaması Yapılabiliyor

BES Kesintisini nereden görebilirim diyenlerin hiç bir şekilde BES şirketlerini aramalarına ya da uzun araştırmalar yapmalarına gerek yoktur. Bunun için yapmanız gereken tek iş E Devlet Portalına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp, sonrasında Bireysel Emeklilik Sorgulama bölümüne tıklamak olacaktır.

İlk Önce www.turkiye.gov.tr adresinden E Devlet portalına giriş yapıyoruz. Sonrasında ise; aşağıdaki resimde de görüleceği üzere; “E” harfinde bulunan “Emeklilik Gözetim Merkezi” bölümüne tıklıyoruz.

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

BES kesintisini e-devletten nasıl sorgularım

E Devlet BES Kesintisi Sorgulama

Emeklilik Gözetim Merkezine giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekranda; “Bireysel Emeklilik Sistemi” ve “Otomatik Katılım Sistemi” adında iki adet bölüm çıkacaktır. Daha önceden katılmış olduğunuz bir Bireysel Emekliliğiniz var ise; Bireysel Emeklilik Sistemi bölümünde gözükecektir. Yapılan düzenlemeler kapsamında dahil olacağınız zorunlu BES katılımız ise; “Otomatik Katılım Sistemi” bölümüne tıkladığınızda gözükecektir.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

BES kesintisi sorgulama nasıl yapılır

Bes Kesintisini Nereden Öğrenebilirim

Buradan edineceğiniz bilgiler ile hangi BES şirketine dahil oldum sorunuz da cevap bulmuş olacaktır.

Zorunlu BES Çıkış

Eğer zorunlu BES sisteminde devam etmek istemiyorsanız, bu durumda 2 ay içerisinde çıkmanız gerekmektedir. 2 ay sonrasında da çıkış mümkündür ancak bu durumda tarafınıza bazı kesintiler uygulanacaktır. Uzun vadede BES ‘e devam etmeyi düşünüyorsanız problem yok ancak 2 ay sonra değilde 4 – 5 ay sonra çıkacaksanız, herhangi bir kesinti olmadan 2 aylık süreyi geçirmeden çıkmanız daha akıllıca olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklunun Tahliye Sebepleri

BES ‘ten çıkış yapmak isteyenler; bu konuda tüm detayların anlatıldığı ve örnek dilekçe ile ayrılma talep formlarının, bunun yanı sıra BES İptal numaralarının paylaşıldığı “Zorunlu BES İçin Ayrılma Talep Formu ve Dilekçesi” adlı yazımıza buradan ulaşabilir.

Ayrıca Telefonla BES İptali için; Tüm Şirketlerin Bireysel Emeklilik İptal Numaraları ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yazımızın daha çok kişiye ulaşması için sosyal medyadan paylaşmak için; hemen aşağıda bulunan Paylaş butonlarını kullanabilirsiniz. Bir Mum Diğerini Yakmakla Işığından Birşey Kaybetmez !ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba benim maaş bodromda 73 tl Bes adı altında kesiliyor 2 aydır çalılıyorum ve 2 defa kesinti oldu. Ancak e devletten baktıpımda herhangi bir başvurumun olmadıpı görünüyor bu nedir ven anlayamadım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuğçe hanım,
   Muhtemelen maaşınızı aldığınız banka tarafından kesinti yapılmakta, bankanıza müracaat ederek ayrıntılı bilgi alacağınız kanaatindeyiz.


Önceki yazıyı okuyun:
BES İptali Nereden Yapılır En Kolay ve Kesin Yöntem

Türkiye genelindeki tüm çalışanlar için getirilen zorunlu bireysel emeklilik uygulaması ile birlikte artık her çalışandan BES kesintisii yapılmaya başlandı. Kimisi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016