Beyaz Eşyada ÖTV Mobilya ve Konutta KDV indirimi

A+
A-

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan son düzenlemeler ile birlikte; piyasanın hareketlenmesi adına özellikle düğün sezonu öncesi beyaz eşya, mobilya, konut gibi bazı kalemlerde ciddi vergi muafiyetleri ve indirimler yapıldı. Beyaz eşyada ÖTV mobilya ve konutta KDV indirimi yapıldı. Konutta KDV indiriminin yanı sıra; alıcı ve satıcı arasındaki satış sözleşmeleri için alınan binde  9,48 ‘lik vergi de tamamen kaldırılmış oldu.

Beyaz Eşyada ÖTV Sıfırlandı

Yapılan düzenlemelere göre; 30 Nisan 2017 tarihine kadar alacağınız beyaz eşya ve bazı küçük ev eşyaları, ÖTV ( Özel tüketim Vergisi ) ‘den muaf olacaktır. Normal % 6,7 oranında ÖTV uygulanan beyaz eşyalardaki indirim; 3 bin TL ‘lik bir buzdolabı için ortalama 200 TL civarlarında olacak.

Mobilyada KDV İndirimi Geldi

Mobilya ürünlerinde uygulanan % 18 oranındaki KDV; yapılan düzenleme ile birlikte % 8 oranına çekilmiş durumda. Bu indirim miktarı da yine 30 Nisan 2017 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarih sonrasında tekrar eski KDV oranına dönülecek. Bu haliyle 5 bin TL ‘lik bir oturma grubu alacak kişi; KDV ‘deki indirim sonrası aynı oturma grubunu 430 – 460 TL civarında daha ucuza alacak.

Konutta KDV İndirimi

Aslında konutta KDV indirimi ile ilgili yeni bir gelişme bulunmuyor. Hâli hazırda uygulanan ve Mart ayının sonuna kadar da uygulanmasına devam edilecek olan KDV indirimi, yapılan yeni düzenleme ile birlikte Eylül ayının sonuna kadar uzatılacak ve uygulamaya aynı şekilde devam edecek. % 18 ‘den % 8 ‘e düşürülen KDV oranı, Eylül ayı sonuna kadar bu rakamlar üzerinden devam edecek. Bu indirim sonrası 300 bin TL değeri olan bir konutta yaşanan indirim, ortalama 25 – 27 bin TL civarında olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taşeron İşçilere Müjde : Eski Hükümlülere de Kadro Geliyor

Sözleşmelerdeki Vergiler Kaldırıldı

Özellikle müteahhitler ile vatandaşlar arasında kullanılan satış sözleşmelerinin düzenlenmesi karşılığında; sözleşme bedelinin binde 9,48 oranında vergi alınmakta iken son düzenleme ile bu vergi de tamamen kaldırılmıştır.

30 Nisan 2017 Tarihinde Sona Erecek

Özellikle beyaz eşyadaki ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi )  ve mobilyadaki KDV ( Katma Değer Vergisi ) indiriminin sadece 30 Nisan 2017 tarihine kadar olduğunu da yeri gelmişken; değerli okurlarımız arasından bu indirimlerden yararlanmayı düşünenler için bir kez daha hatırlatalım.

Resmi Gazetede Yayımlandı

Yapılan Düzenlemeler Resmi Gazete ‘de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmiş oldu. İlgili düzenleme metninin tam halini PDF formatında görmek ve bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Beyaz Eşyada ÖTV Mobilya ve Konutta KDV İndirimi, Sözleşme Vergisinin İptali Düzenlemesi Resmi Gazete PDF Olarak İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
E Tebligat Nedir

Artık günlük hayatımızdaki işlemlerin çoğunun yanı sıra resmi işlemlerde de bir dijitalleşmeye gidiyoruz. E Devlet,  UYAP, MERNİS, MERSİS, vs. gibi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016