Bilişim Suçları Nelerdir Nasıl Şikayet Edilir

Hayatımızın her noktasında bilgisayar ve elektronik ortamlarla biraz daha fazla karşı karşıya kalmaya devam ederken; artık suçlular bile suçlarını dijital ortamlar vasıtasıyla işlemeye başladı. Kredi kartı dolandırıcılıkları, kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi, sosyal medya ve internet üzerinden hakaret, tehdit, vs. gibi birçok suç artık bilişim kanalları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunun sonucunda da devletler bilişim suçları üzerine ihtisas yapmış kolluk birimlerini kurmuş, ülkemizde de bu suçlar ile ilgili olarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri görevlendirilmiştir. Özellikle dijital materyallerle ilgili teknik inceleme gerektiren konularda bu birimlerin önemi ve ehemmiyeti daha ön plana çıkmış, sayıları da her geçen gün artırılmıştır.

İnternetten İşlenen Suçlarda Ne Yapmak Gerekiyor

Her şeyden önce bu konuda ilk önlemleri kendimiz almamız gerekiyor. Şifrelerimizi kolay ve hemen tahmin edilmeyecek ( doğum tarihi, TC kimlik numarası, çocuğunuzun adı, vs. ) şifrelerden oluşturmamız gerekiyor. Kredi kartı bilgilerimizi kimseyle paylaşmamamız gerekiyor. Son dönemlerde oldukça moda olan; savcı, polis olarak kendisini tanıtıp vatandaştan para isteyip dolandırıcılık yapan kişilere özellikle kanmamamız gerekiyor. Hiç bir kamu görevlisi sizden böyle bir para isteyemez. Böyle bir durumda en yakın emniyet birimine ya da savcılığa müracaatta bulunun.

Önlemlerimizi almamıza rağmen başımıza yine de bu tarzda bir olay gelmesi üzerine, vakit kaybetmeden hemen bir şikayet dilekçesi hazırlayıp, elimizde delil niteliğinde olabilecek tüm bilgilerle birlikte kolluk görevlilerine ya da Cumhuriyet Başsavcılıklarına müracaat etmek gerekiyor. Eğer konu bilişim ile ilgili bir suçsa; bu durumda bulunduğunuz yerdeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ‘ne müracaat etmeniz; hem size hem de bu suçu işleyenlerle mücadele edecek kolluk görevlilerine zaman kazandıracaktır.

Başkasının Facebook Hesabına Girmek Suç Mu

İster Facebook olsun, ister Twitter, isterse de Instagram hiç fark etmiyor, çünkü izinsiz bir şekilde birisinin kişisel hesabına girmek Türk Ceza Kanunu ‘nda suç olarak belirtilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır

İnternet Üzerinden Hakaretlerde Ne Yapmak Gerekiyor

Böyle bir durumda mümkün mertebe delilleri sağlam bir şekilde kaydetmek gerekiyor. Örneğin; size gelen hakaret içerikli mesajları silmemek, bunların dökümünü almak, alınamıyorsa ” Print Screen ” tuşu ile ekran fotoğrafını almak gibi yöntemleri denemek gerekiyor. Tüm delillerinizi topladıktan sonra da yine Cumhuriyet Başsavcılıklarına ya da kolluk birimlerine suç duyurusunda bulunmanız gerekecektir.

WİFİ ‘yi Paylaştığım Komşum Suç İşliyor

Bu konu her ne kadar bizim toplumumuz tarafından çok fazla önemsenmese de; FETÖ/PDY soruşturmaları sonrasında ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Eğer ADSL hattı sizin adınızaysa; işlenen suçtan da eğer net bir şekilde suçu işleyen tespit edilemiyorsa (sahte isimler kullanılarak işlenen suçlar, girişi yasak olan sitelere herhangi bir şekilde girmek suretiyle işlenen suçlar, vs. ); hat sahibi olarak siz sorumlu olacaksınız. Dolayısıyla WİFİ şifrenizi paylaşırken bu sorumlulukları da yüklendiğinizi unutmamalısınız. En doğrusu böyle bir paylaşımı yapmamak olacaktır.

Sosyal Medya Üzerinden Terör Propagandası Yapanlar Nasıl İhbar Edilir

Yine son yıllarda çok sık rastladığımız bir başka durum da; sosyal medya üzerinden sahte hesaplarla terör örgütlerinin propagandasını yapan kişilerin attığı mesajlar karşısında ne yapılması gerektiğidir. Bu tarz mesajlar eğer topluma açık hesaplar üzerinden ve topluma açık halde yazılıyorsa; 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu ‘nun 7.maddesi kapsamında suç teşkil edecektir. Böyle bir durumla karşılaşan herhangi birisinin ise söz konusu durumu ilgili birimlere şikayet etmesi gerekir.

Bilişim Suçları Şikayet Dilekçe Örneği

İnternet üzerinden işlenen suçlarla ilgili olarak; EGM İhbar Formu ‘nu kullanmak suretiyle https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx linkinden; ister [email protected], [email protected] adreslerine e-posta atarak ya da Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün sosyal medya hesaplarını ” tag ” layarak atacağınız mesajlarla yapabilirsiniz. Ancak yine de son seçeneğin gözden kaçabilme ihtimaline binaen diğer ikisini kullanmanız daha garanti olacaktır. Bunun haricinde bir dilekçe hazırlayarak ilgili kolluk birimlerine, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçe örnekleri için; lütfen buraya tıklayınız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tazyik Hapsi Nedir

BİMER Üzerinden de Şikayet Mümkün

Yazdığımız bu yöntemlerin yanı sıra; BİMER üzerinden de ihbarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. BİMER üzerinden nasıl başvuruda bulunacağınıza dair BİMER Nedir adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Muharrem yazır dedi ki:

  Sürekli telefona olur olmadık yerde reklam geliyor buna bir çözüm bulun lütfen canımızdan bıktık artık izinsiz reklam istemiyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muharrem bey, telefonunuza gelen reklam mesajlarını SMS iptal işlemi yaparak engelleyebilirsiniz, buna ilişkin ayrıntılı bilgi gelen reklam mesajlarının alt kısmında belirtilmektedir. Ayrıca alışveriş yaptığınız mağazalarda telefon numaranızı vermek zorunda kalmış olmanız halinde reklam almak istemediğinizi özellikle belirtebilirsiniz. Maalesef talebiniz bilişim suçlarının kapsamında değerlendirilmemektedir.

   1. Kaan dedi ki:

    Western union üzerinden şahsın adına ödeme yaptım kendisi İspanyol kargo ile ürün satın aldigimi zannettmisim meğerse dolandirildim adam hesabı kapatmış 190 eurom gitti ne yapmalıyım??

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Kaan bey, ilgili şahsın yurtdışında olması bu kişinin tespit edilerek hakkında dava açılmasını zorlaştıracaktır, Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet etseniz bile kişinin kimlik bilgilerinin tespit edilmesi ve dava açılması ile ilgili bir sonuç alamayacağınız kanaatindeyiz.

  2. Özlem dedi ki:

   Merhaba bir Facebook adresınden eşim tarafından aldatıldığıma dair Mesajlar alıyorumbu kişinin beni rahatsız etmek için bilerek yaptığını düşünüyorum bu adresın kime ait olduğunu ögrenebılmek için ne yapmam gerekli

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Özlem hanım, facebookdan sizi rahatsız eden kişinin kim olduğunu öğrenebilmeniz için öncelikli olarak sizi rahatsız eden kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmanız yani dilekçe ile bu kişi hakkında şikayetçi olmanız gerekmekte, Cumhuriyet Savcılığının ve Mahkemenin talebi olmadan facebook adresinin kime ait olduğu ile ilgili bilgi alamazsınız.

 2. Serdar Barış Polat dedi ki:

  Facebookum çalindı icinde çok değerli şeyler vardı cidden değerli ama çalanlat rposta adresimi değiştirmiş??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serdar Barış Polat, facebook adresiniz çalındıysa bu konuda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz, bunun için yapmanız gererek yazmış olduğunuz dilekçe ile Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmak olacaktır. Cumhuriyet Savcılığınca ilgili birimlerle gerekli yazışmalar yapılacak ve gerek görülmesi halinde ilgililer hakkında dava açılacaktır.

 3. Ramazan dedi ki:

  Zula oyunumdaki butun efsaneleri iade etmistir ve gerekenein yapilmasi rica olunur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ramazan bey, bu konudaki şikayet ve taleplerinizi CİMER’e başvurarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkililerine iletebilirsiniz, CİMER başvurusu nasıl yapılır CİMER şikayet dilekçesi nasıl yazılır konularında bilgi edinmek için CİMER ŞİKAYET DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 4. Emre dedi ki:

  Böyle saçmalık olur mu? dilekçe yazacakmışız, biz dilekçe yazıp emniyete gidene ve emniyet işlem yapmaya başlayana kadar adam hesabı kapatıp yeni hesaba geçmiş oluyor zaten. Twitter’da en az 400 tane dolandırıcı hesap var, banka bddk gibi kurumları taklit eden. Şimdi ben bu hesapları toplayıp, sabah emniyete gideceğim, dilekçe yazacağım, şikayetim işleme alınacak twitter’dan adamların ip adresleri istenecek, adresler gelecek baskın düzenlenecek yakalanacak öyle mi? Sistem yanlış, sadece bu konu için sosyal medya’da işinde uzman 500 tane polis görevlendirseler, olayları anında çözecekler. Her zamanki gibi Türkiye polisi kavga bitince geliyor.

 5. ErayKoç dedi ki:

  merhaba benim Steam hesabım (oyun platformu) sahte siteler tarafından ve arkadaşlarım tarafından çalındı içinde tam 500-600 tl değerinde oyun var Steam’a başvurdum ama bu kişileri şikayet etmek istiyorum ne yapmalıyım ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eray bey, Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi yazarak başvurabilirsiniz, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli değerlendirme yapılarak dava açmasını gerektirecek bir durum olması halinde ilgili şahıslar hakkında dava açılacaktır.

 6. ersin dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey hzkkımda 226/3 ten ıkı kez dava açıldı ve mahkemeye cıktım farklı tarıhlerde ıkı kez evımde kı dıjıtal metaryallerım alındı ıncelen dı fakat her hangı bır suc unsuruna rsatlanmadı ve ıkı mahkemeden de beraat aldım ben görme engelli biriyim ayrıca bılgısayar kullanmayı fazla bılmem teknık bılgım yok denecek kadar az yanı nereye nasıl gırılı nasıl ındırılır vs bılgı sahıbı değilim yaklasık 15-16 yıldır evımde ınternet var kablosuz yalın ınternet kullanıyorum ve cok uzun bır sure şifresiz kullanmısız bundan bıle haberım yoktu. dısk ve telefonlarım 26.04.2018 de alındı ama hala iade edilmedi ıkıncı mahkeme aldırmammıs baska bı savcı aldırmıs oğrendıgım kadarıyla ama sonuc temız cıktı herhangı bır suc unsuru bulunmamakta sanırım bu olayla ılgılı 7-8 dosyam daha varmıs dosya bırlestırme neden olmuyo fakrlı tarıhlrde yasaklı sıtelere gırılmıs bır seyler ındırılmıs depolanmıs denılıyo ama ıncelemelerde bı sorun cıkmadı 21 mart 2018 de şifre koyduk ve aile koruma paketıne gectık bı nevı onle almaya calıstım ayrıca şifremızıde kımseyle paylaşmıyoruz artık. dosyaların 1 tanesi 9 mart 2018 dıgelerı 2016 ya ait bundan sonra kı surec ne olur .Telefonlarım ve dısk ne zaman iade olur sonucu temız cıktı cevaplandırırsanız cok sevınırım çok teşekkur eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersin bey, telefonlan ve diskin iade edilip edilmeyeceği veya ne zaman iade edileceği ile ilgili olarak davanın görüldüğü mahkemeye veya savcılığa başvurmanız gerekmekte, bu konuda kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Gerekli inceleme yapılmışsa telefonun ve diskin iade edileceği kanaatindeyiz.

 7. ersin dedi ki:

  merhaba Mehmet bır yorum yazdım ancak sayfada cıkmadı cevaplarsanız sevınırım iyi çalışmalar

 8. sultan dedi ki:

  merhaba benm bır sorunum var grup sahıbı bır bayan benım ve bırbaska kısılerın hakkında post acıp ahlaksızca hakaretlerde bulunuyor bunun ıcın neyapmam lazım benm adımı resmen kullanıp namsuma ev hayatıma kadar yazdı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sultan Hanım, yazmış olduğunuz şikayet dilekçesi ile savcılığa sikayette bulunabilirsiniz. elinizde bu konuda bulunan delilleri de dilekçenize ekleyiniz, sitemizde bulunan bilişim suçları şikayet dilekçesi örneğinden faydalanarak uyarlama yapabilirsiniz.

 9. ersin dedi ki:

  Mehmet bey tekrar selamlar 226/3 ıkıncı fıkarsından ıkı kez dava acıldı ve beraat aldım 2 tanede takpsizlik verildi. alınan dıjıtal meteryaller incelendi sonuc temiz ama henuz acılan bır 3 uncu dava yok savcılıga sordum dava acılacak ondan sonra iade olacak dediler. Bu madde ıle ılgılı 7-8 dosyam var en son bıldıgım 1 tanesi 9 mart 2018 diğerleri 2016 ya ait dosyalar neden birleştirilmiyor hepsine ayrı ayrı mahkemeye mi çıkaçağım iki adet emsal kararım var bunların faydası olur mu tekrar dava acılınca yani bu süreç daha ne kadar sürecek ne zaman bitecek bu işler yardımcı olursanız sevinirim . Af cıkarsa ki sanmıyorum 19 mayıs 2018 den once ki ust sınırı 5 yıl olan dosyalar ertelenır mı cok teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersin bey soruşturma dosyalarınızın birlestirilmesini dava acılmıssa mahkemeden kovuşturma dosyalarının birlestirilmesini talep edebilirsiniz. Şu an gündemde af yok infazla ilgili bir düzenleme yapılacak onu bekliyoruz.

   1. Mehmet dedi ki:

    Merhaba mehmet bey arkadaşıma 2 arkadaşı psikolojik baskı yapmışlar buda kavga etmemek için o anlik sinirden sosyal medyada iftira atip numara paylaşmış Ogün karsiki tarafı arayıp ve yüz yüze konuştu pişman olduğunu söyledi savcılığa vereceklerini söylediler sizce kaç sene alir

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Mehmet bey, Bu konuda Cumhuriyet Savcılığına şikayet başvurusu yapılmış ise, yapılan başvurunun içeriği ve gösterilen deliller değerlendirilerek dava açılıp açılmamasına karar verilecektir. Suçun kapsamına göre açılacak olan dava ilgili mahkeme tarafından değerlendirilerek karar verilecektir, verilecek olan karar beraat, HAGB veya ceza hükmü olabilir. Bu konuda kesin hükmü davanın açıldığı ilgili mahkeme vereceği için bizim karar sonucu ile ilgili kesin bir hükümde bulunmamız doğru olmayacaktır.

   2. Halil dedi ki:

    Merhaba birisi PKK ya destek veriyordu Facebook üzerinde bunu EGM ye şikayet ettim kanıtı da resim olarak attım mahkemeye çıkmam gerekiyormu

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Halil bey, kimlik bilgilerinizin gizli tutulmasını talep etmeniz halinde açıklanmayacaktır, tanık olarak dinlenmenize gerek yok, Siber suçlar birimi bu konuda gerekli incelemeyi yaparak suç unsurunun olduğunu tespit ettiği takdirde, ilgili kişi hakkında fezleke hazırlayarak Cumhuriyet Başsavcılığına sunacaktır.

 10. Sahin dayan dedi ki:

  Istegram hesabim calinmistir 40 k hesabim nasil sikayet edilir lutfen yardim edin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şahin bey, sitemizde bulunan şikayet dilekçesi örneklerinden faydalanarak hazırlayacağınız şikayet dilekçesi ile birlikte ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına giderek şikayette bulunabilirsiniz. Instagram hesabınızın en son hangi ıp adresinden kullanıldığı tespit edilerek ilgililer hakkında soruşturma başlatılacaktır.

 11. Kaan dedi ki:

  Merhaba Facebook üzerinden alış veriş yapmaya çalıştığım kişi beni 915 TL mi havale ettirip dolandırdı IBAN numarası elimde var ismi sahte polisler yardımcı oluyor bulunurmu teşekkürler ??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kaan bey, Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz, savcılık tarafından gerekli birimler ile yazışma yapılarak ilgili kişilerin kimlik bilgileri tespit edilecektir, büyük bir ihtimalle bulunacaklardır ancak bu tür dolandırıcılar genellikle birilerini kullanarak bu eylemi gerçekleştirmektedirler, yani bulunan kişi suçu işleyen asıl fail midir, değil midir bilemeyiz.

 12. dejavu dedi ki:

  merhaba you tube uzerinde kullanici tarafindan hakarette ugradim şuan hala o hakaret ve kufurleri durmakta sikayetler gercekten yerini buluyor mu ? kisiler ceza aliyor mu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba dejavu,
   Tabiki haklı nedenlerle ve elinizde delil bulunması halinde yapacağınız şikayetler sonunda ilgililer hakkında cezai işlem uygulanmaktadır.

 13. Doğa dedi ki:

  Merhaba tehdit edildigim hesabi savcılığa bildirmek istiyorum fakat kişi hesabını kapatmış yine de bulunabilir mi

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Doğa,
   Genel itibariyle bu tarz kayıtlar ilgili web sitelerinde, platformlarda tutulur. Dolayısıyla eğer Türkiye ile bu anlamda anlaşması olan bir platform ise; kaydı silinmiş de olsa Savcılık makamının talebi üzerine paylaşımda bulunabilir.

Önceki yazıyı okuyun:
Mahkumlara Müjde Son Dakika 2019 (900+ Yorum!)

Denetimli Serbestlik Yasası ‘nda 7 Eylül 2016 tarihinde 29824 sayılı yönetmelik kapsamında; kapalı ceza infaz kurumu müdürlüklerinde bulunan mahkumların, açık ceza...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016