Bilişim Suçları Nelerdir Nasıl Şikayet Edilir

A+
A-

Hayatımızın her noktasında bilgisayar ve elektronik ortamlarla biraz daha fazla karşı karşıya kalmaya devam ederken; artık suçlular bile suçlarını dijital ortamlar vasıtasıyla işlemeye başladı. Kredi kartı dolandırıcılıkları, kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi, sosyal medya ve internet üzerinden hakaret, tehdit, vs. gibi birçok suç artık bilişim kanalları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunun sonucunda da devletler bilişim suçları üzerine ihtisas yapmış kolluk birimlerini kurmuş, ülkemizde de bu suçlar ile ilgili olarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri görevlendirilmiştir. Özellikle dijital materyallerle ilgili teknik inceleme gerektiren konularda bu birimlerin önemi ve ehemmiyeti daha ön plana çıkmış, sayıları da her geçen gün artırılmıştır.

İnternetten İşlenen Suçlarda Ne Yapmak Gerekiyor

Her şeyden önce bu konuda ilk önlemleri kendimiz almamız gerekiyor. Şifrelerimizi kolay ve hemen tahmin edilmeyecek ( doğum tarihi, TC kimlik numarası, çocuğunuzun adı, vs. ) şifrelerden oluşturmamız gerekiyor. Kredi kartı bilgilerimizi kimseyle paylaşmamamız gerekiyor. Son dönemlerde oldukça moda olan; savcı, polis olarak kendisini tanıtıp vatandaştan para isteyip dolandırıcılık yapan kişilere özellikle kanmamamız gerekiyor. Hiç bir kamu görevlisi sizden böyle bir para isteyemez. Böyle bir durumda en yakın emniyet birimine ya da savcılığa müracaatta bulunun.

Önlemlerimizi almamıza rağmen başımıza yine de bu tarzda bir olay gelmesi üzerine, vakit kaybetmeden hemen bir şikayet dilekçesi hazırlayıp, elimizde delil niteliğinde olabilecek tüm bilgilerle birlikte kolluk görevlilerine ya da Cumhuriyet Başsavcılıklarına müracaat etmek gerekiyor. Eğer konu bilişim ile ilgili bir suçsa; bu durumda bulunduğunuz yerdeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ‘ne müracaat etmeniz; hem size hem de bu suçu işleyenlerle mücadele edecek kolluk görevlilerine zaman kazandıracaktır.

Başkasının Facebook Hesabına Girmek Suç Mu

İster Facebook olsun, ister Twitter, isterse de Instagram hiç fark etmiyor, çünkü izinsiz bir şekilde birisinin kişisel hesabına girmek Türk Ceza Kanunu ‘nda suç olarak belirtilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  El Atmanın Önlenmesi Men-i Müdahale Dilekçe Örneği

İnternet Üzerinden Hakaretlerde Ne Yapmak Gerekiyor

Böyle bir durumda mümkün mertebe delilleri sağlam bir şekilde kaydetmek gerekiyor. Örneğin; size gelen hakaret içerikli mesajları silmemek, bunların dökümünü almak, alınamıyorsa ” Print Screen ” tuşu ile ekran fotoğrafını almak gibi yöntemleri denemek gerekiyor. Tüm delillerinizi topladıktan sonra da yine Cumhuriyet Başsavcılıklarına ya da kolluk birimlerine suç duyurusunda bulunmanız gerekecektir.

WİFİ ‘yi Paylaştığım Komşum Suç İşliyor

Bu konu her ne kadar bizim toplumumuz tarafından çok fazla önemsenmese de; FETÖ/PDY soruşturmaları sonrasında ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Eğer ADSL hattı sizin adınızaysa; işlenen suçtan da eğer net bir şekilde suçu işleyen tespit edilemiyorsa (sahte isimler kullanılarak işlenen suçlar, girişi yasak olan sitelere herhangi bir şekilde girmek suretiyle işlenen suçlar, vs. ); hat sahibi olarak siz sorumlu olacaksınız. Dolayısıyla WİFİ şifrenizi paylaşırken bu sorumlulukları da yüklendiğinizi unutmamalısınız. En doğrusu böyle bir paylaşımı yapmamak olacaktır.

Sosyal Medya Üzerinden Terör Propagandası Yapanlar Nasıl İhbar Edilir

Yine son yıllarda çok sık rastladığımız bir başka durum da; sosyal medya üzerinden sahte hesaplarla terör örgütlerinin propagandasını yapan kişilerin attığı mesajlar karşısında ne yapılması gerektiğidir. Bu tarz mesajlar eğer topluma açık hesaplar üzerinden ve topluma açık halde yazılıyorsa; 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu ‘nun 7.maddesi kapsamında suç teşkil edecektir. Böyle bir durumla karşılaşan herhangi birisinin ise söz konusu durumu ilgili birimlere şikayet etmesi gerekir.

Bilişim Suçları Şikayet Dilekçe Örneği

İnternet üzerinden işlenen suçlarla ilgili olarak; EGM İhbar Formu ‘nu kullanmak suretiyle https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx linkinden; ister siber@egm.gov.tr, tem@egm.gov.tr adreslerine e-posta atarak ya da Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün sosyal medya hesaplarını ” tag ” layarak atacağınız mesajlarla yapabilirsiniz. Ancak yine de son seçeneğin gözden kaçabilme ihtimaline binaen diğer ikisini kullanmanız daha garanti olacaktır. Bunun haricinde bir dilekçe hazırlayarak ilgili kolluk birimlerine, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçe örnekleri için; lütfen buraya tıklayınız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

BİMER Üzerinden de Şikayet Mümkün

Yazdığımız bu yöntemlerin yanı sıra; BİMER üzerinden de ihbarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. BİMER üzerinden nasıl başvuruda bulunacağınıza dair BİMER Nedir adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 87 YORUM
 1. Hatice Kübra dedi ki:

  Hayırlı günler neredeyse bir aydır fake hesaplar tarafından hem ben hem eski sevgilim rahatsız ediliyoruz . Bize yazıyor daha sonra hesabı kapatıyor ve en fazla bir 10 gün sonra yine yazmaya başlıyor farklı fake hesaptan sonra yine hesap kapatıyor. Bunun kim olduğunu nasıl öğrenilirim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım,
   Facebook veya diğer sosyal medya hesapları üzerinden tanımadığınız kişiler tarafından rahatsız edilmeniz halinda bu kişilerin kim olduğunu ancak yapılacak soruşturma sonucunda savcılık izni ile ilgili kurumlar tarafından yapılan yazışmalar sonucunda tespit edilebilir, şikayetçi olmadn, herhangi bir soruşturma başlatılması bunu ögrenemezsiniz.

 2. Taner dedi ki:

  Merhaba tarafıma kimin gönderdiğini bilmediğim bir mail var. Hakaret küfür tehdit yok fakat dalga geçiyor… Savcıya bildirsem bulabilirmiyiz yoksa küfür hakaret tehdit içermediği için savcı ilgilenmez mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Taner bey,
   Herhangi bir suç içeriği bulunmayan gönderilerden dolayı şikayette bulunsanız bile bir sonuç alamazsınız.

  2. Taner dedi ki:

   Mehmet zeki bey ,,, Dalga geçmek suç olmuyor mu… Böyle bir durumda savcı inceletmez mi

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Taner bey,
   TCK da dalga geçmek diye bir suç yoktur ancak kişilerin huzur ve sükünunu bozmak diye bir suç vardır siz şikayet dilekçesini yazarak Cumhuriyet Başsavcılığına verebilirsiniz bu aşamadan sonra suç unsuru olup olmadığına c.savcısı karar verecektir.

 3. Murat dedi ki:

  Şahsıma ait fotoğrafları yakin çevreme dağıtmak ile ilgili tehdit ve şantaj içerikli mesajlar alıyorum ne yapmam gerekir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Makalemizde belirttiğimiz şekilde Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi vererek ilgili şahıslardan şikayetçi olabilirsiniz.

 4. Ozlem dedi ki:

  Merhaba kurucusu turkiyede olan bir okey oyunu sitesi var parayla cip alip oynuyoruz oyunun admini cesitli bahanelerle aldigmiz cipleri siliyor mesela ortak hesap kullanmak yasak diyor buyuzden siliyor ama baska oyuncu ortak hesap kullaniyor onu silmiyor kisi ayrimi yapiliyor ayrica oyunun admini bayan uyelere tacizi var cinsel icerikli yaklasimlari var evli erkekler kadinlar sitede ask yasiyorlar ve sitenin admini ask yasadigi bir bayan uyenin nikine girip oynuyor bu bayanin niklerini 50milyon cip yapti bunu nereye sikayet edebiliriz sitede oynayan bir kac kiside sikayetci bu olaylardan

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özlem hanım,
   Öncelikle yapılan eylemin suç teşkil etmesi ve delillere dayanması gerekmektedir, taciz edilen kişi elinde buna ilişkin kayıt bulunduruyor ise şikayette bulunabilir, oyunda yüklenen Çiller ve adam kayırma işlemleri ile ilgili bir şorusturma yapılacağını zannetmiyorum ancak yine de şikayette bulunmak isterseniz Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi yazarak başvuruda bulunabilirsiniz

 5. Murat dedi ki:

  Eşime instagramda bir hesaptan seni yakından tanımak istiyorum diye mesaj atılmış eşim ekran fotosu almış savcılığa şikayette bulunsak sonuç alabilir miyiz bu arada yazılan hesap silinmiş..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Kişilerin huzur ve sükünunu bozmak suçu oluşacağı kanaatindeyiz ancak hesap silinmişse sahte açılmış hesap olabilir bu nedenle bu kişilerin tespiti çoğu zaman mümkün olmamaktadır yine de takdir sizi uğraşmak istemiyorum derseniz Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 6. Zafer dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce oyun sitesinde rumuzu hem erkek hemde bayan ismi yanyana yazılmış bir oyuncuya şaka olsun diye bayanın ismi ile Semacığım hşg dedim, beni bimere şikayet edeceğini söyledi, korkudan uykularım kaçıyor, bundan bir şey tutturabilirmi, ne yapmam gerekiyor?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zafer bey,
   Sadece bundan dolayı bir sorun olmayacağı kanaatindeyiz,ancak kişilerin huzur ve sükünunu bozmak diye tabir edilen bir suç vardır ve sosyal medyada yaptıkları yazışmalar nedeniyle on binlerce insan yargilanmaktadir bu nedenle yazışmalarınıza daha dikkat etmenizi ve tanımadığınız insanlarla yazışmamanızı tavsiye ederim.

  2. Zafer dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, aramızda geçen diyalog şöyle; bana adımı sordu bay olduğunu tahmin ettiğim için zaten ben şaka amaçlı yazıyordum, bir isim attım , la get işine falan dedim bana seni bimere şikayet edeceğim kimliğini öğreneceğim gibi ifadelerle birlikte küfretti ve konuşmayı kapattım, bir sözünü ettiğim oyun sitesi Gazi Magosa’da, olay olalı bir ay geçti,olası bir sorgulamaya tabi tutulmak istenirsem bana bana tebligat ne zaman gelir, ve bu şahıs benim kimliğimi öğrenebilir mi?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zafer bey,
   Ortada bir tehdit ve hakaret eylemi olmadığı için bir sorun olmaz, kişinin kimlik bilgilerinin tespiti ancak şikayetin haklı sebeplerle yapılmasına bağlı ayrıca her site ve sosyal medya hesabını kullanan kullanıcıların kimliklerini tespit etmekte mümkün olmayabiliyor.

  4. Zafer dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Mehmet bey, kolay gelsin……..

  5. Mehmet BOZ dedi ki:

   Merhaba. Ben sınırda görevli bir uzman çavuşum. Bugün nişanlımın oturduğu ilçeden bi çocuk (kim olduğunu bilmiyorum) nişanlım hakkında bir itiraf sayfasından itirafta bulunmuş. Admin den ismini istedim ama vermedi. Ve kendini olmadığı halde uzman olarak tanıttı bana. Bende uzmanım dedi. Sonradan lafı çevirdi ve uzman değilim dedi. Bu kişiyi ve sayfayı şikayet edersem bir sonuca varabilir miyim?

  6. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Şikayetçi olabilirsiniz ancak bu konuda suç unsuru olup olmadığına adli makamlarca karar verilecektir.

 7. Eylül dedi ki:

  İyi geceler beş sene önce internet üzerinden biriyle tanıştım ve beş sene boyunca sevgili olduk ciddi bir ilişki yasasigimi sanıyordum özel fotoğraflar gönderdim zamanında sonra öğrendim ki herşeyi yalan mis soyadı bile bende başkasıyla evlendim şimdi beni tehtit ediyor fotoğraflarımı internete vermekle esimede soyleyemiyorm bunu nasıl haledicegim lütfen yardım edin o kişi Bulgaristan da yaşıyor şikayet etsem çözüme kavusurmu elimde sadece numarası msj lari ve fotoğrafları var

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eylül hanım,
   Elinizde delil varsa bununla birlikte şikayetçi olabilirsiniz, ancak kişisin yurtdışında olması sorun olabilir.

  2. Ece dedi ki:

   Merhaba bir ilişkim vardı ve özel fotoğraflarım ve normal olan fotoğraflarim vardı.Ama şahsıma ait fotoğrafları benden izinsiz sosyal medya da kullanıyor aileme atıyor tehditleri , şantajlari ve ailemin huzurunu bozacak mesajlar alıyorum neredeyse 5 ay bu şekilde oluyor. Beni bir şekilde kaçıracağına ait mesajlar elimde var ve okula gelip rahatsız edeceğini söylüyor.Okula gidemiyorum aslında dışarı dahi çıkamıyorum.Savcılığa başvursam kesin bi sonuç alabilir miyim? Uzaklaştırma kararı alma şansım var mı?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ece hanım,
   Yaşadığınız durumu anlatan bir dilekçe ile vakit kaybetmeden Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmanızı tavsiye ederiz,

 8. Arcan peral dedi ki:

  merhaba oyunda para karsılıgı hesap alıp 500 tl mi alıp sonradan hesabımı çalıp kaçan kişiyle ilgili bir suç çıkarmı şikayet etsem herhangı bı gelişme olur mu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Arcan bey,
   Savcılığa şikayette bulunabilirsiniz ancak yapılan soruşturma sonunda dava açılıp acilmayacağına karar verecektir. Sonucunun ne olacağı ile ilgili kesin bir şey söylememiz mümkün değil.

 9. Neslihan dedi ki:

  Merhaba, instagram üzerinden fotoğrafımı kullanarak hesap açmışlar. bunu şikayet edebbilir miiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Neslihan hanım,
   Şikayet edebilirsiniz, ancak sonuç ne olur, ilgili şahıs tespit edilebilirmi veya eylem suç teşkil eder mi bu konuda Cumhuriyet Savcısı gerekli incelemeyi yaparak bir karar verecektir, fotoğraf kullanılan hesabın kapatılması için Instagram yetkililerine de şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.

 10. Eylül dedi ki:

  Merhaba, eşimle bir kaç ay önce bir tartışma yaşadım ve ayrılık noktasına geldim. İlişkisi olduğu düşündüğüm kişi telefonumu takip ediyor sanırım. Facebook ta bende engelli olmasına rağmen ve arkadaş listem de olmamasına rağmen paylaştığım hikayeleri diğer kişi gördü şeklinde kapalı bildiri görüyorum ki gizlilik ayarlarımda sadece arkadaşlarım görebilir ayarlı. Birde eşimin telefonu benden uzaklaştığında whatsaptan online olduğunu görüyorum sadece bu durumda online oluyor mesela bir süre. Hepsinin tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Savcılığa suç duyurusunda bulunsam bir şey çıkar mı buluna bilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eylül hanım,
   Sadece şüpheleriniz var diye savcılığa başvurmanız halinde bir sonuç alamazsınız, ayrıca birini Facebook veya diğer sosyal medya hesaplarında takip etmesi suç teşkil etmez, Ancak sizin bilginiz dışında telefonunuza bir program yüklenmiş olabilir böyle bir durum varsa bu konuda suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 11. İpek Ersavaş dedi ki:

  Sayın İlgili
  Firma hesabımıza girilerek ,yurtdışındaki müşterilerimize bizden gitmiş gibi mail atılmış. Ayrıca firma adımızla gmail uzantılı mailler alınmış. Proforma faturamızdaki banka bilgilerimiz silinerek yerine kendi banka bilgilerini yazarak bu hesaba para gönderilmesi istenmiş. Şimdi
  1- Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız yarın. Başvuru yaptıktan hemen sonra işleme alınır mı? En azından verdikleri banka hesabına bloke konur mu? Banka, savcılıktan bildirim gelmeden bir bloke koymuyor.
  2- IP adresini gelen mailden bulmak mümkün değil mi? Aldıkları sahte hesapları şikeyet edemez miyiz?
  Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İpek hanım,
   Cumhuriyet Savcılığına hem suç duyurusunda bulunabilirsiniz, şikayetiniz hemen işleme alınacaktır, işin aciliyeti ve ileride telafisi mümkün olmayan herhangi bir zararın ortaya çıkmaması için dilekçenizde ilgili hesaplara bloke konulmasını talep edebilirsiniz, ayrıca IP adreslerinin tesbiti de savcılığın vereceği gerekli izinle ilgili birimler tarafından yapılmaktadır.


Önceki yazıyı okuyun:
Bilirkişi Raporuna İtiraz Etme

Bilirkişi, herhangi bir konuda çözülmesi uzmanlık gerektiren özel ve bilimsel konularda, mahkeme tarafından bilgilerine ve görüşlerine başvurulan kişiler olarak tanımlanabilir....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016