Bilişim Suçları Nelerdir Nasıl Şikayet Edilir | Dilekcesepeti.com

Bilişim Suçları Nelerdir Nasıl Şikayet Edilir

Bağlantı Reklamları

Hayatımızın her noktasında bilgisayar ve elektronik ortamlarla biraz daha fazla karşı karşıya kalmaya devam ederken; artık suçlular bile suçlarını dijital ortamlar vasıtasıyla işlemeye başladı. Kredi kartı dolandırıcılıkları, kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi, sosyal medya ve internet üzerinden hakaret, tehdit, vs. gibi birçok suç artık bilişim kanalları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunun sonucunda da devletler bilişim suçları üzerine ihtisas yapmış kolluk birimlerini kurmuş, ülkemizde de bu suçlar ile ilgili olarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri görevlendirilmiştir. Özellikle dijital materyallerle ilgili teknik inceleme gerektiren konularda bu birimlerin önemi ve ehemmiyeti daha ön plana çıkmış, sayıları da her geçen gün artırılmıştır.

İnternetten İşlenen Suçlarda Ne Yapmak Gerekiyor

Her şeyden önce bu konuda ilk önlemleri kendimiz almamız gerekiyor. Şifrelerimizi kolay ve hemen tahmin edilmeyecek ( doğum tarihi, TC kimlik numarası, çocuğunuzun adı, vs. ) şifrelerden oluşturmamız gerekiyor. Kredi kartı bilgilerimizi kimseyle paylaşmamamız gerekiyor. Son dönemlerde oldukça moda olan; savcı, polis olarak kendisini tanıtıp vatandaştan para isteyip dolandırıcılık yapan kişilere özellikle kanmamamız gerekiyor. Hiç bir kamu görevlisi sizden böyle bir para isteyemez. Böyle bir durumda en yakın emniyet birimine ya da savcılığa müracaatta bulunun.

Önlemlerimizi almamıza rağmen başımıza yine de bu tarzda bir olay gelmesi üzerine, vakit kaybetmeden hemen bir şikayet dilekçesi hazırlayıp, elimizde delil niteliğinde olabilecek tüm bilgilerle birlikte kolluk görevlilerine ya da Cumhuriyet Başsavcılıklarına müracaat etmek gerekiyor. Eğer konu bilişim ile ilgili bir suçsa; bu durumda bulunduğunuz yerdeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ‘ne müracaat etmeniz; hem size hem de bu suçu işleyenlerle mücadele edecek kolluk görevlilerine zaman kazandıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bimerde Adım Çıkmasın Diyenlere BİMERden Gizli Şikâyet Nasıl Yapılır

Başkasının Facebook Hesabına Girmek Suç Mu

İster Facebook olsun, ister Twitter, isterse de Instagram hiç fark etmiyor, çünkü izinsiz bir şekilde birisinin kişisel hesabına girmek Türk Ceza Kanunu ‘nda suç olarak belirtilmiştir.

İnternet Üzerinden Hakaretlerde Ne Yapmak Gerekiyor

Böyle bir durumda mümkün mertebe delilleri sağlam bir şekilde kaydetmek gerekiyor. Örneğin; size gelen hakaret içerikli mesajları silmemek, bunların dökümünü almak, alınamıyorsa ” Print Screen ” tuşu ile ekran fotoğrafını almak gibi yöntemleri denemek gerekiyor. Tüm delillerinizi topladıktan sonra da yine Cumhuriyet Başsavcılıklarına ya da kolluk birimlerine suç duyurusunda bulunmanız gerekecektir.

WİFİ ‘yi Paylaştığım Komşum Suç İşliyor

Bu konu her ne kadar bizim toplumumuz tarafından çok fazla önemsenmese de; FETÖ/PDY soruşturmaları sonrasında ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Eğer ADSL hattı sizin adınızaysa; işlenen suçtan da eğer net bir şekilde suçu işleyen tespit edilemiyorsa (sahte isimler kullanılarak işlenen suçlar, girişi yasak olan sitelere herhangi bir şekilde girmek suretiyle işlenen suçlar, vs. ); hat sahibi olarak siz sorumlu olacaksınız. Dolayısıyla WİFİ şifrenizi paylaşırken bu sorumlulukları da yüklendiğinizi unutmamalısınız. En doğrusu böyle bir paylaşımı yapmamak olacaktır.

Sosyal Medya Üzerinden Terör Propagandası Yapanlar Nasıl İhbar Edilir

Yine son yıllarda çok sık rastladığımız bir başka durum da; sosyal medya üzerinden sahte hesaplarla terör örgütlerinin propagandasını yapan kişilerin attığı mesajlar karşısında ne yapılması gerektiğidir. Bu tarz mesajlar eğer topluma açık hesaplar üzerinden ve topluma açık halde yazılıyorsa; 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu ‘nun 7.maddesi kapsamında suç teşkil edecektir. Böyle bir durumla karşılaşan herhangi birisinin ise söz konusu durumu ilgili birimlere şikayet etmesi gerekir.

Bilişim Suçları Şikayet Dilekçe Örneği

İnternet üzerinden işlenen suçlarla ilgili olarak; EGM İhbar Formu ‘nu kullanmak suretiyle https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx linkinden; ister siber@egm.gov.tr, tem@egm.gov.tr adreslerine e-posta atarak ya da Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün sosyal medya hesaplarını ” tag ” layarak atacağınız mesajlarla yapabilirsiniz. Ancak yine de son seçeneğin gözden kaçabilme ihtimaline binaen diğer ikisini kullanmanız daha garanti olacaktır. Bunun haricinde bir dilekçe hazırlayarak ilgili kolluk birimlerine, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçe örnekleri için; lütfen buraya tıklayınız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza ve Hukuk Davalarında İstinaf Başvuru Süresi Nedir

BİMER Üzerinden de Şikayet Mümkün

Yazdığımız bu yöntemlerin yanı sıra; BİMER üzerinden de ihbarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. BİMER üzerinden nasıl başvuruda bulunacağınıza dair BİMER Nedir adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Muharrem yazır dedi ki:

    Sürekli telefona olur olmadık yerde reklam geliyor buna bir çözüm bulun lütfen canımızdan bıktık artık izinsiz reklam istemiyoruz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Muharrem bey, telefonunuza gelen reklam mesajlarını SMS iptal işlemi yaparak engelleyebilirsiniz, buna ilişkin ayrıntılı bilgi gelen reklam mesajlarının alt kısmında belirtilmektedir. Ayrıca alışveriş yaptığınız mağazalarda telefon numaranızı vermek zorunda kalmış olmanız halinde reklam almak istemediğinizi özellikle belirtebilirsiniz. Maalesef talebiniz bilişim suçlarının kapsamında değerlendirilmemektedir.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016