Bilmeyenler İçin Ad Soyad ile TC Kimlik Numarası Sorgulama

A+
A-

T.C. Kimlik Numarası, her Türk vatandaşının kendisine özel olarak, 28 Ekim 2000 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. Bu uygulama ile birlikte her Türk vatandaşı kendisine özel bir vatandaşlık numarasına sahip olmuştur. T.C. Kimlik Numarası olarak bilinen vatandaşlık numarası 11 haneden oluşmakta olup Türk vatandaşlarının haricinde ülkemizde yerleşim hakkı bulunan yabancılara da 99 ile başlayan kimlik numaraları verilmektedir. Bu yazımızda T.C. Kimlik Numarasının ne olduğuna değinerek, Bilmeyenler İçin Ad Soyad ile TC Kimlik Numarası Sorgulama işlemini tarif etmeye çalışacağız.

Ad Soyad ve Kimlik Bilgileri ile TC Kimlik Numarası Sorgulama

TC Kimlik Numarasını, bilmeyen veya hatırlamayan vatandaşlar, ad ve soyad ile kimlik bilgilerini kullanarak, TC Kimlik Numarası sorgulama işlemlerini, İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden yapabilirler. Bu işlem için öncelikli olarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün  https://tckimlik.nvi.gov.tr/TCKimlikNo/NufusaKayitYeriSorguModul.aspx  internet adresinden giriş yaparak kimlik bilgilerinin gerekli boşluklara doldurularak yazılması ile sorgulama işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Ad ve Soyad ile birlikte diğer kimlik bilgilerinin de tam ve eksiksiz olarak biliniyor olması ve ilgili boşluklara doğru bir şekilde yazılmasıdır.

Ad soyad ile T.C. kimlik numarası sorgulama

Tc Kimlik Numarasi Sorgulama

Nüfus Cüzdanımda Yazan Numara TC Kimlik Numarası mıdır

28 Ekim 2000 tarihinde başlatılan uygulama ile TC Kimlik numaraları artık bütün Nüfus Cüzdanlarında yazılmaktadır. Bununla birlikte, kimlik yerine geçen Ehliyet, Pasaport ve benzeri resmi kimlikler ve bir çok özel kimlik kartlarında da TC Kimlik Numaraları yer almaktadır. Nüfus Cüzdanında İsim hanesinin üstünde yer alan 11 haneli numara TC Kimlik Numarasıdır, diğer bir ifade ile vatandaşlık numarasıdır. Artık, TC Kimlik Numarasının, nüfus cüzdanında yazılı olması bir zorunluluktur. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarasının olmaması halinde Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvurularak Nüfus Cüzdanı değişimi yapılabilir.

Yeni Nüfus Cüzdanı Nasıl Alınır

Nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarasının olmaması veya olsa bile yeni kimlik alınmak istenmesi halinde, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine 2 adet biometrik fotoğraf ile başvurularak ve 16 TL para ödenerek yeni kimlik başvurusu yapılabilir. Ayrıca, sıra beklememek ve işlemlerinizi hızlandırmak amacıyla daha önceden, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden randevu alarak da işlem yapabilirsiniz. Yeni kimlik başvurusu ile ilgili daha önce ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz 8 Adımda Yeni Kimlik Başvurusu konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aydem Elektrik Abonelik İptali Faturaya İtiraz Dilekçe Örneği

TC Kimlik Numarası Ne İşe Yarar

TC Kimlik Numarası, bütün resmi kurumlarda yaptığımız işlemlerde kullanılmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün diğer resmi kurumlarla entegre olması nedeniyle, herhangi bir resmi kurumdaki işlem için neredeyse sadece TC Kimlik Numarasının verilmesi ile gerekli sorgulamalar veya işlemler yapılabilmektedir. Adliye, Vergi Daireleri, Tapu Müdürlükleri ve daha bir çok resmi kurumda yapılan işlemlerle ilgili olarak, Ad ve Soyad gibi TC Kimlik Numarasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın bir çoğu artık vatandaşlık numaraları olan TC Kimlik Numaralarını ezbere bilmekte ve kullanmaktadırlar.

Ad Soyad ve Kimlik bilgilerini kullanarak TC Kimlik Sorgulaması yapmak için yukarıda vermiş olduğumuz linki tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Berdibay dedi ki:

  Kimlik numarasy

 2. murat kaya dedi ki:

  tc no gereklimi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Uygulamadaki amaç T.C. kimlik numarasını hatırlamayan ya da bilmeyen vatandaşların ad ve soyad ile T.C kimlik numarasını öğrenmelerini sağlamak, bu konuda makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Bilişim Suçları Nelerdir Nasıl Şikayet Edilir

Hayatımızın her noktasında bilgisayar ve elektronik ortamlarla biraz daha fazla karşı karşıya kalmaya devam ederken; artık suçlular bile suçlarını dijital...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016