Bimer Nedir

A+
A-

BİMER ( Başbakanlık İletişim Merkezi) 2006 yılından bugüne kadar halkımıza çağın gereksinimlerine göz önünde tutarak hizmet vermektedir.  Bimer’in amacı vatandaşların ihbar, şikâyet, görüş ve talepleri ile bilgi edinme haklarına ilişkin olarak yapacakları müracaatlarına cevapların hızlı ve etkin bir şekilde verilmesi, bu işlemlerin kamu nezdinde denetiminin ve takibinin sağlanmasıdır. Anayasanın 74. Maddesinde dilekçe ve bilgi edinme hakkı vatandaşa anayasal hak olarak tanınmıştır. BİMER Devletin vatandaşla olan iletişimini tüm kanaları açık tutarak ( Elektronik, mektup, faks, telefon ve şahsen) sağlamayı amaçlamaktadır.  Bimer nedir kısaca izah ettikten sonra Bimere nasıl giril bir bakalım.

BİMER şikayet nasıl yapılır

BİMER şikayet

Bimere Nasıl Girilir

BİMER ‘in resmi internet sayfası olan www.bimer.gov.tr adresinden giriş yaparak Başbakanlığa yazı yazabilirsiniz. İnternet üzerinden erişim sağlandığı için yurdumuzun en ücra köşesindeki vatandaşlarımızın bile rahatlıkla müracaatları alınarak ilgili kurum ve kuruluşlara iletilebilmektedir. Yapılan başvurular yine Başbakanlık tarafından koordine ve takip edilmektedir. Bimere internet sitesinin yanı sıra E-Devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Bimere E-Devlet İle Giriş

E-Devlet uygulamasının hayata girmesi ile birlikte çoğu işlemi, E-Devlet üzerinden kolayca halledebiliyoruz. Bu işlemlere baktığımızda; Bimere de buradan müracaat edildiğini görmekteyiz. Bunun için E-Devlet internet sitesine girip, şifremizi yazıp giriş yaptıktan sonra BİMER ‘e Yazın bölümünden Bimer müracaatlarımızı yapabiliriz. Halen E-Devlet şifreniz yoksa PTT ‘ye giderek kimliğiniz ile birlikte 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Ancak yeri gelmişken bir başkasının başkası adına E-Devlet şifresi alma işlemini gerçekleştiremeyeceğini hatırlatalım. Bimere E-Devlet ile giriş için tıklayınız.

e-devletten BİMER şikayeti nasıl yapılır

BİMER nedir

Bimer ‘e Kimler Başvurabilir 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, karşılıklılık esas gözetilerek Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu şahıslar ve Mavi Kartlılar İnternet, telefon, faks, mektup ve şahsen BİMER’e başvurabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır : Adına Haciz Var mı Öğren

Bimere Yapılacak Olan Müracaatların Kapsamı Nedir

BİMER Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistemdir.  Bilişim ve İletişim teknolojilerini kullanarak hayata geçiren bir hakla ilişkiler  uygulamasıdır. Devlet ile vatandaş arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak müracaatların her zaman her yerden yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Bimere Mektup İle Başvuru

BİMER başvuruları mektup ile de yapılabilmektedir ancak bunun için Başvuru sahipleri bizzat Başbakanlık, Bakanlıklar, Valilik ve Kaymakamlık nezdinde bulunan Halkla İlişkiler Bürolarına mektupla (dilekçe ile) müracaat edebilirler. Mektupta Başvuranın Adı Soyadı, T.C. Kimlik Numarası,  telefon ve açık adresi yazılı olmalıdır.  Talep veya şikayet kısa ve öz bir şekilde yazılmalı ve imzalı olmalıdır.

Bimere Haksız Olarak Yapılmış Şikayetler İçin Ne Yapılmalıdır

Bütün vatandaşların şikayet ve başvuru hakkı bulunmaktadır ancak yapılan şikayetlerin mesnetsiz ve iftira olduğunun anlaşılması halinde yasal sorumluluk doğmakta ve TCK nın 267. Maddesinde yer alan cezai müeyyide uygulanacağına ilişkin hükümler yer almaktadır.  Yapılan şikayet nedeniyle herhangi bir mağduriyet yaşanacak olursa bunun neticesi olarak Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ve başvuruda bulunulabilir.

Bimer nedir ve nasıl kullanılır sizlere kısaca izah etmeye çalıştık. Cimer nedir adlı yazımız için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Metehan dedi ki:

  tr.*****””co adlı bir sitede p****** adlı bir oyuncu var.Ben ondan rahatsız oldum.Örnek:”faşist” demesi.Şikayetimi polise bildirirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Metehan, şikayetini ya sen yada yaşın küçükse velilerin yapmak zorunda.

 2. Haci dedi ki:

  Kardesim kolay gelasin ben play storeden bi uygulama indirdim uygulama ici satin alma yaptim ama vip uyeligimi sildiler herhangi bir sey soylemeden ben bimere veya baska nereye sikayet etmem gerek para gonderdigim dekontlarim vs halen duruyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hacı bey, BİMER’e veya CİMER’e nasıl başvuru yapacağınıza ilişkin sitemizde yayınladığımız makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yanılmıyorsam Google’ın bu konuda kendi şikayet birimlerinin olması lazım bununla ilgili bilgi edinebilirsiniz, uygulama yabancı bir şirkete aitse C.savcılığına yapacağınız şikayetin pek de bir öneminin olmadığı kanaatindeyiz, böyle bir durumda sonuç almayacağınızı düşünüyoruz.

 3. Dilber dedi ki:

  Bizim okulda bir hoca cok alcak not verdi bana haketmedigim halde. Evet belki sizin icin onemsiz ama benim icin onemli enazindan siz dikkate alin beni

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dilber,
   Bu konudaki taleplerini BİMER’e iletebilmek için başvurunu e-devlet üzerinden yapmalısın, CİMEK ve BİMER başvurusunun e-devlet üzerinden nasıl yapılacağı ile ilgili sitemizde bulunan bu konudaki makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

 4. berna dedi ki:

  öncelikle merhaba, okulumuzda çok fazla sigara içiliyor ne olursunuz gelin okula

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Berna hanım,
   Okul şikayetlerinizi Milli eğitim bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 04440632 nolu telefonu arayarak yapabilirsiniz ayrıca Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için şikayet ve talepleriniz e-devlet üzerinden CİMER ve BİMER aracılığıyla yapabilirsiniz.

 5. esra dedi ki:

  merhaba ben okul ile alakalı şikayet bildirecektim okulumuzda çok fazla sigara içiliyor.bu yüzden arkadaşlarımın astımı olduğu için nefes almakta çok sıkıntı çekiyor. ne olursunuz okulumuz adına bir çözüm bulun.

 6. Ceyhan dedi ki:

  Merhaba oğlum için gittiğim okulda sırf çarşaflı olduğum için müdür yardımcıları ilgilenmeyip sert bir şekilde beni başlarından savdılar,ve çıkarken de bir öğretmen kıyafetime bakıp bana tiksinmişçesine ağzını yüzünü yamulttu,bunu eve geldiğim gibi eşime anlattım,ve eşimde müdür’e gidip söylediğinde yalancı iftiracılar demiş inkar etmiş eşim kamera kayıtlarını açın bakın ozaman dediği halde defol deyip kovmuş okuldan,hakkımı aramak istiyorum bu zihniyetteki insanlar çocukları eğitmemeli..!

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceyhan hanım,
   BİMER veya CİMER üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız bu konuda yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, CİMER veya BİMER başvurunuzu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Bilmeyenler İçin Ad Soyad ile TC Kimlik Numarası Sorgulama

T.C. Kimlik Numarası, her Türk vatandaşının kendisine özel olarak, 28 Ekim 2000 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. Bu uygulama ile birlikte...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016