BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır Püf Noktaları

A+
A-

Dilekçe ve bilgi edinme hakkı her Türk vatandaşının Anayasal hakkıdır, Anayasanın 74. Maddesinde her Türk vatandaşına dilekçe ve bilgi edinme hakkı tanınmıştır.

Başkanlık bünyesinde 2006 yılında kurulan Başkanlık İletişim Merkezi (BİMER), kurulduğu günden bu güne kadar vatandaşlarımızın ihbar, şikayet, talep ve görüşlerini değerlendirmekte, hızlı ve etkin bir şekilde bu işlemlerin kamu kurum ve kuruluşları nezdinde takibini ve denetimini gerçekleştirmektedir.

BİMER şikayet dilekçesi örneği

bimer sikayet dilekcesi nasil hazirlanir puf noktalari

BİMER’e İhbar, Şikayet ve Talep Başvurusu Nasıl Yapılır

Başbakanlık İletişim Merkezine yapılacak olan başvurular için tüm kanallar açık tutulmuştur. Vatandaşların, elektronik ortamda, mektup, faks ve telefon ile başvurularına olanak sağlanmıştır. Ayrıca, BİMER’e şahsen de başvuru yapılabilmektedir.

BİMER’e internet üzerinden yapılacak olan başvurular Başkanlık İletişim Merkezinin resmi web sayfası olan bimer.gov.tr adresine giriş yapılarak yapılabileceği gibi, BİMER başvurularının takibi turkiye.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. BİMER Web sayfası kullanılarak vatandaşların, ülkemizin her tarafından kolayca Başbakanlık İletişim Merkezine ulaşarak ihbar, şikayet ve taleplerini bildirmelerine olanak sağlanmıştır.

BİMER’e yapılan Başvuruları Kim İnceler

BİMER’e yapılan başvurular Başbakanlık Koordinasyon Merkezi tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek çözüme kavuşturulur ve yine Başbakanlık İleşitim Merkezi yetkilileri tarafından bu konuda talepte bulunana bilgi verilir.

Yabancı Uyruklular BİMER’e Başvurabilir mi

Türkiye de ikamet eden yabancı uyruklu şahısların karşılıklılık esası gözetilerek BİMER’e başvuru yapabilmelerine olanak sağlanmıştır.

BİMER’e Mektup ile Yapılacak Başvurular Nasıl Olmalıdır

BİMER başvurusu, elektronik yolla, telefonla ve şahsen olabildiği gibi mektup ile de yapılabilmektedir. BİMER’e mektupla yapılacak olan başvurularda, başvuru sahiplerinin dilekçelerinde adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası, telefon ve açık adres bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Ayrıca mektupla gönderilecek olan dilekçede talebin kısa ve öz şekilde yazılmasına dikkat edilmeli, talep veya şikayetlerimiz net olmalıdır. Son olarak dilekçenin altına imza atılması unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayıplı Mal Bedeli İade Dilekçesi Örneği

BİMER Asılsız İhbar ve Şikayetler İçin Ne Yapılmalıdır

Vatandaşların dilekçe ve başvuru haklarının olması, onların başkalarına iftira atmasına, mesnetsiz suçlamalarda bulunması anlamına gelmemektedir. Asılsız ihbar ve şikayetlerin ayrıca vatandaşlara yüklemiş olduğu yasal sorumluluklarda mevcuttur. Asılsız olarak yapılmış, art niyetli ihbar ve şikayetlerin iftira niteliğinde olduğunun anlaşılması halinde, TCK nın 267. Maddesinde yer alan cezai müeyyideler uygulanacaktır. Yapılan asılsız ihbar ve şikayetlerde mağduriyet yaşanması halinde, bu başvuruyu yapan açısından Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ve başvururda bulunulabilir.

ALO 150 Doğrudan Başbakanlık

Alo 150 vatandaşların kolayca Başbakanlık İletişim Merkezi ile bağlantı kurabilmelerini sağlayan telefon hattıdır. Türkiye’nin herhangi bir yerinden alo 150 telefon hattı aranılarak doğrudan başbakanlıkla iletişime geçilebilmektedir. Alo 150 doğrudan başbakanlık hattı olarak vatandaşların etkin ve hızlı bir şekilde Başbakanlık İletişim Merkezi ile bağlantı kurulmasına olanak sağlamıştır.

BİMER şikayet başvuru işlemi

bimere basvuru yontemleri detayli anlatim

BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

BİMER şikayet ve talep dilekçesi nasıl yazılır, dilekçe yazarken nelere dikkat edilmelidir şimdi bunlara geçelim.

BİMER’e yazılacak olan şikayet veya talep dilekçelerinizin anlaşılır bir dille yazılmasına, şikayet veya taleplerin kısa, öz ve net olmasına dikkat edilmelidir. Sitemizde bulunan şikayet veya talep dilekçe örnekleri üzerinde gerekli uyarlamaları yaparak BİMER’e şikayet veya talep dilekçesi yazabilirsiniz.

BİMER şikayet dilekçesinde genel olarak Adınız ve Soyadınız, T.C. Kimlik Numaranız, Adres ve telefon bilgileriniz açıkça yazılmalıdır. Ayrıca talep ve açıklama kısmına şikayet veya talebinizin neler olduğunu net ve anlaşılır bir şekilde yazmanız uygun olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 210 YORUM
 1. murat dedi ki:

  kahramanllar izmir semtinde 1411 sokak lambalarımız 1 haftadır yanmıyor bilgilerinize arz ederim

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhabalar Murat Bey,
   Konuyla ilgili mıntıkanın bağlı bulunduğu Belediye / Büyükşehir Belediyesine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra CİMER e veya BİMER e de online olarak iletebilirsiniz.

  2. can mert dedi ki:

   Erdogan şen eşi mehmet şen kendisi sakat diye maaş alıyorlar sahte rapor yapıp. Devleti kandırıyorlar

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Can bey,
   CİMER ve BİMER şikayet ve başvurularınızı e devlet üzerinden yapmanız gerekmektedir.

  4. Fadime keskin dedi ki:

   Samsunun çarşamba ilçesi ataköy mahallesinde ikamet etmek istiyorum evimi yaptırdım ama yepas tarafindan elektrik abonemi almama rağmen yedas 1 yıldır elektrigimi bağlamıyor dışarda yapilcak işler varmış o işler bittikten sonra bütçe yeterse elektrigimin bağlanacağını söylüyorlar kirada duruyorum kendi evime elektrigim bağlanmadığı için geçemiyorum gereğinin yapılmasını rica ediyorum

 2. murat dedi ki:

  kahramanlar dispanser binasının oldugu arazi yanamcı sahıslar tarafından demirlerri sokulüp kaçak otopark yapıyorlar yetkili yerlere ulasamıyorum etrafındaki telleri kırıp o araziyi ücretli otopark olarak kullanıyorlar bilginize arz ederim mahalle sakini olarak bu durumdan her kez sikayetçi

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Şikayetinizi buradan belirtmenin yanı sıra CİMER e (işlem için buraya tıklayınız) ya da yazımız içeriğinde belirttiğimiz şekilde BİMER e yazabilirsiniz.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 3. Selenay dedi ki:

  Anneannem, dayım yengem ve çocukları tarafından cinayete kurban gitti ve biz 2 kere otopsi istememize rağmen Red geldi. 4 tane avukat değiştirdik ama bu insanları yargının karşısına çıkaracak birini bulamadık. Benim dayım eroin bağımlısı anneannemin bütün iç organları patlamış şekilde ölüyor ve anneannemin hiç bir hastalığı yok iken. Ölüm raporunu ise hastanede anesteziyen yazıyor normal ölüm diye. Nasıl oluyorda bu insanlar hala dışarıda?? Dayım 6 sene hapishanede yattı nedeni ise teyzemin kocasını bıçaklayarak öldürdü. 20 sene boyunca kocasının katiliyle görüşmeyen teyzem anneannemin ölümünden 3 gün önce dayımı arayıp barışıyor ve ölümden 1 gün önce anneme şu mesajı atıyor ‘ o kadına yarın neler olucak hodri meydan ‘ diyor ve ertesi gün gece anneannem ölüyor teyzemin mesajları dayımın ses kayıtları hepsi duruyor. Dayım annemle konuşurken diyor ki anneni bende öldürmüş olabilirim nasıl kanıtlıcaksın? Bu ölümün arkasında kimler var bir bilsen’ diyor bürün konuşmalar kayıtlı. Anneannemin ölümünden 4 gün sonra yengem ve 3 çocuğu firar ediyor dayım bu suçu tamamen onlara atmak istiyor ve yine aynı şekilde konuşmaların ses kayıtları ve mesajların hepsi hala duruyor ve buna rağmen bu insanlar hala dışarıda?? Anneannemin evindeki bütün para kasasını boşaltıyorlar ve polisler kim olduğunu parmak izinden nasıl oluyorsa bulamıyor…! Sesimizi kime duyuracağımızı şaşırdık nolur biri yardım etsin artık nolur

 4. Meryem dönmez dedi ki:

  Merhaba benim esim 2008de bir olay yuzunden iceri girdi ve 2012de sartli tahliye oldu cikti daha sonra mahkemimiz suedu ve mahkeme sonuclandi ve esim 18yil ceza aldi 2015 te tekrar iceri girdi ve 4yildir icerde ve bizi yargilayan savcilarda fetodan icerdeler kafalarina gore cezalari bizlere yuklediler malesef kendimizi ispatlayamadik avukatta tutamadik avukat paramiz olmadigindan esim kendini ispatlayamadi ve icerde yattigi zaman icerde hep sucsuz yere yattigindan bahsediyor ve her yolu kendi cabalarinla denedi ve yargitaya 13sayfa dilekce yazdi ve dilekceden cevap geldi dosyaniz su sirada diye yani dosyamiz bozulmus ve bu dosyamiz bozuldugu andan itibaren 2 yil gecti ve hala baska cevapta vemektupta gelmedi surekli mektup yaziyor esim fakat hicbir bilgi yok haber yok maduruz sizden ricam bu dosyamiz ne halde merak ediyoruz benim disarda elimden biseygelmiyor avukat tutmaya durumum yok benim esim cikacagindan emin fakat bilgi yok dosya madem bozuldu niye duruyorne berkleniyor eyer bozulmamis olsaydi ret gelirdi ama birseyler delil olarak bulunduki dosya bozuldu yalvaririm bu konu hakkinda bilgi verin yalvariyorum durumum cok bozuk gecilmeye zorlaniyorum esimde icerde cok bunaldi cunki dava bozuldu ve 2yil oldu hala birsey yok esimin ismi aytug dönmez canakkale e tipi kapali cezaevinde yardimci olurmusunuz allah rizasi icin yalvariyorummmmm saygilar size guveniyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Meryem hanım,
   Cumhurbaşkanına ulaşabilmek, CİMER ve BİMER başvurusu yapabilmek için talep ve şikayetlerinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirmeniz gerekiyor. CİMER başvurusunun nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgiye sitemizde yayınladığımız makalelerimizden edinebilirsiniz.

 5. Mehmet Köse dedi ki:

  Ben k.maraş 12 şubat mahallesinde oturuyorum her kesin evinin önüne parke yapıldı ahırlık larına bile parke yapıldı ama bizim evin önüne parke yapılmadı bundan şikayetçiyim devlet büyüklerinden ricam bununla ilgilenmesini istiyorum teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   BİMER ve CİMER başvurularınızı e-devlet üzerinden yapmanız gerekmekte, CİMER ve BİMER başvurularının nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde bu konuda yazdığımız makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 6. Mehmet Köse dedi ki:

  Ben k.maraş 12 şubat mahallesinde oturuyorum her kesin evinin önüne parke yapıldı ahırlık larına bile parke yapıldı ama bizim evin önüne parke yapılmadı bundan şikayetçiyim devlet büyüklerinden ricam bununla ilgilenmesini istiyorum teşekkür ederim ben işsizim iki aydır evlenmek istiyorum yeni evim olmayınca kız vermiyorlar ama evim kötü diye kız vermiyorlar ev yaptırmak istiyorum ama durumun yok yapamıyorum değerli devlet büyük lerim sizlerden ricam ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   BİMER ve CİMER başvurularınızı e-devlet üzerinden yapmanız gerekmekte, CİMER ve BİMER başvurularının nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde bu konuda yazdığımız makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 7. Nurcan dedi ki:

  Afyon devlet hastanesi yeşil alanda görev yapan doktorumuz 10 haziran 2019 da Figen yılmaz kol doktorumuz ne yazıkki hastaları oturduğu yerden muayene etmekle kalmayıp itici bir dille on sıramızdaki yaşlı amca kolunu incitti diye git soğuk buz uygula bizim yapabileceğiniz bisey yok deyip ilaç dahi yazmadan gönderdi röntgen ne için var orda ayrıca bir hastayada ne verelim ilaç mı iğneni diye soruyordu hastamı karar veriyor ne ilaç verileceğine lütfen insanlara heleki yaşlı hasta insanlara birazdaha guleryuz ve saygı istiyoruz oturduğu yerden muayene yapilmamali

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nurcan hanım,
   BİMER ve CİMER başvurularınızı e devlet üzerinden yapabilirsiniz, ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın şikayet ve talep hattı olan SABİM Alo 184 hattını arayarak yapabilirsiniz.

 8. Sadettin AKKARTAL dedi ki:

  Istanbul 33 icra mahkemesinde bitmiş olan dosyamı hala sistemden düşmüyorlar onun sıkıntısını çekiyorum bu kadar vatandaş oradaki çalışanların mağduriyetini yaşıyor ilgilenen varsa bilmiyorumm

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sadettin bey,
   Sistemden düşmüyor derken e-devlet üzerinden yapmış olduğunuz sorgulamada sistemde kayıtlı olduğunu anlıyorum, icra mahkemesi dosyasının kapalı hale getirilmesi halinde düşüm gerçekleşecektir, ilgili icra mahkemesine başvurarak kesinleşme işleminin yapılmasını talep edebilirsiniz ancak görünüyor olmasının nasıl bir zararının olduğunu da anlamış değilim, işverenlerin hukuk ile ilgili bilgilerinin tam olmaması ve usülsüz olarak çalışanların e-devlet şifrelerini isteyerek bu tür bilgilere ulaşmaları ayrı bir sıkıntı. Yine de BİMER veya CİMER aracılığıyla e-devlet üzerinden taleplerinizi ilgili birimlere iletebilirsiniz.

 9. yavuz dedi ki:

  merhaba arkadaslar bimere mail atmak istiyorum yarımcı olurmusunuz

 10. ahmet taşkınırmak dedi ki:

  2014 yılından beri GAZİ YİM MADALYA ALMAK İÇİN dilekçe yazıp hakkari yüksek ova ya gönderdim ve 2 ay oldu sonuç yok bilgi alacak kimsede yok bir yardımcı olun bu konuda lütfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   CİMER ve BİMER başvurularınızı e-devlet üzerinden yapmalısınız. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından başvuru dilekçeniz değerlendirilerek ilgili birimlere iletilecektir.

 11. Emine taşkın dedi ki:

  Ben 5 çocuklu bir anneyim ama ben form dolduramıyorum eşim yüzde 63 özürlü bende saglık nedeniyle çalışamıyorum cumhur başkanımızın yardım etmesini istiyorum evimm kira 480 TL maaşla geçiniyorum ama yetmiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emine hanım,
   Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için taleplerinizi CİMER veya BİMER aracılığıyla e-devlet üzerinden yapmalısınız, başvurularınız Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından ilgili kurumlara iletilmektedir.

 12. figen yücesoy dedi ki:

  merhaba kendi dükkanımın önünde oturmanın zabıtalar tarafından göze batması ve yasak uyarısında bulunması beni gerçekten çok üzmüştür diğer dükkanların önü masa motor bisiklet v.b doluyken gelip beni burada uyarmalarına anlam veremedim.vatandaş olarak verdiğimiz oyun karşılığı bu olmaması lazım bu rurumdan şikayetciyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Figen hanım,
   Bu konudaki talepleriniz e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla ilgili birimlere iletebilirsiniz,

 13. Özgür Doğan dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım kırşehir’den yazıyoruz 16 aydır kırşehir merkezde internet hizmetinden yararlanamıyoruz.kırşehir türk telekom müdürlüğü bizim ile ilgilenmiyor binamızda akademisyen,mühendis,öğretmen ve öğrenciler var internetten dolayı çok bütük sıkıntılı yaşıyoruz.lütfen bu konu ile ilgilenin . 16 aydır binamıza internet bağlantısı yapmadılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özgür bey,
   BİMER ve CİMER başvurularınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz, bu konuda daha fazla ayrıntı bilgi edinmek için makalemizde belirttiğimiz hususları dikkate alabilirsiniz.

 14. Behsat BÜYÜKSAKALLI dedi ki:

  Kahramanmaraş otobüs hattından 10 numarayı kaldırdılar evımede gıdemıyorum işimede gec kalıyorum 10 numaralı hattın gerı gelmesı ıcın yardımcı olunursa sevınırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Behzat bey,
   BİMER veya CİMER aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz, bu şekilde yapacağınız şikayet ve talepleriniz Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından ilgili birimlere aktarılmaktadır. Makalemizden bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 15. Eyyup ulaş 05456065083 dedi ki:

  Sayın cumurbaskani Recep Tayip Erdoğan ben eyyup ulaş şanlı urfal dan benin oğlum altatizimde Türkiye rekoru kırdı ama nayaziki iglen olmadı siz yeni suporcular istiyorsun amaKimse oralı bile olmuyorlar sizde para mülk istimiyorum sadece benim oğluma daha iyi şartlarda eğitim oğlum Mehmet ulaş 2009 dogulmu olup Türkiye bin en hazli rekoru elinde

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eyüp bey,
   Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz, ayrıca Spor Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz.

 16. salih dedi ki:

  Merhaba
  Cimer’e pdf yüklemem gerekiyor. Bili ve belgeler bir hayli fazla idi. orada belirttiği uzantılarda yüklesen 100 tane belge oluyor. Word de yazdıklarımı ve resimlerimi bir belgeye yükleyip pdf ye dönüştürdüm. Ama kabul etmedi. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Salih bey,
   CİMER başvurusunun nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılar ilgili makalelerimizde yer almaktadır, bilgisayarda yapacağınız diğer işlemler için bilgisayar programlarından anlayan bir arkadaştan yardım almanız daha faydalı olacaktır.

 17. dede ırk konya ereğli 3.cü toki sakini dedi ki:

  ben konya ili ereğli ilçesinde yaşayan bir emekliyim ereğliye bu güne kadar 1 ve 2 kısım toki evleri yapıldı emekliler için aylık ödemeler bu iki kısım evler için idialdi sonradan 3 kısım toki evleri yapıldı yine emekliler için evleri teslim aldık fakat aylık ödemelr bizi hayal kırıklığına uğrattı emeklinin aldığı maaaş 1500 2000 tl arası 2.1 evin aylık ödemesi en düşük 1580 tl olarak geldi emekli aldığı 2000 tl ile b u aylık 1600 tl yimi ödesin yoksa aç mı kalsın hani bu evler emekli maaşına göre ayarlanacaktı çok mağduruz evleri oturmadan devretmeyi düşünüyoruz buna bakanlık olarak bu emeklilerin sesini duyun lütfen çok mağdur durumdayız saygılar dede ırk konya ereğli 3. cü toki sakinleri adına lütfen sesimizi duyun…………,,

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dede Irk,
   CİMER veya BİMER aracılığıyla yapacağınız şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden yapmalısınız. Ayrıca TOKİ ile ilgili şikayetlerinizi buradan yapabilirsiniz, belirttiğimiz linkte hak sahiplerine teslim edilen komutlarla İlgili TOKİ şikayet formu bulunmaktadır.

 18. canankaragöz dedi ki:

  erzurumdan selam 1yıldır çalışmıyorum evım kıra oglum askerde mattı gelırım yok ben kalp hastasıyım eşım astım hastası saygılarımla arz edrım

1 3 4 5

Önceki yazıyı okuyun:
Bimer Nedir

BİMER ( Başbakanlık İletişim Merkezi) 2006 yılından bugüne kadar halkımıza çağın gereksinimlerine göz önünde tutarak hizmet vermektedir.  Bimer’in amacı vatandaşların...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016