Bölge Adliye Mahkemesi İstinaf Başvurusu

A+
A-

Bölge Adliye Mahkemesi

Bilindiği üzere yargı sistemimizde yapılan yenilikle birlikte artık ilk derece mahkemelerin verdikleri kararların büyük bir çoğunluğu Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından üst mahkeme sıfatıyla itiraz (istinaf ) incelemesi yapılacaktır. İlk aşamada yedi bölgede birer Bölge Adliye Mahkemesi olmak üzere yedi adet Bölge Adliye Mahkemesi kurulmuş ve faal hale getirilmiştir. Daha sonraki aşamada on bir Bölge Adliye Mahkemesinin daha açılması planlanmaktadır. Bu yazımızda ise Bölge Adliye Mahkemesi İstinaf Başvurusu ile ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Bu konuyla alakalı daha önce yazmış olduğumuz İstinaf Nedir ve İstinaf Dilekçe Örnekleri ile ilgili yazımıza  da buradan ulaşabilirsiniz.

Bölge Adliyesi Mahkemesine Başvuru Şekli

Bölge adliye mahkemelerine;  ilk derece mahkemelerinden kesin olarak verilen hükümlerin dışında verilen tüm hükümlere karşı istinaf (itiraz) kanun yoluna başvurulabilir. Ancak onbeş yıl ve daha fazla hapis cezasına ilişkin kararlar, Bölge Adliye Mahkemelerince resen incelenir.  İlk derece mahkemesi tarafından verilen kararlar taraflara tebliğ ve tefhiminden sonra süresi içerisinde başvurularak, Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmesi talep edilmelidir.  

Bölge Adliye Mahkemelerine Kimler Başvurabilir

İlk derece mahkemesi tarafından verilen kararlar dosyada taraf olan herkes tarafından Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilmek üzere istinaf başvurusunda bulunabilir. Sanığın kendisi, kanuni temsilcisi (vasisi, anne – baba) avukatı, ayrıca katılma (müdahale) talebinde bulunan mağdur veya suçtan zarar gören kişiler de istinaf başvurusunda bulunabilirler. Başvuru dilekçeleri Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmek üzere kararı veren ilk derece mahkemesine veya aynı nitelikteki başka bir yerdeki mahkemeye verilebilir. Hukuk mahkemelerine ait kararlarlar için yapılan istinaf başvuruları harca tabidir ancak Ceza Mahkemelerine ait kararlar için yapılan istinaf başvuruları harca tabi değildir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur

Bölge Adliye Mahkemelerine Yapılacak Olan İstinaf Başvuru Süreleri

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen kararların taraflara tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren başlar. Hangi mahkemenin kararının ne kadar süre içerisinde başvurularak Bölge Adliye Mahkemesine istinaf talebi ile gönderileceği ile ilgili süreler aşağıdaki gibidir.

  • Ceza Mahkemeleri 7 gün
  • Hukuk Mahkemeleri 15 gün
  • İcra Hukuk Mahkemeleri 10 gün
  • İş Mahkemeleri 8 gün
  • İdare ve Vergi Mahkemelerinde 30 gün

Şeklinde düzenlenmiştir. 

Bölge Adliye Mahkemesine Gönderilmek Üzere İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır

İlk derece mahkemesi tarafından verilen kararların Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmek üzere İstinaf başvurusu,  yasal süresi içerisinde kararı veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır;  beyan tutanağa geçirilir ve tutanak hakime onaylattırılır. Tutuklu bulunan sanık hakkında 5271 Sayılı CMK nın 263. madde hükümleri saklıdır.

Bölge Adliye Mahkemesine İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

İlk derece mahkemler diye tabir ettiğimiz yerel mahkemelerin verdiği kararların Bölge Adliye Mahkemelerine incelenmek üzere gönderilmesi talebi ile istinaf başvurusunda bulunan taraf dilekçesinde, yerel mahkemenin kararının neden bozulmasını talep ettiğini açıkça belirtmelidir. Ayrıca dilekçede “istinaf talebinde bulunuyorum” ya da, “kararın bozulmasını talep ediyorum” şeklinde açıkca belirtilmelidir.  Dilekçe istinaf başvurusunda bulunanın, adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası, varsa karşı tarafın adı soyadı, yerel mahkemenin adı ve dosya numarası, suç ve kararın tebliğ tarihi yazılmalı ayrıca dilekçede deliller ve hukuki dayanaklar da gösterilmelidir.

Bölge Adliye Mahkemesine İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan Bölge Adliye Mahkemesine İstinaf Başvuru Dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. İleride herhangi bir hakkaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız daha faydalı olacaktır. Bölge Adliye Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Bimerde Adım Çıkmasın Diyenlere BİMERden Gizli Şikâyet Nasıl Yapılır

BİMER, yani Başbakanlık İletişim Merkezi, elektronik ortamda verilen bir halkla ilişkiler hizmetidir. Devlet ve vatandaş arasında iletişimi kolaylaştırarak, şikâyet veya...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016