Bölge Adliye Mahkemesi Kararları Temyiz Edilebilir mi | Dilekcesepeti.com

Bölge Adliye Mahkemesi Kararları Temyiz Edilebilir mi

Bağlantı Reklamları

Bölge Adliye Mahkemelerinin hayata geçirilmesi ile birlikte kanun yollarından olan istinaf yolu hukuk sistemimize dahil olarak işlemeye başlamıştır. İstinaf kanun yolu yeni bir yöntem olduğu için maalesef vatandaşlarımız arasında bu konuda yeterli bilgiye sahip olan kişi sayısı oldukça azdır. İstinaf kanun yolu ile ilgili olarak ise; cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de Bölge Adliye Mahkemesi Kararları temyiz edilebilir mi hususudur. Şimdi sizlere bu sorunun cevabını vererek, sürecin nasıl işlediği konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmede bulunarak ve yine Bölge Adliye Mahkemesi kararları için temyiz dilekçe örneği paylaşımlarında bulunacağız.

Ceza Davalarında Temyiz

Temyizin ne olduğu, temyiz süreleri ve yapılması gereken işlemlerle ilgili daha önce yazmış olduğumuz “Temyiz Nedir” konulu makale ile bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise ceza davalarında temyize tabi kararlar ve ayrıntıları ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi Kararlarına Karşı Temyiz

Ceza Mahkemeleri Kanununun 286. Maddesinde hangi kararların temyiz edilip edilemeyeceği belirtilmiştir. Buna göre;

Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairelerinin bozma dışında kalan hükümleri temyiz edilebilir.

Ancak;

 • İlk derece mahkemelerinden verilen beş yıl veya daha az hapis cezaları ile miktarı ne olursa olsun adli para cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları.
 • İlk derece mahkemelerinden verilen beş yıl veya daha az hapis, cezalarını arttırmayan bölge adliye mahkemesi kararları.
 • İlk derece mahkemesi görevlerine giren ve kanunda üst sınırı iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis cezası gerektiren suçlar ve bunlara bağlı adli para cezalarına ilişkin her türlü bölge adliye mahkemesi kararları.
 • Adli para cezasını gerektiren suçlarda ilk derece mahkemelerinden verilen hükümlere ilişkin her türlü bölge adliye mahkemesi kararları.
 • Sadece eşya veya kazanç müsaderesine veya bunlara yer olmadığına ilişkin ilk derece mahkemesi kararları ile ilgili olarak istinaf başvurusunun esastan reddine dair kararları,
 • On yıl veya daha az hapis cezasını veya adli para cezasının gerektiren suçlardan, ilk derece mahkemesince verilen beraat kararları ile ilgili olarak (…) istinaf başvurusunun esastan reddine dair kararları.
 • Davanın düşmesine, ceza verilmesine yer olmadığına, güvenlik tedbirine ilişkin ilk derece mahkemesi kararları ile ilgili olarak bölge adliye mahkemesince verilen bu tür kararlar veya istinaf başvurusunun esastan reddine dair kararlar.
 • Yukarıdaki bentlerde yer alan sınırlar içinde kalmak koşuluyla aynı hükümde, cezalardan ve kararlardan birden fazlasını içeren bölge adliye mahkemesi kararları.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Askerlik Yeri Öğrenme 2019 (Tıkla Acemi Birliğini Öğren)

Temyiz edilemez.

Bölge adliye mahkemesi kararları temyiz edilebilir mi

Temyiz Nedeni ve Hukuka Kesin Aykırılık Halleri

Verilen bir kararın temyiz edilebilmesi için ancak hükmün hukuka aykırı olması gerekmektedir. Bir hukuk kuralının uygulanmaması veya yanlış uygulanması hukuka aykırılıktır. Hukuka kesin aykırılık halleri Ceza Mahkemeleri Kanununun 289. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre hukuka kesin aykırılık halleri aşağıdaki gibidir.

 • Mahkemenin kanuna uygun olarak teşekkül etmemiş olması.
 • Hakimlik görevini yapmaktan kanun gereğince yasaklanmış hakimin hükme katılması.
 • Geçerli şüphe nedeniyle hakkında ret istemi öne sürülmüş olup da bu istem kabul olunduğu halde hakimin hükme katılması veya bu istemin kanuna aykırı olarak reddedilip hakimin hükme katılması.
 • Mahkemenin kanuna aykırı olarak davaya bakmaya kendini görevli veya yetkili görmesi.
 • Cumhuriyet savcısı veya duruşmada kanunen mutlaka hazır bulunması gereken diğer kişilerin yokluğunda duruşma yapılması.
 • Duruşmalı olarak verilen hükümde açıklık kuralının ihlal edilmesi.
 • Hükmün 230.madde gereğince gerekçeyi içermemesi.
 • Hüküm için önemli olan hususlarda mahkeme kararı ile savunma hakkının sınırlandırılmış olması.
 • Hükmün hukuka aykırı yöntemlerle elde edilen delile dayanması.

Temyiz İstemi ve Süresi

Hükmün taraflara tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren 7 gün içerisinde hükmü veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabit katibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır. Beyan tutanağa geçirilir ve tutanakta hakime onaylattırılır. Tutuklu bulunan sanık hakkında 263. Madde hükmü saklıdır.

Bölge adliye mahkemesi kararları temyiz edilebilir mi

Temyiz Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış temyiz dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenleme yaparak, kendi talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. Ancak ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamanız açısından bir hukuk uzmanından yardım almanız faydanıza olacaktır.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Ceza Dairesi Kararları İçin Temyiz Dilekçesi

Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi Kararı İçin Temyiz Dilekçesi

Hukuk Dairesi Kararları İçin Temyiz Dilekçesi

Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi Kararı İçin Temyiz Dilekçesi

Vermiş olduğumuz dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilmeyenler İçin Ad Soyad ile TC Kimlik Numarası Sorgulama

Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi Kararlarına Karşı Temyiz Dilekçesi

Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesinin Kararlarına Karşı Temyiz Dilekçesi

 

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
İcra Mahkemesi Harç Hesaplama İçin 2019 Harçları

Daha önceden İcra Harç ve Giderleri ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızla icra harç ve giderleri hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016