Borca itiraz Dilekçe Örneği

A+
A-

Herhangi bir alacaklı tarafından borçlu adına başlatılan icra işlemlerinde, eğer borçlu ilgili borçla alakası olmadığını ya da bu borcu ödediğini iddia edecekse bununla ilgili itirazda bulunması gerekmektedir. İtiraz işlemi için ise resmi bir başvuruda bulunulması gerekmektedir. Resmi başvuruda bulunulması demek ister istemez bir dilekçeye ihtiyacımız olacağı anlamına geleceği için bu yazımızda sizlere borca itiraz dilekçe örnekleri paylaşmaya çalışacağız. Dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar ile ilgili olarak bilgi sahibi değilseniz; Dilekçe Nasıl Yazılır adlı yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Borca İtiraz  Nereye Yapılır, Yasal İtiraz Süresi Ne Kadardır

Borca itiraz dilekçesi yazmadan önce barca itiraz ile bazı genel konularda bilgi veremizin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Borca itiraz işlemi icra müdürlüğüne yapılmalıdır ve ilamsız takiplerde borca itiraz süresi tebliğden itibaren  7 gündür, hak kaybı olmaması açısından yasal süre içerisinde itiraz yapılmalıdır aksi halde borç kesinleşir. İlamsız takiplerde yapılan itiraz ile kombiyo (çek ve senet) takiplerinde yapılan itiraz yeri ve süreleri birbirine karıştırılmamalıdır.

Çek ve senet (kombiyo) takiplerinde itiraz borca veya imzaya itiraz şeklinde iki türlü olabilir. İmzaya itiraz haricinde yapılann bütün itirazlar borca itiraz olarak değerlendirilir. Çek ve senet (kombiyo) takiplerinde imzaya itiraz halinde takip durdurulur, ancak borca itiraz takibi durdurmaz, İtiraz süresi 5 gündür ve itirazın İcra Hukuk Mahkemesine yapılması gerekmektedir. Bu nedenle itirazın doğru yere ve yasal süresi içerisinde yapılmasına dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur

Borca itiraz Dilekçe Örnekleri

Borca ve İmzaya İtiraz Dilekçesi

İcra takibi borca itiraz dilekçesi örneği

borca itiraz dilekçe

Yetkiye, Borca ve Faize İtiraz Dilekçesi

İcra yetkiye ve faize itiraz dilekçesi

İcra borcuna ve faize itiraz dilekçe örneği

Borçtan Kurtulma Davası Dilekçesi

Borçtan Kurtulma Dilekçe örneği

Borçtan Kurtulma Dava Dilekçesi

Borçlu Olmadığının Tespiti İstemi Dilekçesi

Borçlu olmadığını tespit dilekçesi örneği

Borca itiraz dilekçe

Borç Ödemeden Aciz Belgesi Verilmesi İstemi

Borcu ödeyemediğinden aciz belgesi dilekçe örneği

Borcu Ödemede Aciz Belgesi Verilmesi Dilekçesi

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Borca itiraz Dilekçe Örneği Word Formatında

Vermiş olduğumuz dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Borca ve İmzaya İtiraz Dilekçesi

Borç Ödemeden Aciz Belgesi Verilmesi İstemi

Borçlu Olmadığının Tespiti İstemi Dilekçesi

Borçtan Kurtulma Davası Dilekçesi

Yetkiye, Borca ve Faize İtiraz Dilekçesi

Borca itiraz ile ilgili olarak bir dilekçe hazırlamadan önce; borca itiraz konusunu kısa, öz ve anlaşılır bir şekilde anlattığımız Borca İtiraz Nedir Nasıl Yapılır adlı yazımızı bir gözden geçirmeniz yararınıza olacaktır.Bu yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Sitemizde yayınladığımız dilekçe örnekleri tamamen bilgi paylaşımı amaçlı olup, herhangi bir hak kaybı yaşamamak adına dilekçe hazırlamadan önce alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız ya da danışmanız yararınıza olacaktır.

Bir sonraki yazımız olan Alacak Davası Nedir Nasıl Açılır adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Bölge İdare Mahkemesinin Görevleri Nelerdir Hangi Davalara Bakar

Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ile Vergi Mahkemelerinin 2576 Sayılı Kanunla verilen görevlerini yerine getirmek üzere kurulmuş genel görevli bağımsız...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016