Borca itiraz Nasıl Edilir

A+
A-

Yaşanan herhangi bir durum karşısında borçlu olmadığını iddia eden şahısların borca itiraz etme hakkı vardır.  Burada en önemli konu yapılacak olan itirazın süresini kaçırmamak ve usulüne uygun şekilde itirazda bulunmaktır.

Borca  İtiraz Süresi Ne Kadardır İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılmalıdır

İlamsız takiplerde borca itiraz süresi 7 gündür ve bu itiraz İcra Müdürlüğüne yapılmalıdır.  Tebligatın alınmasından sonra 7 gün içerisinde itiraz edilmediği takdirde itiraz hakkı kaybedilir.  İlamsız takiplerde yapılacak itiraz ile takip durur, alacaklı alacağını ispat etmekle yükümlüdür.

Kombiyo (çek ve senet) takiplerinde iki tür itiraz söz konusu olabilir. Bunlar imzaya ve borca itiraz şeklindedir.  İmzaya itirazın dışındaki bütün itirazlar borca itiraz olarak değerlendirilir.  Kombiyo takiplerinde imzaya itiraz takibi durdurur ancak borca itiraz takibi durdurmaz. İtiraz süresi 5 gündür ve itiraz İcra Hukuk Mahkemesine yapılmalıdır.  İcra müdürlüğüne yapılan itirazlar süresi içerisinde bile yapılmış olsa herhangi bir anlam ifade etmez.  Tebliğin  usulüne uygun olarak yapılmaması nedeniyle sürenin kaçırılması halinde bu durum dilekçede belirtilmeli  ve bu şekilde İcra Hukuk Mahkemesine dava açılmalıdır, mahkeme öncelikli olarak tebliğin usulüne uygun yapılıp  yapılmadığı konusunu araştıracaktır. Tebliğ usulüne uygun yapılmamış ve borçlunun borcu öğrendiğini beyan ettiği tarihe göre itiraz süresindeyse  mahkeme  diğer hususlar yönünden inceleme yapacaktır.

Borca itiraz etme

Borca itiraz nasıl edilir

İlamlı icra takiplerinde borca itirazın usul ve sonuçları farklıdır.  İlam bir mahkeme kararı olduğu için borca yapılacak itiraz İcra mahkemesine yapılmalıdır. İlamlı takiplerde itiraz süresi 5 gündür. İtiraz takibi durdurmaz. İlamlı yapılan takiplerde yapılacak itiraz hususları da oldukça kısıtlıdır. Takibin durdurulabilmesi için ayrıca mahkemeden tedbir kararının alınmış olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Büyükanne Maaşı Başvuru Sorgulama - Tıkla Sorgula

Borca itiraz Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır

Borca İtiraz dilekçesi yazılmadan önce borcun neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekmektedir. İlamsız icra takibinde dilekçe süresi içerisinde İcra Müdürlüğüne, Kombiyo (çek ve senet) takipleri ile İlamlı (mahkeme kararı) takiplerde İcra Hukuk mahkemesine hitaben borca itiraz dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede “Borca itiraz ediyorum” “Ödeme Emrine İtiraz Ediyorum” “Borcum Yoktur” ibarelerinin geçmesi yeterlidir ancak tüm yönleri ile borcumuzun olmadığını ayrıntıları ve delilleri ile dilekçede belirtmek davanın seyri ve karar sonucu açısından  daha faydalı olacaktır.

Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

Yapılacak itirazın ve itiraz dilekçesinin türüne göre sitemizde örnek olarak hazırlanmış bir çok borca itiraz dilekçesi mevcuttur. Ancak  dilekçeler örnek ve bilgilendirme amaçlı olduğundan birebir yapılacak olan itirazla örtüşmeyebilir bu nedenle  yapacağınız itiraza uygun  dilekçe örneği üzerinde gerekli uyarlama ve düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.  İleride herhangi bir hak kaybı yaşamamanız açısından bir hukuk uzmanından yardım alınması faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan borca itiraz dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Borca itiraz Dilekçe Örneği

Herhangi bir alacaklı tarafından borçlu adına başlatılan icra işlemlerinde, eğer borçlu ilgili borçla alakası olmadığını ya da bu borcu ödediğini iddia edecekse...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016