Borçlunun Talebi İle Takipsiz Doğrudan İflas Dilekçe Örneği

A+
A-

Borçlunun talebine dayanan takipsiz iflas nedenleri İsteği bağlı ve zorunlu olmak üzere ikiye ayrılmakta ve bu iki şekilde ele alınmaktadır. Borçlunun istemine dayanan takipsiz İflas ile ilgili olarak daha önce ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz, Borçlunun İstemine Dayanan Takipsiz (Dolaylı) İflas konulu yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda yine, borçlunun talebine dayanan iflas ile ilgili kısaca bilgi verdikten sonra borçlunun istemine dayanan takipsiz iflas dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Borçlunun talebi üzerine takipsiz ve doğrudan iflas dilekçesi

Borçlunun Talebi İle Takipsiz Doğrudan İflas Dilekçe Örneği

Borçlunun İstemine Dayanan Takipsiz (Doğrudan) İflas Nedenleri

Borçlunun istemine dayanan doğrudan iflas nedenleri, borçlunun kendi iflasını istemek zorunda olup olmadığına göre, ihyitari (isteğe bağlı) ve zorunlu olarak ikiye ayrılmaktadır.

İhtiyari (İsteğe Bağlı) İflas Nedeni

İcra İflas Yasasının 178. Maddesinde “İflasa tabi olan bir borçlu, aciz durumunda olduğunu bildirerek yetkili mahkemeden iflasını isteyebilir.” Şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Borçlu ihtiyari iflas nedeninde iflasını istemek zorunda değildir. İhtiyari iflas nedeni borçlunun aciz durumda olmasıdır. Borçlunun kendi iflasını istemek zorunda olmadığı durumlara, ihtiyari (isteğe bağlı) iflas nedeni denir.

Zorunlu İflas Nedeni

Borçlunun iflasını isteyip istememe konusunda seçiminin bulunmadığı hallerde zorunlu iflas nedeni söz konusu olur. Zorunlu iflas, borçlunun iflasını isteyip istememek yönünde seçim hakkına sahip olmadığı ve mutlaka iflasını istemekle yükümlü olduğu durumlardır.

Borçlunun İstemine Dayanan İflas Dilekçesi Nasıl Yazılır

Borçlunun istemine dayanan iflas dilekçesi yazılırken yukarıda belirtmiş olduğumuz, borçlunun iflasını isteyebilme hallerinden olan İhtiyari (isteğe bağlı) ya da zorunlu iflas nedenleri göz önünde bulundurulmalıdır.  Dilekçede, iflas talebinde bulunan borçlunun haklı sebebi açık ve net şekilde gösterilmelidir. Ayrıca, borçlunun istemine dayanan iflas dilekçesinde HMK. 119. Maddesinde belirtilen hususlara da dikkat edilmelidir.

Borçlunun İstemine Dayanan Takipsiz İflas Dilekçesi Örneği

Sitemizde, örnek olarak hazırlanmış olan Borçlunun İstemine Dayanan Takipsiz (Doğrudan) İflas dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Borçlunun İstemine Dayanan Takipsiz (Doğrudan) İflas dilekçesi örneğinin, hukuki yardım amacıyla değil, bilgi amacıyla yazıldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Dilekçe yazmadan önce avukatınızdan yada bir hukuk uzmanına danışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Borçlunun istemine dayanan iflas dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Borçlunun istemine dayalı aciz sebebiyle doğrudan doğruya iflas dava dilekçesi

Borçlunun İstemine Dayanan Aciz Sebebi İle Doğrudan Doğruya İflas Davası Dilekçesi

PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol Kararına İmza Atmayı Unuttum Ne Yapmalıyım

Borclunun istemine Dayanan Aciz Sebebi ile Dogrudan Dogruya iflas Davasi dilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Borca itiraz Nasıl Edilir

Yaşanan herhangi bir durum karşısında borçlu olmadığını iddia eden şahısların borca itiraz etme hakkı vardır.  Burada en önemli konu yapılacak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016