Boşanan Kadınlara Devlet Tarafından Yardım Yapılıyor mu?

A+
A-

Boşanan kadınlar, anne ya da babanın sosyal haklarından yararlanabilir. Eşinin vefatı durumunda, eşinizin daha önceden sosyal güvenlik haklarından yararlanması durumu söz konusu ise onun vefatı ile yeterli şartların da oluşması halinde size yasaların belirlediği miktarda DUL AYLIĞI bağlanılabilir.

Vefat eden eşinizim sosyal güvenlik haklarından yararlanmamış olması durumunda ise yapacağınız şey nerede ikamet ediyor iseniz oradaki kaymakamlığa müracaat ederek, SYDV yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dul aylığı alabilirler.

Boşanan kadınlara devlet tarafından yardım yapılıyor mu sorusu, boşanma aşamasındaki maddi durumu kötü kadınların en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Ancak, boşanan kadınlara devlet tarafından yardım yapılmaz sadece boşanan kadın varsa babasının ya da annenizin Sosyal Güvenlik Hakkından yararlanabilirsiniz.

Boşanan Kadınlara Sosyal Yardımlar

Eşinizin ya da babanızın vefatı 01 Ekim 2008 öncesine dayanıyor ise halk arasında çift maaş denen yani iki farklı kişinin maaşını alma hakkınızın olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Bunun için babanızın veya eşinizin sigortasının farklı türde olması gerekiyor.  Örnek verecek olursak eşiniz Bağ-Kur’a bağlı çalıştı sigortasını o şekilde tamamladı, babanızda emekli sandığına bağlı olarak çalıştı ise iki kurumun ayrı olmasından dolayı vefat eden bu iki kişinin maaşlarından hak sahibi olabilirsiniz.

01 Ekim 2008 sonrasında, sosyal güvenlik sisteminde bir hayli önemli değişiklikler yapıldı. Daha önce çift maaş alma şansı bulunanlara yönelik yapılan değişikle 01 Ekim 2008 tarihinden sonra bu maaşlardan almaya hak kazanacak olanlar artık çift maaş söz konusu olamayacak. Vefat eden eşinizden dul aylığı alıyor iseniz, dul olan eşin, çalışmaması yani hiçbir yerden maaş almıyor olmaması gerekir aksi halde dul aylığınız kesilecektir. Evlenmeniz durumunda da bu maaşın kesileceğini bilmeniz gerekir.  Peki hiçbir şekilde geliri yok veya hiçbir yerden maaş bağlanması mümkün olmayan muhtaç kadınlar bu durumda ne yapmalılar, bunlara devlet muhtaçlık maaşı bağlayamaz mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022 Engelli Maaşı İçin Nasıl Başvuru Yapabilirim

Eşinin vefat etmesi durumunda gerekli şartlarında yerine getirilmesi yani dulluk halinin devam etmesi( evlenmemiş) olması, sigortalı bir işte çalışmaması, baba veya annesinin vefatı üzerinden ölüm aylığı bağlanmaması alıyor ise bu miktarın 250 lira olan muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Bu maaşım miktarı 2 ayda bir 500 TL dir. Maaşın bağlanmasından sonra evlilik gerçekleşir veya bir işe girilir ya da resmi evlilik bağınız olmasa bile bir kişi ile fiilen başka biri ile aynı evde yaşadığınız tespit edilir ise bu maaşınız kesilmesine neden olacaktır.

Dul Maaşınızı Devlet Keser mi,  Hangi Şekilde Keser?    

5510 sayılı kanunda ve 96. Madde de ölüm aylığı alanların peşi sıra haksız yere alınan, başka aylık ve gelirlerin faizi ile birlikte SGK Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmesi gerekmektedir.

Boşanan kadına devletin vereceği yardım

bosanan kadinlara devlet yardımı

506 Sayılı kanun kapsamında olanlar yani yaşlılık aylığı alan kişiler devlet dairesinde çalışmaya başlar ise bu aylıklarının kesileceğini bilmeleri gerekir. Malullük aylığınız var ise özel sektörde çalışmaya başlamanız ile maaşınız kesilecektir. Bir diğer maaş kesintisi uygulanacak olan yer ise eşinden boşandığı halde, boşanmış olduğu eşiyle birlikte yaşamaya devam edildiği tespit edilen kişilerinde aylıkları kesilecektir.

Kız çocukları vefat eden anne ya da babasından aylık alıyor ise evlendiği takdirde bu maaşı kesilecektir. Boşanma gibi bir durum söz konusu olursa, bu maaş yeniden bağlanacaktır.

Sitemiz üzerinden Boşanma ya da diğer Sosyal Yardımlar konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Melek dedi ki:

  Ben eşimden ayrıldım iki çocuğum var eşim benden sonra başka bir evlilik yaptı ve o kadindanda iki çocuğu var ve daha sonra trafik kazası geçirerek vefat etti öbür eşi çocuklarını bırakıp evlendi ama ben eğlenmedim durumum yok devletten ne tür yardımlardan faydalana bilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Melek hanım, Kaymakamlıklarda veya Valiliklerde bulunan İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu bildirir bir dilekçe ile başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte Belediyelerinde maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yönelik yardım faaliyetleri bulunmaktadır, buralara da başvuru yapabilirsiniz. Eşinizin bir sosyal güvenliğinin olması halinde vefat ettikten sonra çocuklarınız bu sosyal güvenlikten faydalanabilir ve maaş alabilir, böyle bir durum varsa bunun için de ilgili birimlerle irtibata geçebilirsiniz.

 2. Ayse dedi ki:

  ben esimden bosandim nafaka bağlandı tazminat filan ben vermediği için dava açmaya hazırlanırken eşim trafik kazasında vefat eddi babam annem de yasli onları bırakıp calisamiyorum babam emekli ama maşı sadece kendine zor yetiyor yetmiyor bile denebilir eşim boşandıktan sonra vefat eddi dul yararlanarak bilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım, eşinizden boşandığınız için eşinizden kaynaklı olarak herhangi bir maaş alamazsınız ancak çocuğunuz varsa çocuklarınız bundan faydalanabilir.

 3. Tugba dedi ki:

  Merhabalar ben esimden bosandim bir tane cocugum var 4 aylik ve bebegime nafaka filan vermiyor ama nasil nafaka davasi acabilirim ve yardim edilmesini istiyorum nereye basvurabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğba hanım, eşinize karsı aile mahkemeside nafaka davası açabilirsiniz, dava açmak için maddi durumunuzun iyi olmaması halinde bulunduğunuz ildeki baro başkanlığa başvurarak avukat talebinde bulunabilirsiniz, üzerinize kayıtlı malvarlığı olmaması ve herhangi bir gelirinizin olmaması halinde tarafınıza bir avukat görevlendirilerek adli yardım talepli nafaka davası açabilirsiniz.

  2. Tugba dedi ki:

   Mal varligim ve bir gelirim yok nafaka davasi acicam ayrica bisey daha sormak istiyorum bebegime soyadinin degismesini istiyorum bi kanun cikti diye gormustum internette öyle bisey varmi acaba

 4. Zeynep dedi ki:

  Benim 4kız çocuğum var eşim bizi terketti boşanma davası açmak istiyorum ama çocukları vermek istemiyorum bakmazda zaten çocuklarımla ne gibi haklara sahibiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, boşanma davası açtığınızda hem çocuklarınız hem de kendiniz için nafaka isteme hakkınız var, çekişmeli bir boşanma davası olacaksa bir avukata danışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

 5. münevver yakici dedi ki:

  Merhaba
  Babamdan bağkur emeklisi 3 te 2 anneme 3 te 1 i bana 230 tl maas alıyorum.
  12 yıl önce eşimden de ayrıldım. Rahatsız olduğum için çalışamıyorum. Bu maas tan başka para gelirim yok. Farklı bir yardim imkanı veya maaş bağlama şekli varmıdır. 45 yaşında 3 çocuk sahibi bir bayanım. Yetim aylığı veya dul maaşı gibi. şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Münevver hanım bulunduğunuz ildeki valilik veya ilçedeki kaymakamlık makamına başvuru yaparak yada Belediyeye başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 6. Özlem dedi ki:

  Merhaba.ben eşimden boşandım.kimsemde yok.1 oğlumuz var 8 yaş.boşanırken de hamileydim.doğmuma 3 hafta var.gelirim yok.kiracıyım.siqortamda yok.kira da ödeyemiyorum.riskli gebelik geçiriyorum.çalışamıyorum.nafakada vermiyor eski eşim.zaten ulaşamıyorum.ne yapa bilirim.Allah rızası için yol gösterin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özlem hanım bulunduğunuz ildeki valilik veya ilçedeki kaymakamlık makamına başvuru yaparak yada Belediyeye başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 7. NUR dedi ki:

  EŞİMDEN BOŞANDIM 1,5 YASINDA BİR ÇOCUGUM COCUGUMA BAKACAK INSAN BULAMADIGIM İÇİN ÇALIŞAMIYORUM DEVLETTEN NASIL BIR YARDIM ISTEYEBİLİRİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 8. Aysel dedi ki:

  Mehmet Zeki Tunçtürk ben 2010 yilinda bosandim.Annem babamdan kalan dul maasi aliyor fakat ben talep etmedim.7 ay sonra bosandigim esimle tekrar evlendim.Yil 2018 malesef bosaniyoruz bu kez geri dönusu olmicak.Annemin vafati durumunda maas istesem bana verilir mi.Allah gecinden versin tabide

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aysel hanım eşinizden boşanmış olmanız halinde babanıza ait maaşı SGK ya başvurarak talep edebilirsiniz, bu sizin yasal hakkınız.

 9. İrem dedi ki:

  Ben esjmden bosanicm iki tane kucuk cocugum var onlari bn alicm ve ailem arkmda durmagi icin tek bkicm nsl yardimlar alablirim nasl gecineblirim yada hngi yardimlardan yararnablirim cocuklad buyuyene kdr aylik yardim veriyorlarmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrem hanım öncelikle boşanma davasını açmalı dava dilekçesinde nafaka talebinde bulunmalısınız ayrıca evlilik sonrası edinilen mallarda da sizinde hakkınız bulunmakta, boşanma sonrası bulunduğunuz yerdeki kaymakamlık ve valiliklerden sosyal yardımlaşma biriminden yardım talebinde bulunabilirsiniz, ancak bu talebin kabul edileceği ve tatmin edici bir yardım yapılacağı anlamına gelmez.

 10. MEHMET DENİZ dedi ki:

  Mehmet bey, Annem babamdan ayrı yaşıyor ancak resmi boşanma olmadı. Ancak boşanacak yakında. Nafakada almak istemiyor. Annemin Anne ve Babası vefat etti. onlarında hiç bir güvencesi yoktu. 65 aylığı ile geçiniyorlardı.. Resmi olarak boşandığında devletten düzenli bir gelir alabilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey, Annenizin boşanması ve herhangi bir gelirinin bulunmaması halinde Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma birimine başvurarak yardım talebinde bulunabilir ayrıca belediye bünyesinde de ihtiyaç sahiplerine belli yardımlar yapılmaktadır, ancak bu yardımların kesin olarak yapılacağı anlamına gelmez ve yapılacak olan sosyal yardımların miktarlarını ilgili kurumlar belirleyecektir, özellikle boşanan kadınlara yapılan belli bir yardım bulunmamaktadır.

 11. Esra dedi ki:

  Merhaba ben eşimden boşanalı bir yıl oldu cezaevinde olduğu için nafaka ödemiyor ailemle yaşıyorum,çocuğum için alabileceğim yardım var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Esra Hn,

   Bu konuda yazımız içeriğindeki adımları takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kaymakamlıklara ya da belediyelere maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Merhaba ben Ayşe , Eşim bir hayat kadınla gidip annesinin evinde yaşadı gittiği zaman evimde 1 paket makarna dahi yoktu . Ben diyaliz hastası 3 tane yavrusu olan bir anneyi .Eski eşim beni boşamak için mahkemeye verdi, bende Baroda avukat tuttum 3 mahkemeden sonra hakime hanım bizi boşadı ama eski eşim hakimehanimın bana 12 olan oğluma 500 tl nafaka bana da 12 bin maddi tazminat 8 bin de fakirlik parası verdi ,. Eski eşim bunu kabul etmiyor tuttuğum avukata aranızda anlaşılan diyor. Eski eşim ne nafaka yı, nede tazminat parasını vermeyi kabul ediyor. Ne yapacağımı bilmiyorum ,bana bir yol gösterir misiniz . Teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, Mahkeme tarafından verilen karar ile icra dairesine başvurarak yasal işlem başlatabilirsiniz, mahkeme ilamlarına itiraz edilemez edilse bile icrayı durdurmaz varsa eşinizin maaşından kesinti yapabilir yada adına kayıtlı ev veya arabaya haciz koydurabilirsiniz.

 13. Songül dedi ki:

  Merhaba. Ben eşimden anlasmali boşandım iki tane kizim var 13 ve 6 yaşındalar kızlarımın velayeti bende eşim atlık nafaka 500 tl verecek yalniz biz evli iken kredi çekmiştik aylık 1000tl ödemeli ve eşim iki buçuk yıl onu ödeyecek bu yüzden de bu süre içerisinde nafaka veremeyecek bu şekilde anlaştık. Ben asgari ücret ile ıskurda çalışıyorum evim kira 800 tl.. Bu durumda benim maddi açıdan yardim alabileceğim kurumlar olabilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Songül hanım, Bu durumda kesin yardım yapacak bir kurum bulunmamakta ancak başvurunuzu değerlendirerek belli yardımlarda bulunabilecek kurumlarda mevcut özellikle bulunduğunuz İlçede Kaymakamlıklarda hizmet veren Sosyal Yardımlaşma birimlerine ve Belediye ye başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz, ayrıca yine sosyal yardımlaşma faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara başvuru yaparak yardım talep edebilirsiniz, genele de başvurular değerlendirilir ve ikametinize bizzat gelinerek durum değerlendirilmesi yapılabilir.

 14. ayse dedi ki:

  selam ben ayse size birsey sorabilirmiyim ben ayrildim bir yil oldu ayrildigim kisinin durumu olmadigi icin nafaka baglatmadim ve 3 cocugum var ve zor geciniyorum ben herhangi bir yardim alabilirmiyim hivbir gelirim yok tesekkur ederim simdiden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, herhangi bir gelirinin veya sosyal güvenceniz yoksa kaymakamlık bünyesinde faaliyette bulunan sosyal yardımlaşma derneğine yada belediyeye başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz, boşanan kadınlara özellikle verilen yardım parası bulunmamakta.

 15. ayse dedi ki:

  selam ben ayse size birsey sorabilirmiyim ben ayrildim bir yil oldu ayrildigim kisinin durumu olmadigi icin nafaka baglatmadim ve 3 cocugum var ve zor geciniyorum ben herhangi bir yardim alabilirmiyim hicbir gelirimde yok

 16. Bahar dedi ki:

  Merhaba daha önce eşimden boşanmış babamın emekli maaşını alıyordum 5 sene sonra başka biri ile evlendim şu anda onunla geçinemiyorum iki tane ondan çocuğum oldu geçinemiyoruz boşanmak istiyoruz kimsem olmadığı icin gelirimde olmadığı icin boşansam tekrar dan babamın emekli maaşını alabilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bahar hanım,
   İlk eşinizden ayrıldığımız gibi ikinci eşinizden de bosanırsanız daha önce olduğu gibi babanızın emekli maaşından faydalanabilirsiniz.

 17. Guler dedi ki:

  Ben de eşimden ayrıldim bir kızım var eşim nafaka falan vermedi sadece oturduğum evi ondan alabildim o da başkasıyla evlendi geçim sıkıntısı yaşıyorum lutfen bana da yardım eder misiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Güler hanım,
   Herhangi bir maddi gelirinizin olmaması halinde Kaymakamlık bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma fonuna ve bulunduğunuz il veya ilçe belediyesine başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz, ayrıca KOSGEB ve İŞKUR kadın girişimciler için de bazı faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Ancak boşanan kadınlara direkt yapılan bir yardım bulunmamaktadır, ayrıca makalemizde yazdığımız hususları da göz önünde bulundurarak hareket etmenizi tavsiye ederiz.


Önceki yazıyı okuyun:
Boş Senet Doldurmanın En Kolay Yolu : Basit Anlatım

Kişilerin birbirleri ile veya tüzel kişiler ile aralarında yapmış oldukları alışveriş, borç-alacak ilişkisine karşılık olarak borçlu ve alacaklı tarafından birlikte...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016