Boşanma Davası Açma İşlemleri Nelerdir (Tüm Süreç Detaylı Anlatım)

A+
A-

Boşanmaya karar veren çiftlerin en merak ettikleri konuların başında boşanma işlemleri nasıl yapılır, boşanma süreci için gerekli belgeler, boşanma davası açma işlemleri nelerdir gibi sorular gelmektedir. Tabi boşanma sürecinin anlaşmalı veya çekişmeli olarak farklılık göstermesi de dava sürecini etkilemektedir.

Boşanma davası için yapılacak olan işlemler

bosanma davasi acma islemleri nelerdir tum surec detayli anlatim

Çekişmeli boşanmalarda dava sürecinin uzun ve sancılı bir süreçte devam etmesi boşanmaya karar veren her iki tarafında beklentilerini karşılayamamakta çoğu zaman her iki tarafta boşanma kararının sonuçlarından memnun kalmamaktadır. Boşanma davalarında taraflar, nafaka miktarının beklentilerinden fazla veya az olmasından, çocukların velayetinin kendilerine verilmemesinden veya buna benzer konularda verilen kararlardan memnun kalmamakta haliyle Aile Mahkemesi Hakimi tarafından verilen bu kararlara itiraz edilerek istinaf başvurusunda bulunmaktadırlar. Bölge Adliye Mahkemelerine istinaf başvurusu nedeniyle gönderilen dava dosyasının incelemeye alınmasına, bozulması veya onanması gibi farklı durumlarında meydana gelmesine neden olacaktır.

Boşanma Davası Açma İşlemleri Nelerdir

Öncelikli olarak boşanma davasına karar veren tarafların açacakları boşanma davasının anlaşmalı mı, çekişmeli mi olduğu yönünde kesin kararlarını vermeleri gerekmektedir. Boşanma davasının anlaşmalı olarak açılmasına tarafların ortak karar vermesi davanın kısa sürede çözülmesine ve her iki tarafında istediklerini elde etmesine olanak sağlayacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında ise süreç daha çetrefilli bir hal alacak, boşanmak isteyen tarafın davasını ispat için daha fazla emek, zaman ve para harcamasına neden olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma İşlemleri Nelerdir

Anlaşmalı boşanma davası açmaya karar veren çiftlerin ortak olarak hazırlamış oldukları dava dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü ile Aile Mahkemesine başvurmaları davanın ilk aşaması olacaktır. Anlaşmalı boşanma davalarında en dikkat edilmesi gereken husus, anlaşmalı boşanma protokolünün düzenlenmesi aşamasında tarafların bütün hususları değerlendirmesi, ileride çelişkiye veya çekişmeye yol açacak bir hususun bırakılmaması olacaktır. Anlaşmalı boşanma dilekçesine, anlaşmalı boşanma protokolünün eklenmesi ve dava harç ve yargılama giderlerinin adliye veznesine yatırılması ile dava açılmış olacaktır. Bundan sonraki süreçte Aile Mahkemesi Hakimi tarafları duruşmada dinleyerek genellikle ilk veya ikinci celsede davayı sonuçlandıracaktır. Tarafların, karar sonrasında karşılıklı olarak karara karşı istinaf yoluna gitmeyecekleri yönünde bir dilekçe ile başvurmaları halinde kararın kesinleşmesi için tebliğ dönüşü beklenmeden hızlı bir şekilde sonuçlanmasına sebep olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İmar Kirliliği Neden Olma Suçu ve Cezası

Çelişkili Boşanma Davası Açma İşlemleri Nelerdir

Anlaşmalı boşanma davası açma işlemlerinden farlı olarak çelişkili boşanma davasında taraflardan biri veya her ikisi ayrı ayrı birbirinden davacı olur. Burada tarafların çıkarları birbiri ile çekişeceği için haliyle taleplerde birbirinden farklı olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında da ilk aşama davacı veya vekili tarafından yazılacak olan dava dilekçesinin Aile Mahkemesi Hakimine havale ettirilmesi ve dava harç ve yargılama giderlerinin adliye veznesine yatırılmasıdır. Bu işlemlerin yapılması ile boşanma davası açılmış olur. Çekişmeli boşanma davalarında da Aile Mahkemesi Hakimi tarafları dinleyerek karar verir. Taraflar arasında menfaat çatışması olduğundan bu süreç uzunca bir zaman alabilir. Davanın uzaması özellikle davacıyı memnun etmeyecek bu yönüyle davacının daha fazla yargılama gideri yapmasına ve elde etmek istediği amaca süresi içerisinde ulaşamamasına sebep olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında ispat yükümlülüğünün olduğu, bu nedenle delillerin dilekçede ayrıntısı ile gösterilmesinin gerektiği unutulmamalıdır. Varsa, tanıkların da dava dilekçesinde gösterilmesi davanın sonuçlanması açısından önem arz etmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Delil Olarak Ne Gösterilebilir

Çekişmeli boşanmaların da taraflar iddialarını ispatla yükümlüdürler bu nedenle karar verecek olan Aile Mahkemesi Hakimi tarafların beyanlarından ziyade sunmuş oldukları delilleri inceleyerek sonuca gitmeye karar verecektir. Aldatıldığını iddia eden eşin sunmuş olacağı, sosyal medya (facebook, whatsapp, instagram vb.) konuşma kayıtları, telefon görüşme ve mesaj kayıtları gibi kayıtlar veya eşinden şiddet gördüğünü iddia eden bir eşin almış olduğu sağlık raporu geçmişte daha önce yaşamış oldukları şiddete ilişkin karakol veya savcılık kayıtları da dilekçeye delil olarak eklenebilir. Tanıkların da beyanları boşanma davalarının sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Elde edilecek olan delillerin yasa dışı yollarla elde edilmemesi gerekmektedir. Yasa dışı yollarla elde edilecek olan delillerin ileride cezai sorumluluğu olabilir. Bu nedenle bu hususu da göz ardı etmemek gerekmektedir.

Boşanma davası için ne kadar masraf ediliyor

bosanma davasi surecinde yapilmasi gereken islemler nelerdir masraf ne kadar tutar

Boşanma davası ile ilgili merak edilen, boşanma davası dilekçe örneği, anlaşmalı boşanma protokolü ve diğer konulara sitemizden ulaşabilirsiniz. Sitemizin arama butonuna anahtar kelimeyi yazarak “boşanma” “nafaka” “boşanma harçları” gibi istediğiniz konuya ulaşabilir ve bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. AHMET dedi ki:

  önerebileceğiniz avukat varmı BURSADA

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey;
   Dilekcesepeti.com olarak avukat tavsiyesinde bulunmuyoruz.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanan Kadınlara Devlet Tarafından Yardım Yapılıyor mu?

Boşanan kadınlar, anne ya da babanın sosyal haklarından yararlanabilir. Eşinin vefatı durumunda, eşinizin daha önceden sosyal güvenlik haklarından yararlanması durumu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016