Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2019 Yılı İçin

Boşanma davalarında boşanma davası açacak olan çiftlerin en merak ettikleri konulardan biri de boşanma davasına yapılacak masraflardır. Boşanma davasını oluşturan masrafları dava harcı, yapılacak olan giderler, avukat ücreti ve buna benzer sonradan çıkabilecek olan giderler oluşturur. Bu yazımızda boşanma davasında yapılacak olan masraflarla ilgili genel konulara değinerek, boşanma davası açma ücreti 2019 harç, masraf ve giderleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bilgilerimizi sürekli olarak güncel tuttuğumuz üzere; 2019 yılı yeni harç ve Avukat tarifesine göre sizlere konuyu etraflıca izah edeceğiz.

Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2017 Yılı İçin

Boşanma Davasının Açılışında Yapılan Masraf ve Giderler

Boşanmaya karar veren çiftler, ister bizzat isterlerse avukatları aracılığıyla boşanma davasının açılması amacıyla başvuruda bulunabilirler. Boşanma dilekçesinin Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmesi ile süreç başlar. Aile Mahkemesi Hakiminin havale ettiği dilekçe ile mahkeme veznesine, boşanma davası başvuru harcı (2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 44,40 TL’dir) ve yargılama giderleri yatırılır. Yargılama giderleri dava dilekçesinde belirtilen tanıkların sayısı, boşanma davasının anlaşmalı ve çekişmeli olmasına göre farklılık gösterebilir.

Boşanma Davasında Avukatlık Ücreti

Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip ettirmek isteyen kişiler, anlaşmış oldukları avukata belli bir ücret ödemek zorundadırlar. Avukatlık ücretinde her yıl asgari ücretlerin ne olacağı resmi gazete ile yayımlanır. Ayrıca barolar tarafından her yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifeleri de mevcuttur. Avukatlık ücreti resmi gazetede ve barolar tarafından yayınlanan miktarın altında olamaz. Ancak, avukatlar bunun üzerinde ücret talep etme hakkına sahiptirler bu yönüyle ücret tarifesi sadece alt sınırı belirler, üst sınır konusunda herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Boşanma davası açacak olan bireylerin tutmuş olacakları avukatları ile ücret konusunu ayrıntılı olarak görüşmeleri, avukatlık ücretinin nasıl ne şekilde ödeneceğini görüşmeleri ve buna göre bir yol izlemeleri faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kazası Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları

Boşanma davalarında davanın açıldığı yer, tanıkların dinlenmesi, bilirkişi atanması gibi hususlar dava dosyasına masraf olarak etki edeceği gibi, boşanmanın anlaşmalı mı, çekişmeli mi olup olmadığı da boşanma masrafları bakımından oldukça önem arz etmektedir. Anlaşmalı boşanma eşlerin birbirleri ile karşılıklı anlaşarak Medeni Kanunda belirtilen şartları da yerine getirerek karşılıklı düzenlemiş oldukları “anlaşmalı boşanma protokolü” ilgili mahkemeye vererek süreci başlatabilirler. Anlaşmalı boşanma protokolünün nasıl düzenlenmesi gerektiği ve anlaşmalı boşanma protokolünü daha önce yazmış olduğumuz “Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği” konulu yazımızla sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanmalarda yapılan masraflar çekişmeli boşanmalara oranla daha azdır. Her iki tarafında boşanmayı kabul etmesi ve bunu protokole bağlamaları sonucunda, genellikle dava tarafların ikisinin de ilk celsede dinlenmesi ile karara bağlanır. Ayrıca, anlaşmalı boşanmalarda avukatların aldığı ücretler çekişmeli boşanmalara oranla daha da azdır. Anlaşmalı boşanmalarda da avukatların aldığı ücretler birbirinden farklılık gösterir. Genellikle avukatların tamamının kendilerine göre uygulamış oldukları bir fiyat tarifesi vardır.

Sonuç olarak anlaşmalı boşanma davasında ücret ve masrafları farklı unsurlar belirler, boşanma davası başvuru harcı, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ücreti, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanma ücreti ve boşanma avukatı ücreti bu unsurlardan bazılarıdır. Davanın açılacağı ilde bulunan baro tarafından yayınlanan avukatlık ücret tarifeleri de göz önünde bulundurulabilecek giderlerdendir.

Çekişmeli Boşanma Davası Masrafı ve Ücreti

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına oranla daha fazla masraf ve ücret gerektirmektedir. Çekişmeli boşanma davaların da, tarafların birbirlerine karşı haklılıklarını ispatlamak amacıyla ileri sürmüş oldukları deliller davanın daha da karmaşık olmasına bunun sonucunda da daha fazla masraf yapılmasını gerektirecektir. Çekişmeli boşanma davasında avukatlık ücreti anlaşmalı boşanma davasına oranla daha fazla olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında, nafakanın belirlenmesi, tanıkların dinlenmesi, çocukların velayeti gibi durumların netlik kazanması davanın sürüncemede kalmasına neden olmak da ve daha fazla masraf yapılmasını gerektirmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaş Büyütme Yaş Küçültme Nasıl Yapılır

Sitemizde Boşanma Dilekçesi Ücreti ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 158 YORUM
 1. Emel dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey 4 yıllık evliyim 3 yaşında bir oğlum ve 14 aylık bir kızım var. Evlendiğim günden beri maddi sıkıntı çekiyoruz temel ihtiyaçlar dahi nerdeyse karşılanmıyor yada zar zor geç gelir. Eşim çalışıyor özel sektör olduğu için sıkıntılar çıkıyor sonra yeni bir iş sonra yine işsizlik düzensiz ve eksik dolu yaşıyorum bu durum sürekli ciddi tartışmalara sebep oluyor kira faturalar çocukların ihtiyaçları sürekli erteleniyor.ben bu duruma dayanamadığım için boşanmak istiyorum eşim de dahil olmak üzere herkez sabret düzelir diyor ama dört senedir her gün öncekinden daha kötü. Boşanma dilekçesi vermek istiyorum ama maddi olarak elimde hiç bir şey yok ne yapabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emel hanım, eşinizin boşanmayı kabul etmemesi halinde açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, çekişmeli boşanma davalarında özel bir sebep yoksa evlilik birlikteliğinin sarsılması nedeniyle dava açabilirsiniz. Ancak yine de boşanmaya karar verilse bile çocukların velayeti, nafaka ve diğer hususlar ilgili aile mahkemesi hakimi tarafından değerlendirilecektir. Boşanma davasını siz kendiniz de açabilirsiniz avukat tutmak zorunda değilsiniz, ortalama 300 TL civarında bir yargılama gideriniz olacaktır, boşanma davası dilekçe örneğine sitemizden ulaşabilir ve talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, ayrıca adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz.

 2. GÜL dedi ki:

  Vay arkadaş boşanırken bile para veriliyormuş hem de avukat olmadan…Mehmet bey farzedelim ki anlaşmalı boşanma davasını açtık küçük bir ihtimal de olsa boşanmadan vazgeçilse bu masraflar tarafımıza iade edilebilir mi? Teşekkür ederim,saygılar…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım, Boşanma davası ve diğer hukuk davalarının tamamında dava harcı ve yargılama giderinde kullanılmak üzere gider avansı alınmaktadır. Davadan feragat edilmesi halinde kullanılmayan gider avansı davacıya iade edilir ancak harç iade edilmez.

 3. sedanur dedi ki:

  merhababen sedanur kozanlı eşimle anlaşmal ıboşanmak istiyorum bunun için ilk adım nedir dilekçe tuturı ne kadar beni bir kaç borca soktu kendisi ne yapmam lazım hiç bir fikrim yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sedanur hanım, eşinizle anlaşmalı boşanmak istiyorsanız, bunun için yazmış olduğunuz anlaşmalı boşanma dilekçesini ve eşinizle birlikte düzenlediğiniz anlaşmalı boşanma protokolünü bulunduğunuz il veya ilçedeki Aile Mahkemesine vererek davayı açabilirsiniz, ancak anlaşmalı boşanma şartlarının oluşabilmesi için düzenlenecek anlaşmalı boşanma protokolünde eksik bir hususun bırakılmaması gerekmekte. Ortalama yargılama giderinin 500 TL civarında olacağı kanaatindeyiz bu miktar bulunduğunuz il veya ilçeye göre değişiklik gösterebilir.

 4. musatafa dedi ki:

  merhaba yaklaşık 2 buçuk yıldır evliğim bu sernin son 8 ayı ayrı yaşıyoruz daha önce defalarca gitmeler gelmeler oldu tek taraflı boşanma davası açıcam bunun için ne yapmam lazım avukat tutmak istemiyorum ve ne kadar masrafım gider çocuk yok şimdiden teşekkür ederim .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, eşiniz de boşanmaya razı ise anlaşarak boşanabilirsiniz bu şekilde çok masrafınız olmadan avukatsız bir şekilde anlaşmalı boşanma davasını açarak rahatlıkla sonuçlandırabilirsiniz. Boşanma davası çekişmeli bir hal almış ise bu durumda davanın hemen sonuçlanması mümkün değil, tarafların iddiaları Aile Hakimi tarafından değerlendirilerek fazla kusurlu taraf tespit edilmeye çalışılır ve evlilik birlikteliğinin tekrar kurulamayacağına karar verilmesi halinde boşanmaya karar verilir. Boşanma davasının çekişmeli olması halinde avukatlık masrafları hariç 500-600 TL gibi bir masrafınız olabilir bu miktar yapılacak işleme göre artabilir ayrıca davanın açılacağı il veya ilçeye göre de alınan gider avansları farklılık göstermektedir, bulunduğunuz il veya ilçedeki aile mahkemesine veya tevzi bürosuna giderek bu konuda kesin bilgi edinebilirsiniz. Eşiniz evi terk ettiyse öncesinde dönmesi için ihtarname çekebilirsiniz, dönmemesi halinde evi terk ettiğinden dolayı kusurlu olduğunu belirterek boşanma davası açabilirsiniz.

 5. Harun canlı dedi ki:

  Ben 3 yıllık evliyim ve biz anlaşmalı boşanma davası açmak istiyoruz bize ne kadara maal olur ne kadar ücret tutar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Harun bey, Anlaşmalı boşanma davasında ortalama 500 TL civarında yargılama giderinizin olacaktır ancak bu oran yapılan tebligat ve posta giderleri ile bulunduğunuz İl veya ilçedeki uygulamaya göre farklılık gösterebilir. Yatırmış olduğunuz gider avansından harcanmayan miktarlar davanın kesinleşmesinden sonra davalıya iade edilir.

   1. Mls dedi ki:

    Mrb mehmet bey ben 4 yıllık imam nikahlı evliyim bir kızım 2 buçuk yaşında ama eşimin üstüne kayıtlı kızım babasinin soy adini taşıyor eşim çok alkole düştü ayrılmak istedim ama kızımı vermiyor napa bilirim velâyet davası mi açmam gerekiyo tşk ederim

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Mis hanım,
     Normalde evlilik dışı çocukların velayeti annelerine verilir, resmi kayıtlarda çocuğun annesi olarak görünüyorsanız velayet davası açarak çocuğun velayetinin size verilmesini talep edebilirisiniz.

 6. Büsra dedi ki:

  İyi gnler iki yıllık evliyim esimle anlasamiyoruz sideetli gecimsizlikten dolayi ben ailemle kaliyorum 1 yasinda kizim var esim calismiyor. Ben bosanma davasi acicamm barodanda avukat tutucam nafaka alabilir miyim mahkemeyi ben actigim icin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Büşra hanım,
   Boşanma davası ile birlikte nafaka da talep edebilirsiniz, yani ayrı dava açmanıza gerek yok, aynı dilekçe ile hem boşanma hemde nafaka talebinde bulunabilirsiniz buna ilişkin dilekçe örnekleri sitemizde mevcut, bunlardan faydalanabilirsiniz, yada Avukat aracılığıyla da davayı takip ettirebilirsiniz.

 7. Caner dedi ki:

  Mrh lar 31 temmuz 2001 tarihinde evlendim tam 7 ay sonra 4 mart 2002 tarihinde izmir karsıyakadanev aldım. Eşim evlendigimizde calısmıyordu evi alırken hiçbir katkısı olmadı evi imar bankasındaki biriktirdigim param ve rahmetli babamın desteği ile aldım. 1 ocak 2002 te cıkan yeni kanuna göre evin yarısı esime mi ait birde hale calısıyorum eşim ileride emekli sandıgı ve oyak taki paramdan hak idda edebilir mi birmiktar param var sıkıstıgımda süreklı para aldıgım kardesimin hedabına anlaşmalı bosanma davasından önve göndersem eşim hak idda edermi bu arada bosanmak isteyen karım simdiden tsk ler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Caner bey, anlaşmalı boşanmalarda taraflar bütün her şeyi protokol altına alarak boşanma işlemini gerçekleştirebilirler, şayet taraflar anlaşamazsa ve boşanma davası çekişmeli olacaksa ilgili mahkeme hakimi boşanmanın şartlarının oluşup oluşmadığını değerlendirerek bir karar verecektir ayrıca boşanma ile birlikte çocukların velayeti ve diğer hususlarla ilgili de verilecek kararda ayrıntılara değinilecektir. Eşler evlilikten sonra edinilen mallar üzerinde eşit olarak hak sahibidirler, şayet evlilikten önce edindiğiniz mallarınız varsa bunu mahkemede ispatlamanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

  2. Caner dedi ki:

   Kızım 16 yaşında ortak velayet olur mu birde halen çalışıyorum boşandıktan sonra ileride ben emekli olunca geriye dönük emekli sandığı parası ve oyak için hak talep edebilir mi anlaşmalı boşanma protokolüne ileride emekli olunca eşimin üzerine ev alacağı. Şeklinde tahütde bulunabiliyormuyuz çünkü ev bende kalırsa ona şu an verebileceğim bir sey yok tsk ler

 8. Emre can dedi ki:

  Merhaba 12.21.2018 de evlendik boşanacağım kişi Almanya da yasıyor kısa sürede nasıl boşanırız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey,
   Anlaşmalı boşanma davası açarsanız en kısa zamanda boşanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak anlaşmalı boşanma davasını açabilmek için her iki tarafın da anlaşmalı boşanmaya karar verilmesi ve tarafların anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek Aile Mahkemesine vermesi gerekmektedir.

   1. hülya dedi ki:

    Merhaba ben 10 yıllık evliyim 17 yaşında zoraki bi evlilik yaptım. Ve piskolojik sorunlarım oldu 3 defa intihar ettim.dayak sözlü şiddet ölüm ile tehdit edildim. Ailemden destek istedim malesef onlarda sahip çıkmadı 3 çocuğum var ve evli olduğum adamı hiç bir zaman sevmedim şu an 27 yaşındayım.ve daha fazla katlanmak istemiyorum ne yapacağımı bilmiyorum nasıl kurtulacağımıda bilmiyorum. Sadece ya istediğim hayatı yaşamak yada ölme isteği arasında gel git teyim sizce neler yapmalıyım bu konuda ne haklara sahibim lütfen beni bilinçlendirirmisiniz.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Hülya hanım
     Öncelikle boşanmaya kesin kararlıysanız buna ilişkin olarak Aile Mahkemesine dava açmanız gerekiyor, esinizden görmüş olduğunuz şiddet ile ilgili herhangi bir adli işlem varsa bunu da delil olarak mahkemede gosterebilirsiniz ancak çekişmeli boşanma davaları uzun bir süreçte sonuçlandıgindan bir avukat aracılığı ile davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz, maddi durumu iyi olmayanlar için baro başkanlıkları tarafından avukat temin edilmektedir, ayrıca bu aşamada aile bakanlığı kadın sığınma evlerinden de barınma ile ilgili destek verilmektedir.

 9. Alen dedi ki:

  22 yıllık evliyim,14 yaşında oğlum var,eşim aldatıyor,bunu ispatlamak için ne yapmam lazım,onun tlf da mesajlar var,çalışmıyorum,masrafları karşılayacak durum yok,dava açmak için önce barodan avukat mı talep edilir,sonra mı adli yardımlı dava açılır,

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alen,
   Boşanmaya karar verdiyseniz, dilekçe ile Aile Mahkemesine başvurmanız gerekme, maddi durumunuzun iyi olmaması ve avukat tutamayacak durumda olmanız halinde Barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz ayrıca boşanma dilekçenizi adli yardım talepli olarak vermeniz halinde uygun görülürse adli yardım talebinden faydalanabilirsiniz.

 10. Havva dedi ki:

  Merhabalar Mehmet Bey. Eşimle 23 yıllık evliyiz cok uzun suredir uyuşturucu kullanıyor son 2 yilda da satmaya başladı bu sebepten tutuklandı boşanmak istiyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bi tane ev almıştık beraber borcunu suan ben ödüyorum evi ona bırakmak istemiyorum ama ev onun üstüne ne yapmam gerektiğini lütfen söyler misiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Havva hanım,
   Boşanma davasını kendiniz açabileceğiniz gibi bir avukat aracılığıyla da davanızı takip ettirebilirsiniz, ayrıca evlilikte edinmiş olan malların da paylaştırılmasına karar verilmesini ve varsa çocuklarınızın velayetini de dilekçenizde belirtebilirsiniz.

 11. onur dedi ki:

  selamlar yaklasik 6 ay once maddi manevi sorunlardan dolayi evi terk etmek zorunda kaldim 5 aydir yurtdisinda yasiyorum turkiyeye gelmeden bosanmak icin nasil bir yol izleyebilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey,
   Türkiye ye gelmeden ülkemizde boşanma davası açamazsınız, Yurt dışında açacağınız boşanma davasının şartları bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösterebilir. Ancak ülkemizde boşanma davası açacak bireylerin duruşmada beyanda bulunması gerekmektedir. Sonraki süreçte ise davanızı avukat aracılığıyla takip ettirebilirsiniz.

  2. hülya dedi ki:

   Merhaba ben 10 yıllık evliyim 17 yaşında zoraki bi evlilik yaptım. Ve piskolojik sorunlarım oldu 3 defa intihar ettim.dayak sözlü şiddet ölüm ile tehdit edildim. Ailemden destek istedim malesef onlarda sahip çıkmadı 3 çocuğum var ve evli olduğum adamı hiç bir zaman sevmedim şu an 27 yaşındayım.ve daha fazla katlanmak istemiyorum ne yapacağımı bilmiyorum nasıl kurtulacağımıda bilmiyorum. Sadece ya istediğim hayatı yaşamak yada ölme isteği arasında gel git teyim sizce neler yapmalıyım bu konuda ne haklara sahibim lütfen beni bilinçlendirirmisiniz.

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Hülya hanım
    Öncelikle boşanmaya kesin kararlıysanız buna ilişkin olarak Aile Mahkemesine dava açmanız gerekiyor, esinizden görmüş olduğunuz şiddet ile ilgili herhangi bir adli işlem varsa bunu da delil olarak mahkemede gosterebilirsiniz ancak çekişmeli boşanma davaları uzun bir süreçte sonuçlandıgindan bir avukat aracılığı ile davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz, maddi durumu iyi olmayanlar için baro başkanlıkları tarafından avukat temin edilmektedir, ayrıca bu aşamada aile bakanlığı kadın sığınma evlerinden de barınma ile ilgili destek verilmektedir.

Önceki yazıyı okuyun:
Belediyeden Maddi Yardım Talebi Dilekçe Örneği

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımız için belediye ihtiyacınız olabilecek dilekçe örneklerini paylaştığımız üzere; bugünkü yazımızda da; yardıma muhtaç olanlar için...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016