Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2019 Yılı İçin

Boşanma davalarında boşanma davası açacak olan çiftlerin en merak ettikleri konulardan biri de boşanma davasına yapılacak masraflardır. Boşanma davasını oluşturan masrafları dava harcı, yapılacak olan giderler, avukat ücreti ve buna benzer sonradan çıkabilecek olan giderler oluşturur. Bu yazımızda boşanma davasında yapılacak olan masraflarla ilgili genel konulara değinerek, boşanma davası açma ücreti 2019 harç, masraf ve giderleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bilgilerimizi sürekli olarak güncel tuttuğumuz üzere; 2019 yılı yeni harç ve Avukat tarifesine göre sizlere konuyu etraflıca izah edeceğiz.

Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2017 Yılı İçin

Boşanma Davasının Açılışında Yapılan Masraf ve Giderler

Boşanmaya karar veren çiftler, ister bizzat isterlerse avukatları aracılığıyla boşanma davasının açılması amacıyla başvuruda bulunabilirler. Boşanma dilekçesinin Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmesi ile süreç başlar. Aile Mahkemesi Hakiminin havale ettiği dilekçe ile mahkeme veznesine, boşanma davası başvuru harcı (2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 44,40 TL’dir) ve yargılama giderleri yatırılır. Yargılama giderleri dava dilekçesinde belirtilen tanıkların sayısı, boşanma davasının anlaşmalı ve çekişmeli olmasına göre farklılık gösterebilir.

Boşanma Davasında Avukatlık Ücreti

Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip ettirmek isteyen kişiler, anlaşmış oldukları avukata belli bir ücret ödemek zorundadırlar. Avukatlık ücretinde her yıl asgari ücretlerin ne olacağı resmi gazete ile yayımlanır. Ayrıca barolar tarafından her yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifeleri de mevcuttur. Avukatlık ücreti resmi gazetede ve barolar tarafından yayınlanan miktarın altında olamaz. Ancak, avukatlar bunun üzerinde ücret talep etme hakkına sahiptirler bu yönüyle ücret tarifesi sadece alt sınırı belirler, üst sınır konusunda herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Boşanma davası açacak olan bireylerin tutmuş olacakları avukatları ile ücret konusunu ayrıntılı olarak görüşmeleri, avukatlık ücretinin nasıl ne şekilde ödeneceğini görüşmeleri ve buna göre bir yol izlemeleri faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yoksulluk Nafakası İçin Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları

Boşanma davalarında davanın açıldığı yer, tanıkların dinlenmesi, bilirkişi atanması gibi hususlar dava dosyasına masraf olarak etki edeceği gibi, boşanmanın anlaşmalı mı, çekişmeli mi olup olmadığı da boşanma masrafları bakımından oldukça önem arz etmektedir. Anlaşmalı boşanma eşlerin birbirleri ile karşılıklı anlaşarak Medeni Kanunda belirtilen şartları da yerine getirerek karşılıklı düzenlemiş oldukları “anlaşmalı boşanma protokolü” ilgili mahkemeye vererek süreci başlatabilirler. Anlaşmalı boşanma protokolünün nasıl düzenlenmesi gerektiği ve anlaşmalı boşanma protokolünü daha önce yazmış olduğumuz “Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği” konulu yazımızla sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanmalarda yapılan masraflar çekişmeli boşanmalara oranla daha azdır. Her iki tarafında boşanmayı kabul etmesi ve bunu protokole bağlamaları sonucunda, genellikle dava tarafların ikisinin de ilk celsede dinlenmesi ile karara bağlanır. Ayrıca, anlaşmalı boşanmalarda avukatların aldığı ücretler çekişmeli boşanmalara oranla daha da azdır. Anlaşmalı boşanmalarda da avukatların aldığı ücretler birbirinden farklılık gösterir. Genellikle avukatların tamamının kendilerine göre uygulamış oldukları bir fiyat tarifesi vardır.

Sonuç olarak anlaşmalı boşanma davasında ücret ve masrafları farklı unsurlar belirler, boşanma davası başvuru harcı, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ücreti, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanma ücreti ve boşanma avukatı ücreti bu unsurlardan bazılarıdır. Davanın açılacağı ilde bulunan baro tarafından yayınlanan avukatlık ücret tarifeleri de göz önünde bulundurulabilecek giderlerdendir.

Çekişmeli Boşanma Davası Masrafı ve Ücreti

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına oranla daha fazla masraf ve ücret gerektirmektedir. Çekişmeli boşanma davaların da, tarafların birbirlerine karşı haklılıklarını ispatlamak amacıyla ileri sürmüş oldukları deliller davanın daha da karmaşık olmasına bunun sonucunda da daha fazla masraf yapılmasını gerektirecektir. Çekişmeli boşanma davasında avukatlık ücreti anlaşmalı boşanma davasına oranla daha fazla olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında, nafakanın belirlenmesi, tanıkların dinlenmesi, çocukların velayeti gibi durumların netlik kazanması davanın sürüncemede kalmasına neden olmak da ve daha fazla masraf yapılmasını gerektirmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devletten Alacağım Var mı Nasıl Sorgularım (Tıkla Öğren)

Sitemizde Boşanma Dilekçesi Ücreti ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 182 YORUM
 1. Emel dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey 4 yıllık evliyim 3 yaşında bir oğlum ve 14 aylık bir kızım var. Evlendiğim günden beri maddi sıkıntı çekiyoruz temel ihtiyaçlar dahi nerdeyse karşılanmıyor yada zar zor geç gelir. Eşim çalışıyor özel sektör olduğu için sıkıntılar çıkıyor sonra yeni bir iş sonra yine işsizlik düzensiz ve eksik dolu yaşıyorum bu durum sürekli ciddi tartışmalara sebep oluyor kira faturalar çocukların ihtiyaçları sürekli erteleniyor.ben bu duruma dayanamadığım için boşanmak istiyorum eşim de dahil olmak üzere herkez sabret düzelir diyor ama dört senedir her gün öncekinden daha kötü. Boşanma dilekçesi vermek istiyorum ama maddi olarak elimde hiç bir şey yok ne yapabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emel hanım, eşinizin boşanmayı kabul etmemesi halinde açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, çekişmeli boşanma davalarında özel bir sebep yoksa evlilik birlikteliğinin sarsılması nedeniyle dava açabilirsiniz. Ancak yine de boşanmaya karar verilse bile çocukların velayeti, nafaka ve diğer hususlar ilgili aile mahkemesi hakimi tarafından değerlendirilecektir. Boşanma davasını siz kendiniz de açabilirsiniz avukat tutmak zorunda değilsiniz, ortalama 300 TL civarında bir yargılama gideriniz olacaktır, boşanma davası dilekçe örneğine sitemizden ulaşabilir ve talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, ayrıca adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz.

 2. GÜL dedi ki:

  Vay arkadaş boşanırken bile para veriliyormuş hem de avukat olmadan…Mehmet bey farzedelim ki anlaşmalı boşanma davasını açtık küçük bir ihtimal de olsa boşanmadan vazgeçilse bu masraflar tarafımıza iade edilebilir mi? Teşekkür ederim,saygılar…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım, Boşanma davası ve diğer hukuk davalarının tamamında dava harcı ve yargılama giderinde kullanılmak üzere gider avansı alınmaktadır. Davadan feragat edilmesi halinde kullanılmayan gider avansı davacıya iade edilir ancak harç iade edilmez.

   1. GÜL dedi ki:

    Tekrar merhaba Mehmet Zeki bey,
    Nisan ayında anlaşmalı boşanma dilekçemizi hazırladık.Başta hiçbir şey talep etmeyen ben,protokole ekleme olarak nafaka talebinde bulunabilir miyim?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Gül hanım,
     Eşiniz de nafaka konsunda sizinle aynı fikirdeyse anlaşmalı boşanma protokolüne bu hususu ekleyebilirsiniz, ancak eşiniz nafaka ödemek istemiyorsa ve sizin böyle bir talebiniz varsa boşanma davası çekişmeli bir hal alır, anlaşmalı boşanma olmaz.

 3. sedanur dedi ki:

  merhababen sedanur kozanlı eşimle anlaşmal ıboşanmak istiyorum bunun için ilk adım nedir dilekçe tuturı ne kadar beni bir kaç borca soktu kendisi ne yapmam lazım hiç bir fikrim yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sedanur hanım, eşinizle anlaşmalı boşanmak istiyorsanız, bunun için yazmış olduğunuz anlaşmalı boşanma dilekçesini ve eşinizle birlikte düzenlediğiniz anlaşmalı boşanma protokolünü bulunduğunuz il veya ilçedeki Aile Mahkemesine vererek davayı açabilirsiniz, ancak anlaşmalı boşanma şartlarının oluşabilmesi için düzenlenecek anlaşmalı boşanma protokolünde eksik bir hususun bırakılmaması gerekmekte. Ortalama yargılama giderinin 500 TL civarında olacağı kanaatindeyiz bu miktar bulunduğunuz il veya ilçeye göre değişiklik gösterebilir.

 4. musatafa dedi ki:

  merhaba yaklaşık 2 buçuk yıldır evliğim bu sernin son 8 ayı ayrı yaşıyoruz daha önce defalarca gitmeler gelmeler oldu tek taraflı boşanma davası açıcam bunun için ne yapmam lazım avukat tutmak istemiyorum ve ne kadar masrafım gider çocuk yok şimdiden teşekkür ederim .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, eşiniz de boşanmaya razı ise anlaşarak boşanabilirsiniz bu şekilde çok masrafınız olmadan avukatsız bir şekilde anlaşmalı boşanma davasını açarak rahatlıkla sonuçlandırabilirsiniz. Boşanma davası çekişmeli bir hal almış ise bu durumda davanın hemen sonuçlanması mümkün değil, tarafların iddiaları Aile Hakimi tarafından değerlendirilerek fazla kusurlu taraf tespit edilmeye çalışılır ve evlilik birlikteliğinin tekrar kurulamayacağına karar verilmesi halinde boşanmaya karar verilir. Boşanma davasının çekişmeli olması halinde avukatlık masrafları hariç 500-600 TL gibi bir masrafınız olabilir bu miktar yapılacak işleme göre artabilir ayrıca davanın açılacağı il veya ilçeye göre de alınan gider avansları farklılık göstermektedir, bulunduğunuz il veya ilçedeki aile mahkemesine veya tevzi bürosuna giderek bu konuda kesin bilgi edinebilirsiniz. Eşiniz evi terk ettiyse öncesinde dönmesi için ihtarname çekebilirsiniz, dönmemesi halinde evi terk ettiğinden dolayı kusurlu olduğunu belirterek boşanma davası açabilirsiniz.

 5. Harun canlı dedi ki:

  Ben 3 yıllık evliyim ve biz anlaşmalı boşanma davası açmak istiyoruz bize ne kadara maal olur ne kadar ücret tutar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Harun bey, Anlaşmalı boşanma davasında ortalama 500 TL civarında yargılama giderinizin olacaktır ancak bu oran yapılan tebligat ve posta giderleri ile bulunduğunuz İl veya ilçedeki uygulamaya göre farklılık gösterebilir. Yatırmış olduğunuz gider avansından harcanmayan miktarlar davanın kesinleşmesinden sonra davalıya iade edilir.

   1. Mls dedi ki:

    Mrb mehmet bey ben 4 yıllık imam nikahlı evliyim bir kızım 2 buçuk yaşında ama eşimin üstüne kayıtlı kızım babasinin soy adini taşıyor eşim çok alkole düştü ayrılmak istedim ama kızımı vermiyor napa bilirim velâyet davası mi açmam gerekiyo tşk ederim

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Mis hanım,
     Normalde evlilik dışı çocukların velayeti annelerine verilir, resmi kayıtlarda çocuğun annesi olarak görünüyorsanız velayet davası açarak çocuğun velayetinin size verilmesini talep edebilirisiniz.

 6. Büsra dedi ki:

  İyi gnler iki yıllık evliyim esimle anlasamiyoruz sideetli gecimsizlikten dolayi ben ailemle kaliyorum 1 yasinda kizim var esim calismiyor. Ben bosanma davasi acicamm barodanda avukat tutucam nafaka alabilir miyim mahkemeyi ben actigim icin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Büşra hanım,
   Boşanma davası ile birlikte nafaka da talep edebilirsiniz, yani ayrı dava açmanıza gerek yok, aynı dilekçe ile hem boşanma hemde nafaka talebinde bulunabilirsiniz buna ilişkin dilekçe örnekleri sitemizde mevcut, bunlardan faydalanabilirsiniz, yada Avukat aracılığıyla da davayı takip ettirebilirsiniz.

 7. Caner dedi ki:

  Mrh lar 31 temmuz 2001 tarihinde evlendim tam 7 ay sonra 4 mart 2002 tarihinde izmir karsıyakadanev aldım. Eşim evlendigimizde calısmıyordu evi alırken hiçbir katkısı olmadı evi imar bankasındaki biriktirdigim param ve rahmetli babamın desteği ile aldım. 1 ocak 2002 te cıkan yeni kanuna göre evin yarısı esime mi ait birde hale calısıyorum eşim ileride emekli sandıgı ve oyak taki paramdan hak idda edebilir mi birmiktar param var sıkıstıgımda süreklı para aldıgım kardesimin hedabına anlaşmalı bosanma davasından önve göndersem eşim hak idda edermi bu arada bosanmak isteyen karım simdiden tsk ler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Caner bey, anlaşmalı boşanmalarda taraflar bütün her şeyi protokol altına alarak boşanma işlemini gerçekleştirebilirler, şayet taraflar anlaşamazsa ve boşanma davası çekişmeli olacaksa ilgili mahkeme hakimi boşanmanın şartlarının oluşup oluşmadığını değerlendirerek bir karar verecektir ayrıca boşanma ile birlikte çocukların velayeti ve diğer hususlarla ilgili de verilecek kararda ayrıntılara değinilecektir. Eşler evlilikten sonra edinilen mallar üzerinde eşit olarak hak sahibidirler, şayet evlilikten önce edindiğiniz mallarınız varsa bunu mahkemede ispatlamanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

  2. Caner dedi ki:

   Kızım 16 yaşında ortak velayet olur mu birde halen çalışıyorum boşandıktan sonra ileride ben emekli olunca geriye dönük emekli sandığı parası ve oyak için hak talep edebilir mi anlaşmalı boşanma protokolüne ileride emekli olunca eşimin üzerine ev alacağı. Şeklinde tahütde bulunabiliyormuyuz çünkü ev bende kalırsa ona şu an verebileceğim bir sey yok tsk ler

 8. Emre can dedi ki:

  Merhaba 12.21.2018 de evlendik boşanacağım kişi Almanya da yasıyor kısa sürede nasıl boşanırız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey,
   Anlaşmalı boşanma davası açarsanız en kısa zamanda boşanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak anlaşmalı boşanma davasını açabilmek için her iki tarafın da anlaşmalı boşanmaya karar verilmesi ve tarafların anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek Aile Mahkemesine vermesi gerekmektedir.

   1. hülya dedi ki:

    Merhaba ben 10 yıllık evliyim 17 yaşında zoraki bi evlilik yaptım. Ve piskolojik sorunlarım oldu 3 defa intihar ettim.dayak sözlü şiddet ölüm ile tehdit edildim. Ailemden destek istedim malesef onlarda sahip çıkmadı 3 çocuğum var ve evli olduğum adamı hiç bir zaman sevmedim şu an 27 yaşındayım.ve daha fazla katlanmak istemiyorum ne yapacağımı bilmiyorum nasıl kurtulacağımıda bilmiyorum. Sadece ya istediğim hayatı yaşamak yada ölme isteği arasında gel git teyim sizce neler yapmalıyım bu konuda ne haklara sahibim lütfen beni bilinçlendirirmisiniz.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Hülya hanım
     Öncelikle boşanmaya kesin kararlıysanız buna ilişkin olarak Aile Mahkemesine dava açmanız gerekiyor, esinizden görmüş olduğunuz şiddet ile ilgili herhangi bir adli işlem varsa bunu da delil olarak mahkemede gosterebilirsiniz ancak çekişmeli boşanma davaları uzun bir süreçte sonuçlandıgindan bir avukat aracılığı ile davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz, maddi durumu iyi olmayanlar için baro başkanlıkları tarafından avukat temin edilmektedir, ayrıca bu aşamada aile bakanlığı kadın sığınma evlerinden de barınma ile ilgili destek verilmektedir.

 9. Alen dedi ki:

  22 yıllık evliyim,14 yaşında oğlum var,eşim aldatıyor,bunu ispatlamak için ne yapmam lazım,onun tlf da mesajlar var,çalışmıyorum,masrafları karşılayacak durum yok,dava açmak için önce barodan avukat mı talep edilir,sonra mı adli yardımlı dava açılır,

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alen,
   Boşanmaya karar verdiyseniz, dilekçe ile Aile Mahkemesine başvurmanız gerekme, maddi durumunuzun iyi olmaması ve avukat tutamayacak durumda olmanız halinde Barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz ayrıca boşanma dilekçenizi adli yardım talepli olarak vermeniz halinde uygun görülürse adli yardım talebinden faydalanabilirsiniz.

 10. Havva dedi ki:

  Merhabalar Mehmet Bey. Eşimle 23 yıllık evliyiz cok uzun suredir uyuşturucu kullanıyor son 2 yilda da satmaya başladı bu sebepten tutuklandı boşanmak istiyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bi tane ev almıştık beraber borcunu suan ben ödüyorum evi ona bırakmak istemiyorum ama ev onun üstüne ne yapmam gerektiğini lütfen söyler misiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Havva hanım,
   Boşanma davasını kendiniz açabileceğiniz gibi bir avukat aracılığıyla da davanızı takip ettirebilirsiniz, ayrıca evlilikte edinmiş olan malların da paylaştırılmasına karar verilmesini ve varsa çocuklarınızın velayetini de dilekçenizde belirtebilirsiniz.

 11. onur dedi ki:

  selamlar yaklasik 6 ay once maddi manevi sorunlardan dolayi evi terk etmek zorunda kaldim 5 aydir yurtdisinda yasiyorum turkiyeye gelmeden bosanmak icin nasil bir yol izleyebilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey,
   Türkiye ye gelmeden ülkemizde boşanma davası açamazsınız, Yurt dışında açacağınız boşanma davasının şartları bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösterebilir. Ancak ülkemizde boşanma davası açacak bireylerin duruşmada beyanda bulunması gerekmektedir. Sonraki süreçte ise davanızı avukat aracılığıyla takip ettirebilirsiniz.

  2. hülya dedi ki:

   Merhaba ben 10 yıllık evliyim 17 yaşında zoraki bi evlilik yaptım. Ve piskolojik sorunlarım oldu 3 defa intihar ettim.dayak sözlü şiddet ölüm ile tehdit edildim. Ailemden destek istedim malesef onlarda sahip çıkmadı 3 çocuğum var ve evli olduğum adamı hiç bir zaman sevmedim şu an 27 yaşındayım.ve daha fazla katlanmak istemiyorum ne yapacağımı bilmiyorum nasıl kurtulacağımıda bilmiyorum. Sadece ya istediğim hayatı yaşamak yada ölme isteği arasında gel git teyim sizce neler yapmalıyım bu konuda ne haklara sahibim lütfen beni bilinçlendirirmisiniz.

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Hülya hanım
    Öncelikle boşanmaya kesin kararlıysanız buna ilişkin olarak Aile Mahkemesine dava açmanız gerekiyor, esinizden görmüş olduğunuz şiddet ile ilgili herhangi bir adli işlem varsa bunu da delil olarak mahkemede gosterebilirsiniz ancak çekişmeli boşanma davaları uzun bir süreçte sonuçlandıgindan bir avukat aracılığı ile davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz, maddi durumu iyi olmayanlar için baro başkanlıkları tarafından avukat temin edilmektedir, ayrıca bu aşamada aile bakanlığı kadın sığınma evlerinden de barınma ile ilgili destek verilmektedir.

    1. Turgay dedi ki:

     Merhaba bir konu hakkında bilgi almak istiyorum boşanma davasında kişi başı dinlenecek kişiye göre kişi başı nekadr harç yatrmamimiz gerekir

     1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Turgay bey,
      Boşanma davalarında harç sabittir, ancak yargılama giderlerini karşılamak amacıyla peşin olarak gider avansı alınır, bu bulunduğunuz il veya ilçeye göre değişebilir ancak gösterilen her tanık için ekstra iki tebligat ücreti kadar ekleme yapılabilir.

 12. Merve dedi ki:

  Mehmet bey merhaba,eşimden ayrılmak istiyorum 2010 da evlendim 2012 de kızım var evlenirken tüm esyalarimi kendim aldım eşimin hiç katkısı olmadi eşim evlenirken 2 sene diyip 10 senedir oldu halen annesiyle oturuyorum kendi aldığım eslarimi oturamiyorum oturacak koltukları yoktu o kadar anlayin birde arabamız var çoğu parasını ben ödedim kızımın bütün masraflarını ben ödedim ,birde bu sebeple geçen hafta karakolluk olduk küfür hakaret aldatma herşey var boşanma aşamasında evimi tasiyabilirmiyim eslarimi vermezler diye korkuyorum birde 60 bin değerinde araba var 4/3 almak istiyorum halen borc ödüyorum ve nasıl yol izlemeliyim zor günler yasiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım,
   Eşiniz boşanmayı kabul etmiyorsa açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, bu durumda evlilik sonrasında edinilen malların paylaşımıyla ilgili mahkemenin eşit olarak paylaştırılması yönünde karar vereceği kanaatindeyiz ancak bu kesin bir durum değildir, çekişmeli boşanma davası açacaksanız bunu bir avukat aracılığıyla yapmanızı tavsiye ederiz.

 13. Hasan Aslan dedi ki:

  ” Selamlar Mehmet Bey , 1994 yılında evlendik 24 yaşında oğlumuz ,18 yaşında kızımız var Oğlum çalışıyor ikiside okuyorlar. anlaşmalı boşanma planlıyoruz. Eşim ev hanımı ayrılmayı kendisi uzun zamandır istiyor , Emekliyim , tapusuz bir kirada dükkanım (1 100 TL) , bir şirkette 1/4 hissem var şirketin borcu mal varlığı ve alacağının 2 misli ayrıca şahsi şirkete 240 000, bankalara 80 000 borcum (Aylık 5000 TL civarı geri ödemeleri ) var . 6 sene önce evimizi eşimin babasının üzerine yaptım. Ev ve ev eşyaları eşime kalacaktır.Ev konusunda bir hak iddia etme imkanım var mı ? Çocuklar ihiyaç karşılanma konusunda zorlanmamak için eşimle kalmayı tercih ederler, bu konumda ödemem gereken tahmini nafaka mikarı ne olacaktır? Bana Hayat idamesi yeni bir aile kurmak için hakim ne ön görecektir? Nasıl bir Protokol hazırlamalıyız.? Avukatsız çözebilir miyiz ?Tahmini boşanma masrafları ne kadar olacaktır ? Şimdiden İlginize Teşekkürler… “

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Anlaşmalı boşanmaya karar verdiyseniz, belirtmiş olduğunuz bütün hususları yani malların paylaşımı ve nafaka gibi detayları anlaşmalı boşanma davasında açıkça belirtmeniz gerekmekte, sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde boşanma dilekçesini ve protokolü hazırlayabilirsiniz. Boşanma davasını avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz, Ortalama 500 -600 civarında bir masrafınız olacağı kanaatindeyiz.

 14. Kader dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey ben 4yıllık evliyim 3yaşında bir oğlum var eşim ile boşanmak istiyorum ama hiç bir şekilde kabul etmiyor o kadar çok kavgalarımız oluyor ki ailem bile bana evine dön diyor ben bu durumda psikojim bozuldu doktorum bile hastaneye yatış verdi kabul etmedim ama bu durumda ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin bana ben bu durumlardan nasıl kurtulurum bana bir yol gösterin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kader hanım,
   Öncelikle boşanmaya kesin karar verip vermediğiniz konusunda net olmazın lazım, eşinizin boşanmayı kabul etmemesi halinde açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması uzun bir süre alabilir bu nedenle avukat aracılığıyla boşanma davasını açmayı ve takip ettirmenizi tavsiye ederiz. Avukat tutacak kadar maddi durumunuzun bulunmaması halinde Baroya müracaat ederek avukat talebinde bulunabilir, adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz.

 15. Emine dedi ki:

  Merhaba mehmet bey biz 19 yıllık evliyiz 17 yaşında kızım 6 yaşında oğlum var eşiminle anlaşamıyoruz anlaşmali boşanmaya ikna ettim dilekcegi kendimiz yazsak olurmu nasıl yol izlememiz gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emine hanım,
   Eşinizle anlaşmalı boşanmaya karar verdiyseniz, sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma dilekçesi örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz ayrıca yine sitemizde bulunan örnek anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak anlaşmalı boşanma protokolünü düzenleyebilirsiniz, avukat tutmak zorunda değilsiniz. Davayı kendiniz de açabilirsiniz.

 16. Buse dedi ki:

  Merhaba mehmet bey evleneli 5 ay oldu eşim çalışmıyor ailesi tarafından ihtiyaçlarımız karşılanıyor 5 ay evli kaldığım sürede 2 defa şiddete maruz kaldım küfür hakaret gibi davranışları da vardı evi terkettim 3 gündür kendisiyle görüşmüyorum boşanmakta kararlıyım barodan avukat tutabilir miyim bir an önce boşanmak için ne yapabilirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Buse hanım, Henüz evliliğinizin 5. ayı olması ve 1 yılın dolmaması nedeniyle anlaşmalı olarak boşanma davası açamazsınız, açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, maddi durumunuz iyi değilse barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz, ayrıca adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz. Eşiniz boşanmak istemiyorsa bu süreç uzayabilir.

 17. mineagat dedi ki:

  Merhabalar ikinci evliliğim 10 aylık evliyim esimin daha onceden de surekli yalanlari vardi hep affettim ama en son yasamis oldugum olayda mail adresine açık bir siteden mail gelmişti bende baktım o siteye üye olmuş tüm bilgileri yazıyor ekran görüntülerini aldım. Kendine söylediğim halde hala inkar edip yalan söylüyor. Bu durumdan biktim. Demem o ki ben eşime tazminat davasi da açabiliyormuyum bu elimde ki goruntulerle. Sonuçta bu da bi ihanet. Yardımınızı rica ediyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mineagat.
   Elinizde bulunan ekran görüntüleri boşanma için delil olabilir ancak tazminat hususunda bir faydasının olmayacağı kanaatindeyiz.

 18. Demet dedi ki:

  Iyi gunler Mehmet Bey! Anlasmali bosanma olacak .2 tane oglum var . 1 ve 4 yasinda . Ben 5 sene Ev Hanim .Ama tabiki bosandiktan sonra ise baslayacam .Cocuklara kime verecekler ? Ve nafaka ne kadar alabilir miyim ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Demet hanım,
   Anlaşmalı boşanma olacaksa çocukların velayeti ve nafaka ile ilgili hususları eşinizle birlikte anlaşmalı boşanma protokolünde ayrıntılı olarak belirtmelisiniz, aksi halde boşanma davası çekişmeli bir hal alacaktır.

 19. hasan dedi ki:

  merhabalar yaklaşık 5 yılıdr evliyim anlaşmalı boşanma da dilekçe verildikten sonra taraf karar değiştirebılırmı?
  tek celsede boşanma ne kadar sürer?
  çekişmeli boşanmada ses kaydı ve sms delil sayılırmı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyen taraflar duruşma yapılmadan veya duruşma aşamasında bu kararlarından cayabilirler, tek celsede boşanma 4-5 ay sürebilir, çekişmeli boşanmada SMS delil olarak sayılabilir ancak ses kaydı hakimin takdirine kalmış bir durumdur.

   1. Burcu dedi ki:

    Merhaba 3 senelik evliyim eşim beni sürekli aldatıyor içki içiyor beni dövüyor hakaret ediyor.ben boşanmak ıstiyorum bir tane de bebeğim var.onu vermek istemiyorum. Yalnız mahkeme açacak avukat tutacak maddî durumum yok. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Burcu hanım,
     Anladığım kadarıyla boşanma davası çekişmeli olacak, çocuğunuzun yaşının küçük olması nedeniyle velayeti muhtemelen size verilecektir, barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz ayrıca adli yardım talepli dilekçe yazarak kabulü halinde yargılama giderleri ödemek zorunda kalmazsınız.

 20. Burcu dedi ki:

  Merhaba 3 senelik evliyim eşim beni sürekli aldatıyor içki içiyor beni dövüyor hakaret ediyor.ben boşanmak ıstiyorum bir tane de bebeğim var.onu vermek istemiyorum. Yalnız mahkeme açacak avukat tutacak maddî durumum yok. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu hanım,
   Anladığım kadarıyla boşanma davası çekişmeli olacak, çocuğunuzun yaşının küçük olması nedeniyle velayeti muhtemelen size verilecektir, barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz ayrıca adli yardım talepli dilekçe yazarak kabulü halinde yargılama giderleri ödemek zorunda kalmazsınız.

Önceki yazıyı okuyun:
Belediyeden Maddi Yardım Talebi Dilekçe Örneği

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımız için belediye ihtiyacınız olabilecek dilekçe örneklerini paylaştığımız üzere; bugünkü yazımızda da; yardıma muhtaç olanlar için...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016