Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2019 Yılı İçin

Boşanma davalarında boşanma davası açacak olan çiftlerin en merak ettikleri konulardan biri de boşanma davasına yapılacak masraflardır. Boşanma davasını oluşturan masrafları dava harcı, yapılacak olan giderler, avukat ücreti ve buna benzer sonradan çıkabilecek olan giderler oluşturur. Bu yazımızda boşanma davasında yapılacak olan masraflarla ilgili genel konulara değinerek, boşanma davası açma ücreti 2019 harç, masraf ve giderleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bilgilerimizi sürekli olarak güncel tuttuğumuz üzere; 2019 yılı yeni harç ve Avukat tarifesine göre sizlere konuyu etraflıca izah edeceğiz.

Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2017 Yılı İçin

Boşanma Davasının Açılışında Yapılan Masraf ve Giderler

Boşanmaya karar veren çiftler, ister bizzat isterlerse avukatları aracılığıyla boşanma davasının açılması amacıyla başvuruda bulunabilirler. Boşanma dilekçesinin Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmesi ile süreç başlar. Aile Mahkemesi Hakiminin havale ettiği dilekçe ile mahkeme veznesine, boşanma davası başvuru harcı (2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 44,40 TL’dir) ve yargılama giderleri yatırılır. Yargılama giderleri dava dilekçesinde belirtilen tanıkların sayısı, boşanma davasının anlaşmalı ve çekişmeli olmasına göre farklılık gösterebilir.

Boşanma Davasında Avukatlık Ücreti

Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip ettirmek isteyen kişiler, anlaşmış oldukları avukata belli bir ücret ödemek zorundadırlar. Avukatlık ücretinde her yıl asgari ücretlerin ne olacağı resmi gazete ile yayımlanır. Ayrıca barolar tarafından her yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifeleri de mevcuttur. Avukatlık ücreti resmi gazetede ve barolar tarafından yayınlanan miktarın altında olamaz. Ancak, avukatlar bunun üzerinde ücret talep etme hakkına sahiptirler bu yönüyle ücret tarifesi sadece alt sınırı belirler, üst sınır konusunda herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Boşanma davası açacak olan bireylerin tutmuş olacakları avukatları ile ücret konusunu ayrıntılı olarak görüşmeleri, avukatlık ücretinin nasıl ne şekilde ödeneceğini görüşmeleri ve buna göre bir yol izlemeleri faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Büyükanne Maaşı Başvuru Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları

Boşanma davalarında davanın açıldığı yer, tanıkların dinlenmesi, bilirkişi atanması gibi hususlar dava dosyasına masraf olarak etki edeceği gibi, boşanmanın anlaşmalı mı, çekişmeli mi olup olmadığı da boşanma masrafları bakımından oldukça önem arz etmektedir. Anlaşmalı boşanma eşlerin birbirleri ile karşılıklı anlaşarak Medeni Kanunda belirtilen şartları da yerine getirerek karşılıklı düzenlemiş oldukları “anlaşmalı boşanma protokolü” ilgili mahkemeye vererek süreci başlatabilirler. Anlaşmalı boşanma protokolünün nasıl düzenlenmesi gerektiği ve anlaşmalı boşanma protokolünü daha önce yazmış olduğumuz “Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği” konulu yazımızla sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanmalarda yapılan masraflar çekişmeli boşanmalara oranla daha azdır. Her iki tarafında boşanmayı kabul etmesi ve bunu protokole bağlamaları sonucunda, genellikle dava tarafların ikisinin de ilk celsede dinlenmesi ile karara bağlanır. Ayrıca, anlaşmalı boşanmalarda avukatların aldığı ücretler çekişmeli boşanmalara oranla daha da azdır. Anlaşmalı boşanmalarda da avukatların aldığı ücretler birbirinden farklılık gösterir. Genellikle avukatların tamamının kendilerine göre uygulamış oldukları bir fiyat tarifesi vardır.

Sonuç olarak anlaşmalı boşanma davasında ücret ve masrafları farklı unsurlar belirler, boşanma davası başvuru harcı, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ücreti, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanma ücreti ve boşanma avukatı ücreti bu unsurlardan bazılarıdır. Davanın açılacağı ilde bulunan baro tarafından yayınlanan avukatlık ücret tarifeleri de göz önünde bulundurulabilecek giderlerdendir.

Çekişmeli Boşanma Davası Masrafı ve Ücreti

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına oranla daha fazla masraf ve ücret gerektirmektedir. Çekişmeli boşanma davaların da, tarafların birbirlerine karşı haklılıklarını ispatlamak amacıyla ileri sürmüş oldukları deliller davanın daha da karmaşık olmasına bunun sonucunda da daha fazla masraf yapılmasını gerektirecektir. Çekişmeli boşanma davasında avukatlık ücreti anlaşmalı boşanma davasına oranla daha fazla olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında, nafakanın belirlenmesi, tanıkların dinlenmesi, çocukların velayeti gibi durumların netlik kazanması davanın sürüncemede kalmasına neden olmak da ve daha fazla masraf yapılmasını gerektirmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Sitemizde Boşanma Dilekçesi Ücreti ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 139 YORUM
 1. Lale dedi ki:

  Biz 2013 de ayrıldık hep aynı nafakayı ödedi haklarımı öğrendim fakat eski eşimle anlaşma yaptık aramızda yeni bir protokol hazırlatıp nafaka 800 ödenecek ve herhangi artıs olmaksızın bu sekilde devam edecek. Avukata protokol hazırlatmaya gidecegim nekadar ücret isterler bilgi verebilirmisiniz🙏🏻

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Lale hanım, protokolü kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi bir avukata da hazırlatabilirsiniz ancak avukatın ne kadar ücret isteyeceği konusunda kesin bir şey söylememiz mümkün olmayacaktır. Avukatların boşanma ve nafaka davalarına ilişkin ücret tarifeleri farklılık göstermektedir. Bu konuyu çevrenizdeki avukatlarla ayrıntılı görüşmeniz daha faydalı olacaktır.

   1. Gül dedi ki:

    Mehmet bey eşimle 3 yıllık beraberliğimiz bir buçuk yıllık evliliğimiz var bu 3 yıl boyunca memurluk döneminde yaptırmadığı borç kalmadı kendisi çalışıyor fakat Sigorta yaptırmıyor borçları var diye Ben de memur olduğum için her şey benim üstüme 1 yıldır ayrı yaşıyoruz ve benden boşanmak istemiyor psikolojik baskı şiddetli geçimsizlik akla gelebilecek her şey var benim Avukat tutacak param yok kendisinin psikolojik bir rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum sürekli beni küçük görme derdinde ve ben bir an önce boşanmak istiyorum kabul etmediği için anlaşmalı olmuyor Ben adliyeye gidip boşanma davası açtıktan sonra kolay boşanabilir miyiz ve benden nafaka isteme gibi bir Hakkı olabilir mi cevaplarsanız sevinirim

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Gül hanım, Eşiniz anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyorsa, çekişmeli boşanma davası açmak zorunda kalacaksınız, bunun için bir avukattan yardım almanız sizin için faydalı olacaktır yine de isterseniz avukatsız olarak da boşanma davasını açıp takip edebilirsiniz. Avukat tutacak maddi durumunuzun olmaması halinde bulunduğunuz yerdeki baro başkanlığına müracaat ederek avukat görevlendirilmesi talebinde bulunabilirsiniz, ayrıca adli yardım talepli dava açarak kabul edilmesi halinde dava masraflarını ödemekten kurtulabilirsiniz. Ancak sizin memur olmanız nedeniyle barodan avukat görevlendirilmesi ve adli yardım talebinizin reddine karar verileceği kanaatindeyiz. eşinizin sizden nafaka istemi hakkı var ancak nafaka istemesi mahkemenin nafakaya hükmedeceği anlamına gelmez.

   2. Seçil dedi ki:

    Merhaba mehmet bey yarın anlaşmalı boşanma dilekçesi verip boşanma sürecini başlatacagız mahkeme günü kağıdı nezaman süre içinde gelir yani bizi nezaman çağırırlar acaba ve anlaşmalı oldugu için tek celsede boşanırmıyız istanbulda yasiyoruz bakırköy adliyesinden başvuru yapacagiz.cevaplarsanız cok sevinirim..

    1. Admin dedi ki:

     Merhaba Seçil Hn,
     Anlaşmalı Boşanma davası açtıktan sonra, aranızda bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenlendiyse ve herhangi bir itilaf yok ise; ilk duruşmada süreciniz tamamlanabilir, böyle bir şey mümkündür. Mahkemenin duruşma tarihi belirlemesinde; ilgili mahkemenin yoğunluğu, iş yükü, duruşma günleri, vs. gibi hususlar önem arz edecektir. En uygun tarih belirlenecek, bu tarih de sizlere tebligat yoluyla bildirilecektir.

 2. zeynep akdoğan dedi ki:

  merhaba annemin 2 .evlilğydi.evli bulnduğu adam boşanma davası açtı.annemin hiçbir geliri yok.anlaşmalı değil çekişmeli boşanma davası olcak.annem barodan avukat talep edebilirmi.annem boşanma davasını nasıl açabilir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Zeynep hanım, annenizin herhangi bir geliri yoksa adli yardım talebinde bulunarak barodan avukat talebinde bulunabilir, yine adli yardım talepli boşanma davası açabilir, adli yardım talebinin kabulü halinde yargılama giderlerini ödemesine gerek kalmayacaktır.

   1. Ümit dedi ki:

    Merhabalar 1,5 yıllık evliyim 9 aylık çocuğum var eşimle anlaşamıyoruz en kısa sürede nasıl boşana biliriz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Ümit bey, boşanmanın en kolay yolu çiftlerin karşılıklı olarak anlaşmaları ve boşanmaya karar vermeleri ile mümkün olmaktadır, anlaşmalı bosanmanın olmaması ve boşanmanın çekişmeli bir hal alması halinde boşanma davası uzamakta, sonuçlanması yaklaşık 2-3 yılı bazı durumlarda daha da uzun bir süreyi bulabilmektedir.

 3. Elif dedi ki:

  Merhabalar
  10 yıllık evliyim ve 4 buçuk yaşında bir oğlum var. Şiddet ve geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum. Belli ki çekişmeli olacak. Davayı nasıl açacağım ve Barodan nasıl av. talep edebileceğim konusunda bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Elif hanım, sitemizdeki makalelerimizde de ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına göre daha uzun bir sürede sonuçlanmaktadır. Davanızı sitemizde paylaşmış olduğumuz dilekçe örneklerinden faydalanarak düzenleyebilir ve yazılarımızda belirttiğimiz yolları takip ederek davanızı kendiniz de açabilirsiniz. Ancak, davanın çekişmeli olması, evliliğinizden olan bir çocuğunuzun olması göz önüne alındığında bir avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir gelirinizin ve maddi durumunuzun iyi olmaması durumunda baroya başvurarak avukat talebinde bulunabilir ayrıca adli yardım talepli dava dilekçesi vererek dava harç ve masraflarının kamu tarafından karşılanmasını talep edebilirsiniz.

 4. Erkan dedi ki:

  Merhaba eşim bipolar hastası normal konuşmamızda bile hemen sinirleniyor zarar vermeye başlıyor hakaretler bağırmalar evi dağıtmalar kırıp döküyor çekilmez hale geliyor. Eşime karşı elimi bile kaldırmadım şiddete karşıyım. Hatta beni bıçakla oldurmeye bile çalıştı kolumda bıçak izi var. Ama şuan 6 aylık hamile boşanma davası açsam nafaka gibi herhangi bir ödeme yaparmiyim? acaba cevaplarinizi bekliyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erkan bey, ilgili Aile mahkemesi tüm dosyayı bir bütün olarak değerleňdirip bu konuda karar verecektir, bu konuda peşin hüküm vermemiz doğru olmayacaktır, eşinizin başka bir gelirinin olmaması halinde nafakaya hükmedilebilir.

 5. kamil dedi ki:

  Merhabalar ben 5 senelik evliyim beni aldattı kanıtım var 4 yasında kızım var kızımı bana verir mi hakim boşanma davası nekadara malolur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kamil bey, ilk aşamada boşanma davası açmak için yaklaşık 300 – 400 TL bir masrafınızın olacaktır, ancak davanızı avukat ile takip ettirmek istiyorsanız bunun için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekecektir bu ücret de tutmak istediğiniz avukat ile yaptığınız görüşme sonucunda netlik kazanacaktır, ayrıca eşinizin sizi aldattığına ilişkin kesin delilinizin olması halinde mahkeme bunu kesin boşanma sebebi sayarak boşanmanıza karar verebilir, bu olay çocuğunuzun velayetinin size verilmesinde belirleyici olabilir ancak yine de velayet konusunda Aile Mahkemesi Hakimi olayı bir bütün olarak değerlendirerek karar verecektir.

 6. faruk dedi ki:

  Merhaba 4 senelik evliyim ve eşimle şiddetli derecede geçimsizlik yaşıyoruz hiç bir şekilde anlaşamıyoruz ben artık çekemiyorum ve boşanmak istiyorum avukat olmadan dava açmak istiyorum evlenmeden önce ev almıştım eşimle paylaşmak durumunda mı kalırım çekişmeli boşanma olacak kendisi çalışıyor benden nafaka talep edebilir mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Faruk bey, Boşanma davasını avukat tutmadan da açabilirsiniz, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak dilekçenizi yazarak yine sitemizde boşanma davasına ilişkin yazmış olduğumuz yazıları okuyarak ilgili süreci devam ettirebilirsiniz. Çekişmeli boşanma davalarında sürecin daha uzun sürdüğünü ve avukatınızın olmaması halinde davaları kendiniz takip etmek zorunda kalacaksınız. Evlilikten önce edinilen mallar paylaşılmak zorunda değil ancak yine de bu konuda son kararı ilgili Aile Hakimi verecektir.

 7. Rıdvan dedi ki:

  Kolay gelsin 15 yıllık evliyim çocuğumuz yok eşimle ailesiyle ciddi cekismelerimiz dayanacak noktayı aştı anlaşmalı veya çekişmeli bosanma durumunda beni neler bekliyor mahkeme masrafları,nafaka vs.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Rıdvan bey, boşanma davasının anlaşmalı veya çekişmeli olması yapılacak işlem ve masraflarda belirleyici olacaktır bu konuda ayrı ayrı şekilde ayrıntılı olarak yazdığımız makalelerimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 8. İslam dedi ki:

  Merhabalar Mehmet Bey 5 yıllık evliyim 3 yaşında çocuğum var. Eşimle şiddetli geçimsizliğim var boşanmak istiyorum artık Huzurum kalmadı Eşimde bende çalışıyorum Bu süreçte beni neler bekliyor Bana yardımcı olurmusunuz Lütfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar İslam, boşanmaya eşinizle birlikte anlaşarak karar verdiyseniz anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek dava açabilirsiniz, bu durumda eşinizle birlikte anlaşmalı boşanma protokolünde bütün durumları net bir şekilde yazmanız gerekecektir ( çocuğun velayeti, nafaka miktarı, mal paylaşımı gibi) bu durumda boşanma davanız bir iki celsede sonuçlanır, çekişmeli boşanma davasında ise durum farklıdır böyle bir durumda boşanma gerçekleşmeyebilir veya dava 1 iki yıl gibi bir sürede sonuçlanabilir.

 9. Ayben dedi ki:

  Merhabalar mehmet bey eşimle 23 senelik evliyim aramızda şiddetli geçimsizlik var kendisi daha önce psikolojik tedavi görmek için ruh sağlığı ve sinir hastalıkları hastanesine yattı doktor şizofren tanısı koydu ben hasta oldugunu bilmiyordum söylemediler evlenince ögrendim hastanede 1 hafta zor durdu annesi çıkardı hastaneden rapor yok alınamadı rapor o zamanlar çoçuklarım küçüktü boşanamadım şuan artık kaldıramıyorum 23 sene yeterince yıprandım çoçuklarım için katlandım en küçük kızım 15 yaşında oglum 20 diger kızım 22 yaşında hiç bir şekilde gelirim yok benim oglum ceza evinde kızım çalışmıyor küçük kızım 18 yaşının altında oldugu için nafaka alabilirim degil mi ve gereken bütün haklarım neler yardımcı olursanıź sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayben, Boşanma davası açtıktan sonra süreç başlayacaktır, eşiniz boşanmaya yanaşmıyorsa bu süreç uzayabilir, sizin hem kendiniz hem de bekar olan kızlarınız için nafaka isteme hakkınız bulunmakta, ancak yine de nafakanın miktarı ve diğer hususlarda karar verecek olan davaya bakan aile mahkemesi olacaktır.

 10. Muhammed dedi ki:

  Selam ben eşimle 9 yıldır evliydim cocukları aldı giti abisine kavga şiddet hiç bişi yoktu oda çalışıyordu işi bıraktı ist abisine giti boşancam nafaka mı alacam diyor beni neler bekliyor acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Muhammed bey, boşanma çekişmeli olunca daha da karmaşık bir hal alıyor, nafaka, çocukların velayeti gibi konular var bu nedenle aile hukukunda uzman bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

 11. funda dedi ki:

  merhaba 15 yıllık evliyim çalışıyorum eşim evi terketti 2 aydır gelmiyor anlaşmalı olarak boşanmamızı istiyor protokolda çocukların velayetini bana vereceğini ve aylık 500 lira nafakasını kabul etmememi istiyor. fakat ona miras kaldı ben bu mirastan hak alabiliyorumuyum ve terk konusunda ben şu an nasıl bir yol izliyebilirim son olarak çalışıyorum fakat şu an terk durumunda oduğum için sıkıntıdayım , baro bana ücretsiz avukat tayin eder mi ?.şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Funda hanım, eşinizle anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek bir kaç celsede boşanabilirsiniz, ancak anlaşmalı boşanma saglayamazsanız boşanma davası çekişmeli olacağından sonuçlanması uzun zaman alacaktır, eşinize mirastan kalan mallar üzerinde hak iddia etmeniz biraz güç olacaktır, evlilik boyunca birlikte kazandığınız mallar üzerinde hak sahibi olabilirsiniz, Baro dan avukat talebinde bulunabilirsiniz ancak Baro da üzerinize kayıtlı mal varlığı olmaması ve bir gelirinizin bulunmaması halinde avukat tayin edecektir, bir diğer yol ise boşanma dilekçesini adli yardım talepli olarak vermeniz olacaktır böyle bir durumda da mahkeme masraflarını ödememiş olacaksınız, bu da yine uygun görülmesi halinde mümkün olacaktır.

 12. Serkan dedi ki:

  Anlaşmalı boşanma da avukat tutmak gereklimi iki taraf da protokol ile müracaat etse olmuyorum?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serkan Bey, avukat tutmak zorunda değilsiniz, Anlaşmalı boşanma protokolünü eksik husus bırakmadan karşılıklı düzenleyerek davanızı açabilirsiniz.

 13. Hatice dedi ki:

  Merhaba mehmet bey esimle bir buçuk yildir evliyiz anlasamiyor calismiyorum herhangi bir maddi durumumda yok bu durumda nasil bir yol izleyebirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım, boşanma davası açtığınızda nafaka talep edebilirsiniz, ancak boşanma davası çekişmeli olacaksa bu konuda bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır. Mahkeme aşamasında veya sonunda hakim uygun gördüğü bir nafakaya hükmedebilir.

 14. mehmet kaplan dedi ki:

  Merhaba mehmet bey ben 4.5 yıllık evliyim 3 yaşında oğlum var.Eşim ve ailesi tarafından sürekli darp ediliyorum. Ve kolumu kırdılar.Eşim psikolojik olarak rahatsız evlendigimizde böyle bir şey yoktu.1 sene sonra bana hakaretlerde bulundular aileside buna katılarak 2 defa işyerimi bastılar ve herkesin içinde döveye yeltendiler bende karşılık verince kolumu kırdılar.ne yapabilirim.ve oglumu istiyorum. Kamu kurumunda üstdüzey yöneticiyim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, eşinizle yaşadığınız problemler nedeniyle açmış olacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, eşinizi anlaşmalı boşanmaya ikna edebilirsiniz sorunu daha rahat çözebilirsiniz, boşanma sürecinde eşinizin psikolojik tedavi görmesi ve eşinizin yakınları tarafından darp edilmeniz lehinize sonuç doğuracaktır, çocuğunuzun yaşının küçük olması ve annesine muhtaç olması nedeniyle velayetini almanız güç olabilir, bu konuda uzman bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

 15. Melike dedi ki:

  Merhabalar mehmet bey .ben 13 senedir evliyim..eşim 8 senedir gayri meşru ilişki yaşadı ve daha sonra gizli imam nikahı kıydirip nikahına aldı.bir tane de çocuğu oldu…eşimden ara sıra şiddet görüyorum evliliğim dayanılmaz hale geldi düzenimiz bozuldu. Dava açtığım taktirde ne gibi kaybım olur neler yapabilirim yardımcı olurmusunuz bilgi verirseniz çok sevinirim; (

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Melike hanım eşinizin başkası ile gayrimeşru ilişkisi varsa bu boşanma sebebidir, öncelikli olarak sizin kafanızın net olması gerek, tamam olarak boşanmaya karar verdiyseniz bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır, boşanmada nafaka, çocukların velayeti ile diğer hususlarda ayrıca önem teşkil etmektedir.

 16. Sude dedi ki:

  Merhaba eşimden sürekli şiddet görüyorum 2 defa karakolda ifade verdi darp raporu verildi bana. 2 tane çocuğum var biri 6 aylık diğeri 5 yaşında. Üstelik kendisi madde bağımlısı ve savcılıkta karara çıkmamış dilekçe var. Ben en kısa zamanda bosanma davası açmak istiyorum maddi durumum kötü baba evine yerleştim. Dava sonucunda çocuklarımı alırım diyor sizce bu mümkün mü. Lütfen yardım edin teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sude hanım, boşanma davası sonunda ilgili mahkeme hakimi velayet konusunda karar verecektir, çocuklarınızın yaşının küçük olması nedeniyle velayetlerinin size verileceği kanaatindeyiz.

 17. Serpil dedi ki:

  Mrb.ben 23 yıllık evliyim eşim 1,5 yıldır başka bir şehirde yaşıyor boşanma durumunda oğlum üniversitede okuduğu için nafaka talep edebilirmiyim,

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serpil hanım, çocuğunuz 18 yaşını doldurup ergin olsa bile eğitimi devam eden çocukların giderleri anne ve babaları tarafından karşılanmak zorundadır, bu nedenle çocuğunuzun eğitim giderlerinin karşılanması amacıyla nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Nafaka oranı ödeme yapacak kişinin maddi durumuna ve gelirine göre değişiklik gösterebilir.

 18. Banu dedi ki:

  Mrh ben 8 yillik evliyim esim beni aldatti 18 aylik oglum var elimde telefon kayitlari vardi fakat esim hepsini sildi hattini kapattirdi yani herangi bir delil kalmadi ben bosanmak istiyorum bunu ispat edebilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım, dava açıp mahkemeden talep edebilirsiniz ancak mahkemenin öncelikle bu durumu kabul etmesi ve BTK’dan HTS ve arama kayıtlarını istemesi gerekmektedir ancak mesaj kayıtlarına ulaşamazsınız, boşanma konusunda kararlı iseniz, sizin için en doğrusu anlaşmalı boşanma yoluna gitmek olacaktır.

 19. doğan dedi ki:

  mrb anlaşmalı boşanmada ikimizindwmi protokol doldurması gerekiyor yoksa tek protokol yeterlimi tesekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Doğan Bey;
   Anlaşmalı boşanma protokolü tek bir tane düzenlenecek ve her iki taraf tarafından imza altına alınacaktır. Karı ve koca ayrı ayrı boşanma protokolü düzenlemez.

 20. Kemal gunay dedi ki:

  Ben 8yıllık esinle evliyim çekişmeli boşanma davası açtım ve18ay sonunda karar verildi boşanmaya ak davalının itiraz sonucu istinafa yolaması ve bu kararla birlikte AAüT 2180 TL harcı davalıdan alınıp davacıya verilmesi karar vermişti hakım ancak davacı avukat tutmadı bu parayı alabilmesi için ne yapmalı veya bu iş için avukat ücreti be kadar okur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, davacı veya davalı sınıf kendini avukat ile temsil ettirmesi halinde ilgili mahkeme dava sonucunda
   haklı gördüğü tarafa AAUT üzerinden ödeme yapılmasına karar verebilir, 2018 yılı için Avukat Asgari ücret tarifesi 2180 TL dir. Kendisini Avukat ile temsil ettiremeyen kişiye bu paranın ödenmesi için karar verilmez verilmiş ise yanlışlık vardır, itiraz edilebilir.

 21. PINAR dedi ki:

  Merhaba siddetli gecimsizlikten dolayi bosanmak istiyorum saglikciyim bulundugum yer esimin memleketi bosanma durumunda es durumundan geldigm icin eski calisma yerinemi tayinim cıkar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Pınar hanım boşanma davası sonuçlansa bile, talebiniz olmadan tayininizin çıkmayacağı, talebiniz halinde ise bu durumun dikkate alınarak tayininizin çıkabileceği kanaatindeyiz.

 22. Mehmet dedi ki:

  Tmerhaba mehmet bey ben 29 yıllık evliyim anlaşarakboşanmak istiyoruz. Ben yurt dışında yaşayacağım ve eşim kendisi türkiyede yaşayacak. Bir oğlumuz var 27 yaşını bitirdi evli ayrı yaşıyor. Üzerimde hiçbir mal varlığı kaydı yoktur eşimle her konuda anlaşmış durumdayız. En kısa zamanda boşanma işlemi bitirip yurt dışına işime dönmem gerekiyor ne avukat tutmadan takip etmem gereken hukuki yol lütfen rica ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, eşinizle de yazdım aynen size de iletiyorum, eşiniz ve siz anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiyseniz, sitemizde bulunan örnek anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak, anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyebilirsiniz, bütün hususlara protokolde yer verdiginize emin olun, duruşmaya sizin ve eşinizin bizzat katılarak beyanda bulunması gerekli, bu durumda ilk celsede boşanma kararı verileceği kanaatindeyiz, mahkeme masraflarınız ortalama 200 TL civarında olacaktır.

 23. Güler dedi ki:

  Merhaba mehmet bey ;ben 27 yıllık evliym ve bir oğlum var 26 yaşında evli ayrı yaşıyor. Eşimden anlaşarak boşanmak istiyorum eşimşe her konuda anlaştık hiçbirşey talep etmiyorum. Kendiside yurt dışına çıkacak olduğundan. Onunda benden bir talebi yok. En kısa zamanda boşanma işlemini halletmemiz gerektiğinden bize nasıl bir hukuki prosetör takip etmemizi tavsiye edersiniz. Avukat tutmak istemiyoruz maddi durumumuzun olmadığından dolayı. Ve nekadar masrafımız olur rica ediyorum aydınlatırmısınız saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Güler hanım, eşiniz ve siz anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiyseniz, sitemizde bulunan örnek anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak, anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyebilirsiniz, bütün hususlara protokolde yer verdiginize emin olun, duruşmaya sizin ve eşinizin bizzat katılarak beyanda bulunması gerekli, bu durumda ilk celsede boşanma kararı verileceği kanaatindeyiz, mahkeme masraflarınız ortalama 200 TL civarında olacaktır.

 24. Güler dedi ki:

  Merhaba mehmet bey ;ben 27 yıllık evliym ve bir oğlum var 26 yaşında evli ayrı yaşıyor. Eşimden anlaşarak boşanmak istiyorum eşimşe her konuda anlaştık hiçbirşey talep etmiyorum. Kendiside yurt dışına çıkacak olduğundan. Onunda benden bir talebi yok. En kısa zamanda boşanma işlemini halletmemiz gerektiğinden bize nasıl bir hukuki prosetör takip etmemizi tavsiye edersiniz. Avukat tutmak istemiyoruz maddi durumumuzun olmadığından dolayı. Ve nekadar masrafımız olur rica ediyorum aydınlatırmısınız saygılarımla eşimde yazmış size

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Güler hanım, eşiniz ve siz anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiyseniz, sitemizde bulunan örnek anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak, anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyebilirsiniz, bütün hususlara protokolde yer verdiginize emin olun, duruşmaya sizin ve eşinizin bizzat katılarak beyanda bulunması gerekli, bu durumda ilk celsede boşanma kararı verileceği kanaatindeyiz, mahkeme masraflarınız ortalama 200 TL civarında olacaktır.

 25. Hayat dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey ben esimden bosanmak istemiyorum ama esim hic bir sekilde eve bakmiyo 9 ve 6 yaslarinda kizlarim var.Esim eve yatmaya geliyo sadece benimde gelirim yok.Nafaka davasi acmak istiyorum napabilirim beni bilgilendirirmisiniz.Ev Hanimiyim hic bir gelirim de yok simdilik kardesimi bakiyo cocuklarda bizim annemiz teyzemmi diyo bize o bakiyo diyo yani cocuklarda biliyo babalarinin eve bakmadigini avukat tutamam elim kolum bagli napicagimi bilmiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hayat hanım, Boşanma davası açarak veya boşanma davası açmadan nafaka talep etme hakkınız bulunmakta ancak anladığım kadarıyla siz boşanmaya kesin olarak karar vermişsiniz, boşanma davası açmak için yapmanız gereken sadece boşanma dilekçenizi hazırlayarak bulunduğunuz yerdeki adliyeye gidip boşanma davası açmak istediğinizi söylemek olacaktır, toplam yargılama giderleri yaklaşık 200 TL civarında olacaktır, sizin maddi durumunuzun ve herhangi bir gelirinizin olmaması halinde adli yardım talepli dava açabilirsiniz ayrıca dava açmadan önce bulunduğunuz yerdeki baro’ya başvurarak tarafınıza avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz, ilgili baronun gerekli incelemeyi yaparak uygun görmesi halinde tarafınıza avukat ataması yapılacaktır böyle bir durumda avukatınız ile görüşerek gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

 26. Dilara dedi ki:

  Merhaba mehmet bey evleneli 2 ay oldu henuz ayni eve yerlesmedik düğünümüz olmadi fakat kayinvalidemin tanistigimz andan beri beni istememesi bana yaptigi zulumler agir ahlaki degerleri sarsicak derecede sozleri tehtitleri ve sizi bosaticam sizi
  Laflarla cikardigi kavgalar ve esimin annesine karsi hicbirsey demeyip beni yanliz birakmasi yuzunden ayrilma karari aldim. Su an gorusmuyoruz. Birbirimizi cok seviyorken annesi yuzunden bitirdik 2 hafta oldu. Ustelik nikah takilarimida benden habersiz sattilar bir kismini da kaybettik dediler bana gelin olarak verilen sozlerin hicbirini tutmadilar aksine esimden bosatmaya calisip namusumu karaladilar Annesinin yaptiklari yuzunden kurulmayan yuvam dagildi. Cok severek ayrilma karari aldik. Bu durumda evlilik iptali gerceklesirmi. Veyahutta bosanma davasi acarsak kayinvalidem de ceza yermi. Ilaclarla ayakta duruyorum lutfen konuyla alakali donus yaparmisiniz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dilara hanım, boşanma kararını karşılıklı aldıysanız ve anlaşmalı olarak boşanacaksanız bu durumda birlikte anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeniz gerekmektedir, anlaşmalı boşanma protokolü düzenlendikten sonra boşanma dilekçesi ile ilgili Aile Mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz, ancak benim onurum kırıldı bu yüzden ben tazminat da almak istiyorum diyorsanız bir boşanma avukatına danışmanızı ve ona göre işlem yapmanızı tavsiye ederiz, anlaşmalı boşanmalar genellikle 3-5 ay içerisinde sonuçlanmaktadır ancak çekişmeli boşanma davalarında bu süre 3-4 yılı bulabilir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi ve protokol örneğine buradan ulaşabilir ve gerekli düzenlemeleri kendiniz de yapabilirsiniz.

 27. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 1bucuk sene evliyim çocuğum yok boşanma davası açmak istiyorum ne kadar sürer ucreti nekadar eşimle anlasamiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fatma hanım esinizle anlaşmalı boşanırsanız dava 3-4 ay içinde sonuçlanır ancak çekişmeli boşanma davaları yaklaşık 2-3 yıl sürmektedir. Ortalama dava masraflarınız 200tl civarında olacaktır

 28. Ayse dedi ki:

  Mrb eşimle bir yıllık evliydik eşyalarımı gece bn babamın evinde misafirken alıp gizlice kaçıp sattı evi terk etti kizim 6 aylıktı babası eşi terk edip eşyalarımı alıp sattığında şimdi 9 aylık çocuğu görmek istiyor bnde nafaka davası açtım sonuçlanınca göstermem diyorum polisle gelip gorecem diyor sizce dava sonuçlanmadan göre bilirmi yanlış bn 3 aydır kızımla babamın ewindeyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, eşinizle resmi olarak evli olduğunuz ve ortada açılmış bir boşanma davası olmadığından çocuğunuzun velayeti hem sizde hem de esinizde olacaktır, çocuğunu görmeye hakkı var boşanma davası açsanız bile çocuğun velayeti geçici olarak size verilecektir ancak babaya çocuğunu belli zamanlarda görmesi için izin verilecektir, bu nedenle sizin kontrolünüzde esinizin çocuğunuzu görmesine izin vermeniz en doğrusu olacaktır.

 29. İkra dedi ki:

  Merhaba ben 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var eşim cezaevindeyken 1 yıldır şimdi ceza aldı 12 Sene boşanmak kolay olurmu çocuklarım bende kalirmi ve dava acsam ne kadar ücret veririm bilgi verirmisiniz hemen ilk duruşmada bosanabilirmiyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İkra hanım boşanma davasının anlaşmalı açılması halinde dava tek celsede sonuçlanabilir, çekişmeli de olsa eşinizin cezaevinde olması boşanma sebebi olarak gösterilebilir ayrıca çocukların vilayetinin en azından Eşiniz cezaevinden çıkıncaya kadar size verileceği kanaatindeyim.

 30. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 10 yıllık evliyim eşimle aynı evde 3 yıldır ayrı yaşıyoruz 2 cocugum var bırı 8 dıgerı 6 yaşında şiddetli geçımsızlık nedeniyle ayrılmak istiyorum fakat benı ailemle çocuklarımla tehdıt edıp boşanmayı kabul etmıyor çocukların baba sevgisi yok zaten istemiyorlar babalarını velayetlerını alabılırmıyım ve dava nekadar sürer

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım, eşinizle anlaşamıyor ve çekişmeli boşanma davası açmak zorunda kalmanız halinde davanın sonuçlanması 2-3 yıl sürebilir, Nafaka, çocukların velayeti ve diğer konularda aile mahkemesi gerekli incelemeyi yaparak karar verecektir. Aile Mahkemesi Hakimi velayet konusunda çocukların cinsiyetlerini ve yaşlarını da göz önünde bulundurur, çocukların annenin bakımına muhtaç olmaları halinde velayetleri anneye verilebilir ancak dediğim gibi son söz aile hakiminin olacaktır her iki tarafta çocukları istiyorsa biri anneye biri babaya da verilebilir.

 31. derya dedi ki:

  merhaba eşim beni silahla darp etti darp raporu aldım bosanma acacagım ama avukata veya harclara verecek hiç bir gelirim yok avukatsız bosanmak istiyorum acaba avukatsız bosanabilir miyim yada avukat olmasa bu sürec uzar mı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, Avukatsız da boşanma davası açabilirsiniz ancak boşanma davanız çekişmeli olacağından davanızı tek başınıza avukatsız olarak yürütmeniz çok zor olacaktır bu nedenle maddi durumunuzun olmadığını ve hiçbir gelir kaynağınızın bulunmadığını belirterek bulunduğunuz yerdeki baro başkanlığından avukat talep edebilirsiniz, baro tarafından görevlendirilecek avukat ile davanızı takip ettirebilirsiniz, ayrıca görevlendirilen avukat ile adli yardım talepli dilekçe yazarak harç ödemek zorunda kalmazsınız.

 32. İmran dedi ki:

  Merhaba13 yıllık evliyim 10 yaşında çocuğumuz var eşimle anlaşmalı olarak boşanma kararı aldık eşimin aldatması eve olan ilgisizliği ve evlilik sorumluluklarının yerine getirmemesi basanma sebebim. Ben çalışmıyorum ve eşim sigortasız çalışıyor. Bu durumda ondan oğlumla benim geçimimi saglayabilcegim Bi nafaka yada ücret nasıl talep edebilirim. Kiradayim ve oğlum okuyor. Maddi geçim tek endişem Bu konuda ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İmran hanım, eşinizle karşılıklı olarak anlaşmalı boşanma kararı almış iseniz, maddi gerçekleri de göz önünde bulundurarak nafaka ve diğer hususlarda anlaşmalı boşanma protokolünü düzenleyerek boşanma davası dilekçesine ekleyip dava açabilirsiniz, böyle bir durumda boşanma işleminiz bir celsede sonuçlanabilir, ancak boşanma çekişmeli bir hal alacaksa boşanma davasının sonuçlanması da uzayacaktır. Her ne kadar maddi sıkıntı çekiyor olsanız bile eşinizin de size ve çocuğunuza ödeyeceği nafaka miktarı kazanmış olduğu ücretle eş değer olacaktır.

 33. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben 3 buçuk yillik evliyim eşim sinirlendikce beni koludan ısırıyor darp ediyor 14 aylık oglum var hep bende suc buluyor nasil dava acılır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ebru hanım, Boşanma davasının nasıl açılacağı ve yapılacak işlemlerle ilgili ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz, eşinizle anlaşmalı boşanmaya karar vermeniz halinde bu süreç biraz daha kısa sürecek ve ilk celsede sonuçlanacaktır, ancak anlaşmalı boşanma davası açmak için eşlerin anlaşmalı boşanma protokolünü düzenlemiş olmaları ve eksik bir husus bırakmamaları gerekmekte, çekişmeli boşanma davaları maalesef daha uzun bir sürede sonuçlanmaktadır.

 34. Yaren dedi ki:

  İyi günler.ben esimle boşanmak istiyorum.aslında anlasmali boşanma istiyoruz fakat kendisi yurt dışında gelme ihtimali de yok.avukat tutmadan nasıl bir yol izleyebiliriz.birde protokol konusundada anlaşma sağlıyoruz kendi aramızda ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yaren hanım, eşinizle anlaşmalı boşanmaya karar vermiş olsanız bile eşinizin bizzat duruşmaya katılıyor alması lazım ya da eşinizin bir avukata vekalet vermesi gerekmekte. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların anlaşmalı boşanma protokolünü eksik bırakmadan düzenlemeleri ve duruşmaya katılmaları halinde genellikle 1. celsede boşanma kararı verilmektedir.

 35. Yardimci dedi ki:

  Merhabalar,eşimle anlaşmalı ve avukatsız boşanma talebinde bulunacağız.sorum şu ki,tek bir dilekçe örneği ile tek bir protokol yeterli mi.cocugumuz yok.3 yıllık evliyiz.tesekkur ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yardimci, Anlaşmalı boşanma davası açacaksanız eşinizle eksik bir husus bırakmadan anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeniz ve anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlamanız yeterli olacaktır, yapılacak olan ilk celsede beyanlarınız alınacak ve muhtemelen boşanmanıza karar verilecektir.

 36. Mahmut dedi ki:

  Merhaba 15 yıllık evliyim 4 çocugum var fakat ben İstanbul da yasiyorum calisiyorum eşim çocuklarimla köyde yaşıyor onları İstanbul a getirip bakcam durumum yok ve eşimle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum ne yapmalıyım saygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahmut bey Anlaşmalı boşanmalarda tarafların karşılıklı olarak anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlayıp ilgili Aile Mahkemesine vermeleri yeterli böyle bir durumda bir veya iki celsede boşanma davası sonuçlanmakta ancak boşanma davası çekişmeli olursa hazırlamış olduğunuz boşanma dilekçesi ile birlikte ilgili aile mahkemesine giderek dava açabilirsiniz, her ne kadar İstanbul ilinde çalışıyor olsanız bile çekişmeli boşanmada yetkili mahkeme çiftlerin en son 6 ay birlikte ikamet ettikleri aile mahkemesi olacaktır, yani bu durumda yetkili mahkeme eşinizin bulunduğu yerdeki aile mahkemesi olacaktır, böyle bir durumda boşanma davasının anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun sürebileceğini söyleyebiliriz.

 37. ferhan dedi ki:

  mrb iyi gunler 5 yillik evliyim.bn bosanmak istiyorum ve davami actim avukat tutmadim adli yardimdan faydalanmak icin basvuru yptim.davam cekismeli acildi.ilk mahkemede esimde bosanmak isterse ck fazla para cikar mi elimizden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ferhan bey, Boşanma davasında adli yardım talebiniz ilgili mahkeme tarafından değerlendirilecek maddi durumunuzun yeterli olmamasına kanaat getirilmesi halinde adli yardım talebinden faydalanmanıza karar verilecektir, her ne kadar çekişmeli boşanma davası açmış olsanız bile taraflar duruşmada boşanmak istediklerini karşılıklı beyan etmeleri halinde davanın bir iki celsede sonuçlanacağı kanaatindeyiz. adli yardımdan faydalanmasanız bile böyle bir durumda en fazla 200 -300 TL gibi bir mahkeme masrafınızın olacağı kanaatindeyiz. Tabi mahkemenin vermiş olacağı nafaka ve tazminat kararı bulunması halinde bu durum farklılık gösterebilir.

 38. burak dedi ki:

  Merhabalar

  1.5 yıllık evliyim eşimle her konuda anlaştık. Ancak şuan oturdugu ev benim babamın üzerine ve 2 sene orda herhangi bir para ödemeden kalmasına karar verdik. Mal sahibi babam oldugu için ek bir evrak veya herhangi bir işlem yapmak gerekiyor mu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burak bey, eşinizle bütün konularda anlaşmış olmanız halinde bunu anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek belirtmeniz halinde ilk celsede boşanmanıza karar verilebilir, eşinizin babanızın evinde 2 boyunca oturması konusunu anlaşmalı boşanma protokolünde belirtip belirtmemek sizin inisiyatifinize kalmış, Anlaşmalı boşanma protokolünden ayrı olarak haricen babanız ve eşiniz arasında bu evde oturulması ile ilgili bir protokol düzenleyebilirsiniz.

 39. Serhat dedi ki:

  Merhaba, eşimle çok kavga ediyor ve geçinemiyoruz. 7 yıldır evliyim ve eşimin ailesine sürekli borç vere vere maddi olarak battık ve bu durum maneviyatımızıda etkiliyor. Şimdi eşim anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor, bana iftiralar atıyor sözde onu dövmüşüm hakaret etmişim madde kullanmışım vs hiç bir delili yok. Fakat benim hakaret içeren msj delillerimde ailesine yolladıgım binlerce liralık dekontlar mevcut. Şimdi ben avukatsız çekişmeli boşanma davası açabilir miyim ve ailesine yolladıgım o paralar ve bana ettigi hakaret msjları mahkemede lehime olur mu. Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serhat bey, eşinizin size göndermiş olduğu hakaret içerikli mesajlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz, daha sonra Aile mahkemesine açacağınız boşanma davasında da bu dava dosyasını delil olarak gösterebilirsiniz, ayrıca dekontları da ilgili aile mahkemesine sunabilirsiniz, Çekişmeli boşanma davasını kendiniz de açabilirsiniz ancak bu davaların duruşmalarının takibi gerekli olduğundan Avukat tutmanız lehinize olacaktır. Sitemizde bulunan Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneklerinden faydalanarak dilekçenizi düzenleyebilirsiniz. Çekişmeli boşanma dilekçesi örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 40. gökçen dedi ki:

  merhaba.
  biz 4bucuk yıllık evliliğimizi anlaşmalı olarak bitirme kararı aldık ..kendisi cok yogun calıstıgı için işlemleri benim halletmemi istedi tek sorum once dılekce ve protokolü hazırlayıp kendisine imzalatıp oyle mi dava acmam gerek…kendisinden bunun için noter onaylı imza almam gerekir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gökçen hanım anlaşmalı boşanma protokolü ve dava dilekçesini birlikte düzenleyerek imzalamanız yeterli, ancak her ikinizinde duruşmaya katılması ve protokolü onaylaması ayrıca boşanmak istediğinizi duruşmada beyan etmeniz gerekli,

 41. Uğur dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık evliyim eşimle kaçarak ve severek evlendik borçla bütün eşyalarımızı aldık ne kendi ailemden nede eşimin ailesinden destek almadık kirada oturuyoruz eşim çalışmıyor tek basima şoför olarak calisiyorum evimin eşya borcu mutfak masrafı kira fatura vs. Hepsini sorunsuz ödüyorum maaşımdan artan parayla ara ara eşimle sinema kahvaltı akşam yemeği gibi sosyalleşmeme evden ise isten eve alkol kotu aliskanlik kumar aldatma olmamasima ragmen esimle ilgilenmedigimi ona vakit ayirmadigimi idda ederek beni yildirip usandiriyor en ufak tartismada bosanma ile tehtit ediyor esyalarimi toplayip kapiya koyuyor evde yanliz yasamak istedigini borclarini odeyip rahat bir hayat yasamak istedigini soyluyor ben bu zamana kadar hic bir borcumu odememezlik yapmadigimi kendisini aldatmadigimi aç bırakıp başkasına muhtaç etmedigimi söylediğim zaman evlilik onlarla olmuyor diyerek hakaret ediyor eşimin ailesi ve benim ailemle birlikte oturup konustuk onlar kızlarını alıp gittiler ve borçların tamamını benim odememi talep ettiler geçmişte davası görülmüş iyi halden denetimli serbestlik aldığım ufak çaplı bir adet darp raporu var beni bununla tehtit ediyorlar nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur bey, öncelikle yazdıklarınızdan evlilik birlikteliğinin sarsıldığını anlıyorum, karşılıklı olarak boşanmaya karar verdiyseniz anlaşmalı boşanma davası açarak evliliğinizi sonlandırabilirsiniz, Hakkınızda açılmış olan bir ceza dosyası yoksa bir şey yapmanıza gerek yok sadece tehdit, hakaret ve benzer şekilde suç işlemekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

 42. Selin dedi ki:

  Merhaba Mehmet Zeki Bey, anlaşmalı boşanmada banka kredisiyle alınmış araç üstüme kayıtlı. bankaya rehinli. Kredinin yarısını ödedim. Yarısı ödenecek.Paylaşım için düzenlenecek protokolde katılma payının nakden alındığı belirtilse eşimin alacaklıları bir şey isteyebilirler mi ya da dava açabilirler mi Ya da para noterde teslim edilse nasıl olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selin, Anlaşmalı boşanma protokolünde taraflar eksik bir husus bırakmadan bütün ayrıntıları belirterek imza altına almalıdır. Aracın kredisinin devam ediyor olması ve bunun da sizin tarafınızda ödenmeye devam etmesi nedeniyle eşinizle bu durumu da protokole yazarak aracın sizde kalacağını belirtebilirsiniz.

 43. mehmet korkmaz dedi ki:

  merhaba
  ben boşanma davası açaçagım ancak maddi durumum nedeniyle avukat tutamiyorum…
  ben 3 yıl dır ayrı yaşıyorum bu arada eşim sürekli telefon etmesi ve mesaj atması nedeniyle engelledim ancak mesajlarını telefonum da yine de görüyorum bu m3sajlarda başka birisi ile ilişkilerine dair yazılar…. tehdit… falan var ben bu telefonumdaki mesajları nasıl delil olarak gösterebilirim… telefonumu mahkeme süresin ce kullanmak zorundayım… bilirkişi talep edebilirmiyim…
  aile konutu olarak şerh düşülen evimiz var şu anda kendi oturuyor… bu davada boşaltma talep edebilirmiyim… iyi çalışmalar…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Eşinizin telefonunuza attığı mesajlar delil niteliğindedir, telefona gelen mesajları delil olarak göstererek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz, ayrıca aile birlikteliğinizin sarsılması, eşinizin evlilik birlikteliği sonlanmadan başka biri ile ilişki yaşaması boşanma için yeterli sebeplerden, avukat tutmadan kendiniz de boşanma davası açabilirsiniz ancak duruşmalara katılarak davanızı takip etmek zorundasınız. Maddi durumunuzun yerinde olmaması ve herhangi bir gelirinizin olmaması halinde barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz. Boşanma davası açmak için ortalama 200 -300 TL civarında bir masrafınız olacaktır.

   1. MEHMET KORKMAZ dedi ki:

    öncelikle cevabınız için çok teşekkürler…
    ben size bir soru daha sormak istiyorum.
    ben eşimin bana gönderdiği mesajlarda birden fazla boşanma sebebi var. haysiyetsiz yaşama zina suç işleme, tehdit gibi
    sorum şu dava dilekçemde birden fazla boşanma sebebi belirtebilirmiyim…
    ayrica mahkemeden eşimin her türlü nafaka ve tazminat talebinin reddini talep edebilirmiyim. iyi çalışmalar.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Mehmet bey, boşanma dilekçesinde eşinizin kusurlarının birden fazla olması halinde bunların hepsini belirtebilirsiniz ancak bu kusurların ispatı önemli varsa elinizde bunların ispatına yarayacak mesaj, görüntü kaydı veya benzeri delillerinizi de dilekçenizde ayrıca sunabilirsiniz. Belirttiğiniz şekilde eşinizin kusurlu olması halinde zaten sizin nafaka ödemenize karar verilmeyeceği kanaatindeyiz, eşinizin haysiyetsiz hayat yaşama ve zina yaptığını ispatlamanız halinde sizin tazminat hakkınız doğacaktır.

 44. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba. Eşimle 1 yıldır evliyiz fakat şiddetli geçimsizlik var. 2 aylık çocuğum var. Çekişmeli dava olucak büyük ihtimalle. Yeni Doğum yaptığım için çalışmıyorum. Üniversite mezunuyum. Çalışıp çocuğuma kendim bakabilirim. Davayı anasın açarım. Dilekçe ücreti vs nasıldır. Çocuğumun velayetini alabilir miyim. Eşimin kendi iş yeri var nafaka alabilir miyiz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşenur hanım, eşinizle anlaşarak boşanmaya karar vermeniz halinde açacağınız anlaşmalı boşanma davası ilk celsede sonuçlanabilir, boşanma davasının çekişmeli olması halinde davanın sonuçlanması daha uzun bir süre alacaktır, hem anlaşmalı boşanma davasını hem de çekişmeli boşanma davasını ister avukatlı ister avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz, sitemizde örnek olarak hazırlamış olduğumuz boşanma davası dilekçelerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Çalışmıyorsanız kendiniz için ayrıca yeni doğum yaptığınızdan çocuğunuzun velayeti sizde olacağından çocuğunuz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

 45. Duru dedi ki:

  Merhaba.eşimle 4 yıldır evliyiz.Anlaşmalı boşanmaya karar verdik ve mal paylaşımını da yaptık.Yalnız protokolü kendimiz yapacağız.Evliyken açmış olduğumuz kurumdaki hissemden ; kredili evi ve aracı devralarak vazgeçiyorum.Eşyaları da eşit şekilde paylaştık.Sorum şu: protokolde yukarıda belirttiğim bütün bu detayları yazmamız gerekiyor mu?Mahkeme protokolü eksik bulup tekrar yazmamızı isteyebilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Duru hanım, Anlaşmalı boşanma protokolünde belirtmiş olduğunuz tüm detayları ayrıntısı ile yazmanızı öneririz, Bununla birlikte varsa çocukların velayeti ve nafaka gibi hususlarında anlaşmalı boşanma protokolünde belirtilmesi gerekmektedir.

 46. Murat karayel dedi ki:

  Mrb anlaşmalı boşanmak istiyoruz eşimle mahkeme ve dilekçe masrafı ne olur avukatsız olarak

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Konuyla ilgili sitemizin online dilekçe yazdırma bölümünü inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bir avukata takipsiz bir şekilde sadece dilekçe ve anlaşmalı boşanma protokolü de hazırlatabilirsiniz.

 47. Beytullah aksin dedi ki:

  Merabalar ismim beytullah
  Ben esime cekismeli bosanma davasi actim avukat tuttum lakin daha ilk davamiz bile olmadi ama biz esimle baristik anlastik ve davadan vazgecmek istiyorum ama avukata 4500 tl gibi para verdim sadece kendi ucreti davadan vazgecersem bu ucreti tamamini yada bir kismini geri talep edebilirmiyim yada kanuni olarak alabilirmiyim.
  Birde edevlette 3000 tlye yakin dava masraflari falan gozukuyor bunlar davadan vazgecersem yatirmak zorundamiyim
  Cevabiniz icin tesekkur edrim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Beytullah bey, boşanma davasından vazgeçmeniz halinde avukata ödemiş olduğunuz paranın size iadesi söz konusu olmaz, dava masrafının neden 3 bin TL gibi bir şey gözüktüğünü de anlayamadım daha doğrusu dava masrafı neden gözüktüğünü anlayamadım bu konuda ayrıntılı bilgiyi davayı açtığınız Aile Mahkemesinden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

 48. Abdullah dedi ki:

  Mehmet bey merhaba geçen hafta eşim boşanma için başvurmuş ve baro bir avukat tahsis etmiş bu avukatta beni arayıp anlaşmamız için 15000 lira isteğini söyledi konuştuk ve 10000 liraya anlaştık ve anlaşmalı boşandık eşime tahsis edilen avukat benden 2180 lira para aldı bu ne parasıdır bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Abdullah bey, mahkemenin vermiş olduğu kararda avukata ücret ödenmesine karar verilmişse 2018 yılı avukatlık ücret tarifesine göre 2180 TL karşı tarafın avukatına ödemek zorunda kalabilirsiniz ancak belirttiğimiz gibi bunun mahkeme kararında yer alması gerekmektedir.

   1. Abdullah dedi ki:

    Kararda öyle bı şey yazmıyor Mehmet bey bu konu hakkında yapabileceğim bı şey var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim avukatın vekalet ücreti ve yargılama gideri talebimiz yoktur diye açıklaması var kararda

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Abdullah bey, kararda öyle bir şey yazmıyorsa avukatın sizden öyle bir para istemeye hakkı yok, herhangi bir belgeye dayanmadan ödeme yapmamalıydınız, ödemeyi resmi belge ile yaptıysanız avukatla görüşerek geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

 49. Seda dedi ki:

  Merhaba;eşim iki yılı aşkın bir süredir başka bir şehirde tutuklu.Şubat ayında karar duruşması olacak.Kendisiyle görüşmüyorum.Kizimi her hafta telefonla ariyor.Boşanma davası açmak istiyorum.Bulunduğum şehirde dava açabilir miyim?Karar duruşmasından önce boşanma gerçekleşir mi?Hüküm giydikten sonra ailesinden birini vasi tayin etmesi gerekirmiş.En kısa sürede nasıl boşanabilirim bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seda hanım, eşiniz ile en kolay şekilde Anlaşmalı Boşanma Davası açarak boşanabilirsiniz, bunun için eşinizin de anlaşmalı boşanmaya razı olması gerekmektedir, Eşiniz anlaşmalı boşanmaya yanaşmazsa o zaman açılacak dava çekişmeli boşanma davası olacaktır, bunun da sonuçlanması mevcut şartlara göre farklılık gösterebilir ancak uzayacağını söyleyebiliriz, ayrıca eşinizin tutuklu olması da farklı bir etken, Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme konulu yazımızı okuyarak yetkiye ilişkin ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 50. Hayat dedi ki:

  Merhaba;Mehmet Zeki bey eşimle dört ay önce evlendik,evlediğimizin üçüncü haftasından itibaren anlaşamamaya başladık evlendikten sonra dört,beş yalanı ortaya cıktı.Ciddi anlamda kabullenebilecek gibi değil aynı zamanda da ciddi anlamda sağlık problemi çıktı. Sürekli yalan söyluyor tahammülüm kalmadı yalanlarına bu sebebden dolayı şiddetli geçimsizlık başladı.Bir haftadır evi terketti kendisi İstanbul da yaşıyor ben farklı şehirde anlaşmalı boşanmaya karar verdik avukatsız ben bulunduğum şehirde dilekçeyi aile mahkemesine versem onun imzası gereklimidir.Eşim bulunduğu şehirden eş zamanlı mahkemeye girebilirmi ifadesi içinveya benim bulunduğum şehiremi gelmesi gerekir ve hiçbir gelirim yok nafaka talebini konuşmadım.Hakim kendi insiyatifini kullanıp nafaka bağlanmasını karşı taraftan istermi.Nasıl bir yol izlemem ne gerekir ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hayat, eşinizle anlaşarak anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için evlilik tarihinizin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekmektedir, bu nedenle açacağınız boşanma davası bu aşamada ancak çekişmeli boşanma davası olabilir. Ancak eşinizin de boşanmayı kabul etmesi nedeniyle boşanmanız için bir engel olmadığı kanaatindeyiz. Eşiniz sizden ayrı bir yerde ikamet ediyorsa bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesi aracılığıyla talimatla beyanda bulunabilir, boşanma dava dilekçesinde nafaka talebinde bulunmamanız halinde Hakim resen nafakaya hükmetmez bu nedenle nafaka talebinizi boşanma dilekçesinde açıkça belirtmeniz gerekmektedir.

 51. Aida Kahraman dedi ki:

  Merhaba! Mehmet bey ben eşimle boşanmak istiyorum 3 çocukum var en büyük 8 yaşında kızım 5 buçuk en ufak 4 yaşında ben Azeriyim eşim çocuklari bana vermiyor sen git Çocuklar benimle kalacak diyor bosaninca gelirsin ama şimdi boşanmak istemiyor ama aramızda şiddetli kecimsizlik var eşim çocuklar benim diyor bana vermiyor çocuklari napa bilirim acaba.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aida Kahraman, Boşanma davası açtıktan sonra ilgili Aile Mahkemesi Boşanmaya karar verdiğinde çocuklarınızın velayeti ve nafaka yönünden de bir karar verecektir, çocuklarınızın yaşının küçük olması nedeniyle özellikle iki küçük çocuğunuzun velayetinin size verileceği kanaatindeyiz.

 52. Burcu dedi ki:

  Merhabalar Mehmet Bey, biz eşimle geçinemiyoruz. 1 yılı geçkindir de evliyiz. Fiziki şiddet piskolojik şiddet sorunlarını benim üzerine yıkma gibi çabaları var ondan hiç bir şey talep etmiyorum. Artık sevgimin bile dayanacak gücü yok. Anlaşmalı boşanalım dedim tamam dedi ancak sen git ac davayı diyip duruyor tek başıma açsam direk mahkeme olur mu yoksa ikimizin de ortak bir imzası gerekli mi avukat tutmayı da düşünmüyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu hanım, Evlilik tarihinizden 1 yıl geçmişse ve eşinizle aranızda anlaşmalı boşanmaya karar vermiş iseniz, öncelikli olarak anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeniz gerekmekte, boşanma dilekçenize anlaşmalı boşanma protokolünü ekleyerek yasal prosedürü takip ederek davanızı açabilirsiniz. Ayrıca duruşmada her iki çiftinde bulunması ve anlaşmalı boşanmaya karar verdiğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasını avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz, bu konuda sitemizde bulunan boşanma dilekçesi örnekleri ile anlaşmalı boşanma protokolü örneğinden faydalanabilirsiniz.

 53. Canan dedi ki:

  Meraba Mehmet bey ben 2 senedir evliyim şiddetli geçimsizlik var anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz .Ben çalışmıyorum çocuk yok nafaka alabilirmiyim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Canan hanım, eşinizle anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiyseniz, sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyebilirsiniz, Anlaşmalı boşanma protokolünde Nafaka, velayet ve diğer hususları eksiksiz olarak düzenlemeniz gerekmekte, düzenlemiş olduğunuz Anlaşmalı boşanmak protokolünü, anlaşmalı boşanma dilekçenize ekleyerek dava açabilirsiniz. protokolde kesinlikle eşinizle anlaşmış olduğunuz nafaka miktarını açıkça belirtin.

 54. Yeşim dedi ki:

  Merhaba eşimle anlaşmalı olarak boşanıcaz ama eşim dava masraflarını üstlenmek istemiyor protokolü kendim hazırlıycam ama dava masrafları ne kadar bilginiz var mı..?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yeşim hanım, Sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma dilekçe örneğinden ve anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davasının masrafı ortalama 200 – 300 TL civarındadır, bu paranın bir kısmı harç geriye kalan kısmı ise gider avansı olarak (yargılama giderleri için) alınmaktadır.

 55. Berna dedi ki:

  Merhabalar 14 yıllık evliyim eşim alkol bağımlısı sürekli psikolojik şiddet görüyorum sorumluluk derseniz hic yok 4tane çocuğum var boşanma davası açacak param yok nasıl dava acabilirim.

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Berna Hn,
   Bu konuda şiddet gören kadınlara yönelik destek veren Sivil Toplum kuruluşlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra İl Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvuruda bulunup hukuki yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtebilirsiniz. Ayrıca Adli yardım talepli boşanma davası açmayı da deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki baroya gidip konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 56. Ayşe dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey resmi olarak 1 buçuk yıllık evliyim normalde 3 yıl oldu yaşım tutmadığı için bir buçuk yıl önce nikah yaptık ve kaçarak evlendim . Evlendiğim günden beri hiç bı şekilde anlaşamıyoruz beni iffetimle suçladı her tartışmada babasının evinde kaliyordk çalışmıyordu ihtiyaclarimi karsilamiyordu ve babası sığıntı muamelesi yapınca babamın evine geldim hiç masrafı yok ve ziynet eşyalarımi alıp sattı hepsini 1 yıldır boşanmaya karar verdim ve ayrı yaşıyoruz ama hala dava açamadım durumum yok avukat tutmadan acsam çok uzun sürer mi yada avukat olsa genel olarak ne kadar ücret alıyorlar ve ziynet eşyalarımin hakkını almak istiyorum o boşanmak istemiyor bana ve arkadaşlarıma söylediği kelimeler için ses kaydı var nasıl bı yol izlemeliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, eşiniz boşanmayı kabul etmediği için açacağınız dava çekişmeli boşanma davası olacaktır bu nedenle bir avukat aracılığıyla takip edilmesini tavsiye ederiz, durumunuzun olmadığını belirtmişsiniz, Bulunduğunuz İldeki Baro Başkanlığına başvurarak avukat talebinde bulunabilirsiniz, ayrıca adli yardım talepli olarak dava açabilirsiniz, talebinizin kabul edilmesi halinde yargılama giderleri devlet tarafından karşılanır. Boşanma davasının sonucu hakkında kesin bir şey söylememiz mümkün değil ancak muhtemelen eşinizin nafaka ödemesine hükmedileceği kanaatindeyiz. Kendiniz bir avukat tutmak istiyorsanız ücret konusunu bizzat avukat ile görüşmeniz gerekmekte zira avukatlık ücreti avukatına göre farklılık gösterebilir,

 57. sefa karabulut dedi ki:

  merhaba mehmet bey babam 79 yaşında eşiyle 4.katta yaşıyordu.kalp ve koah hastalığıve dizlerinin ağırması sebebiyle aynı binada 1. kata inmek istediğini söyledi hanımı kabul etmedi.babam 1. kata indi 1 yıl boyunca alnız yaşadı eşi gelmedi ve ilgilenmedi.Ablam haftada 2-3 gün temizlik ve yemeğini yapmaya gidip gelerek 1 yıl idare ettik.daha fazla yalnız kalamayacağı için ablaa yakın bir daire tutarak ilgileniyoruz.eşide tek başına yaşıyor.bu durumda boşanma davası açarsak sonuç alabilirmiyiz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sefa bey, Boşanma davasını babanızın veya eşinin yada her ikisinin birden açması gerekmekte, eğer taraflardan biri boşanmak istemiyorsa boşanma davası çekişmeli bir hal alabilir, bu durumda bütün delilleri değerlendirecek olan Aile Hakimi boşanma ile ilgili bir karar verecektir. Davanın olumlu veya olumsuz olacağı ile ilgili bir yorumda bulunarak sizleri yanıltmak istemeyiz.

 58. Esra dedi ki:

  Merhabalar esimle 3 aylık evliyiz siddetli gecimsizlik var bosanma davasi acmak istiyorum ama maddi bir gelirim yok anlasmali olacak bosanmamiz ucretler nasil oluyor nasil bir yol izleyebilirim yardimci olursanız?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esra hanım, Eşinizle anlaşmalı boşanmaya karar verdiyseniz davayı avukat tutmadan da sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü örneğinden faydalanarak tarafınıza uyarlayabilirsiniz, bunlarla birlikte ilgili Aile Mahkemesine başvurmanız halinde muhtemelen ilk celsede boşanmanıza karar verilecektir, ortalama 300 TL civarında harç ve gider avansından oluşan bir yargılama gideri olacaktır.

 59. Esra dedi ki:

  Mrblar benım sekız yıllık evlılıgım var esım kacc kere aldattı bende habersız gızlı hat kullandıgını ogrendım hakaretlerıne magruz kalıyorum ve bosanmak ıstıyorum ama esım bosanmak ıstemıyor nasıl bırı yol ızlıyebılırım yardımcı olursanız sevınırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esra hanım, Boşanmaya kesin olarak karar verdiyseniz bir avukat ile görüşerek dava açmanızı tavsiye ederiz, çünkü açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, nafaka, varsa çocukların velayeti veya mal paylaşımı gibi konularda hukuki yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak boşanma davasını avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz, burada önemli olan eşinizin sizi aldattığına ilişkin elinizde bulunan kanıtları dilekçe ile mahkemeye sunmak olacaktır, eşinizin asli kusurlu olduğuna kanaat getirilirse lehinize karar verilecektir.

 60. Esra dedi ki:

  Mrblar 7 yıllık evlıyım bır kız cocugum war esım benı kac kere aldattı benım haberım olmayan uzerıne hat cıktı yedı senedır sureklı bır hatalarını yakalıyorum bosanmak ıstıyorum ama esım ıstemıyor nasıl bır yol ızlıyebılırım tesekkur ederım

 61. Emel dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey 4 yıllık evliyim 3 yaşında bir oğlum ve 14 aylık bir kızım var. Evlendiğim günden beri maddi sıkıntı çekiyoruz temel ihtiyaçlar dahi nerdeyse karşılanmıyor yada zar zor geç gelir. Eşim çalışıyor özel sektör olduğu için sıkıntılar çıkıyor sonra yeni bir iş sonra yine işsizlik düzensiz ve eksik dolu yaşıyorum bu durum sürekli ciddi tartışmalara sebep oluyor kira faturalar çocukların ihtiyaçları sürekli erteleniyor.ben bu duruma dayanamadığım için boşanmak istiyorum eşim de dahil olmak üzere herkez sabret düzelir diyor ama dört senedir her gün öncekinden daha kötü. Boşanma dilekçesi vermek istiyorum ama maddi olarak elimde hiç bir şey yok ne yapabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emel hanım, eşinizin boşanmayı kabul etmemesi halinde açacağınız boşanma davası çekişmeli olacaktır, çekişmeli boşanma davalarında özel bir sebep yoksa evlilik birlikteliğinin sarsılması nedeniyle dava açabilirsiniz. Ancak yine de boşanmaya karar verilse bile çocukların velayeti, nafaka ve diğer hususlar ilgili aile mahkemesi hakimi tarafından değerlendirilecektir. Boşanma davasını siz kendiniz de açabilirsiniz avukat tutmak zorunda değilsiniz, ortalama 300 TL civarında bir yargılama gideriniz olacaktır, boşanma davası dilekçe örneğine sitemizden ulaşabilir ve talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, ayrıca adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz.

 62. GÜL dedi ki:

  Vay arkadaş boşanırken bile para veriliyormuş hem de avukat olmadan…Mehmet bey farzedelim ki anlaşmalı boşanma davasını açtık küçük bir ihtimal de olsa boşanmadan vazgeçilse bu masraflar tarafımıza iade edilebilir mi? Teşekkür ederim,saygılar…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım, Boşanma davası ve diğer hukuk davalarının tamamında dava harcı ve yargılama giderinde kullanılmak üzere gider avansı alınmaktadır. Davadan feragat edilmesi halinde kullanılmayan gider avansı davacıya iade edilir ancak harç iade edilmez.

 63. sedanur dedi ki:

  merhababen sedanur kozanlı eşimle anlaşmal ıboşanmak istiyorum bunun için ilk adım nedir dilekçe tuturı ne kadar beni bir kaç borca soktu kendisi ne yapmam lazım hiç bir fikrim yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sedanur hanım, eşinizle anlaşmalı boşanmak istiyorsanız, bunun için yazmış olduğunuz anlaşmalı boşanma dilekçesini ve eşinizle birlikte düzenlediğiniz anlaşmalı boşanma protokolünü bulunduğunuz il veya ilçedeki Aile Mahkemesine vererek davayı açabilirsiniz, ancak anlaşmalı boşanma şartlarının oluşabilmesi için düzenlenecek anlaşmalı boşanma protokolünde eksik bir hususun bırakılmaması gerekmekte. Ortalama yargılama giderinin 500 TL civarında olacağı kanaatindeyiz bu miktar bulunduğunuz il veya ilçeye göre değişiklik gösterebilir.

 64. musatafa dedi ki:

  merhaba yaklaşık 2 buçuk yıldır evliğim bu sernin son 8 ayı ayrı yaşıyoruz daha önce defalarca gitmeler gelmeler oldu tek taraflı boşanma davası açıcam bunun için ne yapmam lazım avukat tutmak istemiyorum ve ne kadar masrafım gider çocuk yok şimdiden teşekkür ederim .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, eşiniz de boşanmaya razı ise anlaşarak boşanabilirsiniz bu şekilde çok masrafınız olmadan avukatsız bir şekilde anlaşmalı boşanma davasını açarak rahatlıkla sonuçlandırabilirsiniz. Boşanma davası çekişmeli bir hal almış ise bu durumda davanın hemen sonuçlanması mümkün değil, tarafların iddiaları Aile Hakimi tarafından değerlendirilerek fazla kusurlu taraf tespit edilmeye çalışılır ve evlilik birlikteliğinin tekrar kurulamayacağına karar verilmesi halinde boşanmaya karar verilir. Boşanma davasının çekişmeli olması halinde avukatlık masrafları hariç 500-600 TL gibi bir masrafınız olabilir bu miktar yapılacak işleme göre artabilir ayrıca davanın açılacağı il veya ilçeye göre de alınan gider avansları farklılık göstermektedir, bulunduğunuz il veya ilçedeki aile mahkemesine veya tevzi bürosuna giderek bu konuda kesin bilgi edinebilirsiniz. Eşiniz evi terk ettiyse öncesinde dönmesi için ihtarname çekebilirsiniz, dönmemesi halinde evi terk ettiğinden dolayı kusurlu olduğunu belirterek boşanma davası açabilirsiniz.

 65. Harun canlı dedi ki:

  Ben 3 yıllık evliyim ve biz anlaşmalı boşanma davası açmak istiyoruz bize ne kadara maal olur ne kadar ücret tutar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Harun bey, Anlaşmalı boşanma davasında ortalama 500 TL civarında yargılama giderinizin olacaktır ancak bu oran yapılan tebligat ve posta giderleri ile bulunduğunuz İl veya ilçedeki uygulamaya göre farklılık gösterebilir. Yatırmış olduğunuz gider avansından harcanmayan miktarlar davanın kesinleşmesinden sonra davalıya iade edilir.

Önceki yazıyı okuyun:
Belediyeden Maddi Yardım Talebi Dilekçe Örneği

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımız için belediye ihtiyacınız olabilecek dilekçe örneklerini paylaştığımız üzere; bugünkü yazımızda da; yardıma muhtaç olanlar için...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016