Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2019 Yılı İçin

A+
A-

Boşanma davalarında boşanma davası açacak olan çiftlerin en merak ettikleri konulardan biri de boşanma davasına yapılacak masraflardır. Boşanma davasını oluşturan masrafları dava harcı, yapılacak olan giderler, avukat ücreti ve buna benzer sonradan çıkabilecek olan giderler oluşturur. Bu yazımızda boşanma davasında yapılacak olan masraflarla ilgili genel konulara değinerek, boşanma davası açma ücreti 2019 harç, masraf ve giderleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bilgilerimizi sürekli olarak güncel tuttuğumuz üzere; 2019 yılı yeni harç ve Avukat tarifesine göre sizlere konuyu etraflıca izah edeceğiz.

Boşanma davası ücretleri

Boşanma Davası Açma Ücreti ve Masrafları 2019 Yılı İçin

Boşanma Davasının Açılışında Yapılan Masraf ve Giderler

Boşanmaya karar veren çiftler, ister bizzat isterlerse avukatları aracılığıyla boşanma davasının açılması amacıyla başvuruda bulunabilirler. Boşanma dilekçesinin Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmesi ile süreç başlar. Aile Mahkemesi Hakiminin havale ettiği dilekçe ile mahkeme veznesine, boşanma davası başvuru harcı (2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 44,40 TL’dir) ve yargılama giderleri yatırılır. Yargılama giderleri dava dilekçesinde belirtilen tanıkların sayısı, boşanma davasının anlaşmalı ve çekişmeli olmasına göre farklılık gösterebilir.

Boşanma Davasında Avukatlık Ücreti

Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip ettirmek isteyen kişiler, anlaşmış oldukları avukata belli bir ücret ödemek zorundadırlar. Avukatlık ücretinde her yıl asgari ücretlerin ne olacağı resmi gazete ile yayımlanır. Ayrıca barolar tarafından her yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifeleri de mevcuttur. Avukatlık ücreti resmi gazetede ve barolar tarafından yayınlanan miktarın altında olamaz. Ancak, avukatlar bunun üzerinde ücret talep etme hakkına sahiptirler bu yönüyle ücret tarifesi sadece alt sınırı belirler, üst sınır konusunda herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Boşanma davası açacak olan bireylerin tutmuş olacakları avukatları ile ücret konusunu ayrıntılı olarak görüşmeleri, avukatlık ücretinin nasıl ne şekilde ödeneceğini görüşmeleri ve buna göre bir yol izlemeleri faydalı olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları

Boşanma davalarında davanın açıldığı yer, tanıkların dinlenmesi, bilirkişi atanması gibi hususlar dava dosyasına masraf olarak etki edeceği gibi, boşanmanın anlaşmalı mı, çekişmeli mi olup olmadığı da boşanma masrafları bakımından oldukça önem arz etmektedir. Anlaşmalı boşanma eşlerin birbirleri ile karşılıklı anlaşarak Medeni Kanunda belirtilen şartları da yerine getirerek karşılıklı düzenlemiş oldukları “anlaşmalı boşanma protokolü” ilgili mahkemeye vererek süreci başlatabilirler. Anlaşmalı boşanma protokolünün nasıl düzenlenmesi gerektiği ve anlaşmalı boşanma protokolünü daha önce yazmış olduğumuz “Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği” konulu yazımızla sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayıplı Mal Nedir

Anlaşmalı boşanmalarda yapılan masraflar çekişmeli boşanmalara oranla daha azdır. Her iki tarafında boşanmayı kabul etmesi ve bunu protokole bağlamaları sonucunda, genellikle dava tarafların ikisinin de ilk celsede dinlenmesi ile karara bağlanır. Ayrıca, anlaşmalı boşanmalarda avukatların aldığı ücretler çekişmeli boşanmalara oranla daha da azdır. Anlaşmalı boşanmalarda da avukatların aldığı ücretler birbirinden farklılık gösterir. Genellikle avukatların tamamının kendilerine göre uygulamış oldukları bir fiyat tarifesi vardır.

Sonuç olarak anlaşmalı boşanma davasında ücret ve masrafları farklı unsurlar belirler, boşanma davası başvuru harcı, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ücreti, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanma ücreti ve boşanma avukatı ücreti bu unsurlardan bazılarıdır. Davanın açılacağı ilde bulunan baro tarafından yayınlanan avukatlık ücret tarifeleri de göz önünde bulundurulabilecek giderlerdendir.

Çekişmeli Boşanma Davası Masrafı ve Ücreti

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına oranla daha fazla masraf ve ücret gerektirmektedir. Çekişmeli boşanma davaların da, tarafların birbirlerine karşı haklılıklarını ispatlamak amacıyla ileri sürmüş oldukları deliller davanın daha da karmaşık olmasına bunun sonucunda da daha fazla masraf yapılmasını gerektirecektir. Çekişmeli boşanma davasında avukatlık ücreti anlaşmalı boşanma davasına oranla daha fazla olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında, nafakanın belirlenmesi, tanıkların dinlenmesi, çocukların velayeti gibi durumların netlik kazanması davanın sürüncemede kalmasına neden olmak da ve daha fazla masraf yapılmasını gerektirmektedir.

Sitemizde Boşanma Dilekçesi Ücreti ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 212 YORUM
 1. Nur dedi ki:

  Merhaba 5 yillik evliyim ve bu sure icinde esim beni cok zor durumlarda bıraktı bu süre icinde cok ayriliklarimiz oldu yada esim evi terketti..geçen sene ben ailemin yanindayken isten çıkıp tazminatini alip 3 ay çekti gitti telefonunu kapatti ne kendisi ne de ailesi hic arayip sormadi tabi bu duruma gelene kadar birsürü kredi kartı borcu, arkadaşına benden habersiz kredi çektirmiş, iddia oynayarak birçok kişiye para gönderip kupon yapmış, eve kredi kartı borcunu ödemediği için icra kağıdı geldi ve hamileyken bi kadinla mesajlastigini yakaladim evde sürekli telefonu elinde şifreli uyurken bile telefonu tutarak yatıyordu, battaniyenin altina saklanip telefonla konuştuğunu yakaladim o zamanlar bebegim 2 aylikti ve hastane de yatmistik herseye ragmen kabul ettim simdi bebegim 7 aylik oldu ve bayramda bi kadinla mesajlastigini yakaladim fatura kayitlarini çıkardım kadini aradim tabiki kabul etmedi arkadaşım konuşmuştur dedi.. ayda 500 dakika o numarayla 150 dakika benimle konusma kayitlari var ve esim bana bu durumu aciklamadan daha önce yaptigi gibi çekip gitti.. cocugu göstermiyorum diye ablasi ve ailesinden bi kac kisi beni arayip ağızlarına geleni saydılar seni tanıdığımız güne lanet olsun al eşyalarını defol git diye… boşanmak istiyorum bana yasattigi maddi ve manevi zorluklar için ne yapmaliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nur hanım,
   Eşiniz anlaşmalı boşanmayı kabul etmiyorsa çekişmeli boşanma davası açmak zorunda kalacaksınız, nafaka, çocuğunuzun velayeti, tazminat ve diğer hususlarda ayrıntılı bilgi almak için bir avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi ve danışarak işlem yapmanızı tavsiye ederiz.

  2. Nur dedi ki:

   Cok teşekkür ederim

  3. Gamze dedi ki:

   Bende 2 yıllık evliyim eşimle aramızda yaş farkı var ve bana çok eziyet ediyor . Boşanmak istiyorum ama maddi durumum.yok .kendinde boşanmaz biliyorum iki tanede çocuğum var

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gamze hanım,
   Çekişmeli boşanma davasında davanızı bir avukat aracılığıyla takip ettirmenizi tavsiye ederiz, maddi durumunuz buna müsait değilse bulunduğunuz ildeki baro başkanlığına başvurarak tarafınıza bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz, ayrıca adlî yardım talepli boşanma davası açarak yargılama giderlerini ödemeden dava açabilirsiniz.

 2. Ümmühan dedi ki:

  Merhabalar ismim ümmü eşimle anlaşmalı olarak boşanmaya kadar verdik dilekçe ve protokolü adliyeye de bize veriyorlar mı doldurmamız için yoksa bizim kendimiz mi hazırlamamız gerekiyor. Bilgi verirseniz çöl sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ümmühan hanım,
   Adliyeden anlaşmalı boşanma protokol örneği alamazsınız ancak sitemizde bulunan örneklerden yararlanabilirsiniz, Anlaşmalı boşanma protokolü örneğine buradan ulaşabilirsiniz

  2. Aysenur dedi ki:

   Merhaba boşanma davası açmak istiyorum ama dilekçe vs ödeyecek gücüm yok masrafsız acabilirmiyim

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşenur hanım,
   Boşanma davasını adlı yardım talepli de açabilirsiniz, Boşanma davası adli yardım talebi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için daha önce yayınladığımız adli yardım nedir, adli yardım nasıl talep edilir konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 3. Necla dedi ki:

  Merhaba bende boşanmak istiyorum ama şuan hic gücüm yok dava dosyası ödemeleri için adliyeye gitsem ödemeden acilmiyotmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Necla hanım,
   Adlî yardım talepli boşanma dilekçesi yazarak başvurabilirsiniz, ayrıca baroya başvurarak Avukat talebinde bulunabilirsiniz. Adli yardım talebiniz kabul edilirse yargılama giderleri kamu tarafından karşılanır.

  2. Ayşegül dedi ki:

   Esim ve ben anlaşmalı bosanmak istiyoruz ortada çocuk falan yok ama boşanma masfraflarını karşılayacak gucumuzde yok ne yapmalıyız

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşegül hanım,
   Adlî yardım talepli boşanma dilekçesi yazarak başvurabilirsiniz, ancak bu talebinizin kabul edilip edilemeyeceği mahkemenin kanaatindedir, maddi durumunuzun kötü olması ve üzerinize kayıtlı bir mal olup olmadığı bu durumda belirleyici olacaktır.

 4. Faruk Ateş dedi ki:

  Merhabalar.
  O kadar araştırdım ama sorunumla ilgili bir cevap metni bulamadım. Ikinci evliliği yaptigim edimin iki çocuğu var . Ve eski eşi ölmüş.ve eski kayınpederi çocukları eşime vermemiş.acilan velayet davası sürerken eşim trafik kazasi geçirmiş.ve koma da yoğun bakımda 6 ay yatmış. Bu süre sarfinda mahkeme çocukları dedelerine vermiş. Ve yedi yıldır çocukları anneye göstermiyor. Ama şu an eşimin durumu iyi . Açacigimiz bir velayet davasi nasil sonuclanir tesekkur ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Faruk bey,
   Tabiki anneye çocukların velayetinin verilmesi büyük ihtimal ancak mahkeme çocukların cinsiyetini, yaşlarını, annenin sosyal ve ekonomik durumu ile çocukların isteklerini göz önünde bulundurarak bu konuda bir karar verecektir. Bu nedenle kesin bir şey söylememiz mümkün değil.

  2. Elif dedi ki:

   8 yillik evliyim iki cocugumuz var simdi bosanma davasi açicam ama bosanma masraflarimi ailem karsilamak istemiyor napicam ban abi akil verin biran once bosanmak istiyorm

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Bulunduğunuz ildeki baro başkanlığına başvurarak maddi durumunuz iyi olmadığından dolayı Avukat talebinde bulunabilirsiniz ayrıca boşanma dilekçesini adli yardım talepli yazarak kabul edilmesi halinde yargılama giderlerini ödemekten kurtulabilirsiniz.

 5. Hümoş dedi ki:

  Merhaba 13 senelik evliyim eşimden bir çok kez boşanmayı düşündüm ama çocukalarımız olduğu için hep vazgeçtim.Saygi sevgi kalmadı benden yana çok yıprattı beni maddi menevi benim adıma borçlanmalar tanıdık tanımadık İnsanlardan borç para alıp ödemiyor ve insanlar kapımıza gelıyor gururum inciliyor boşanmak için neler yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hümoş,
   Bulunduğunuz il veya ilçede bulunan Aile mahkemesine boşanma davası açabilirsiniz, şayet anlaşmalı olarak boşanmıyorsanız bu işlemi bir avukat aracılığıyla yapmanızı tavsiye ederim, sitemizde bulunan boşanma davası dilekçe örneklerinden faydalanarak dilekçenizi hazırlayabilirsiniz ayrıca bu konuda yazmış olduğumuz makalelerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ortalama 500-600 TL civarında yargılama giderleriniz olacaktır.

  2. Deniz dedi ki:

   Merhaba ben 5 yıllık evliyim iki çocuğum var anlaşmalı boşanma davası acicaz fakirlik belgesi götürsem ücret talep ederlermi? Yada iki çocuğum olduğu için mahkemenin uzama ihtimali varmı? Protokolde herşeyi belirtsek hakim aksi karar verebilirmi?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Deniz hanım,
   Adli yardım talepli olarak dava açabilirsiniz sitemizde bulunan anlaşmalı boşanma protokolü ve dilekçesi örneklerinden faydalanarak eksik husus bırakmadan kendiniz de düzenleyebilirsiniz, anlaşmalı boşanma davaları genellikle ilk celsede sonuçlanmaktadır, Hâkim gerekli görürse çocukların menfaatlerini açısından velayet hususunda değişiklik yapabilir. Ancak genelde boşanma protokolünde değişiklik yapılmadan karar verilmektedir.

 6. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben on sekiz yıllık evliyim eşim evlendigimiz günden buyana uyuşturucu bagımlısı epilepdisi olmadıgı halde o ilaçları kullanıyor kafa yapıyor ne bulursa üç çocugum var ve boşanmak istiyorum ama hakim kızlarımın ve oglumun velayetini bana kesin verirmi çünkü bu adam hep aynı degişmez

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özlem hanım,
   Boşanma davası açabilirsiniz, şayet anlaşarak boşanirsanız çocukların velayeti ile ilgili durumu anlaşmalı boşanma protokolünde açıkça belirtebilirsiniz, boşanma davası çekişmeli olursa hâkim çocukların menfaatlerini gözeterek velayet konusunda bir karar verecektir, yaşı küçük anne bakımına muhtaç olan çocuklarda velayet anneye verilmektedir.

 7. Deniz dedi ki:

  Birde oğlum 8 kızım 5 yaşında onlarin velayeti babalarına verilme ihtimali varmı normalde babaları bana verecek zaten çünkü bakamiyacak durumda çalıştığı için yinede oğlumun verilme ihtimali varmı?

 8. Tuba dedi ki:

  Merhabalar ismim Tuba eşim hükümlü olara ceza evinde fakat izne geldiğinde beni aldatmalari vs huzursuzluklar ustelik bu kişi ile daha önceden de birlikteliği varmış bunları ispatlayici ses kaydı veya şahit ancak anlaşmalı boşanmaya yanaşmaz bu kişinin vasisi benim bir an evvel boşanmak istiyorum oğluma aldığım çocuk yardımı ile geçiniyoruz bana ekonomik yönden zararı dokunmuyacak şekilde nasıl dava açarım nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuba hanım,
   Adli yardım talepli boşanma davası açabilirsiniz ayrıca baro başkanlığına başvurarak avukat talebinde bulunabilirsiniz

 9. yakup dedi ki:

  merhaba ben yakup benim sorunum bosanmak degil.8 bucuk yil calistigim sirketle mahkemelik oldum ve kazandim 02.10.2019 gunu mahkeme bitti ve karar kagidi 20.10.2019 da taraflara teblig edildi.ve 04.11.2019 tarihinde icra takibi goruyorum edevletten fakat karsi tarafa bu icra tebligati ulasmamis.avukatimin bana dedigi karsi taraf tebligati kabul etmeyip imzalamayip geri gondermis.ve 25 gun gecmesine ragmen hala icra tebligati yapilmamis bu nasil oluyor ve ne yapmam lazim.karsi taraf sirket uzerine olan mallari satti arsa vs.bu zamandan sonra nasil bir yol izlemem lazim.lutfen beni aydinlatin.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yakup bey,
   İcra takibinin kesinleşmesi ve haciz işlemlerinin baslatilabilmesi için tebligatın usulüne uygun şekilde borçluya tebliğ edilmesi gerekmektedir, bu süre bazen bir kaç ay sürebilir veya yeniden tebligat yapılmasını gerektirebilir, borçlunun adına herhangi bir mal kaydı yoksa veya ücretli değilse maalesef alacağınızı tahsil edemeyebilir siniz, yine de bu konuda avukatınız ile birlikte hareket etmenizi ve avukatinizdan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 10. Gül dedi ki:

  Merhabalar ; Eşimin ilk eşinden dolayı tazminat ve nafaka borcu var. Ben şu an babama ait evde oturuyorum bekarken bütün eşyaları ben aldım 10 yıl sonrada bu eşimle evlendim yani eşimle bu evde yaşamaya başladık bütün eşyalar A dan Z ye bana ait. Evde babamın üstüne kayıtlı sadece faturalar benim üstüme kayıtlı. Eşimin üstüne kayıtlı fatura dahi yok ayrıca araç sahibiyim kendim kredi çektim kendim ödedim zaten bekarken de aracım vardı.Eşimin hiç bir malı nakdi parası yok sadece maaşı var. Maaşına haciz geldi. Eşimin İkametgahı da hala başka ilde görünüyor . Alacaklı avukat benim evime haciz gönderebilir mi Nüfus Müdürlüğünden benim ikamet adresimi öğrenip bana haciz gönderebilir mi ? Eşimin borcundan dolayı bana bir uygulama yapabilirmi. Alacaklı avukat nüfus bilgilerini istemiş icradan hak mahrumiyeti var diye ret almış.Sorgulanmamış açıkçası babamın adına kayıtlı evlilik öncesi eşyalarını aldığım eve haciz gelir diye korkum var. İcra gelirse nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim . İyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım,
   Eşinizin borcundan dolayı ne sizin ne de babanızın mallarına haciz işlemi yapılamaz, anladığım kadarıyla ikamet ettiğiniz evde babanıza ait bu nedenle o evde de haciz yapılamaz, size psikolojik olarak baskı yaparak taahhütte bulunmanız istenebilir böyle bir durumda borcu üstlenmiş olursunuz ve ödeme yapmazsanız hapis yatabilirsiniz, bu duruma da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

1 3 4 5

Önceki yazıyı okuyun:
Borçlunun Talebi İle Takipsiz Doğrudan İflas Dilekçe Örneği

Borçlunun talebine dayanan takipsiz iflas nedenleri İsteği bağlı ve zorunlu olmak üzere ikiye ayrılmakta ve bu iki şekilde ele alınmaktadır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016