Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri

| , , , ,

Boşanma konusu çok teknik bir konu olmakla birlikte; yine de sitemiz üzerinden temin edeceğiniz 2019 yılı güncel boşanma davası dilekçe örnekleri  ile boşanma davası açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda bir boşanma davası avukatı bulabilir, avukatınız aracılığıyla da boşanma davasını açabilirsiniz. Ancak kesinlikle boşanma davası dilekçesi hazırlamadan önce bu konuda; hukuki terimlerde boğulmadan hazırlamış olduğumuz Boşanma Davası Nasıl Açılır yazımızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Boşanma davası nasıl açılır 2019 yılı güncel bilgiler adlı yazımızı okumak için buraya https://www.dilekcesepeti.com/bosanma-davasi-nasil-acilir/ tıklayabilirsiniz. Şimdi sizlere bu konuda örnek dilekçelerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri 2019 yılı güncel dilekçeler

Boşanma davası açılırken dilekçeleri tek bir kalıba sokmak zordur. Ancak genel hatları ile yazılacaklar paylaştığımız örnek boşanma dilekçelerindeki gibidir. Boşanma dilekçelerinin yanı sıra aynı zamanda anlaşmalı boşanma protokolü dediğimiz ve anlaşmalı boşanma sırasında kullanılan bir protokolde vardır. Bunu da sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Boşanma Masrafı Ne Kadar Tutar 2019

Yine konuyla ilgili olduğu için boşanma masrafları konusunda da bir iki kelam etmek gerekiyor. Boşanma masrafları dava açılış harcı ve bununla birlikte alınan diğer bazı ödemelerden ibarettir. Eğer avukat tutacaksanız bu durumda bir de avukatın vekalet ücreti eklenecektir. Avukatlık ücreti ise mevcut Avukat Ücret Tarifesi 2019 yılına göre (tarife için https://www.dilekcesepeti.com/2017-avukatlik-ucret-tarifesi-2017/ tıklayınız) alınacaktır. Boşanma masrafları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüm Çalışanların Dikkatine : İstifa Mektubu Nasıl Yazılır

Anlaşmalı Boşanma Protokolü 2019

Anlaşmalı Boşanma Protokolü
Boşanma Protokolü

Ülkemizdeki kanunlara göre; evli olan kişiler, kendi aralarında olası bir durumda anlaşarak boşanmaları halinde buna müsaade göstermektedir. Bazı şartlara bağlı olmakla birlikte; genel itibariyle tarafların tüm hususlarda (çocukların velayeti, ortak edinilen malların paylaşımı, vs. gibi) anlaşma sağlaması halinde en kısa sürede süreç tamamlanmaktadır. Bu kapsamda örnek anlaşmalı boşanma protokolüne göre bir uyarlama yapıp, kendi protokolünüzü hazırlayarak her iki tarafca imza altına alabilirsiniz.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi 2019

Tarafların anlaşmalı boşanmaya karar vermeleri sonralarında az önce belirttiğimiz üzere bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamaları gerekmektedir. Protokol konusunda anlaşmalı sağlanması ve imza altına alınması akabinde artık dava açılması sürecine geçilecektir. Bunun için de aşağıda belirttiğimiz şekilde anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi
boşanma dilekçesi

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi de hazırlayabilir dilerseniz de avukatınızla birlikte de bu dilekçeyi uyarlayabilirsiniz.

Boşanma Davasında Anlaşma Protokolü 2019

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Avukat İçin
Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Yine farklı ve alternatif içeren bilgiler anlaşmalı boşanma protokolü örneğimizi de inceleyebilirsiniz.

Boşanma Dava Dilekçesi 2019

boşanma davası dilekçesi
boşanma dilekçe örneği
boşanma dava dilekçe örneği
Aile Mahkemesi Boşanma Dilekçesi

Aile Mahkemesi Boşanma Dilekçesi örneğimizi yine kendinize göre ya da avukatınızla birlikte uyarlayabilir ve boşanma davası açabilirsiniz.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni İle Boşanma Dilekçesi 2019

Az önceki örneklerimizde her ne kadar anlaşmalı boşanma üzerine örnekler paylaşmış isek de; genel itibariyle boşanmalar çekişmeli yani tarafların geçimsizlik, anlaşamama durumlarından kaynaklanmaktadır diyebiliriz. Bu durumlarda ise; herhangi bir protokol hazırlanması söz konusu olmayacaktır.

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Dilekçesi
Şiddetli Geçimsizlik Yüzünden Boşanma

Bu durumda yapılacak iş çekişmeli boşanma davası açmaktır. Bunun ihtiyacınız olacak çekişmeli boşanma dilekçe örneği de hâli hazırda istifadenize sunulmuştur.

Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri Word Formatı

Altta bulunan dilekçe örneklerine tıklayarak, bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Özellikle; açıklamalar bölümünün sizinle alakalı bir şekilde doldurulmasına dikkat ediniz. Burada boşanma gerekçelerinizi ayrıntılı bir şekilde ( fazla da uzatmadan net bir şekilde ) yazmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Kararına İtiraz Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Protokolü İçin

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜ

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi

Dava Aşamasında Anlaşma Protokolü

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA ANLAŞMA PROTOKOLÜ

Boşanma Dava Dilekçesi ( Avukatlar için )

Boşanma Davası Dilekçesi ( Avukatlar İçin )

Boşanma Dava Dilekçesi

Boşanma Davası Dilekçesi

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni İle Boşanma Dilekçesi

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni ile Boşanma Dilekçesi

UYARI : Sitemizde paylaşılan dilekçeler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, hukuki hak kaybına uğramamak için bir avukattan ya da hukukçudan yardım almanızda fayda vardır.

Herhangi bir dilekçe hazırlamadan önce Dilekcesepeti.com olarak sizlerle paylaşmış olduğumuz Boşanma Davası Açma ile ilgili yazımızı etraflıca incelemeniz yararınıza olacaktır. Konumuza https://www.dilekcesepeti.com/bosanma-davasi-acma-islemleri-nelerdir-tum-surec-detayli-anlatim/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Tebligat Nedir Türleri Nelerdir

Boş CV Örneği : CV Doldurmak İsteyenler İçin Kolay Doldurulabilir

Sonraki Yazı

“Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri” üzerine 24 yorum

 1. Uzun zamandır nette düzgün bir örnek bulamıyordum. Sayenizde işim görüldü. Boşanma dilekçesi de, Anlaşmalı boşanma protokolü çok faydalı oldu, teşekkürler.

  • Merhabalar Pınar Hn.;
   “Müvekkilim … ” şeklinde başlayan kısma “tarafımca” diye yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra; anladığım kadarıyla boşanma sürecinde avukatınız olmayacak, dolayısıyla Avukatsız Boşanma Dilekçesi adlı yazımıza bakarsanız sizin için daha faydalı olacağını düşünüyorum. Buradan örnek alabilirsiniz.

 2. Bosanma davası açmak istiyorum avukat tutmam gerekirmi bosanma davası masrafları ne kadar bir de yurdışından bosanma davası nasıl açmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

  • Halit bey, Boşanma davası açmadan önce, açmış olacağınız boşanma davasının anlaşmalı boşanmamı yada çekişmeli boşanmamı olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar arasında karşılıklı olarak boşanmanın kararlaştırılması ve tüm yönleri ile anlaşmalı olarak boşanmaya karar verilmesi halinde düzenleyecekleri anlaşmalı boşanma protokolü ile birlikte dilekçe yazarak bulundukları il veya ilçedeki Aile Mahkemesine başvurarak boşanma davasını açabilirler. Çekişmeli boşanmalarda ise boşanma süreci daha sıkıntılı bir hal almakta ve boşanma davası daha da uzun sürmektedir. Boşanma davasının süresini çocukların durumu, malların paylaşımı gibi bir çok faktör etkilemektedir. 2. Olarak Boşanma davası için Avukat tutmanızın gerekip gerekmediğini sormuşsunuz. Boşanma davalarını avukat tutmadan kendiniz de takip edebilirsiniz ancak hem çekişmeli hem de anlaşmalı boşanmalarda işlemlerin bir an önce sonuçlanması ve hukuki işlemler içerisinde boğulmadan işlemi sonuçlandırmak istiyorsanız kesinlikle avukat tutmanızın sizin için faydası olacaktır. Avukatsız boşanma dilekçesi örneğimiz ve süreç ile ilgili bilgi edinmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

   Bunun yanı sıra boşanma davası açma ücreti ve masrafları 2017 yılı için güncel rakamları ile ilgili bilgi almak için ise bu yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

   Yurtdışında da boşanma da boşanma davası açılabilmektedir ancak bu kararın Türkiye de geçerli olabilmesi için ayrıca tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekecektir. Boşanma sürecindeki en önemli şeylerden birinin düzgün olarak hazırlanmış olan dava dilekçesi olduğu unutulmamalı ayrıca dava dilekçesinde bütün delillerimiz ayrıntılı olarak gösterilmelidir. Son olarak şunu da belirtelim her il merkezinde Aile Mahkemesi bulunmaktadır ancak her ilçe de Aile Mahkemesi bulunmamaktadır. Aile Mahkemesinin bulunmadığı ilçelerde boşanma davaları Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemelerine açılmaktadır. Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davalarını Aile Mahkemesi sıfatıyla inceler ve bu konuda karar verir.

    • Merhaba Burak bey, sitemizde paylaştığımız birden fazla çekişmeli boşanma dilekçesi örneği bulunmakta, makalemizin altında bulunan talebinize uygun çekişmeli boşanma dilekçesi örneğinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz.

 3. İyi hoş boşanma örneği yazmışsınız ama avukatlık ücreti vs. Bu işler kaça patlar ne kadar olur biraz da bu bilgileri verirseniz daha kapsamlı derdimizi çözer.

  • Fırat bey, Boşanma davası harç ve masrafları, Boşanma davası giderleri ve boşanma davası avukatlık ücretleri ile ilgili sitemizde bir çok makale bulunmaktadır, sitemizin arama butonuna “boşanma” yazarak arama yapabilir ilgili tüm yazılarımızda ulaşabilirsiniz.

   • Gerekli cevapları buldum. Düşündüğümden pahalıya patlayacak benim için.. Neyse.. kendimi ona göre konumlandırırım, bilgileriniz faydalı oldu bundan sonrası için. Teşekkür

 4. Merhaba bir tanıdığım boşanmak istiyor fakat eşi taraf değil doğal olarak tek taraflı boşanma dilekçesi örneği gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhabalar Hatice hanım, sitemizde bulunan boşanma dilekçesi örneklerinden faydalanabilirsiniz ancak çekişmeli boşanma davalarında bu konuda uzman bir avukatla görüşmeniz daha faydalı olacaktır, malumunuz olay sadece boşanmakla bitmiyor, nafaka varsa çocukların velayetleri ve diğer hususlar açısından bunun daha faydalı olacağını düşünmekteyiz,

   • Zaten çok yeni bir evlilik 2 3 ay herhalde bu arada teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

  • Melike hanım, Anlaşmalı boşanma ile ilgili tüm merak ettiklerinizi Anlaşmalı Boşanma Nedir konulu yazımızda bulabilirsiniz, ayrıca anlaşmalı boşanma ile ilgili diğer yazılarımıza da sitemizde bulunan arama butonundan “anlaşmalı boşanma” yazarak ulaşabilirsiniz.

  • Merhaba Burak bey, Çekişmeli boşanma dilekçesi boşanma davası dilekçe örnekleri içerisinde bulunmaktadır, bunlardan birini örnek olarak kullanarak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 5. benım bosanma davam var ama yer bura degıl dılekce yazmak ııstrım ama bır turlu bsaramdımm yrdımcı olurmusz

  • Merhaba Zulmat,
   Boşanma davasının nerede açılacağı kanunda açıkça belirtilmiştir, boşanma davasının nerdeye açılacağı ile ilgili Boşanma davasında yetkili mahkeme konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, ayrıca sitemizde boşanma davası ile ilgili bir çok örnek dilekçe mevcuttur bunlardan da faydalanarak dilekcenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tebligat Nedir Türleri Nelerdir

Tebligat ne demek ve tebligat türleri nelerdir kısaca sizlere bahsedecek ve ayrıntıları sizlere aktaracağız. Tebliğ Ne Demek Tebliğ; herhangi bir...

Kapat