Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2019 | Dilekcesepeti.com

Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2019

Bağlantı Reklamları

Boşanma davasının açılışı aşamasında yapılan masraflardan olan boşanma davası başvuru harcı, boşanma dilekçesinin ilk verildiği anda vezneye yatırılan paradır. Adından da anlaşılacağı gibi boşanma harcı, her yıl yayınlanan harç miktarı esas alınarak alınan harçlardandır. 2019 yılına girişimiz ile birlikte boşanma davası harç ücreti de güncellenmiştir.

Boşanma davasının nasıl açılacağı, boşanma davası harç miktarının ne olduğu ve boşanma davasına ilişkin yapılacak olan masraflara ilişkin son 2019 güncellemesi ile ilgili bu yazımızda genel olarak bilgi vermeye çalışarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2017

Boşanma Davası Harç Ücreti

Boşanma davası harç ücretinin miktarı maliye bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl yayımlanan resmi gazete ile ilan edilir. Yatırılacak olan harç ücreti resmi gazetede yayımlanan miktardan az veya fazla olamaz. Boşanma davası harcı, dava dilekçesinin ilgili mahkemesine verilmesi aşamasında, davacıya vezneye yatırtılarak alınır. Boşanma davası harç miktarına ek olarak Aile Mahkemesi hakimi tarafından belirlenen yargılama giderleri de avans olarak davacıya yatırtılır.

Boşanma davası harç miktarı resmi gazetede yayınlanan harç miktarları esas alınarak davacıdan tahsil edilir. 2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 44,40 TL.’dir her yıl başında bu oran değişmekte ve boşanma davası harç miktarı resmi gazetede tekrar ilan edilmektedir.

Boşanma Davası Harç Ücreti  Dışında Alınan Yargılama Masraf ve Giderler

Boşanma davası harçları sabit bir oranda her yıl başında resmi gazetede yayınlanan miktar esas alınarak davacıdan tahsil edilmektedir. Boşanma davası harç miktarları dışında davacıdan ayrıca yargılama giderleri ve masraflarının karşılanması amacıyla gider avansı da alınmaktadır. Davacıdan tahsil edilen gider avansı dava sırasında yapılan yargılama gider ve masraflarını karşılamak amacıyla kullanılır. Gider avansında bir azalma olması halinde daha sonradan da mahkeme davacıya yargılama gider ve masraflarını karşılamak amacıyla tebligat yapar, tebligatın davacıya tebliği ile iki hafta içinde eksik olan yargılama gider ve masraflarının yatırılması gerekmektedir. Yargılama giderleri ve yapılacak olan masraflar davanın özelliğine, elde edilmeye çalışılan delillerin niteliğine göre farklılık gösterebilir. Dava sonunda gider avansının artması halinde davacıya iadesine karar verilir. Gider avansının fazla kısmının geri alınabilmesi için ilgili mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Dilekçesi Ücreti 2019 (Avukatlık Ücret Tarifesine Göre)

Boşanma Davası Nereye Açılır

Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin son yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı ay birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Boşanma davalarında görevli mahkeme ise Aile Mahkemeleridir.

Boşanma davası Aile Mahkemesine açılır, Aile Mahkemesinin olmadığı ilçelerde ise boşanma davasına bakmaya görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Boşanma Dilekçesi Örneği

Boşanma davası dilekçesi nasıl yazılır ve boşanma dilekçesi örneklerine sitemizde arama butonuna anahtar kelimeyi yazarak ulaşabilirsiniz. Dilekcesepeti.com olarak hazırlamış olduğumuz anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarına ilişkin örnek dilekçelere sitemizden ulaşabilir, dilekçeler üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz. Ayrıca, sitemizde bulunan boşanma davası, nafaka davası, anlaşmalı boşanma protokolü ve benzeri konularda bilgi edinebilmek için arama butonundan “boşanma” “nafaka” “boşanma dilekçesi” “nafaka dilekçesi” “anlaşmalı boşanma” “anlaşmalı boşanma protokolü” gibi anahtar kelimelerden birini yazarak rahatlıkla arama yapabilir ve ilgilendiğiniz konuya ve dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Boşanma Davası Dilekçe Ücreti konulu yazımızı da okuyarak avukat ücret tarifesine göre dilekçe ücretini öğrenebilirsiniz.

Arama yapmak istemiyorsanız Boşanma davası dilekçe örnekleri için buraya tıklayınız.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Sati dedi ki:

  Iyi günler lütfen bana yardimci olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sati, yardımcı olmamızı istediğiniz konunun ne olduğunu açıkça yazarsanız bilgi vermeye çalışabilirız.

 2. Rukiye dedi ki:

  Merhaba anlaşmalı boşanma sonucu harç ödemem gerekiyormuş devletin hazinesine bu harcı hangi devlet kurumundan ödeyebilirim bulamadım birtürlü yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Rukiye hanım, Anlaşmalı boşanma davasını açmak için eşinizle birlikte anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemiş olmanız gerekmektedir. düzenlemiş olduğunuz protokolü dilekçenize ekleyerek bulunduğunuz il ve ilçedeki Aile Mahkemesine (Aile Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine) başvurmanız gerekmektedir, Mahkemeye başvurduğunuzda ilgililer sizi yönlendireceklerdir, tevzi işleminin başlangıcında gerekli harcı yatırmak üzere adliye veznesine yönlendirileceksiniz harç yatırıldıktan sonra dilekçeniz ilgili mahkemeye tevzi edilecektir.

 3. İbrahim dedi ki:

  Mrb, anlaşmalı boşanma icin avukata 1500 lira verdim, anlaşmalı boşanamadik ve çekişmeli boşanmaya girecegiz. Avukat tekrardan para istiyor. Şimdi anlaşmali icin ayri cekismeli icin ayri ayri mi harç parasi yatiriliyor yoksa avukat beni kandiriyor mu anlamadim. 1500 lirayi anlaşmalı için harcadim diyor.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey, sizin avukata vermiş olduğunuz ücret muhtemelen Avukatlık ücreti olmalı, anlaşmalı boşanma davalarında harç ve gider avansı toplamı ortalama 200-300 TL civarındadır. Dava harç ve giderleri makbuz karşılığında adliye veznesine yatırılmaktadır.

 4. zeliha dedi ki:

  merhaba anlaşmalı boşanma bittikten sonra yatırdığınız harcın bi kısmını alabiliyoruz diye duydum doğru mudur eğer doğruysa ne kadarlık bi kısmını alabiliyoruz ne kadar süre sonra alabiliyoruz bide davalı davacı kim alabiliyo teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeliha hanım, anlaşmalı boşanmada da diğer davalarda da yatırılan harç miktarını geri alamazsınız ancak yargılama gideri olarak yatırdığınız gider avansından kullanılmayan kısım varsa ilgili mahkemeye başvurmanız halinde mahkeme veznesinden bu size geri iade edilecektir. Gider avansından arta kalan kısım varsa bu davayı açan davacıya geri ödenir.

 5. Yelda dedi ki:

  Merhaba çekişmeli boşanma sonucu gerekçeli karar tarafımıza tebliğ edildi. Tebliğ edilen kararda Dava masraflarının davalı tarafa verilmesi gerektiği yazmakta, biz bu parayı nereye yatırmalıyız.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yelda, kararda belirtilen dava masraflarını davalının hesabına yatırmalısınız, ya da posta yoluyla havale yapabilir ve bunu da davalıya bildirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol Ne Zaman Biter : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

Öncelikli olarak, adli kontrol ne zaman biter sorusuna cevap vermeden önce adli kontrolün ne olduğu, hangi suçlar için adli kontrol...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016