Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2018 | Dilekcesepeti.com

Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2018

Boşanma davasının açılışı aşamasında yapılan masraflardan olan boşanma davası başvuru harcı, boşanma dilekçesinin ilk verildiği anda vezneye yatırılan paradır. Adından da anlaşılacağı gibi boşanma harcı, her yıl yayınlanan harç miktarı esas alınarak alınan harçlardandır. 2018 yılına girişimiz ile birlikte boşanma davası harç ücreti de güncellenmiştir.

Boşanma davasının nasıl açılacağı, boşanma davası harç miktarının ne olduğu ve boşanma davasına ilişkin yapılacak olan masraflara ilişkin bu yazımızda genel olarak bilgi vermeye çalışarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2017

Boşanma Davası Harç Ücreti

Boşanma davası harç ücretinin miktarı maliye bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl yayımlanan resmi gazete ile ilan edilir. Yatırılacak olan harç ücreti resmi gazetede yayımlanan miktardan az veya fazla olamaz. Boşanma davası harcı, dava dilekçesinin ilgili mahkemesine verilmesi aşamasında, davacıya vezneye yatırtılarak alınır. Boşanma davası harç miktarına ek olarak Aile Mahkemesi hakimi tarafından belirlenen yargılama giderleri de avans olarak davacıya yatırtılır.

Boşanma davası harç miktarı resmi gazetede yayınlanan harç miktarları esas alınarak davacıdan tahsil edilir. 2018 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 35,90 TL.’dir her yıl başında bu oran değişmekte ve boşanma davası harç miktarı resmi gazetede tekrar ilan edilmektedir.

Boşanma Davası Harç Ücreti  Dışında Alınan Yargılama Masraf ve Giderler

Boşanma davası harçları sabit bir oranda her yıl başında resmi gazetede yayınlanan miktar esas alınarak davacıdan tahsil edilmektedir. Boşanma davası harç miktarları dışında davacıdan ayrıca yargılama giderleri ve masraflarının karşılanması amacıyla gider avansı da alınmaktadır. Davacıdan tahsil edilen gider avansı dava sırasında yapılan yargılama gider ve masraflarını karşılamak amacıyla kullanılır. Gider avansında bir azalma olması halinde daha sonradan da mahkeme davacıya yargılama gider ve masraflarını karşılamak amacıyla tebligat yapar, tebligatın davacıya tebliği ile iki hafta içinde eksik olan yargılama gider ve masraflarının yatırılması gerekmektedir. Yargılama giderleri ve yapılacak olan masraflar davanın özelliğine, elde edilmeye çalışılan delillerin niteliğine göre farklılık gösterebilir. Dava sonunda gider avansının artması halinde davacıya iadesine karar verilir. Gider avansının fazla kısmının geri alınabilmesi için ilgili mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Olur

Boşanma Davası Nereye Açılır

Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin son yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı ay birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Boşanma davalarında görevli mahkeme ise Aile Mahkemeleridir.

Boşanma davası Aile Mahkemesine açılır, Aile Mahkemesinin olmadığı ilçelerde ise boşanma davasına bakmaya görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Boşanma Dilekçesi Örneği

Boşanma davası dilekçesi nasıl yazılır ve boşanma dilekçesi örneklerine sitemizde arama butonuna anahtar kelimeyi yazarak ulaşabilirsiniz. Dilekcesepeti.com olarak hazırlamış olduğumuz anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarına ilişkin örnek dilekçelere sitemizden ulaşabilir, dilekçeler üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz. Ayrıca, sitemizde bulunan boşanma davası, nafaka davası, anlaşmalı boşanma protokolü ve benzeri konularda bilgi edinebilmek için arama butonundan “boşanma” “nafaka” “boşanma dilekçesi” “nafaka dilekçesi” “anlaşmalı boşanma” “anlaşmalı boşanma protokolü” gibi anahtar kelimelerden birini yazarak rahatlıkla arama yapabilir ve ilgilendiğiniz konuya ve dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.

Arama yapmak istemiyorsanız Boşanma davası dilekçe örnekleri için buraya tıklayınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sati dedi ki:

    Iyi günler lütfen bana yardimci olurmusunuz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Sati, yardımcı olmamızı istediğiniz konunun ne olduğunu açıkça yazarsanız bilgi vermeye çalışabilirız.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016