Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

A+
A-

Boşanma davasının gerçekleşmesi için öncelikle, boşanma davası için gerekli belgelerin hazırlanarak bir dava açılması gerekmektedir. Dava açılmadan hiçbir evlilik sonlandırılmaz. Çekişmeli boşanma davalarında, davanın başından sonuna kadar, eşlerin yaşamış oldukları bir çok hukuki süreç vardır.

Boşanma davalarında, öncelikli olarak boşanma dilekçesinin nasıl yazılacağına, dilekçe de delillerimizin ve tanıklarımızın açıkça belirtilmesine, dilekçenin yetkili ve görevi mahkemeye hitaben yazılmasına dikkat edilmelidir. Boşanma davalarına Aile Mahkemeleri bakmaktadır, bu mahkemelerin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri , Aile Mahkemesi sıfatıyla bu dava ve işlere bakmaktadırlar.

Boşanma dilekçesi yazılırken, evlilik birlikteliğini temelden sarsılmasını gerektirecek, ortak yaşamayı çekilmez hale getirecek nedenlerin açıkça belirtilmesi ve bunun ispatına yarayacak delillerin de dilekçe ile birlikte gösterilmesine dikkat edilmelidir.

Boşanma İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Boşanma davaları, anlaşmalı olarak gerçekleşebildiği gibi çekişmeli olarak da gerçekleşmektedir. Maalesef toplumumuzda gerçekleşen boşanma davalarının çoğunluğu çekişmeli boşanma davalarından meydana gelmektedir.

Öncelikli olarak boşanma davasının açılabilmesi için bir boşanma dilekçesinin yazılması gerekmektedir.  Anlaşmalı boşanma davalarında, boşanma dilekçesi ile birlikte, anlaşmalı boşanma protokolünün düzenlenmiş olması ve mahkemeye verilmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolünde, tarafların aralarında anlaştıkları bütün hususlar (nafaka miktarı, çocukların velayeti vb.) belirtilmeli, eksik bir husus bırakılmadığına  dikkat edilmelidir.

Çekişmeli boşanma dilekçelerine ise boşanmayı gerektirecek, ispat ile ilgili bütün delillerin eklenmesi veya belirtilmesi gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında ispat yükümlülüğü vardır. Boşanma davası açan davacı tarafın, aile birlikteliğinin sona erdiğini ispatlayacak delillerini dilekçesinde açıkça göstermesi gerekmektedir.

Boşanma Davalarında Delil Listesi

Çekişmeli boşanma davalarında, tarafların gösterdikleri deliller, davanın seyri açısından önem arz etmektedir. Örnek gösterecek olursak, şiddete maruz kalan davacının sunacağı doktor raporu, aldatıldığını iddia eden davacının bunu görüntülü, sesli veya telefon kayıtları ile ispat etmesi gibi deliller, boşanma davasının gerçeklemesi ve kusur oranının tespiti bakımından faydalı olacaktır. Yazılacak olan dilekçede, tanıkların tamamının açık kimlikleri ile belirtilmesi de önemlidir. Ayrıca davacı eş, facebook, whatsapp konuşmaları ve  fotoğraf gibi argümanlar da mahkemede delil olarak gösterilebilir.  Ancak elde edilen delillerin yasa dışı yollarla elde edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bunun cezai sorumluluğu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Velayet Nedir Kimlere Verilir (Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır)

Boşanma davalarının sancılı ve uzun bir süreç olduğu değerlendirildiğinde, dilekçe yazma aşamasından, karar aşamasına kadar geçen süre içerisinde, davanın takibi ve yapılacak işlemlerin çokluğu da dikkate alındığında, davayı uzman bir avukat aracılığıyla takip ettirmek, ileride doğabilecek herhangi bir hak kaybının da önüne geçecektir.

Boşanma Dilekçesi Örneği

Sitemizde boşanma dilekçe örneği paylaşımları bulunmakta olup, bu dilekçeler üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak uyarlama yapabilirsiniz. Ancak çekişmeli boşanma davalarının farklılık gösterdiği bir çok konu olduğundan, uzman bir hukukçudan yardım alınması faydalı olacaktır. Boşanma Davası dilekçe örneklerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boş CV Örneği : CV Doldurmak İsteyenler İçin Kolay Doldurulabilir

CV konusunun iş hayatındaki önemi hepimizin malumu olduğu üzere; Dilekcesepeti.com olarak bu yazımızda siz değerli okurlarımız için CV üzerine detaylı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016