Boşanma Davası Kaç Para Tutar (Tüm Masraflar)

A+
A-

Boşanma ülkemizde ve dünyada aileler açısından en büyük sorunlardan birini teşkil etmektedir. Her ne kadar boşanmayı bir sorun olarak nitelendirdikse de  çoğu zaman boşanma işleminin gerçekleşmesi aile birlikteliği sırasında meydana gelen sorunlarında yok oluşu anlamına gelebilmektedir. Özellikle sürekli olarak geçimsizlik yaşayan evli çiftlerin, evliliklerinde yaşadıkları sorunlar boşanmanın gerçekleşmesi ile son bulmaktadır. Ancak, boşanma bütün çiftler için problemlerin bitişi yeni bir hayat anlamına gelmeyebilir. Birçok evli çift boşanmadan sonra, boşanmadan kaynaklı farklı problemler yaşamakta, bu da yaşadıkları hayatları tamamen çekilmez bir hale getirmektedir. Özellikle evli çiftler arasında çocukların velayetleri, boşanma sonrasında çocukların velayetini alan anne veya babasına çocukları gösterilmemesi, evli çiftler arasında yaşanan mal paylaşımları sorunların ana kaynağını teşkil etmektedir. Bu nedenle boşanmaya karar veren çiftlerin özellikle boşanma davası açmadan önce buna sağlıklı bir kafa ile düşünüp karar vermeleri, ne istediklerini bilmeleri, duygularından ziyade mantıklı düşünmeleri gerekmektedir. Tam anlamıyla boşanma kararını alan çiftin boşanma dava dilekçesinde, boşanmanın gerekçesini belirten hususları, karşı taraftan bir talebinin olup olmadığını ve buna ilişkin taleplerini açıkça belirtmesi davanın seyri açısından fayda sağlayacaktır.

Boşanma davası masraf tutarı

Boşanma Davası Kaç Para Tutar (Tüm Masraflar)

Bu yazımızla özellikle boşanmaya karar veren çiftlere nasıl boşanma davası açacakları, yapacakları boşanma davası masraflarının ne kadar olduğu, boşanma harçlarının kaç para tutarında olacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Boşanma Davasında Yapılacak Masraflar

Boşanmaya karar veren çiftlerin en merak ettikleri konuların başında, boşanma davasının nasıl açılacağı, avukatsız olarak boşanma davası açılıp açılmayacağı, nafaka davası ile boşanma davasının birlikte açılıp açılamayacağı ve boşanma davası masraflarının ne kadar olduğu, kaç para tutarında masraf yapılacağıdır.

Boşanma davası, boşanmaya karar veren çiftlerden birinin veya her ikisinin birlikte yetkili ve görevli mahkemeye dilekçe ile başvurularak başlatılan bir süreçtir. Boşanma davalarına bakmaya görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri de boşanma davasına bakabilirler. Boşanma davasının açılışı sırasında öncelikli olarak başvurunun yapıldığı yıl itibari ile belirlenen harç (2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 35,90 TL.’dir) ve yargılama giderleri boşanma davasını açan taraftan alınır. Yargılama giderlerinin miktarını bir çok şey belirleyebilir, başlıca boşanma davası yargılama giderlerini taraflara çıkartılacak tebligat giderleri, resmi kurumlarla yapılacak olan yazışma giderleri, keşif ve bilirkişi giderleri, adli tıp ve muayene giderleri ve benzeri giderler olarak sıralayabiliriz. Boşanma dava dilekçesinin içeriğine ve toplanacak delillerin niteliğine ve özelliklerine göre yargılama giderinin ne olacağı mahkeme hakimi tarafından ortalama şekilde belirlenerek davacı tarafından dava avansı olarak vezneye yatırtılması istenir. Yargılama giderlerinin eksik olması halinde mahkeme davacıdan bu eksikliğin giderilmesi için iki haftalık kesin süre verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Beni Arayan Gizli Numarayı Nasıl Öğrenirim

Boşanma Davası Başvuru Harcının Miktarı

Boşanma davası başvuru harcının miktarı her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenerek resmi gazetede yayınlanır. 2019 yılı boşanma davası başvuru harç miktarı ise 35,90 TL olarak belirlenmiştir. Tabi bu miktarın sadece başvuru harcı olduğu gider avansının ayrıca hesaplandığı unutulmamalıdır.

Boşanma Davası Avukatlık Masrafları

Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip etmek isteyen çiftler bir serbest avukat ile anlaşarak davalarını takip ettirebilirler.  Avukatlık ücretinin ne kadar olacağı avukat ile davacının yapacağı görüşme sonunda netleşecektir. Boşanma davası açacak olan çiftler bunu dava açmadan önce avukatları ile görüşmeleri ve ödenecek miktarı, ne şekilde, nasıl ödeneceği netleştirmeleri faydalı olacaktır, Avukatın, avukatlık asgari ücret tarifesinin altında olmamak üzere istediği miktarı talep etmeye hakkı vardır. Bu ücreti davacının da kabul etmesi halinde verilecek vekalet sonrasında avukat davacı adına boşanma davasını takip edecektir. Boşanma davasının avukat aracılığıyla takip ettirilmesi, davacının duruşmaya katılmayacağı anlamına gelmemektedir. Taraflar kendilerini avukat ile temsil ettirseler bile boşanma davalarında duruşmaya katılarak beyanda bulunmak zorundadırlar.

Boşanma Davacı Avukatlık Asgari Ücret Miktarı Ne Kadardır

Her yıl resmi gazetede avukatlık asgari ücret tarifeleri yayınlanmaktadır. Ayrıca, barolar tarafından da her yıl yayınlanan avukatlık ücret tarifeleri mevuttur. Avukatlık asgari ücret miktarı yayınlanan tarifedeki miktarın altında olamaz. Avukatlık asgari ücret tarifesine buradan http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170102-9-1.pdf   ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri

Sitemizde anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarına ilişkin olarak ayrı ayrı hazırlanmış bir çok dilekçe örneği ve anlaşmalı boşanma protokolü örneği mevcuttur. Sitemizdeki arama butonundan “boşanma dilekçesi” “anlaşmalı boşanma” “anlaşmalı boşanma protokolü” gibi anahtar kelimelerden birini yazarak rahatlıkla arama yapabilir. İlgili konu hakkında ayrıntılı bilgi edinerek örnek dilekçelere ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı (Püf Noktaları)

Ya da bunun yerine direkt olarak Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri yazımıza ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

Boşanma davasının gerçekleşmesi için öncelikle, boşanma davası için gerekli belgelerin hazırlanarak bir dava açılması gerekmektedir. Dava açılmadan hiçbir evlilik sonlandırılmaz....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016