Boşanma Davası Ne Kadar Sürer (Olası Tüm İhtimaller)

A+
A-

Son zamanlarda, gerek ekonomik gerek sosyal nedenlerle evli çiftlerin anlaşamaması, bunun sonucunda yoğun bir şekilde evlilik birlikteliğinin sonlandırılması amacıyla boşanma davasının açmaya karar verilmesi, açılan boşanma davalarının yoğunluğu nedeniyle Aile Mahkemelerinin yükü biraz daha ağırlaşmakta bu nedenle davaların neticelendirilmesi uzun bir zaman almaktadır. Boşanma davalarının yoğunluğu ve Aile Mahkemelerinin iş yükünün fazlalığı nedeniyle duruşma günleri arasında da beklenilenden daha fazla süreler bulunmakta, özellikle büyük şehirlerde duruşma günleri arasındaki süreler 3-4 ayı bile geçebilmektedir.

Boşanma davalarını sonuçlanma süreleri yönünden iki gruba ayırmamız doğru olacaktır. Anlaşmalı boşanma davaları tarafların ortak bir irade ile hareket etmeleri nedeniyle daha erken sonuçlanmaktadır. Ancak, çekişmeli boşanma davaları taraflar arasında menfaat çatışması olması ve sair hususlar nedeniyle daha fazla bir süre de sonuçlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında verilen kararlar çoğu zaman tarafların beklentilerini karşılamaması nedeniyle tarafları mutlu etmemektedir.

Boşanma davası ne kadar sürer ve ne zaman sonuçlanır

bosanma davalari ne zaman sonuclanir kac durusma surer

Bu haliyle boşanma davası, bir noktada sorunların çözümü olarak görülse bile, bazı durumlarda ise boşanma ile birlikte başka sorunların da başlangıç noktası olarak kabul edilmelidir. Boşanma sürecinden her iki tarafta en az zararla çıkmayı düşündükleri için taraflar arasında çatışmalar meydana gelecek, bu da davanın uzamasına neden olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların birbirleri ile dava açmadan önce anlaşmış olmaları, buna ilişkin iradelerini de anlaşmalı boşanma protokolü ile imza altına almış olmaları süre yönünden davayı olumlu olarak etkilemektedir. Aile Mahkemesi Hakimi davanın sübutuna etki edecek araştıracak başka bir husus kalmaması halinde, genellikle bir veya iki celse sonra davanın sonuçlanmasına karar verecektir. Ancak, unutulmamalıdır ki anlaşmalı boşanma protokolü düzenlenmiş olsa bile, taraflar duruşmaya katılarak beyanlarını vermek zorundadır. Tarafların beyanlarının alınamaması davanın uzamasına neden olacaktır. Taraflar kendilerini avukat ile temsil ettirseler bile yinede duruşmaya katılarak beyanda bulunmak zorundadırlar. Anlaşmalı boşanmalar süre yönünden en hızlı sonuçlanan davalardandır. Yaklaşık olarak üç ay veya daha kısa bir süre içerisinde davanın sonuçlanmasına karar verilir. Karar verildikten sonra tarafların dilekçe ile Aile Mahkemesine başvurarak boşanma kararına itiraz etmeyeceklerini beyan etmeleri halinde, kararın tebliğ süresi beklenmeden kesinleşmesi sağlanarak anlaşmalı boşanma davasının daha erken kesinleşmesi sağlanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırma Belgesi Nedir ve Nasıl Düzenlenir Detaylı Anlatım

Çelişkili Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Çelişkili boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarından farklı olarak daha fazla bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Çelişkili boşanma davalarında taraflar iddialarını ispatla mükelleftir. Çekişmeli boşanma davası sonuçlansa bile bu bazen davacının istediği şekilde olmayabilir veya aleyhte sonuçlanabilir. Bir çok boşanma davasında mahkeme hakimi boşanma talebinin reddine de karar verebilmektedir. Taraflara ulaşılamaması veya davacının iddiasını ispatta zorlanması nedeniyle boşanma davasının sonuçlanması 2-3 yılı bulmakta bazen de daha fazla sürebilmektedir.

Çelişkili Boşanma Davasının Kısa Sürede Sonuçlanması İçin Ne Yapılmalıdır

Boşanma davasının daha kısa bir sürede sonuçlanması davacının delillerini ispatına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ayrıca, davalı tarafa mahkemenin ulaşamaması da davanın uzamasına neden olacaktır. Peki, boşanmanın daha erken sonuçlanması için davacının ne yapması gerekecektir. Davacının, dilekçesinde kendi kimlik bilgileri ile birlikte davalının kimlik bilgilerini açıkça belirtmesi davanın erken sonuçlanması için yeterlimidir. Tabi ki davacının ve davalının açık kimlik bilgilerinin dava dilekçesinde açıkça gösterilmesi süre yönünden fayda sağlayacaktır ancak bununla birlikte dava duruşmasında ve dava aşamasında birçok hususa da dikkat edilmelidir.

Boşanma davasının erken sonuçlanması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Boşanma dilekçesinin 6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde belirtilen usullere uygun olarak yazıldığına dikkat edilmelidir.
  • Davacının adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve adresi dilekçede ayrıntılı olarak yazılmalıdır.
  • Davalının adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve bilinmesi halinde açık adresi ayrıntılı olarak yazılmalıdır.
  • Davacı, dava dilekçesinde delillerini ayrıntılı olarak göstermelidir. (adli rapor, facebook, whatshap gibi sosyal medya kayıtları gibi)
  • Davacı dava dilekçesinde boşanma sebeplerini ayrıntılı olarak belirtmelidir, varsa tanıklarının açık kimlik bilgilerini de dilekçesinde göstermelidir.
  • Davacı kendisini vekil ile temsil ettiriyor ise vekiline ait bilgileri de dilekçesinde belirtmelidir.
  • Duruşmalar davacı veya davacı vekili tarafından aksatılmadan takip edilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Ehliyet Nasıl Alınır Ehliyet Yenileme Dilekçe Örneği

Genel olarak davanın erken sonuçlanması için davacının boşanmayı gerektirecek özel sebeplerini ispatını sağlayacak tüm hususları dilekçede belirtmesi ve bunların en erken sürede tespiti davanın en kısa süre içerisinde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Boşanma davası süresi

bosanma davasi ne kadar surer olasi tum ihtimaller

Boşanma Davası İle İlgili Diğer Merak Edilen Konular

Boşanma davasının ne kadar sürede sonuçlanacağı ile birlikte boşanma davası harçları, boşanma davasını kimlerin açacağı, avukatsız boşanma davası açılıp açılmayacağı gibi merak edilen birçok konu vardır. Bu konularla ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımıza sitemizin arama butonunu kullanarak ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra genel anlamda tüm boşanma davası dilekçe örneklerini de inceleyebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davası Nasıl Açılır

Öncelikli olarak Boşanma Davası Nasıl Açılır -2019 yılı güncel bilgiler- ve bu davayı açmak için gerekli olan boşanma dava dilekçesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016