Boşanma Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir ?

A+
A-

Türk Medeni Kanununa göre asıl olan bir davanın genel görevli mahkemede görülmesidir. Ancak kanunda özel mahkemeler tarafından bakılacağı açıkça belirtilen bir hüküm bulunması halinde belirtilen uyuşmazlıklar ile ilgili özel yetkili mahkemeler bu davalara bakmakla görevlendirilmiştir, kanunda özel mahkemeler tarafından bakılması yönünde açıkça bir hüküm bulunmaması halinde tüm dava ve işler genel mahkemeler tarafından görülür. Boşanma davalarında görevli mahkeme hangisidir, Boşanma davası Aile Mahkemesine mi, Asliye Hukuk Mahkemesine mi açılmalıdır, Boşanma davasında yargı çevresi gibi merak edilen konulara bu yazımızla cevap vermeye çalışacağız.

Boşanma davasına hangi mahkeme bakar

bosanma davasinda gorevli mahkeme

Boşanma Davalarında Görevli Mahkeme Hangisidir

Genel mahkemeler ile birlikte belirli türdeki uyuşmazlıkların görülmesi amacıyla toplumun sosyal ekonomik ve hukuki durumu değerlendirilerek çözümü ayrı bir uzmanlık gerektiren konulardaki hukuki uyuşmazlıkların çözümü amacıyla kanunla Özel Mahkemelerin kurulmasına karar verilebilir. Özel mahkemeler belirli kişiler arasında çıkan uyuşmazlıklara bakan uzman yargı durumundadırlar.

Aile hukuku alanına giren uyuşmazlıklarda zamanla çoğalmakta ve gittikçe karmaşık bir hal almaktadır, Türk toplumunun temelini aile oluşturduğu dikkate alınarak bu tür uyuşmazlıkların diğer uyuşmazlıklardan farklı olarak ele alınması gerektiği, toplum ve kamu düzenini doğrudan doğruya ilgilendirdiği dikkate alınarak bu konunun uzman bir mahkeme tarafından ele alınması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Boşanma davaları ve genel olarak aile hukuku uyuşmazlıkları karmaşık bir yapı arz ettiğinden, bu uyuşmazlıkların çözümü Aile Mahkemeleri tarafından yapılmaktadır. 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun 09/01/2003 tarihinde kabul edilerek kanunlaşmıştır.

Boşanma Davası Aile Mahkemesine mi Asliye Hukuk Mahkemesine mi Açılmalıdır

4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun 09/01/2003 tarihinde yürürlüğe girmesi ile boşanma davaları ve aile hukukuna ilişkin diğer uyuşmazlıklar çözümü için açılacak davalar artık Aile Mahkemelerinin görev alanına girmektedir ancak bu kanunun 2. Maddesine göre Aile Mahkemeleri Adalet Bakanlığınca Hakimler Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak her ilde ve merkez nüfusu yüz binin üzerinde olan her ilçede tek hakimli ve Asliye Mahkemesi derecesinde olmak üzere kurulacağı belirtilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken husus Aile Mahkemesinin kuruluşu için il merkezlerinde herhangi bir sınırlama yokken ilçe merkezlerinde yüz bin sınırının olmasıdır,  bu nedenle nüfusu yüz binden az olan ilçelerde Aile Mahkemesinin bulunmaması halinde burada bulunan Asliye Hukuk Mahkemeleri de Aile Mahkemesi sıfatıyla bu davalara bakmaya görevlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Feto Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur

Birden fazla Aile Mahkemesine ihtiyaç duyulan yerlerde yine Adalet Bakanlığı tarafından HSK.nın olumlu görüşü alınarak birden çok Aile Mahkemesinin Kurulmasına karar verilebilir.

Boşanma Davasında Aile Mahkemesinin Yargı Çevresi

Aile Mahkemelerinin yargı çevresini kurulduğu il ve ilçenin mülki il sınırları belirlemekle birlikte, Adalet Bakanlığının teklifi üzerine HSK. Aile Mahkemelerinin yargı çevresini değiştirebilir. Aile Mahkemesi kurulmayan yerlerde ise Aile Mahkemesinin kapsamına giren uyuşmazlıklara Hakimler Savcılar Kurulunun belirleyeceği Asliye Hukuk Mahkemeleri bakacaktır.

Sitemizde yer alan Boşanma Dilekçe Örnekleri konulu yazımızı  inceleyebilir ve dava sürecinde ihtiyacınız olacak bir çok dilekçe örneğine anında ulaşarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davasında Yargılama Usulüne İlişkin Genel Bilgiler

Boşanmayı,  geniş ölçüde kabul edilen ferdiyetçi görüşe göre; karı ve kocanın arzularına, menfaatlerine ve iradelerine dayanan evlilik bağının bu iradelere...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016