Boşanma Davasının İşlemden Kaldırılması Süreci

A+
A-

Bu makalemizde boşanma davasının hangi hallerde işlemden kaldırılacağı, boşanma davasının işlemden kaldırılması için ne yapılması gerektiği, boşanma davasının takip edilmemesi halinde işlemden kalkıp kalkmayacağı gibi boşanma davasının işlemden kaldırılması ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Boşanma davasının işlemden kaldırılması

Boşanma Davasının İşlemden Kaldırılması Süreci

Boşanma Davasının İşlemden Kaldırılması

Hukuk Usulü Mahkemeleri Kanununun (HUMK) 409.maddesine göre, genel olarak boşanma davasının işlemden kaldırılması, usulüne uygun şekilde çağırıldıkları halde davanın taraflarından hiçbirinin duruşmaya gelmemesi ya da taraflardan birinin duruşmaya gelmiş olsa bile davayı takip etmeyeceğini bildirmesi veya taraflardan ikisinin de duruşmaya gelmiş olsa bile davayı takip etmeyeceklerini bildirmeleri halinde dava yenileninceye kadar davanın takipsiz bırakılmasını  ifade eder.  Uygulamada bu duruma davanın müracaata bırakılmasını, muameleden kaldırılmasını, davanın takipten kaldırılmasını veya davanın terki olarak adlandırılmaktadır. HUMK’un 409. Maddesi genel olarak Hukuk Mahkemelerinin hepsinde uygulama alanı bulmakta ve Aile Mahkemelerinde de uygulanmaktadır.

İki tarafın da duruşmaya gelmemesi halinde dava dosyasının işlemden kaldırılması yerine yargılamaya devam olunması usule aykırılık teşkil eder. Gelmeyen tarafın mahkemeye mazeret dilekçesi vermiş olması,  aynı zamanda davetiye giderinin de karşılanması halinde mahkemenin mazereti yerinde görmesi halinde yargılamaya devam olunarak yeni bir duruşma günü verilir.

Boşanma Davasında Davanın Derdest Olması

Boşanma davasının işlemden kaldırılmasına yani müracaata bırakılmasına karar verilmiş ise bu işlem sonrasında dava dosyası üç ay süre ile derdest kalmaya devam eder (HUMK 409/3.md). Buna göre açılmış olan boşanma davası, bu 3 ay içinde yenilenmez ise bu süre geçtikten sonra boşanma davası açılmamış sayılacaktır. Ancak ayrı ayrı mesken edinme, nafaka talebi gibi haklar aile hukukunun özelliği gereği davanın açılmasından itibaren başlar ve dava dosyasının işlemden kaldırılmasından itibaren üç ay içinde yenilenmeden geçmesi sonucunda kanunen açılmamış sayıldığı tarihe kadar devam eder. Bu nedenle Aile Mahkemesi hakimi davalı lehine uygun bir nafakaya hükmedebilir. Taraflar bu konuda talepleri bulunmasa dahi hakimin durumun özelliklerine uygun olarak kendiliğinden bu konuda karar vermesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mal Beyanı Nedir Nasıl Yapılır

Boşanma Davasında Derdestlik Süresinde Yeniden Davanın Açılması  

İşlemden kaldırılan dava dosyası derdest olmakta devam ettiğinden, davacının aynı davayı yeniden açması halinde davalı derdestlik ilk itirazında bulunabilir. Böyle bir durumda itiraz üzerine ikinci dava açılmamış sayılır.

Ancak, boşanma davasının zina sebebine dayanılarak açılması halinde, davacı duruşmaya gelmediği halde davalı yargılamaya devam edilmesini istemezse ve dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verildikten sonra belirlenen üç aylık derdestlik süresi içerisinde davacı suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürmeden dolayı davalı aleyhine boşanma davası açarsa bu durumda davalının derdestlik itirazı reddedilecektir, çünkü suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedenine dayanılarak açılan dava  yeni ve önceki davadan farklı bir davadır.

Boşanma Davasında Yenileme Talebinde Bulunulması

İşlemden kaldırılmasına karar verilen dava dosyasına taraflardan biri üç (3) aylık derdestlik süresi içerisinde yenileme talebinde bulunarak, mahkemece boşanma davasının yeniden ele alınarak karara bağlanmasını isteyebilir. Boşanma davasında dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten bir (1) ay içinde yenileme talebinde bulunulursa taraflardan herhangi bir harç alınmaz, ancak bir ayı geçen süre içerisinde yenileme talebinde bulunulursa dava dosyasından yine harç alınacaktır, dava dosyası eski dosyanın devamı niteliğindedir. Süresi içerisinde ilk itirazda ve yetki itirazında bulunamayan davalı taraf davanın yenilenmesi sonrasında ilk itirazda ve yetki itirazında bulunamaz.

Boşanma Davasında İşlemden Kaldırılan Davanın Açılmamış Sayılması

Boşanma davasının işlemden kaldırılmasını iki halde ele almak gerekmektedir, Bunlardan birincisinde işlemden kaldırılan dava dosyasının üç aylık zaman dilimi içerisinde yenilenmemesi halinde ilgili mahkeme resen dava dosyasının açılmamış sayılmasına karar verecektir. İkincisinde ise, dava dosyasının iki defa yenilenmeden sonra üçüncü defa takipsiz bırakılması halinde ilgili mahkeme resen davanın açılmamış sayılmasına karar verecektir. Her iki halde de mahkeme davanın reddine karar veremez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra ve İflas Kanunundaki Tüm Süreler Detaylı Tablo

Yeniden harç yatırılarak açılacak olan yeni davada, eski davanın açılması ile meydana gelmiş olan sonuçlar devam etmez. Davanın açılmamış sayılması kararı ile dava açılması nedeniyle meydana gelen sonuçlar ortadan kalkar. Örneğin önceki davada verilen nafaka, davanın açılmamış sayılması sonucu ortadan kalkacaktır. Yeniden dava açılması ile önceki davada karar verilen nafaka hükmü de yeni davada devam etmez.

Boşanma davası ile ilgili merak edilen diğer konular ve boşanma davası dilekçe örnekleri, nafaka dilekçe örnekleri ile diğer dilekçe örneklerine de sitemizdeki arama butonundan arama yaparak ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme ve Yetkiye İtiraz

Boşanma davalarına ilişkin yetkili mahkeme ve yetkiye itiraza ilişkin gerekli düzenlemeler Hukuk Usulü Mahkemeleri Kanununda (HUMK) düzenlenmiştir, bu yazımızla boşanma...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016