Boşanma Davasının Ücretini Kim Öder (Tüm İhtimaller)

A+
A-

İster anlaşmalı boşanma davası olsun, ister çekişmeli boşanma davası olsun her iki şekilde de tarafların yapmak zorunda oldukları masraflar, ödemek zorunda oldukları harç ve yargılama giderleri bulunmaktadır. Boşanma davasında yargılama giderlerinin ne kadar olacağı, boşanma davası için avukat tutulmasının gerekli olup olmadığı, Boşanma davası masraflarını kimin ödeyeceği merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu yazımızla boşanma davasının açılış süreci hakkında ön bilgi vererek, boşanma davası masraflarının ne olduğu, boşanma davası ücretlerinin ne zaman ödenmesi gerektiği, boşanma davası masraf ve ücretlerinin kim tarafından ödenmesi gerektiği hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Boşanma davası ücretini kim öder

Boşanma Davasının Ücretini Kim Öder (Tüm İhtimaller)

Boşanma Davasında Alınan Harç ve Yargılama Giderleri

Boşanma davasının açılışı sırasında öncelikli olarak dava harcı alınmaktadır. (Bu harç miktarı 2019 yılı için 35,90 TL.dir) Harç peşin olarak dava dilekçesinin verilmesi sırasında alınır. Ayrıca, boşanma davasının sürüncemede kalmaması ve hızlıca ilerlemesi amacıyla Aile Mahkemesinin hesaplamış olduğu yargılama giderleri de harçla birlikte dava dilekçesinin verilmesi sırasında taraflara ödettirilmektedir. Yargılama giderinin ne kadar olacağı, davanın durumu ve yapılacak olan gider ve masrafların şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Tebligat çıkartılması, bilirkişi incelemesi, keşif yapılması veya adli rapor aldırılması işlemlerinin hepsi ayrı bir masraf olarak yansıyacağından bunların aşağı yukarı tahmini masrafları belirlenip vezneye yatırması gerekmektedir. Boşanma davasının devam ettiği ileriki aşamalarda yargılama giderlerinde eksiklik bulunması halinde davacıya 15 gün içerisinde bu eksiklikleri gidermesi için tebligat çıkartılacaktır. Tebligatın alındığı tarihten sonra 15 gün içerisinde eksik yargılama giderinin tamamlanması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karşılıksız Yararlanma Suçu Nedir

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davalarında Harç ve Yargılama Giderlerinin Yatırılması

Anlaşmalı boşanma davaları ile çekişmeli boşanma davalarında yatırılacak olan harç ve yargılama giderleri birbirinden farklılık gösterebilir. Özellikle, anlaşmalı boşanmaların daha erken sonuçlanması, tarafların düzenlemiş oldukları anlaşmalı boşanma protokolü ile aralarındaki bütün çelişkili hususları net bir şekilde yazılı olarak metne dökmeleri nedeniyle ilk duruşmada tarafların dinlenmeleri sonucunda genellikle hemen karar verilir. Ancak çelişkili boşanma davaları için aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Çelişkili boşanma davaları bazen içinden çıkılmaz bir hal alır, yargılama sırasında çocukların velayetinden malların paylaşımına kadar her şey taraflar için büyük bir sorun teşkil eder, bu da davanın gittikçe uzamasına uzadıkça da yargılama giderlerinin artmasına neden olur.

Boşanma Davası Ücretini ve Masraflarını Kim Öder

Boşanma davası ücretini ve boşanma masraflarını kim öder konusunu iki şekilde ele almanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.  Anlaşmalı boşanma davasında her iki tarafında boşanmaya rıza göstermeleri nedeniyle masraflar eşler tarafından müşterek olarak karşılanır yada biri tarafından karşılanır diğer eş de buna rıza gösterir. Çekişmeli boşanma davalarında boşanma davası ücreti ve masraflarını davayı açan eş öder, yani davacı öder. Aslında hukuk mahkemelerinde açılan davaların neredeyse tamamındaki uygulama bu şekildedir. Boşanma davası sırasında her iki çift de ayrı ayrı avukat tutarak, avukat aracılığıyla dava ve duruşmalarını takip ettirebilir. Çiftler tutmuş oldukları avukatların masraflarını da ayrı ayrı kendi bütçelerinden karışlamak zorundadırlar. Burada istisnai bir durum söz konusudur, maddi durumu yerinde olmayan ve avukat tutacak gücü olmayanlar ayrıca harç ve yargılama giderlerini ödeyecek durumda olmayanlar adli yardımdan faydalanmak için başvuruda bulunabilir. Adli yardım başvurularının kabul edilmesi halinde bu kişilerden harç ve yargılama gideri alınmaz, talepleri halinde kendilerine baro tarafından avukat ataması yapılır, yapılan bu giderler hazine tarafından karşılanır.

Boşanmada dava masrafı kime aittir

bosanma davasinda dava masraflari kime aittir

Boşanma Davası Nereye Açılır, Boşanma Davası Ücreti Nereye Yatırılır

Boşanma davası çiftlerin boşanmadan önce son altı ay birlikte oturdukları yerde veya eşlerlerden birinin ikamet adresinde açılabilir. Boşanma davasına Aile Mahkemeleri bakar Aile Mahkemelerinin bulunmadığı ilçelerde Asliye Hukuk Mahkemeleri bu davalara bakmakla görevli ve yetkilidirler. Boşanma davası ücreti olan harç ve yargılama giderleri de davanın açıldığı yerdeki mahkeme veznesine yatırılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır Tahliye Edilir

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Boşanma Dilekçesi Örneği

Sitemizde, anlaşmalı boşanma, anlaşmalı boşanma protokolü, çelişkili boşanma, nafaka ve benzeri konularda birçok boşanma dilekçe örneği mevcuttur. Sitemizde bulunan arama butonuna “boşanma” “nafaka” “anlaşmalı boşanma” gibi anahtar kelimelerden birini yazarak istediğiniz dilekçe örneklerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Dilekçe örneklerinin örnek olarak hazırlandıkları unutulmamalı özellikle çekişmeli boşanmalarda herhangi bir hak kaybına neden olunmaması açısından bir hukuk uzmanına veya avukata danışılmalıdır.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davasının Tarafları ve Dava Ehliyeti (Detaylı Anlatım)

Boşanma davası açma hakkı şahsa sıkı sıkıya bağlı bir haktır, Boşanma davasını ancak karı koca birbirine karşı açabileceğinden üçüncü kişilerin,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016