Boşanma Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Dilekçe Örneği

A+
A-

Evlilik birlikteliğinin sona ermesi nedeniyle boşanmada kusursuz veya diğer taraftan daha az kusurlu olan tarafın maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkı vardır. Boşanma nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulabilmesi için temel unsur talepte bulunan davacının, davalı taraftan daha az kusurlu olması veya davacının kusursuz olmasıdır.

Boşanma aşamasında olan ve boşanmış olan çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında gelen boşanma sonrası maddi ve manevi tazminat davasına ilişkin olarak bu yazımızla bilgi vermeye merak edilen konulara cevaplamaya çalışacağız.

Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat

bosanma davasi maddi manevi tazminat

Boşanma Nedeniyle Tazminat Davası Hangi Hallerde Açılabilir

Boşanma sonrası tazminat davası açılabilmesi için belli şartların oluşması gerekmektedir, Maddi tazminat talebinde bulunulabilmesi için tazminat talebinde bulunan tarafın boşanmaya sebep olan olaylar sebebiyle mevcut menfaatlerinin boşanma nedeniyle zedelenmiş olması, talepte bulunanın maddi bir zarara uğramış olması gerekmektedir.

Boşanma nedeniyle manevi tazminat davası açılabilmesi için talepte bulunanın kişilik haklarına karşı bir saldırının meydana gelmiş olması gerekmektedir. (MK. 174.md.)

Boşanma Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nasıl Açılır

Boşanma nedeniyle tazminat davası, boşanmaya neden olan olaylar sebebiyle boşanma dava dilekçesi ile veya karşı tarafın açmış olduğu davaya karşı cevap dilekçesi ile talep edilebilir.  Bu şekilde talep edilen tazminat taleplerinde ayrıca harç yatırılmasına gerek yoktur.

Boşanma nedeniyle açılan tazminat davaları boşanma davasından ayrı bir dava olarak da açılabilir. Boşanma davası devam ederken böyle bir davanın açılması halinde tazminat davasının boşanma davası ile birleştirilmesine veya boşanma davasının tazminat davası için bekletici mesele yapılmasına karar verilebilir, böyle bir durumda boşanma davası sonuçlandıktan sonra tazminat davasına devam edilmesine karar verilir.

Boşanma Nedeniyle Tazminat Davası Zamanaşımı Süresi Nedir

Boşanma dava dilekçesi veya cevap dilekçesi ile birlikte talep edilmeyen, ayrı bir şekilde açılan tazminat davalarında boşanma davasının kesinleşmesinden sonra en geç 1 yıl içerisinde tazminat davasının açılmış olması gerekmektedir. Boşanma dava dilekçesi ve cevap dilekçesinden ayrı olarak talep edilecek ve açılacak tazminat davaları ayrıca nispi harca tabi olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İnfaz Hakimliğine Dilekçe Örneği : Şikayet ve İtiraz İşlemleri

Boşanma Nedeniyle Tazminat Davası Hangi Mahkemeye Açılır

Boşanma nedeniyle tazminat davaları boşanmada olduğu gibi Aile Mahkemelerinin görev alanına girmektedir.  Boşanmada olduğu gibi boşanmayla alakalı maddi ve manevi tazminat davalarına da görevli mahkemeler Aile Mahkemeleri olacaktır. Genel yetki kurallarına göre bu tür davalarda yetkili mahkeme davalının ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki mahkemedir.

Boşanma Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Neye Göre Belirlenir

Boşanma Nedeniyle Maddi Tazminat Davasının Belirlenmesi;

Aile Mahkemesinde görülen davada, Aile Mahkemesi Hakimi öncelikle kusur oranlarını dikkate alarak bu konuda karar verecektir. Az kusurlu veya kusursuz olan eş lehine tazminata karar verilirken tazminat talep eden tarafın boşanma nedeniyle menfaatlerinin zedelenip zedelenmediği tespit edilecektir. Böyle bir durumda mahkeme hakimi, eşlerin evlilik sürelerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, eşlerin sosyal güvenliklerinin bulunup bulunmadığını, yaşlarını, yeniden evlenme ihtimallerinin bulunup bulunmadığını ve buna benzer diğer hususları değerlendirerek karar verecektir.

Boşanma davasında kusur oranlarının belirlenmesinde zina, terk, hayata kast, suç işleme ve benzeri durumlar özel boşanma sebebi olarak kabul edildiğinden, böyle bir olayın varlığı halinde kusurlu tarafının kusur oranı %100 kabul edileceği için belirlenecek tazminatta buna göre ağır olacaktır. Genel boşanma sebeplerinde kusur oranları özel boşanma sebebiyle ödenecek tazminat miktarıyla aynı olmayacağı gibi maddi durumu iyi olan taraf ile maddi durumu kötü olan tarafın ödeyeceği tazminat miktarı bir olmayacaktır.

Aile Mahkemesi tarafından maddi tazminatın toplu olarak ödenmesine veya aylık taksitler halinde ödenmesine de karar verebilir. Medeni Kanunun 176. Maddesine göre irat şeklinde ödenmesine karar verilen maddi tazminatlarda, tazminat almaya hak kazanan tarafın evlenmesi veya taraflardan birinin ölmesi halinde tazminat kendiliğinden ortadan kalkar, Alacaklı taraf resmi olmadan gayri resmi olarak başka biriyle karı koca hayatı sürmesi veya haysiyetsiz bir hayat sürmesi halinde mahkeme tarafından tazminatın kaldırılmasına karar verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri

Boşanma Nedeniyle Manevi Tazminat Davasının Belirlenmesi;

Manevi tazminat davası Medeni Kanunun 174/2.maddesinde düzenlenmiştir, buna göre kişilik hakları saldırıya uğrayan eş kusurlu olan eşten uygun bir tazminat talebinde bulunabilir. Maddi tazminatın aksine manevi tazminatların irat şeklinde ödenmesine karar verilemez, manevi tazminatların tek seferde ödenmesine karar verilir. Manevi tazminata hükmedilmeden önce yine maddi tazminatta olduğu gibi mahkeme hakimi eşlerin ekonomik ve sosyal durumunu ve kusur durumlarını değerlendirerek bir karar verir.

Boşanma Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davalarının Takibi Nasıl Yapılır

Çekişmeli boşanmalarda olduğu gibi boşanma nedeniyle talep edilecek olan tazminatların belirlenmesi ve hesaplanması ve takip edilmesi önem arz ettiğinden konusunda uzman bir avukata danışılması ve takip işleminin avukat aracılığıyla yapılması faydalı olacaktır. Ancak avukat tutma zorunluluğu yoktur, davacı isterse avukatsızda tazminat davası açabilir ve davasını takip edebilir.

Boşanma Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Boşanma davası ile birlikte açılacak olan tazminat davalarına ilişkin daha önce sitemizde yayınlamış olduğumuz boşanma dilekçe örneklerinden faydalanabileceğiniz gibi yine yazımız ekinde paylaştığımız boşanma davası nedeniyle maddi ve manevi tazminat dilekçesi örnekleri üzerinde değişiklik yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Boşanma nedeniyle maddi ve manevi tazminat dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Boşanma sebebi ile maddi ve manevi tazminat dilekçesi

boşanma nedeniyle maddi manevi tazminat dilekce ornegi

Dilekçemizi PDF olarak indirmek için;

Bosanma Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davasi Dilekce ornegi

Sitemizde yer alan Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadar 2018 Güncel konulu yazımızı okuyarak süreç hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Dilekçesi Ücreti 2019 (Avukatlık Ücret Tarifesine Göre)

Çeşitli nedenlerden dolayı sürekli geçimsizlik yaşayan veya farklı nedenlerle anlaşamayan çiftler Aile Mahkemelerine başvurarak boşanma talebinde bulunmaktadırlar. Boşanma davasında süreç,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016