Boşanmada Nafaka Nedir Nasıl Alınır

A+
A-

Boşanmada Nafaka; boşanma kararından sonra darlığa düşecek olan kişiye, boşandığı eşi tarafından bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak ifade edilebilir. Bazı durumlarda boşanma davasının sonuçlanması beklenmeden de nafakası alınabilir.

Boşanmada Nafaka Nasıl Alınır Nafaka Türleri Nelerdir 2019

Boşanma davalarında alınacak olan nafaka türlerini üç başlık halinde sıralayabiliriz, bunlar tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasıdır.  Tedbir nafakası boşanma davası devam ederken maddi zorluk içerisinde bulunan eşe bağlanan nafakadır. Tedbir nafakası Hakim tarafından değerlendirilir ve boşanma süresi içerisinde maddi olarak mağduriyet yaşanacağına kanaat getirildiği takdirde talebi kabul eder ve tedbir nafakasının bağlanmasına karar verir. Tedbir nafakası boşanma davası devam ettiği sürece ödenin ve dava sonuçlandıktan sonra ödenmez. Boşanma davasının sonuçlanmasından sonra alınabilecek iki tür boşanmada nafaka vardır bunlar yoksulluk nafakası ve  iştirak nafakasıdır.  Yoksulluk nafakası boşanmanın gerçekleşmesinden sonra maddi olarak standartlarını kaybedecek olan eşe ödenen nafaka türüdür. İştirak nafakası diğer adı ile çocuk bakım nafakası olarak adlandırılır, çocukların bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla alınan nafaka türüdür.

Boşanma davasında nafaka alımı

Boşanmada nafaka nasıl alınır

Tedbir Nafakası Nedir Nasıl Alınır

Boşanma süreci içerisinde tarafların en çok merak ettikleri  ve sordukları sorular, Tedbir Nafakası Nasıl Alınır. Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır ve İştirak Nafakası Alınır sorularıdır.  Nafakanın alınabilmesi için öncelikle hakimin bu hususu uygun görmesi ve belli bir nafaka miktarını tekdir etmesi gerekmektedir. Talep edilmesi halinde; boşanma davasının çekişmeli olması  nedeniyle uzaması,  ayrıca taraf olan eşin mağduriyetinin de söz konusu olması durumunda, tedbir nafakasına  karar verilebilir.  Ancak tedbir nafakasını  talep etmek ve alabilmek için boşanma davasının öncelikle devam ediyor olması gerekmektedir.

Yoksulluk Nafakası Nedir Nasıl Alınır 2019 

Boşanma davasının sonuçlanmasından sonra alınabilecek iki nafaka türünden biri olan yoksulluk nafakasını alabilmenin  en önemli şartı eşinden daha fazla kusura sahip olunmamasıdır. Kusur durumu eşinden daha fazla olan kişilere bu nafaka kural olarak verilmez. Ancak eşi ile eşit kusura sahip kişilere yoksulluk nafakası verilmesi hakimin takdirine bağlıdır.  Böyle bir engel yoksa  boşanma sonrası maddi sıkıntıya düşecek veya hayat standartlarını kaybedecek olan eşe maddi sıkıntı çekmemesi  amacıyla  belli bir oranda nafaka ödenmesine karar verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol İmza İhlali Durumunda Ne Olur

İştirak Nafakası Nedir Nasıl Alınır 2019 

İştirak nafakası çocuğun bakım ve masraflarının karşılanması amacıyla mali destek  anlamında alınan  nafaka türüdür, iştirak nafakasının  bir diğer adı Çocuk Bakım Nafakasıdır. İştirak nafakası sadece çocuğun temen ihtiyaçları  olan gıda, eğitim, ulaşım ve giyim gibi masraflarda kullanılır, başka amaçla kullanılamaz. İştirak nafakasını  çocuğun velayetini alan eş talep edebilir.

Boşanmada Nafaka Miktarı Neye Göre Belirlenir 2019 

Boşanma davalarında nafaka kararına veren hakim öncelikli olarak eşlerin ekonomik ve sosyal durumunu değerlendirir. Hakim boşanmada nafaka ödeyecek olan eşin yaşam tarzı, ekonomik ve sosyal durumuna bakarak takdir yetkisini de kullanarak bir oran belirler ve bunun ödenmesine karar verebilir.  Bu  boşanmadan sonra talep edilecek olan her iki nafaka türü olan yoksulluk ve İştiran nafakası içinde  geçerlidir.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka 2019 

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendi aralarında yaptıkları protokolde belirledikleri oranda nafaka alabilirler. Anlaşmalı boşanma davalarında kusur oranına bakılmaz. Genellikle eşler arasında anlaşmalı boşanma pratokolünde belirlenen miktar hakim tarafından ödenmesi gereken nafaka miktarı olarak kabul edilir ve karar verilir. Anlaşmalı boşanmada nafaka bu şekilde belirlenebilecektir.

Yardım Nafakası Nedir 2019 yılı güncel bilgiler

Yardım nafakası boşanma davaları haricinde birbirine bakma yükümlülüğü olan birinci derece akrabalardan üstsoy,  altsoy  ve kardeşlerin yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşebilecek durumda olmaları halinde alabilecekleri nafaka türüdür.  Medeni Kanunun 364. Maddesinin 1.fıkrasın bu husus  “herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyuve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür” şeklinde ifade edilmektedir. Nafaka kararının verilebilmesi için nafaka ödenmesine hükmedilecek kişinin refah içerisinde bir hayat sürmesi gerekmektedir.

Yardım nafakası

Yardım nafakası nedir

Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz

Her ne kadar boşanma sonrasında hakim yoksulluk nafakasının ödenmesine karar vermiş ise de;  daha sonradan şartların değişmesi, nafaka alan eşin ekonomik ve sosyal durumunu düzelmesi, nafaka alan eşin çalışmaya başlaması,  başka biri ile nikahsız bile olsa birlikte yaşaması  ve  buna benzer bir çok durum   nafakanın kaldırılmasına sebep olabilir.  Nafakanın kaldırılması ve arttırılması da talep halinde mümkün olacaktır.   Boşanma davalarından sonra talep eden herkesin nafaka alması söz konusu değildir. Nafaka alabilmek için gerekli şartların oluşması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Basit ve Anlaşılabilir Haliyle : Etkin Pişmanlık Nedir

Nafaka Davası Nasıl Açılır 2019 yılı güncel bilgiler

Boşanma kararında hakim belli bir nafaka miktarının ödenmesine yer verebileceği gibi daha sonradan açılacak olan nafaka davaları ile nafaka ödenmesine karar verilebilir. Boşanma davalarında olduğu gibi nafaka davalarına bakma yetkisi Aile Mahkemelerindedir. Aile mahkemelerinin olmadığı İl ve İlçelerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu tür davalara bakmaktadır. Boşanma ve nafaka davalarında davanın yetkili ve görevli mahkemeye açılmaması  hak kaybına ve zaman kaybına uğramanıza neden olabilir.  Böyle bir durumla karşılaşmamak için bir hukuk uzmanına danışılması ve bilgi  alınması  faydalı olacaktır.

Nafaka Dilekçesi Nasıl Yazılır

Nafaka;  ister boşanma dilekçesi ile birlikte, ister boşanma sonrası yazılacak olan dilekçe ile talep edilsin, önemli olan dilekçede gereksiz konulara değinilmeden ne istediğimizin açık ve net  olmasıdır. Nafaka taleplerinin çeşitliliği nedeniyle yazılacak dilekçelerde farklılık göstermektedir. Bu nedenle  nafaka talebinizin konusu ne ise ona uygun dilekçe örneğinden faydalanmanız daha uygun olacaktır, sitemiz içerisinde bulunan  talebinize uygun nafaka dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Dilekçe Örneği

Evlilik birlikteliğinin sona ermesi nedeniyle boşanmada kusursuz veya diğer taraftan daha az kusurlu olan tarafın maddi ve manevi tazminat talebinde...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016