Bugün Çok Acil Para Lazım Diyenlere 10 Önemli Taktik

A+
A-

Milyonerlerin konuşmalarına ve tavsiyelerine kulak veren kişiler özellikle sıfırdan zengin olanların tasarrufa ne kadar büyük önem verdiğini bilmektedir. Yine de günümüz ekonomisi ve sistemi, bağıl bir sistem olması gereği birilerine fırsat yaratabilmek için mutlaka birilerine kriz ortamı yaratmalıdır. Dolayısıyla acil para lazım, acil para arıyorum, acil para bulma yöntemleri ve türevi söylemlerde bulunarak nakit sıkıntısı çeken kişilerin olması oldukça anlaşılabilir ve aynı zamanda açıklanabilir bir durumdur.

Nakit sıkıntısını gidermek her zaman borç bularak giderilebilecek bir problem olmayabilir ve bu nedenle farklı alternatifler arasından kişinin bulunduğu şartlara en uygun olanını seçmesi, olabildiğince fazla araştırma yapması büyük önem araz edecektir.

Aşağıda en popüler olan yöntemlerin yanı sıra duruma farklı bir perspektiften bakılabilmesini sağlamak amacıyla tavsiye niteliğinde fiziki çalışma gerektiren yöntemlere de yer verilmiştir. Bu nedenle sabırla okumak ve parçaları birleştirerek kendi durumuna en uygun düşecek çözüm kombinasyonunu yakalamak tamamen kişinin elindedir.

Çok acil para ihtiyacı olanlar için 10 taktik

Bugün Çok Acil Para Lazım Diyenlere 10 Önemli Taktik

Acil Nakit Para İhtiyacı için Öneriler

  • Olabildiğince çok araştırma yapın,
  • Güvenilir olmayan ve Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılan yöntemlerden uzak durun,
  • Bir yönteme karar vermeden önce mutlaka konu hakkında detaylıca bilgilenin ve daha önce bunu uygulamış kişilerle irtibat kurmaya çalışın,
  • Edineceğiniz borcu ileride karşılayıp karşılayamayacağınızı düşünün,

Aile ve Arkadaşlarla Konuyu Görüşmek

Aile ve arkadaş çevresi bu durumda nakit sıkıntısı çeken kişilere ciddi şekilde yardımcı olacaktır. İş dünyasının en önemli yapı taşlarından birisi de network yani bağlantı edinmektir ve şirketler dahi zor zamanlarında farklı şirketlerden ya da iş adamlarından borç para isteyebilir. Borç istemek her zaman başvurulabilecek bir yöntem değildir, ancak yine de faiz ödemesi yapmamak ve finansal anlamda iflas etmemek için düşünülmesi gereken ilk yoldur.

Aile ya da arkadaş çevresinden borç edinerek nakit ihtiyacını karşılamak açık ara başvurulabilecek en kolay yöntemdir. Borç para alırken dikkat edilmesi gereken tek şey borcu Türk Lirası ya da döviz cinsinden değil de değerli maden olarak almaktır. Altın veya gümüş borç için sıkça kullanılmaktadır ve kullanımı en mantıklı materyallerdir. Dolayısıyla borç para alırken ihtiyacınız olan paranın altın cinsinden temin edilmesi ileride Türk Lirası ya da dövizin değer kaybetmesi veya kazanması durumunda kimsenin zararlı çıkmamasını sağlar.

Acil Krediler

Acil krediler genellikle internette bir pazarlama kampanyası olarak kullanılmakta ve çoğu zaman da yanıltıcı içeriklerle sunulmaktadır. Fakat gerçekten de acil nakit ihtiyacı için kullanılabilecek, yalnızca bu gruptaki tüketicilere hizmet vermek için oluşturulmuş krediler vardır.

Çoğu banka müşterileri için bu tarz bir kredi paketi hazırlamıştır ve öncelikle müşterisi olunan bankadan kredi teklifi alınmalıdır. Kendi bankası ile görüşen tüketici daha sonra N’ Kolay Kredi servisinden yararlanabilir. N’ Kolay Kredi, Aktifbank tarafından hazırlanan bir kredi paketidir ve müşterisi olunsun ya da olunmasın 7 gün 24 saat kredi başvurusu yapılıp kredi çekilebilmektedir. Unutulmaması gereken en önemli detay N’ Kolay Kredi’nin diğer ihtiyaç kredilerine nazaran daha yüksek faizle sunulacağıdır, krediyi kullanmadan önce bu kredinin yükleyeceği finansal yük iyi analiz edilmelidir.

Kredi Çekemiyorum?

Kara listede bulunulması, gelir belgesi beyan edilememesi ya da sigortalı çalışılmaması gibi sebeplerle kredi kullanılamayabilir ve bu nedenle kredi başvurusu yapmak bir çözüm niteliğinde olmayacaktır. Bu durumda tüketicilerin karşısına kredi aracılık hizmeti veren kişi ve kurumlar çıkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiye Finans Katılım Bankasından Sağlık Harcamalarına Finansman

Kredi aracılık hizmetini çok basit bir şekilde: teminat göstererek kendi adına kredi çeken ve bu krediden edindiği nakit parayı tüketiciye satan bir faaliyet olarak yorumlamak mümkündür. Çekilen kredi faiziyle birlikte aracılık hizmetinden yararlanan tüketiciye yüklenir ve bu tutarın üzerinde % 5 – % 10 civarında komisyon da eklenir.

Bu çoğu zaman tefecilik suçu anlamına gelir ve tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bu faaliyeti yürüten şahısların çoğu inşaat şirketi ya da araba galerisi üzerinden tüketicilere olmayan bir satış nedeniyle fatura keser ve bu faturadan doğan ödeme sorumluluğunu senet olarak düzenler. Dolayısıyla bir ürün satışı ya da alımı olmasa da varmışçasına hizmeti veren kişi ya da kuruma borçlanılmış olur. Bu işi kılıfına uydurmak anlamına gelir, ancak olmayan bir satışı faturalandırmak da suçtur.

Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans

Geçtiğimiz yıl içerisinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından kredi kartlarıyla ilgili bir açıklama yapılmış ve tüketicilerin gelirlerinin 3 katına kadar kredi kartı limiti için başvuru yapabileceği açıklanmıştı. Dolayısıyla asgari ücretle çalışan bir işçi baz alındığında 4500 – 5000 TL’ye kadar kredi kartı limiti temin etmek mümkündür.

Bankalar, temin ettiği kredi kartlarının limitlerini finansman olarak kullandırma hakkına sahiptir ve bu hakkı BDDK tarafından tanınmaktadır. Dolayısıyla tamamen yasal bir şekilde öncelikle kredi kartı limitini arttırmak için başvuru yapıp artan limit uyarınca nakit avans çekilebilir.

Son güncellenen kredi ve kredi kartları yönetmeliği uyarınca nakit avans çekimleri 9 aya kadar taksitlendirilebilir. Faiz oranları ise bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi Kartıyla Altın Satın Alıp Satmak

Alım ve satımı arasındaki farkın en düşük olduğu (elektronik eşyalar ve akla gelebilecek her türlü mal dahil) materyallerden birisi altındır. Dolayısıyla altın alımı yaptıktan sonra bunun farklı bir kuyumcuya satılıp zarar etmeden nakde çevrilmesi mümkündür.

Bu neden yapılır? 

Bazı tüketiciler kredi kartı limitlerinden nakit avans çekme imkanına sahip değildir ya da yüksek limitli kredi kartları nakit avans için yüksek faiz talep ediyor olabilir. Bu yöntemi uygulayan kişiler altın alımını tek çekim olarak yaptıktan sonra asgari tutar üzerinden ödeme yaparak ya da sonradan taksitlendirme işlemi uygulayarak borcunu daha uzun vade ve daha düşük faiz ödemesi yaparak karşılama imkanına sahip olabilir.

Bu yöntem de yasaya uygun değildir ve uygulanması tavsiye edilmez.

Taksitle Alıp, Peşin Satmak

Beyaz eşya, elektronik eşya vb. malların senetle taksitli olarak satışını yapan firmalardan ürün aldıktan sonra farklı bir firmaya satarak nakde çevirmek de en sık kullanılan yöntemlerden birisidir.

Türkiye’nin çoğu bölgesinde taksitle mal alımı yapılabilecek firmalar bulunur ve bu firmalardan edinilen eşyaların parası peşin alınmak suretiyle farklı bir firmaya satılması mümkündür. Bunu yaparken alımı ile satımı arasındaki değer kaybı düşük olan ürünleri seçmek önemlidir. Bu ürünlerin başında cep telefonları ve elektronik eşyalar gelmektedir. Hem satışı kolay hem de zararı düşük olan bu ürünlerin alımını yaptıktan sonra satımını yapmak çok daha kolaydır.

Bazı tüketiciler ise taksitli olarak alım yaptıktan sonra bu ürünü internet siteleri aracılığıyla satışa sunma yolunu tercih etmektedir. Sahibinden, GittiGidiyor vb. sitelerde hesap açıp satışa sokulması çoğu zaman edinilecek zararı daha da düşürmektedir.

Operatörden Taksitle Telefon Alıp Satmak

Hangi operatör kullanılırsa kullanılsın faturaya ek cep telefonu sahibi olmak mümkündür. Bunun için aranan şartlar en az 6 aydır faturalı olmak ve gelir belgesi beyan edebilmektir. Bu şartlar yerine getirilip faturaya ek cep telefonu alındığında bunun farklı bir kişiye satışı önünde de herhangi bir engel yoktur.

Senet ile telefon alıp acilen satmak

senetle cep telefonu alip acil pesin satip gecici cozum saglanabilir

Özellikle iPhone marka cep telefonlarının eski modelleri ülkemizde halen çok satmaktadır. Faturaya ek olarak aylık 110 – 120 TL seviyesinde bir taksit ödemesi gerektiren eski model iPhone cep telefonları, temin edildikten sonra çok kısa bir süre içerisinde çok az zararla farklı bir kişiye satılabilir. Bunun yanı sıra senetle cep telefonu satan firmalardan da aynı şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asgari Ücretle Çalışanlar Konut Kredisi Çekebilir mi

İkinci El Eşya Satışı Yapmak

Acil para ihtiyacı olan tüketicilerin uygulayabileceği diğer bir yöntem de sahip olduğu, ancak kullanmadığı eşyaların satışını internet aracılığıyla yapmaktır. Bunun için LetGo gibi mobil uygulamalar ya da Sahibinden/GittiGidiyor gibi internet siteleri kullanılabilir.

Satıştan önce yapılması gereken tek şey pazar araştırması yapmak ve ürünün değerini iyi saptadıktan sonra cazip bir fiyat ile markete koymaktır. Elektronik eşyaların ve kargolanması kolay ürünlerin çok kısa bir süre içerisinde satılabileceğini bilmek yararlı olabilir.

Yaratıcı Bir Sosyal Medya Yöntemi

Ülkemizdeki küçük ilçelerin çoğunda insanlar birbirini tanır ve sosyal medya üzerinden de birbiriyle takipleşir. Bu aslında çok izole bir reklam ağı oluşması sebebiyle ilçede faaliyet gösteren esnaflar için altın değerindedir, ancak bunun potansiyeli halen tam olarak kavranamamıştır.

İlçe sınırları içerisinde sosyal medyayı aktif kullanan bir kişinin yalnızca internet üzerinden herkese ulaşması mümkündür ve bir esnafla anlaşarak ürün tanıtımını yapma taahhüdünde bulunmak ek gelir elde etmeye yardımcı olacaktır. Hatta bu bir aşama daha ileri götürülerek birkaç esnaf ile anlaşma yapılmasına ve farklı ürün tanıtımlarının yapılmasına dolayısıyla ek işten ziyade asıl iş olarak icra edilmesine dahi dönüşebilir.

Bunun için tek yapılması gereken ilçe sınırlarındaki potansiyeli sezmek ve mantıklı bir iş planı oluşturarak firmalarla görüşme yapmaktır.

Satışa Aracılık Etmek

Ülkemizde inşaat sektörü hızla gelişmektedir ve buna bağlı olarak alt sektörlerdeki iş hacmi de büyümektedir. Bunun en bilindik örneği arsa alım-satım faaliyetleridir.

Örneğin İstanbul, Arnavutköy’deki arsa alım-satım sirkülasyonu Tapu Müdürlüğü’nde saatlerce kuyruk beklemeye neden olmaktadır ve bu durum yıllardır bu şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla burada bir pazar oluşmaktadır ve aracıların da gelir elde etmesi mümkündür. Örneğin bölgede arsa sahibi olan bir kişi ile görüştükten sonra bu arsanın satışını gerçekleştirmeniz halinde arsa değeri üzerinden komisyon talep edebilirsiniz.

Ülkemizde arsa satışına aracılık ederek geçimini sağlayan kişi sayısı oldukça fazladır ve çevresi geniş olan kişiler için şu durumda uygulanabilecek en mantıklı yollardan birisidir.

Neden Tefecilerden Uzak Durulmalıdır?

Öncelikle Türk Ceza Kanunu uyarınca tefecilik yapmak kadar tefeciden para almakta suçtur ve parayı alan kişi mağdur olarak değerlendirilmez. Dolayısıyla yaşanabilecek bir olumsuzlukta tefeciden para alınmış olması ve suçun ortaya çıkma endişesiyle hukuki yollara başvurmanın düşündürücü olacağı bilinmelidir.

Acil paraya ihtiyacım var

acil para lazim nasil para bulabilirim bugun

Diğer yandan tefeciler çoğu zaman tek senet yapar ve tüm paranın ödenmesi halinde bu senede sahip olunabileceğini söyler. Bu kesinlikle kabul edilebilir bir şey değildir, zira sıkça yaşandığı gibi ödemelerin tamamlanmış olması halinde dahi senedin alınamaması gibi bir risk vardır.

Tefeciler verdiği borca çok yüksek oranda faiz uygular. Tefecilik yapan kişilerin verdiği borçlar bankaların verdiği borçlarla karşılaştırılamayacak kadar yüksek faizle sunulur ve geri ödemesi ciddi şekilde sorun teşkil eder.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Bazı problemler oldu ve acil nakit ihtiyacı ortaya çıktı, ancak bir daha bu durumla karşılaşmamak için yaşantı da bazı değişiklikler yapılması gerekecektir.

Öncelikle ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamak için televizyondan kurtulun. Televizyon programlarının ve yayıncıların tek amacı izleyenlere aslında ihtiyacı olmayan şeyleri özendirmek ve bu ürünlere olan talebi arttırmaktır. Dolayısıyla bu tuzağa düşmemek için ilk yapılması gereken şey televizyonu kapatarak daha yararlı bir hobi edinmek olacaktır.

Bir ürünü satın almadan önce 7 gün ertelemeyi deneyin. Eğer aradan 7 gün geçmesine rağmen halen o ürün cazip ve satın alınması gereken bir ürün gibi geliyorsa o ürüne gerçekten ihtiyacınız olduğu düşünülebilir. Bunun hayatınızın her aşamasında kullanabilir ve ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaktan kurtulabilirsiniz.

Alışveriş öncesinde liste yapmak da aslında ihtiyaç olmayan şeyleri satın almaktan kurtaran bir yöntemdir. Bu sayede yalnızca ihtiyaçlar alınır ve geriye kalan para tasarruf edilmiş olur.

Ne olursa olsun gelirin % 15’ini farklı bir hesaba aktarıp geriye kalan paranızla ay sonunu getirmeye çalışın. % 15 kuralını uygulamak kişilere iş hayatında ciddi bir öz güven verecek ve her zaman acil ihtiyaçlar için kullanılabilecek bir birikim armağan edecektir.

Sitemiz üzerinden bankaların ihtiyaç kredisi, vs. gibi finansman kampanyaları hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 66 YORUM
  1. Alper dedi ki:

    arkadaşlar yarına kadar acil para lazım durumu iyi olan atabilir mi

    iban : 43 00006 ***********


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanmada Nafaka Nedir Nasıl Alınır

Boşanmada Nafaka; boşanma kararından sonra darlığa düşecek olan kişiye, boşandığı eşi tarafından bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016