Burs Dilekçe Örneği : Burs Başvurusu İle İlgili Detaylarla Birlikte

A+
A-

Her LYS sınavından sonra; öğrenci adayları eğitim görmek istedikleri üniversiteler ile ilgili araştırmaların yanı sıra aynı zamanda burs imkanları ile ilgili de araştırmalara devam etmektedir. Bildiğimiz üzere; bazı kurumlar, STK ‘lar, dernekler, öğrencilere karşılıksız olarak burs imkanı sağlıyor. Şimdi değerli öğrenci adayları için bu yazımızda burs dilekçe örneği ve yine burs başvurusu ile ilgili detayları sizler için aktarmaya çalışacağız.

Burs başvurusu detaylı anlatım

Burs Dilekçe Örneği : Burs Başvurusu İle İlgili Detaylarla Birlikte

Üniversitesi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Yaz döneminin gelişiyle birlikte  yapılan sınavlar dolayısıyla bir çok öğrenci hayalleri için ilk adımı atmıştır. Uzun süreler boyunca hayal ettiği üniversite eğitimini almak için gecesini gündüzüne katarak çalışan öğrenciler, yapılan sınavı atlattıktan sonra artık üniversite seçimi yapmaya girişmiştir. Kendi hayallerine ve eğitimine katkı sağlayacak bir çok üniversite arasından seçim yaptıktan sonra  artık bunu tercih aşamasına taşımak kalmıştır. Aldığı puana göre geleceğine yön veren öğrenciler, kendine en uygun üniversiteyi seçerken oranın her şeyini incelemek zorundadır. Çünkü gidilecek üniversite o kişinin hayatına yön verecektir ve bu durum göz önüne alınarak tercihler yapılmalıdır.

Gidilecek olan üniversitenin devlet üniversitesi mi yoksa  özel mi ya da  burslu mu olduğu önceden iyice incelenmelidir. Üniversiteye bir gideyim de kendimi ona göre ayarlarım gibi bir düşünce yanlış olacaktır. Bilindiği üzere her geçen sene farklı üniversiteler ve yeni bölümler açılmaktadır. Tercih yaparken en çok dikkat edilmesi gereken durum hayalleriniz dışında o bölümün başarı sıralaması olmalıdır. Bunun nedeni de puana göre değil sıralamaya göre alım yapılmasıdır. Bir üniversiteyi tercih ederken her konu ince eleyip sık dokuyarak incelenmelidir.

Ulaşımı kolay mı, üniversitenin imkanları nasıl, yakınlarında apart, yurt tarzı yerler var mı gibi konular önemli başlıkları oluşturmaktadır. Bunun dışında en önemli sayılabilecek başka bir konuda burs almaktır. Herhangi bir yerden burs almak istiyorsanız başarı kesin hedefiniz olmalıdır. Sınav neticesinde başarılı olmuşsanız burs verenler bunu kesinlikle göz önünde bulunduracaktır. Çünkü; burs başarı için bir nevi çanak tutmaktadır ve  birileri sizi bu başarı için ödüllendirecektir. Bu da sizi başarıya itecektir. Size başarılı olursam burs alabilirim düşüncesini aşılayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çorumgaz Dilekçe Örneği Abonelik İşlemleri Fatura İtirazı

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

Tercihler açıklandıktan sonraki aşama artık burs verecek bir yer bulmak olacaktır. Bu yerlere başvuru genellikle internet üzerinden yönlendirilen siteden yapılmaktadır.En çok başvuru alan kurum KYK’ dır.  Başvuru tarihlerini takip etmek çok önemlidir. Kaçırıldığı zaman bu imkandan mahrum kalma durumuyla karşılaşılabilir. Aynı şekilde burs alınmak istenen yer bir vakıfsa,  bu da internet üzerinden başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. Burs alınmak istenen kurum veya kuruluş her ne olursa olsun, günümüzde bu tür başvurular internet üzerinden olmaktadır. Diğer türlü hayırsever kişilerden alınmak istenen burs için birebir yüz yüze görüşme sağlanır. Buna işadamları dahil değildir.

Nerelerden Burs Alınabilir

  • Burs imkanlarını devlet üzerinden KYK üstlenmektedir. Size para yardımı yaparak okumanıza destek vermekle beraber yurt imkanı da sağlamaktadır. Burs verenler yelpazesinde en şanslı olabileceğiniz kurum şüphesiz KYK olacaktır. Eğer geri dönüşümsüz burs kazanma hakkı sağlayamamışsanız size geri ödemeli kredi imkanı sağlar ve eğitim hayatınız boyunca yapacağınız harcamaları üstlenmektedir. Size bu imkanı sunduktan belli bir süre sonra ödeme yapmanızı istemektedir. Devlet bu imkanı sayesinde sizi nasıl geçineceğim sıkıntısından kurtarmaktadır.
  • KYK dışında özel olarak burs veren vakıflarda vardır. Vakıflarda bir nevi öğrencilik döneminde yaşanılan para sıkıntısından sizi kurtararak güzel bir üniversite hayatı geçirmenizi sağlar.
  • Başka bir burs seçeneği de iş adamlarıdır. Başarılı öğrencilerin eğitim hayatındaki sıkıntılarından kurtulması için hayırsever iş adamları burs imkanı sunmaktadır. Bunlar dışında bazı liseler ve tanınmayan kişilerde,  kişiye özel burs imkanı vermektedir.
  • Son olarak bazı derneklerin de öğrencilere burs imkanı sağladığını da hatırlatalım.

Burs Başvurusu Dilekçe Örneği

Burs başvuru dilekçelerinde genelde eğitim görülen okul ile ilgili bilgiler (bölüm, öğrenci no, fakülte, üniversite adı, vs.), kimlik bilgileri (ad soyad, TC kimlik no, adres, telefon, vs.), maddi duruma ilişkin bilgiler, vs. gibi konular da yer almaktadır. Bunların doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Vermiş olduğumuz dilekçe örneği üniversiteye hitaben bir bus başvuru dilekçesi olup, derneklere, vakıflara ya da başka yerlerde burs başvurusu yapmak için de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken; “….. Üniversitesi ” başlığını, “….. Derneğine ” veya “…. Vakfına” şeklinde değiştirmek olacaktır.

Burs başvuru dilekçesi

Burs Başvurusu Dilekçe Örneği Sf: 1

Burs başvurusu dilekçesi ek 2

Burs Başvurusu Dilekçe Örneği Sf: 2

Burs Dilekçe örneğini indirmek için aşağıdaki PDF formatı linkini kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KYK Üniversite Değişikliği Dilekçe Örneği : Nasıl Yapılır

burs dilekce ornegi

Lütfen yazımızın daha fazla kişiye ulaşması ve burs ihtiyacı olan öğrencilerin bu hususta bilgilenmesini sağlamak isteyenler; hemen aşağıda yer alan PAYLAŞ butonlarını kullanabilirler. Unutmayın; Bir Mum Diğerini Yakmakla Işığından Hiç Bir Şey Kaybetmez !ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Bursa Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve Hizmet Birimleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Osmangazi İlçesi Ankara yolu üzerinde bulunan ana hizmet binası ile Bursa’da ikamet eden vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016