Butlan Davası Nedir Dilekçe Örneği

Butlan Davası, bir hukuksal işlemin geçerlilik koşullarını taşımaması nedeniyle açılan davadır. Butlanla sakat olan bir hukuksal işlem doğmuştur ancak ölü doğmuştur.

Maddi hukuk veya takip hukuku bakımından batıl olan işlemler için İptal davası açılmasına gerek yoktur (Ulukapı İcra (2001) s.274)

Butlan Davasının Özellikleri

Butlan davası ile iptal davası karşılaştırıldığında, aşağıda belirttiğimiz farklılıkların olduğunu görülür

  • Butlan davası, ehliyetsizlik, hukuka ve ahlaka aykırılık, imkansızlık, geçerlilik koşulu olan biçme aykırılık muvazaa durumlarında açılır. Oysa iptal davası, borçlunun mal varlığındaki bir değeri alacaklıdan kaçırmak amacıyla üçüncü kişilere devredildiği durumlarda açılır.
  • Butlan davası her zaman açılabilir. Oysa iptal davası beş yıllık süreye tabidir.
  • Butlan davasında dava konusu işlemin hükümsüzlüğüne karar verilir. Oysa iptal davalarında işlemin hükümsüzlüğüne karar verilmez, işlem hukuken geçerlidir.
  • Butlan davası sonucunda, mülkiyet el değiştirir. Mülkiyet yeniden eski malike(borçluya) geri döner. Oysa iptal davası sonucunda mülkiyet el değiştirmez.

Butlan Davası Dilekçe Örneği

Butlan davası ile ilgili hazırlamış olduğumuz dilekçeler hemen aşağıda istifadenize sunulmuş olup, bu dilekçeler üzerinde kendinize göre bir uyarlama yapmanız gerekmektedir. Yine bir dilekçe hazırlamadan önce alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız sonradan yaşayacağınız hak kayıplarının önüne geçecektir.

Mutlak Butlan Nedeniyle Evlenmenin Feshi Davası Dilekçesi

Mutlak Butlan Nedeniyle Evlenmenin Feshi Davası Dilekçesi

Evlenmenin Nisbi Butlan Nedeni ile Feshi Davası Dilekçesi

Evlenmenin Nisbi Butlan Nedeni ile Feshi Davası Dilekçesi

Vermiş olduğumuz dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

Mutlak Butlan Nedeniyle Evlenmenin Feshi Davası Dilekçesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Babalık Davası Soybağı Davaları

Nisbi Butlan Nedeni ile Evliliğin Feshi Davası Dilekçesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Muvazaa Davası Nedir Dilekçe Örneği

Muvazaa Davası Nedir ve Nasıl Açılır Birçok insanın telaffuz etmekte bile zorlandığı ve ne anlama geldiğini bilmediği muvazaanın ne olduğu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016