Büyük Annelere Bebek Bakım Parası 2019

|

Türkiye ‘de kadınların iş hayatında daha aktif bir şekilde rol almaları adına her geçen gün yeni bir düzenleme geliyor. Doğum izinleri, süt izinleri, doğum parası, süt parası, ücretsiz izinler, vs. gibi devlet tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında kendilerine birçok imkan sağlanan kadınlar, halen iş hayatında istenilen düzeyde istihdam edilemiyor. Ancak hükumet yetkilileri bu konuda kararlı ve her geçen gün yeni bir proje ile kadınları iş hayatına çekmeye ve işlerini kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu konudaki son proje ise; büyük annelere bebek bakım parası 2017 yılı itibariyle gelecek gelecek gibi duruyor. Bu yazımızda sizlere babaanne ve ananelere bebek bakım parası konusunu ayrıntılı bir şekilde izah edeceğiz.

6 ay ve 1 yaş arası Çocuğu Olanlar Yararlanabilecek (Güncellendi)

Yakın zaman önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından proje hakkında kısaca açıklama yapılmıştı. Açıklamalara göre; ilk etapta pilot illerde uygulamaya geçecek olan büyük annelere bebek bakım parası 2019 yılı boyunca denenecek ve olumlu sonuçlar alınması halinde tüm yurt geneline yayılacak. Bu haktan yararlanabilmek için ise 6 ay ve 1 yaş arası çocuğunuzun olması gerekiyor. Bu yaş aralığında çocuğunuz varsa ve çocuğunuza babaannesi ya da ananesi bakıyorsa, çocuğunuza baktığı için aylık bağlanacak.

Büyük Annelere Bakım Parası İçin Şartlar ( Güncellendi )

Çocuğuna bakılacak olan annenin net maaşının, net asgari ücretin iki katını geçmemesi gerekiyor. Yani 1404 TL olan net asgari ücretin iki katı olan 2808 TL ‘den daha fazla maaş alan annelerin çocuklarına bakan büyükanneler bundan faydalanamayacak.  Ayrıca hane gelirinin asgari ücretin 3 katını geçmemesi gerekiyor. 65 yaş şartı ile ilgili kesin bir şart getirilmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  OHAL Komisyonu Başvuru Sonuçları Açıklandı mı (Güncel)

Büyük Annelere Ne Kadar Bakım Parası Maaş Verilecek 2017 ( Güncellendi )

Bu aşamada 10 pilot ilde 6 bin aile için uygulamaya geçecek olan projede aylık olarak verileceği açıklanan rakam Asgari Ücretin % 30 ‘u kadar olacak. 02/02/2017 tarihinde bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanan bu rakam 425 TL oldu. Pilot uygulamalar 1 yıl devam edecek ve sonuçlarına göre çalışma daha da şekillenecek.

Büyük Annelere Bakım Parası Verilecek Pilot İller ( Güncellendi )

Gaziantep, Tekirdağ, Konya, Antalya, Sakarya, Kayseri, Ankara, Bursa, İzmir ve İstanbul olacaktır.

Büyükannelere Bebek Bakım Parası Başvuru Başladı mı ( Güncellendi )

Mart ayında başlayacak. Pilot illerde SGK il müdürlükleri ve yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın internet sitesi üzerinden başvurular yapılacak.

Dilekcesepeti.com olarak her türlü yeni kanuni düzenlemeyi ve yeni hakları ivedi bir şekilde tanıtmaya devam edecek, büyük annelere bebek bakım parası ile ilgili yeni gelişme yaşanması halinde sizlerle kısa sürede paylaşacağız.

Bir önceki yazımız olan 2017 yılı Asgari Ücret Miktarı için lütfen buraya tıklayınız. 

Önceki Yazı

İzale i Şuyu Dava Dilekçe Örneği

Çalınan Cep Telefonu Nasıl Bulunur

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
İzale i Şuyu Dava Dilekçe Örneği

Daha çok geniş aileler arasında büyük problemlere yol açan mal ortaklıkları ile ilgili olarak yapılması gereken iş; ortaklığın giderilmesi davası açmak olacaktır. Daha...

Kapat