Çek İptali Nasıl Yapılır Dava Açmak İçin Dilekçe Örneği

A+
A-

Günlük hayatımızda bir çok iş insanının tarafına ait çeki çaldırdığında veya kaybettiğinde  nasıl bir yıl izlemesi gerektiğini tam olarak bilmemesi nedeniyle ileride telafisi imkansız mağduriyetler yaşanmaktadır. Çek iptali ve ödeme yasağı kararının aldırılması ile bu tür mağduriyetlerin yaşanması engellenmiş olacaktır.

Bu yazımızla çek iptali ve ödeme yasağı kararı için nasıl bir işlem yapılması gerektiğini, duruşma işlemi ve duruşma süreleri, çek iptalinin nasıl yapılacağı ve ödeme yasağı için mahkeme veznesine ne kadar teminat ve avans yatırılması gerektiği ile dava açılışında harç ve masraf giderlerinin ne kadar olacağı ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Çek iptal davası

cek iptali davasi dilekce ornegi

Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı Davası Nasıl ve Nereye Açılır

Çek iptali ve ödeme yasağı kararı davası Asliye Ticaret Mahkemesine açılır, davanın açıldığı yerde birden fazla Asliye Ticaret Mahkemesinin bulunması halinde davaya tevzi işlemi yapılan ilgili mahkeme bakacaktır, davanın açılacağı yerde Asliye Ticaret Mahkemesinin bulunmaması halinde ise bu davalara bakmaya Asliye Hukuk Mahkemeleri görevlidir.

Davanın açılabilmesi için öncelikli olarak talebinizin ayrıntılı olarak yazıldığı dava dilekçesinin hazırlanmış olması bu dilekçeye kimlik sureti ile varsa çeke ilişkin suretin eklenmesi gerekmektedir. Çek iptali ve ödeme yasağı kararı davalarında belli oranda dava harç ve masrafın da mahkeme veznesine yatırılacağının unutulmaması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuk Parası Başvuru Sonucu Para Yattığı Sorgulama ile Nasıl Öğrenilir

Keşideci Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı Davası Açabilir mi

Keşidecinin çek iptali ve ödeme yasağı kararı davası açmaya yetkisi yoktur, böyle bir durumda keşidecinin talebinin reddine karar verilecektir, bu durum her zaman için geçerlidir.

Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı Davasında Dava Harç ve Masrafları Ne Kadardır

Çek iptali ve ödeme yasağı kararları da diğer hukuk davalarında olduğu gibi harç ve masraflar davanın açılışında peşin olarak alınır, yapılacak işlemlerin farklılık göstermesine göre bu oran değişiklik gösterebilir ancak 2018 yılı esas alındığında bu harç ve masrafların ortalama 400 TL ile 500 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Dava açıldıktan sonra Ticaret Sicil Gazetesinde 3 kez ilan yapılır ve duruşma günü, yasa gereği ilk ilan tarihinden 3 ay sonraya verilir.

Çek iptali ve ödeme yasağı kararı davalarının ortalama iki veya üç ay içerisinde sonuçlandığını söyleyebiliriz, bu da yaklaşık olarak 5-6 ay civarında bir süreye denk gelmektedir. Ancak bazı durumlarda bu süre daha kısa veya çok daha fazla da sürebilir.

Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı Davasında Dikkat Edilen Hususlar

Bu tür davalarda duruşma tarihinde çekin ibrazına ilişkin herhangi bir banka cevabı ya da dava konusu kayıp çekin elinde bulunduğuna dair herhangi birinin mahkemeye müracaat etmemesi halinde çekin iptaline karar verilmektedir.

Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı Davalarında İhtiyati Tedbir Nasıl Alınır

Çek İptali ve ödeme yasağı kararı davalarında ihtiyati tedbir alabilmek için, dava açılış tarihinden duruşma tarihine kadar olan süreçte çek hakkında ödeme yasağı %15 teminat karşılığında ( çek bedelinin %15’i tutarında) bankaya yazı gönderilmek suretiyle alınabilir. Çek iptali ve ödeme yasağı kararı davalarında ihtiyati tedbir kararı aldırabilmek için teminat yatırılması zorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstinaf Dilekçe Örneği : Ceza ve Hukuk Mahkemeleri İçin Detaylı

Dava sonunda ödeme yasağı için mahkeme veznesine depo edilen teminat, ve artan avans davacıya iade edilir.

Çek İptali ve Ödeme Yasağı Kararı İçin Dava Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan çek iptali ve ödeme yasağı kararı dilekçe örneğinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Çek iptali ve ödeme yasağı kararı dava dilekçesi örneği yazımız ekinde istifadenize sunulmuştur.

çek iptal ve ödeme yasağı örmek dilekçesi

Cek iptali ve odeme yasagi karari dilekce ornegi-1

Dilekçe örneğimizi PDF olarak bilgisayarınıza indirmek için;

Cek iptali ve odeme yasagi karari dilekce ornegi

Sitemizde yer alan İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İZSU Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

İZSU ya Nasıl Başvurulur İZSU kurumu, İzmir ve çevre ilçelerde su dağıtım, kanalizasyon bakımı ve onarımı gibi hizmetleri veren bir...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016