Cevaba Cevap Dilekçesi Örneği

A+
A-

6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununda cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi ve karşı cevap dilekçesinin usul ve süreleri hakkında gerekli bilgi verilmiştir. Daha önce Cevap Dilekçesi Nedir konulu yazımızla cevap dilekçesi konusunda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise cevaba cevap dilekçesi hakkında ayrıntılı bilgi vererek cevaba cevap dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Cevaba Cevap Dilekçesi Nedir, Nereye Verilmelidir

Davalı tarafından verilen cevap dilekçesine karşı davacı tarafından yazılan dilekçe cevaba cevap dilekçesi olarak adlandırılmaktadır. Cevaba cevap dilekçesi de, cevap dilekçesinde olduğu gibi davanın görülmekte olduğu mahkemeye hitaben yazılarak verilmelidir.

Hukuk mahkemesi cevaba cevap dilekçesi örneği

Cevaba Cevap Dilekçesi

Cevaba Cevap Dilekçesinin Verilme Süresi

Davacı, cevap dilekçesinin kendisine tebliğinden itibaren iki hafta içinde cevaba cevap dilekçesini, davalı da davalının cevabının kendisine tebliğinden itibaren iki hafta içinde ikinci cevap dilekçesini verebilir. (6100 SY.Md.136)

Cevaba Cevap Dilekçesinde Bulunması Gereken Hususlar

Cevap dilekçesinde bulunması gereken hususların neler olduğu 6100 Sayılı Yasanın 129. Maddesinde maddeler halinde belirtilmiştir, Cevaba cevap dilekçesinde de aynı kıyaslara uyulması gerekmektedir. Buna göre;

  1. Mahkemenin adı,
  2. Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri; davalı yurd dışında ise açılan dava ile ilgili işlemlere esas olmak üzere yurt içinde gösterebileceği bir adres.
  3. Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
  4. Varsa, tarafların kanuni temsilcilerinin, davalı ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.
  5. Davacının, davalının beyanlarına karşı bütün delillerini sıra numarası altında açık özetleri.
  6. Dayanılan hukuki sebepleri,
  7. Davacının veya varsa kanuni temsilcisinin yahut vekilinin imzası

Cevaba cevap dilekçesine, davalı sayısı kadar örnek eklenir.  Cevaba cevap  dilekçesinin mahkemeye verildiği tarih havale tarihi olarak kabul edilir. Cevaba cevap dilekçesinin örneği mahkeme tarafından davalılara tebliğ edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Maaş Haczi Nasıl Olur İtiraz Nasıl Edilir

 Cevaba Cevap Dilekçe Örnekleri

6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununun 129. Maddesinde cevap dilekçesinde bulunması gereken hususların ne olduğu açıkça belirtilmiştir. Cevaba cevap dilekçesi örneğinde de aynı kıyasları uygulamak doğru olacaktır. Cevaba cevap dilekçesinin yazılmasında, yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat edilmesi ve cevaba cevap dilekçesinde eksik bir husus olması hak kaybına neden olabilir, bu nedenle dilekçede herhangi bir eksikliğin olmadığına dikkat edilmelidir. Örnek olarak hazırladığımız cevaba cevap dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak, talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz, dilekçelerde yazılan konu ve taleplerin kurgudan ibaret olduğu unutulmamalıdır. Ayrıntılı konularla ilgili detaylı dilekçe yazılmasının gerektiği hallerde bir avukattan veya hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan Cevaba Cevap Dilekçesi aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Hukuk mahkemesi cevaba cevap dilekçesi

Cevaba Cevap Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Cevaba Cevap DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Cep Telefonu Numarasından İsim Bulma Yöntemleri

Cep telefonlarımıza gün içerisinde gelen bilinmeyen numaralar bizlerin merak içerisinde bırakmaktadır. Günümüzde birçok cep telefonu ve sabit hat kullanıcısının başına...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016