Çevre Şehircilik Bakanlığı Alo 181 Şikayet Talep Hattı

A+
A-

Bir çok bakanlık bünyesinde bulunan farklı çağrı merkezleri ile vatandaşların şikayet ve talepleri alınarak daha hızlı ve etkin şekilde çözümlenmeye çalışılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da oluşturmuş olduğu çağrı merkezi ile vatandaşların şikayet ve taleplerini daha hızlı ve etkin şekilde çözümlemek amacıyla ALO 181 çağrı merkezi ile hizmet vermeye başlamıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şikayet ve Talep Hattı Alo 181

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vatandaşların daha hızlı ve etkin şekilde şikayet ve başvurularını alarak çözüme kavuşturmak amacıyla oluşturmuş olduğu şikayet hattı ALO 181 ile hizmet vermeye başlamıştır. İlk altı ayda yaklaşık 200 bin vatandaşın şikayet ve talebi çözüme kavuşturulmuştur. Bu makalemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şikayet ve Talep hattının amacı nedir ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına şikayet ve talep nasıl yapılır ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şikayet Hattı Nedir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şikayet ve talep hattı ALO 181 dir, Türkiye’nin her yerinden 7 gün 24 saat hizmet vererek vatandaşların sorunları çözüme kavuşturulmaktadır. Hizmet vermeye başladığı ilk 6 ayda 200 bine yakın vatandaşın ALO 181 nolu telefon hattını araması da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının şikayet ve talep hattına olan ilgiyi göstermektedir.

ALO 181 Hangi Konularda Çözüm Üretmektedir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan ALO 181 vatandaşların şikayetlerinin yanında farklı bir çok konuda da hizmet vermektedir. Vatandaşlardan gelen hava, su, atık, gürültü, toprak, akarsu, göl ve deniz kirliliği ile ilgili şikayetler işleme alındığı gibi Tapu Kadastro müdürlüklerinden randevu ve bilgi alınabilmekte, ayrıca kentsel dönüşüm ile ilgili vatandaşların merak ettikleri konular hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Açılan Dava E Devlette Ne Zaman Görünür

Alo 181’e ilk 6 ayda yapılan çağrıların yüzde 72’si bilgi amacıyla yapılmıştır. Yapılan çağrılardan sadece yüzde 1’i ihbar niteliğinde, yüzde 4’ü ise şikayet amacıyla yapılmıştır,

ALO 181 Telefon Hattı Aranarak En Fazla Ne Soruldu

Alo 181 hattına yapılan aramalar, konusunda uzman çağrı merkezi yetkilileri tarafından çözüme kavuşturuldu, En fazla yapılan çağrı 137 bin ile Tapu ve Kadastro işlemleri için oldu, ikinci olarak 26 bin arama ile çevre yönetimi, üçüncü olarak 16 bin kişi tarafından kentsel dönüşüm konusunda bilgi almak için arama yapıldı, 11 bin kişi ise şikayet ve ihbar bildiriminde bulundu.

Çevre ile ilgili olarak en fazla ALO 181 çağrı merkezinden başta atık yağ olmak üzere kağıt, plastik, cam ve metal gibi ürünlerin geri dönüşümü hakkında sorular soruldu. ALO 181 hattını arayanların yüzde 68’i finans ile ilgili sorular sordu, Kentsel dönüşüm, kira yardımları, konutların teslim tarihleri, kredi ve faiz desteği gibi konularda bilgilendirme yapıldı.

Kentsel Dönüşüm ve Kredi Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından öncelikle depreme dayanıksız risk grubunda bulunan konutlarda vatandaşların can ve mallarının korunması amacıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı, kentsel dönüşüm kredi desteği ve kira yardımı yapıldı. Bu kapsamda bulunan ve evini yenilemek isteyen vatandaşlar için tercihe bağlı olarak uygun kredi desteği veya 18 aylık kira yardımı yapıldı.

Cevre ve Sehircilik Bakanligi Sikayet ve Talep Hatti ALO 181

alo 181 şikayet hattı

ALO 181 Aranarak En Fazla Sorulan Sorular

  • Kentsel dönüşümden faydalanmak için ne yapmam gerekiyor, nasıl faydalanabilirim.
  • Evimin deprem dayanıklılık testi riskli çıktı, ne yapmalıyım, nereye başvurmalıyım,
  • Kentsel dönüşüm kredisi için gerekli evraklar nelerdir, kentsel dönüşüm kredisinden nasıl faydalanabilirim.
  • Ruhsatsız binalarda kentsel dönüşümden faydalanabilir mi,
  • Depreme dayanıklılık testinde riskli bulunan binalar kaç gün içinde boşaltılmalıdır,
  • Depreme dayanıklılık testi riskli yapı sonucuna itiraz edilebilir mi,
  • Kat maliklerinin tamamı karşı çıkarsa yine de bina yıkılır mı,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  RTÜK e E Devlet Üzerinden Şikayet ve Memnuniyet Bildirme

Gibi sorular ve buna benzer sorulara ALO 181 çağrı merkezinde görevli yetkililer tarafından titizlikle cevap verilerek arayan vatandaşlar bilgilendirilmektedir. ALO 181 hattını arayan vatandaşlarla yapılan anket çalışmaları da memnuniyet oranının üst seviyede olduğu anlaşılmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davasında Çocukların Velayet Durumu

Ülkemizde boşanmaya karar veren eşlerin boşanma konusundaki kararlarını etkileyen en önemli nedenlerden birisi, müşterek çocuklarının durumudur. Eşlerin müşterek çocuklarının bulunması...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016